|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
28.11.2011 14:06:45   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Bi sakala da znam kolku dena posle antibiotik treba da se poceka pred da se pravat brisevi od nos i grlo kaj detence? Moeto dete do petokot piese antibiotik a sega i stavam samo kapki vo nos operil so citeral i me interesira dali treba i kapkite da prestanam da gi davam pa potoa da pravam bris? I kolku dena bi trebale da pominat posle antibiotikot??? 

За да направите контролни брисеви потребно е да поминат 7 дена по завршувањето на антибиотикот. Во Вашиот случај бидејки и капките се со антибиотик, брисевите треба да се повторат 7 дена од кога Вашето дете ќе престане со примање на капките.
Срдечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
29.11.2011 10:22:04   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: margos

Bi sakala ako mozeta da mi odgovorite na moeto prasanje.Dosega nikoj ne mi spomnal dali treba da napravam nekoi dopolnitelni ispituvanja na krvta i koga se pravat tie, bidejki sum RH-negativ a mojot soprug e A-pozitiv.Sega sum 19 nedela i pred edna nedela koga pravev amniosintesa mi stavija inekcija poradi faktorot, megutoa do sega nemam napraveno nikakvi ispituvanja a ne znam dali i koga treba da napravam.
Vi blagodaram

Pocituvana,

Spored toa sto ste go opisale vo prasanjeto, Vasata sostojba Rh- majka i Rh+ tatko dosega bila soodvetno zgrizena od strana na  Vasiot matcen ginekolog i toj sto ja napravil amniocentezata. Preporacuvame i ponatamu da gi sledite sovetite od istite koi ako ima potreba ke Vi preporacaat konsultacija vo ponatamosniot tek na bremenosta so specijalist transfuziolog/hematolpg. Vo nasata laboratorija moze da se napravat osnovni skrining parametri za hemostazata, a golem broj specificni analizi vo laboratoriite sto se del od synlab grupacijata.

Vi pozeluvame vo dobro zdravje, bez komplikacii, da ja zavrsite bremenosta i da bidete srekna majka na zdravo dete.

Pozdrav.

(Одговор на членот margos)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
29.11.2011 15:54:30   
AnnaMolly RR
Го однесов синот во лабораторија да му испитаат брисеви од нос и грло. По телефон ги прашав дали влијае на резултатите тоа што истиот ден му ставав оперил капки и рекоа дека тоа не прави разлика. На резултатите пишува дека има Streptococcus pneumoniae. Можно ли е резултатите да се погрешни под влијание на оперилот?
Ви благодарам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
30.11.2011 8:10:04   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Го однесов синот во лабораторија да му испитаат брисеви од нос и грло. По телефон ги прашав дали влијае на резултатите тоа што истиот ден му ставав оперил капки и рекоа дека тоа не прави разлика. На резултатите пишува дека има Streptococcus pneumoniae. Можно ли е резултатите да се погрешни под влијание на оперилот?
Ви благодарам.


Почитувана,
оперил капките не влијаат на резултатите од брисевите, бидејки оперилот не е антибиотик.
Срдечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
4.12.2011 23:32:15   
kapina
imam visok prolaktin poradi hipotireozata e sega pokraj redovnite ispituvanja na tsh , t4 i prl endokrinologot mi dade da ispitam i Na,Cai K i sega prasanjeto mi e dali treba da bidam gladna koga ke  mi zemat krv  i  dali ima vrska toa vo koe vreme od denot ke mi zemat krv 

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
5.12.2011 12:05:33   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

imam visok prolaktin poradi hipotireozata e sega pokraj redovnite ispituvanja na tsh , t4 i prl endokrinologot mi dade da ispitam i Na,Cai K i sega prasanjeto mi e dali treba da bidam gladna koga ke  mi zemat krv  i  dali ima vrska toa vo koe vreme od denot ke mi zemat krv 

