|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Инстинкт за гнездење
14.5.2012 22:59:36   
Ikana
Инстинктот за гнездење се состои од потребата да се чисти и организира домот пред раѓањето на вашето бебе. Тој може да се манифестира како потреба да бидете апсолутно сигурни дека вашиот дом ќе биде подготвен за вашето бебе, а тоа значи реновирање, чистење од подот до плафонот, и воведување совршен ред во истиот.

Причина:
Причината за инстинктот за гнездење е физичка и емоционална. Хормоните во бременоста се виновници за овој феномен, и тој може да се забележи кај повеќето цицачи кои очекуваат принова.

Кога да го очекуваме:
Инстинктот за гнездење може да се појави многу рано во бременоста, па се до 40 недела. Се вели дека, ако инстинктот се појави во последните неколку недели од бременоста, породувањето не е далеку.

Потреба за гнездо
Разликите во појавата на овој феномен варираат од жена до жена, но најчесто се карактеризираат со дезинфекција на бањата во 03 часот изутрина, диплење и предиплување на бебешките алишта по безброј пати, пролетно чистење на станот или куќата два пати неделно, потреба за реновирање на дневната соба, ако не и целата куќа или стан, купување на залихи од бебешки производи, како пелени, облека, козметика, итн.....

Канализирање на енергијата
Ако чувствувате потреба да ја завршите сета работа околу припремите за пристигнувањето на бебето, тогаш слободно подлегнете му на искушението, но имајте на ум дека сте бремени и дека не смеете да се заморите премногу и треба многу да внимавате на вашата, и пред се на безбедноста на бебето.
Доколку имате порив да ја средувате градината, не кревајте во никој случај тешки работи и не се качувајте на столици или пак скали. Носењето на градинарски ракавици е задолжително. Сепак уште попаметна идеја од градинарството е сериозно да се впуштите во купувањето на залихи од оние прозиводи кои сметате дека највеќе ќе ви бидат потребни кога нема да имате толкава слобода да излезете и да ги купите во истиот момент.
Исто така, фрлете ги сите застарени лекарства и козметички производи и направете место за нови, бебешки, кои несомнено ќе одземат многу простор од вашата бања, како и вашиот дом.
Сепак имајте на ум, дека како и да го преживувате овој сосема нормален дел од бременоста, не сте сами и се наоѓате на прагот од еден прекрасен нов период во вашите животи кој најдобро би го опишала со следниве зборови, кои ми ги кажа една многу драга и мудра личност....кога ќе добиеш дете, засекогаш ти се полни и рацете и срцето.

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Инстинкт за гнездење
14.5.2012 23:21:36   
Ikana
Лично за себе можам да кажам дека сеуште сум во фаза на гнездење, иако поминаа 5 месеци и нешто од породувањето. Додека бев бремена, главна преокупација ми беше купувањето бебешки производи, бев опседната со чистење и реновирање, кое и го направивме, додека конкретно за чистењето, сеуште чистам буквално на секои 3 дена, од под до плафон, па дури и викнав служба за дезинсекција и дератизација да испрскаат секаде. Некои велат дека не е убаво толку да се биде опседнат со чистење, и до некаде се во право, бидејќи бебето треба полека да се навикне на микро средината и да го зајакне имунитетот на тој начин.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Инстинкт за гнездење
17.6.2012 14:33:59   
mmbucko
Mene me fati instiktot :))))) Pocna so renoviranne na detskata, perenje tepisi, sreduvanje na plakari....Sledniot vikend krecime montirame krevetce i go cekame bebco....Najjak instikt za koj seuste se smeam koga ke se setam me ztrefi so prvoto bebce . Utroto me razbudi nemir vo 5h sabajle. Ko ulava stanav i rskrevav se po doma, miev sadovi ostanati od sedenkata minatata vecer. Seuste si se smeam na sebesi....Ko luda cistev i sreduvav do 7 koga pocnaa prvite bolki. Se porodiv vo 11:15 toa utro :))))

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Инстинкт за гнездење
24.7.2012 20:50:32   
Bilence2
Jas pak imam uste 3 nedeli a veke me faka panika deka nema da zavrsam se sto sum isplanirala. Se mislam deka nema da uspeam da se podgotvam navreme. Seuste odam i na rabota, taka sto koga ke dojdam doma sum premorena za da iscistam nesto. Preku vikendite uspeav barem da isperam i ispeglam se za bebeto, taka sto mi ostanuvaat domasnite raboti. Kolku ke stasam ne znam ama nemir i panika vrke me fakaat.user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Инстинкт за гнездење
24.7.2012 21:15:38   
Ikana
Биленце2 здраво!
Искрено да ти кажам јас и покрај темелните чистки и генералки се уште се чувствував дека не сум спремна пред да се породам....но верувај кога стигнав дома, после пораѓајот, се ми беше совршено, само сакав да бидам дома и да се радувам на бебето. Опушти се сега, ангажирај некој од твоите да ти помогне а ти полека спремај се за големиот ден! Со лесно и огромен поздрав!

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Инстинкт за гнездење
25.7.2012 10:24:17   
Mammi
Јас веќе рано рано за да не му ја мислам многу баш во 9ти, сега засукав ракави. Свеки ми е Мк, така да иако сами со мажле без помош, си велам најубаво си знам и полека фатив цела предвидена детска соба ја светнав и сите гардеробери и фиоки ги средив,во кујна нешто преуредив, фрижидерот стакло, подрум исто, само докупените работи од бебуш перење,а ако дојде мајака ми или па свеки само да ги изрибаат подовите дека тука почнуваат маките. За другото ќе го впрегнам сопругов се адевам нема многу многу да ми се бунтова.user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Инстинкт за гнездење
25.7.2012 10:30:12   
deluxe
hahahahahahauser posted image user posted image user posted image znaci ne sum edistvena so film go glavata deka se mora da bide besprekorno cisto za bebeto,jas samo sto vlegov vo 9ti mesec zapocnav da "lumpuvam" niz kuka,da sreduvam plahari, zavesi, prozori,nemam odgovor zosto bas sega ama ete od vnatre me tera nesto user posted image user posted image no najprvo sto napraviv bese perenje i peglanje na alistata od bebusot i moite za vo bolnica user posted image user posted image

(Одговор на членот Mammi)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Инстинкт за гнездење
25.7.2012 22:47:31   
Bilence2
E,bas ti fala ikana za ubavite zborovi. Na site vam sto cekate skoro bebce vi posakuvam so lesno da pominete. Vprocem najvazno e bebencata da ni se zdravi i zivi da imame energija za prestojniot period. Mozebi i preteruvame so pedantnosta na smetka na kumuliranje na energija sto ke ni e potrebna naskoro.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Инстинкт за гнездење
25.7.2012 22:54:23   
Bilence2
E bas ti fala ikana, istoto im go posakuvam i na site idni mamicki, so lesno da si pominat i da donesat na svet zivi i zdravi bebcinja.
Mozebi i nie samite preteruvame so pedantnosta na smetka na toa deka sega treba da kumulirame energija za prestojniot period.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?