|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Стручни совети од лабораториската дијагностик...
15.11.2011 10:48:58   
Бушавка RR
Драги корисници, оваа тема ја отворивме во соработка со тимот од Адриaлаб, кој ќе одговара на Вашите прашање од областа на медицинската лабораториска дијагностика, со цел да го заштити и зачува вашето и здравјето на вашите најмили. Слободно прашувајте, стручниот тим на Адриалаб ќе ви излезе во пресрет.

Овде може да прочитате повеќе за Адриалаб http://mk.synlab.de/

< Поракaта ја уредил Admin -- 15.11.2011 14:29:53 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
15.11.2011 15:24:27   
MERUSHKA
Me interesira kade moze da se ispitaat ovie dva gena:gen TSC1,lokaliziran na hromozomot 9q34 i kod za elaboracija na proteinot hamartin,kako i gen TSC 2,situiran na hromozomot 16p13.3,kodiran za tuberin,...ili mozna mutacija na TSC1 !? I kolku kosta ova ispituvanje!?
Inace se raboti za mojata kerka koja ima 5 god.
Odnapred Vi blagodaram,


_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот Бушавка RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
15.11.2011 16:00:59   
Adrialab
Pocituvani,
Testiranje za tuberozna skleroza moze da se napravi preku Adrialab. Potrebno e da se zeme EDTA krv od deteto. Analizata se izveduva vo referenten genetski centar za tuberozna skleroza. Analizata za TSC1 i TSC2 moze da se pravi oddelno za sekoj gen, no moze da se pravi i za TSC 1 i TSC 2 vo eden akt. Pri toa se vrshi kompletno ispituvanje na genite so sekvencioniranje. Informacija za cenite moze da dobiete vo Adrialab na tel. 3091 610. Rezultatite se dobivaat maksimum za eden mesec. Dokolku imate dodatni prashanja slobodno javete ni se vo period od 8 - 16 h i kontaktirajte go strucniot lekarski tim. Srdecen pozdrav, ADRIALAB

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
17.11.2011 11:50:31   
majnin
koi bolesti se isklucuvaat so ovoj test?
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
17.11.2011 11:53:46   
majnin
Pocituvani,
Dali so ovoj test 100% se isklucuva prisustvo na Daunov sindrom kaj plodot?ili e potrebno da se napravat i drugi ispituvanja?

Odnapred
Mnogu Vi blagodaram


(Одговор на членот majnin)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
17.11.2011 15:49:35   
Adrialab
So pomos na skriningot vo prv trimestar se otkrivaat najcestite trisomii (21,18, 13) ili popoznato kako Down sindrom, Edwards sindrom i Patau sindrom. Trisomija znaci deka eden hromozom namesto vo duplikat se javuva vo triplikat. Normalno e hromozomite da se vo par, po dva, a ne po tri vo tek na delbata na kletkite.
Ostetivanja na rbetniot stolb (spina bifida) se otkrivaat vo vtor trimestar so EHO ili so dodatno merenje na AFP. Toa e takanarecen "Triple test" (14 -18 nedela).

(Одговор на членот majnin)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
17.11.2011 16:01:39   
Adrialab
Presmetkata na rizik ovozmozuva klasificiranje na trudnicata vo grupa so nizok rizik ili vo grupa so visok rizik za pojava na plod so trisomija. No i vo grupata so nizok rizik moze da se javi trisomija. Kalkulacijata na rizik ne dava 100 % sigurnost, no ovozmozuva da se donese odluka za amniocenteza ili horion biopsija, vrz baza na naucno dokazani postapki. So ogled na toa deka horion biopsijata i amniocentezata se postapki koi se rizicni za plodot ovaa presmetka na rizik pretstavuva argumentirana osnova za da se preporaca, ili ne, poagresivna dijagnosticka postapka. Pri sproveduvanje na skrining vo prv trimestar se vadi samo krv od vena, sto e potpolno nerizicno za plodot. Merenjata od EHO-to isto taka se vklucuvaat vo postapkata za presmetuvanjeto na rizikot.

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
18.11.2011 9:43:52   
AnnaMolly RR
Кога се роди моето бебе (сега има 17 месеци), педијатарот ми рече дека е родено со еден нормален и еден помал бубрег, но дека тоа не никаков проблем и дека нема ни потреба да се оди на контрола. Досега не сум го однела на контрола за тоа, но сакав да знам дали преку крвната слика може да се види доколку нешто не е во ред со бубрезите?
Дали во вашата лабораторија правите тестови на крвта и урината за да се дијагностицираат проблеми со бубрезите?
Ви благодарам!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
18.11.2011 10:23:20   
MERUSHKA
Дали во вашата лабараторија се вршат испитувања на камче од бубрег!? Мојот сопруг има проблем со создавање на камче во бубрезите,пред 2 месеци измокри едно(го чуваме),а уште едно има во бубрегот од 8 мм.
Дали може да се испита која храна го создава!?