Почитувана,
наведените анализи се прават исклучиво на гладно, во било кое време од денот.
Срдечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
5.12.2011 22:21:29   
mamicka77
mojata kerkicka denes ja vodev na sistemacki i hemoglobinot i e 104 i doktorot na sistemackiot sto e mi rece slaba i e krvta vodi ja kaj maticniot da i pise sirup ja odvedov kaj maticniot i toj vika ne super i e taa ne moze da ima 110 hemoglobin kako nas a e tri polni meseci i ne sakase da mi pise nieden sirup ve molam kazete za 3mesecno bebe dobro li e

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
6.12.2011 9:25:25   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

mojata kerkicka denes ja vodev na sistemacki i hemoglobinot i e 104 i doktorot na sistemackiot sto e mi rece slaba i e krvta vodi ja kaj maticniot da i pise sirup ja odvedov kaj maticniot i toj vika ne super i e taa ne moze da ima 110 hemoglobin kako nas a e tri polni meseci i ne sakase da mi pise nieden sirup ve molam kazete za 3mesecno bebe dobro li e

Почитувана,
референтните вредности за диференцијална крвна слика за деца и возрасни се разликуваат. За возраст од 3-4 месеци нормални вредности за хемоглобинот се од 96-128 g/L.
Средечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
21.12.2011 9:20:24   
Debora
Pocituvani,
Bi sakala da ve prasam koi ispituvanja se pravat za ispituvanje na toksoplazma i posle kolku vreme od moznoto inficiranje mozam da gi pravam tie ispituvanja. Vi blagodaram

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
21.12.2011 11:37:25   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: Debora

Pocituvani,
Bi sakala da ve prasam koi ispituvanja se pravat za ispituvanje na toksoplazma i posle kolku vreme od moznoto inficiranje mozam da gi pravam tie ispituvanja. Vi blagodaram

Почитувана,
Инфекција со токсоплазмоза се докажува серолошки преку специфични анти токсоплазматски IgG и IgM антитела. После две до три недели од настанување на евентуалната инфекција може да се докажат овие антитела во крв (серум).
Овие тестови можете да ги направите во нашите лаборатории.
Срдечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
22.12.2011 23:23:33   
Oli17
Pocituvani,

pred nekolku dena napraviv punkcija na jajnici, prethodno stimulirani so puregon.
Doktorot mi rece deka se slucila hiperstimulacija i od taa pricina estradiolot pomina nad 1900, me interesira koja e najvisokata granica na estradiol i dali 1900 navistna e znak za hiperstimulacija.

Vi blagodaram!!!

_____________________________

Единствено храбрите луѓе одат по тешкиот пат,а само упорните успеваат да го поминат !

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
23.12.2011 4:22:10   
EmilijaGA
Zdravo i od mene. Jas imam since 2 godini e,koga bev bremena so nego imav pokaceni trombociti i zastarena postelka od treti stepen vo 8-miot mesec. Bev pratena do transfuziologija kade napraviv testovi na krv i dobiv losi rezultati so pokaceni afa i didimeri pri sto bev treirana so Kleksan. Se porodiv pred vreme pri krajot na 8-miot mesec. Posle poroduvanjeto ne dobiv nikakvi instrukcii od mojot maticen ginikolog dali treba da se napravat nekoi ispituvanja na krvta kaj mene i mojmot sin,dali toa moze da ima posledici kaj deteto, pa ve molam za sovet. Dosega kaj mojot sin site opsti rezultati na krvna slika se dobri, no jas custvuvam bolki vo nozete, dali toa mozebi e rezultat na pokaceni trombociti? Kako treba da postapuvam vo naredna bremenost? I sto ponatamu??
Blagodaram.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
23.12.2011 15:21:32   
AnnaMolly RR
Еве едно прашање од членот soncko 2007.

Кај бебе од 46 дена е направена анализа на крвта, а хемоглобинот е 9.7g/dl.
Дали тоа е нормална вредност или, пак, треба да се направат дополнителни испитувања?

Благодарам за одговорот.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот EmilijaGA)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
23.12.2011 16:51:38   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Еве едно прашање од членот soncko 2007.

Кај бебе од 46 дена е направена анализа на крвта, а хемоглобинот е 9.7g/dl.
Дали тоа е нормална вредност или, пак, треба да се направат дополнителни испитувања?

Благодарам за одговорот.

Почитувана,
согласно нашите референтни вредности 9.7 g/dL е нормална вредност за хемоглобин во крв.
Срдечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
23.12.2011 16:54:42   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: Oli17

Pocituvani,

pred nekolku dena napraviv punkcija na jajnici, prethodno stimulirani so puregon.
Doktorot mi rece deka se slucila hiperstimulacija i od taa pricina estradiolot pomina nad 1900, me interesira koja e najvisokata granica na estradiol i dali 1900 navistna e znak za hiperstimulacija.

Vi blagodaram!!!

Почитувана,
Не е дефинирана горна граница за концентрација на естрадиол која може да биде достигната со хиперстимулација. Сепак треба да се консултирате со Вашиот гинеколог кој е најкомпетентен да даде одговор на Вашето прашање.
Средечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот Oli17)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
23.12.2011 17:05:34   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: EmilijaGA

Zdravo i od mene. Jas imam since 2 godini e,koga bev bremena so nego imav pokaceni trombociti i zastarena postelka od treti stepen vo 8-miot mesec. Bev pratena do transfuziologija kade napraviv testovi na krv i dobiv losi rezultati so pokaceni afa i didimeri pri sto bev treirana so Kleksan. Se porodiv pred vreme pri krajot na 8-miot mesec. Posle poroduvanjeto ne dobiv nikakvi instrukcii od mojot maticen ginikolog dali treba da se napravat nekoi ispituvanja na krvta kaj mene i mojmot sin,dali toa moze da ima posledici kaj deteto, pa ve molam za sovet. Dosega kaj mojot sin site opsti rezultati na krvna slika se dobri, no jas custvuvam bolki vo nozete, dali toa mozebi e rezultat na pokaceni trombociti? Kako treba da postapuvam vo naredna bremenost? I sto ponatamu??
Blagodaram.


Почитувана,
На сите овие прашања можат одговор да Ви дадат Вашиот матичен гинеколог и трансфузиологот кој Ве водел во тек на бременоста.
Срдечен поздрав,
Адриалаб


(Одговор на членот EmilijaGA)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
23.12.2011 21:11:39   
sandrin
Pocituvani,

Vo april mesec mojot soprug pravese spermogram vo vasata laboratorija.
Postavenata dijagnoza e normozoospermia, no so ogled na referentnite vrednosti koi se dadeni ima nesto sto me zbunuva. Posle site dadeni vrednosti za koncentracija, podviznost i sl. stoi:
neoboeni zivi 33%- ref. >60 ;
oboeni 67%- ref.<40


Ke moze li da mi objasnite kako ovie vrednosti se sosema sprotivni od referentnite, a dijagnozata e normozoospermia?!

Blagodaram


(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
24.12.2011 10:32:09   
Anonimen
Ве молам да ми објасните што значи присуството на протеини, епителни клетки и покачени леукоцити во урината за време на бременоста? Дали примањето на вагиналитети Утрогестан има некакво влијание врз урината, т.е. дали е пожелно да се прави уринокултура веднаш по примање на антибиотици и за време на примање на Утрогестан? Однапред Ви благодарам.