Однапред Ви благодарам,


_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
18.11.2011 11:46:26   
Adrialab
Kamen od bubrezno poteklo moze da se ispita. Analizata cini 2770 mkd. Rezultati se dobivaat po 7-10 dena. Zavisno od sostavot na kamenot moze da dobiete preporaki za zivoten stil: naviki vo ishrana, tecnosti i sl.

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
18.11.2011 12:01:10   
tea
Ме интересира кога најрано може да се направи bHCG тест преку крв.

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
18.11.2011 12:25:59   
Bogdancanka
по 4-ри неуспешни инвитра кои лабораториски  испитувања би било најдобро и потребно да се направат?

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 18.11.2011 12:33:17 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
18.11.2011 13:04:05   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea

Ме интересира кога најрано може да се направи bHCG тест преку крв.

Најрана потврда на бременост преку испитување на bhCG во крв може да се направи 8-11 дена по концепцијата (спојување на јајце клетката со сперматозоидот).
Срдечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
18.11.2011 14:10:53   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

по 4-ри неуспешни инвитра кои лабораториски  испитувања би било најдобро и потребно да се направат?

Постои широка палета на лабораториски испитувања кои би требало да се направат при повторувани неуспешни IVF и при повторувани абортуси. Погледнете ја листата на анализи на веб сајтот на Aдриалаб (www.synlab.com.mk)-информации за доктори-брошури-missed abortus или линкот http://synlab.com/fileadmin/standortseiten/synlab_mk/pdf/Dr-s-Info/Missed%20abortus.pdf Во консултација со Вашиот гинеколог ќе одлучите кои од наведените испитувања треба да се направат. За секоја натамошна информација, на располагање Ви стои тимот од лабораторијата.


< Поракaта ја уредил Admin -- 18.11.2011 14:19:14 >

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
18.11.2011 14:50:39   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Кога се роди моето бебе (сега има 17 месеци), педијатарот ми рече дека е родено со еден нормален и еден помал бубрег, но дека тоа не никаков проблем и дека нема ни потреба да се оди на контрола. Досега не сум го однела на контрола за тоа, но сакав да знам дали преку крвната слика може да се види доколку нешто не е во ред со бубрезите?
Дали во вашата лабораторија правите тестови на крвта и урината за да се дијагностицираат проблеми со бубрезите?
Ви благодарам!



Ајде јас пак ќе го поставам прашањево, некако ме рипнавте user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
18.11.2011 15:33:41   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Кога се роди моето бебе (сега има 17 месеци), педијатарот ми рече дека е родено со еден нормален и еден помал бубрег, но дека тоа не никаков проблем и дека нема ни потреба да се оди на контрола. Досега не сум го однела на контрола за тоа, но сакав да знам дали преку крвната слика може да се види доколку нешто не е во ред со бубрезите?
Дали во вашата лабораторија правите тестови на крвта и урината за да се дијагностицираат проблеми со бубрезите?

Ви благодарам!



Ајде јас пак ќе го поставам прашањево, некако ме рипнавте user posted image


Како што Ве посоветувал и Вашиот педијатар, нема потреба да правите дополнителни контроли, бидејќи различната големина на бубрезите не мора да влијае на нивната функција.
Вообичаени тестови за бубрежна функција се уреа и креатинин во крв, преглед на урина и креатинин клиренс (кој кај бебиња и мали дечиња тешко се изведува, бидејќи потребно е собирање на 24 часовна урина). За секоја дополнителна информација, на располагање Ви стои тимот на Адриалаб.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
21.11.2011 14:04:31   
mazule
Zdravo i od mene. Sakam da prasam jas sum vo 9 nedela i napraviv ispituvanja na krvta se e vo red samo trombocitite mi se 438 a granica e 140-340. Doktorot mi veli ne e vo red i treba da napravam nekoi analizi neznam kakvi. Sto mislite vie? Odnapred blagodaram.

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
21.11.2011 14:43:29   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: mazule

Zdravo i od mene. Sakam da prasam jas sum vo 9 nedela i napraviv ispituvanja na krvta se e vo red samo trombocitite mi se 438 a granica e 140-340. Doktorot mi veli ne e vo red i treba da napravam nekoi analizi neznam kakvi. Sto mislite vie? Odnapred blagodaram.