(Одговор на членот sandrin)
  Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
26.12.2011 13:04:04   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandrin

Pocituvani,

Vo april mesec mojot soprug pravese spermogram vo vasata laboratorija.
Postavenata dijagnoza e normozoospermia, no so ogled na referentnite vrednosti koi se dadeni ima nesto sto me zbunuva. Posle site dadeni vrednosti za koncentracija, podviznost i sl. stoi:
neoboeni zivi 33%- ref. >60 ;
oboeni 67%- ref.<40

Почитувана,
дали можете да ги оставите Вашите податоци (име, презиме на Вашиот сопруг, и контакт телефон) на е-маил: asokovska@synlab.com.mk, како би можеле да ги видиме комплетните разултати.
Срдечен поздрав,
Адриалаб
Ke moze li da mi objasnite kako ovie vrednosti se sosema sprotivni od referentnite, a dijagnozata e normozoospermia?!

Blagodaram



(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
26.12.2011 13:08:53   
Debora
vo vrska so toksoplazma, dali se zima krv na gladno ili vo bilo koe vreme od denot?

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
26.12.2011 13:39:26   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Ве молам да ми објасните што значи присуството на протеини, епителни клетки и покачени леукоцити во урината за време на бременоста? Дали примањето на вагиналитети Утрогестан има некакво влијание врз урината, т.е. дали е пожелно да се прави уринокултура веднаш по примање на антибиотици и за време на примање на Утрогестан? Однапред Ви благодарам.

Почитувана,
седиментот на урина кај трудниците обично се разликува од нормално. Присуство на епителни клетки и леукоцити кај трудници не претставува проблем. Присуството на протеини во урина треба да се мониторира на 2 недели, а доколку Вашиот гинеколог цени да се проверат и протеини во крв. Уринокултура можете да проверите 7 дена по завршување на терапија. Утрогестанот не влијае на уринокулурата.
Срдечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
26.12.2011 13:42:31   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: Debora

vo vrska so toksoplazma, dali se zima krv na gladno ili vo bilo koe vreme od denot?

Почитувана,
Специфичните анти токсоплазматски IgG и IgM антитела може да се направат во било кое време од денот.
Срдечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
2.2.2012 15:23:43   
margos
Pocituvani, bi sakala ako ste vo moznost da mi odgovorite na slednoto prasanje.Vo posledno vreme se poveke trudnici gi pragaat ginekolozite na proverka na D-dimeri.Naprotiv, mojot ginekolog mi rece deka nema potreba od takvo nesto.Polodot i postelkata se vo red a i trombocitite vo krvnata slika se vo granica na normala.Pa me interesira dali kaj onie sto gi prakaat imaa indicija za toa odnosno dali trombocitite treba da se nadvor od granici na normala pa ginekologot da se posomneva i da prati na ispituvanje na D-dimeri????Vi blagodaram

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
7.2.2012 12:56:14   
cleo
Pocituvani Adrialab, imam edno prasanje vo vrska so mozni infekcii pri zemanje na krv za ispituvanje. Jas sum bremena 14 nedeli i 5 dena i vcera bev vo edna od nasite drzavni kliniki da mi zemat krv za ispituvanje na d-dimeri i hemostaza. Laborantot koj zemase krv go pravese toa bez rakavici i spored mene vo mnogu nehigienski uslovi (na primer bukvalno nad mojata glava stoese drug pacient koj mi disese vo lice, sestrata sto naplaka bukvalno go izbutka laborantot za da pomine dodeka toj vo polustoecka pozicija mi ja zemase krvta, itn, itn...). I sega jas sum smrtno uplasena da ne se zdobiv so nekakva infekcija ne daj Boze pri celiot toj proces, pri dopir na iglata so negovi race i slicno. Prasanjeto mi e dali e mozno taka da se inficiram i kako da otkrijam sto e mozno pobrzo, primer preku nekoi simptomi ili pak preku povtorno zemanje na krv? Blagodaram mnogu odnapred.

(Одговор на членот margos)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
16.2.2012 11:33:06   
margos
Bi sakala da ve prasam dali vo bremenost limfocitite se namaluvaat i kakov pokazatel se mnogu namaleni limfociti??

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?