Нашата препорака е следниот месец да ја повторите крвната слика и да направите скрининг за хемостаза (фибриноген, протромбинско време и APTT). Ако резултатите не се во рамки на нормала, потребно е да се консултирате во Вашиот матичен доктор и гинеколог, но и со трансфузиолог/хематолог.
Срдечен поздрав,
Адриалаб

(Одговор на членот mazule)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
23.11.2011 16:32:10   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Девојчиња ај сега помош само што добив резултати од крв за лука и има покачено :
- седиментација на еритроцити 14 а реф. вредност е <10
-MCHC 34,2 реф.вредност 26.0-34.0
- monociti 7,4 ref.vrednost 1.0-6.0
i vo urinata pokaceno
- eritrociti (sediment) 3-4 ref.vrednost 0-1
-leukociti (urina) 16-18 ref.vrednost 3-10

Prevod na ova? sto znaci? a bas e vesel i ne pokazuva nikakvi znaci?



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
24.11.2011 14:22:49   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Девојчиња ај сега помош само што добив резултати од крв за лука и има покачено :
- седиментација на еритроцити 14 а реф. вредност е <10
-MCHC 34,2 реф.вредност 26.0-34.0
- monociti 7,4 ref.vrednost 1.0-6.0
i vo urinata pokaceno
- eritrociti (sediment) 3-4 ref.vrednost 0-1
-leukociti (urina) 16-18 ref.vrednost 3-10

Prevod na ova? sto znaci? a bas e vesel i ne pokazuva nikakvi znaci?



Odgovor:
Vo vrska so sedimentacija blago e pokacena, no toa e nespecificen marker koj moze da ukazuva i na infekcija, no i na drugi inflamatorni procesi. Dali se raboti za dete, momce ili devojce? Na koja vozrast?
Krvnata slika e vo red otstapuvanjata se vo fizioloshki ramki.
Vo urinata se malku pokaceni eritrocitite sto bi trebalo da se sledi vo dva-tri navrati. Najcesto pricinata e infekcija, no moze da bide i druga etiologija. Infekcii bez simptomi ne se tretiraat so antibiotici. Prporacuvame da napravite vo period od dve nedeli kontrola. Uste ednash ke napomenam bez simptomi laboratoriskiot naod obicno ukazuva na nekoja tranzitorna promena za sto nema potreba od terapija.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
24.11.2011 14:34:52   
arh_diz
Kaj bebe od 12 meseci hemoglobinot e pokacen i trombocitite dali treba da se pravat nekoi dopolnitelni ispituvanja

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
24.11.2011 15:08:01   
Marija_L

ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrialab

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Девојчиња ај сега помош само што добив резултати од крв за лука и има покачено :
- седиментација на еритроцити 14 а реф. вредност е <10
-MCHC 34,2 реф.вредност 26.0-34.0
- monociti 7,4 ref.vrednost 1.0-6.0
i vo urinata pokaceno
- eritrociti (sediment) 3-4 ref.vrednost 0-1
-leukociti (urina) 16-18 ref.vrednost 3-10

Prevod na ova? sto znaci? a bas e vesel i ne pokazuva nikakvi znaci?



Odgovor:
Vo vrska so sedimentacija blago e pokacena, no toa e nespecificen marker koj moze da ukazuva i na infekcija, no i na drugi inflamatorni procesi. Dali se raboti za dete, momce ili devojce? Na koja vozrast?
Krvnata slika e vo red otstapuvanjata se vo fizioloshki ramki.
Vo urinata se malku pokaceni eritrocitite sto bi trebalo da se sledi vo dva-tri navrati. Najcesto pricinata e infekcija, no moze da bide i druga etiologija. Infekcii bez simptomi ne se tretiraat so antibiotici. Prporacuvame da napravite vo period od dve nedeli kontrola. Uste ednash ke napomenam bez simptomi laboratoriskiot naod obicno ukazuva na nekoja tranzitorna promena za sto nema potreba od terapija.


Znaci stanuva zbor za momce, bevme ne kontrola kaj maticnata doktorka istoto ni go kaza sto i vie sepak Vi blagodaram super steuser posted image

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
25.11.2011 12:49:03   
Adrialab
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Kaj bebe od 12 meseci hemoglobinot e pokacen i trombocitite dali treba da se pravat nekoi dopolnitelni ispituvanja

Ако можете запишете ги добиените вредности за хемоглобин и тромбоцити, за да знаеме колку биле покачени? Референтните вредности за деца и за возрасни се разликуваат.
Срдечен поздрав,
Адриалаб


(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
28.11.2011 12:46:41   
margos
Bi sakala ako mozeta da mi odgovorite na moeto prasanje.Dosega nikoj ne mi spomnal dali treba da napravam nekoi dopolnitelni ispituvanja na krvta i koga se pravat tie, bidejki sum RH-negativ a mojot soprug e A-pozitiv.Sega sum 19 nedela i pred edna nedela koga pravev amniosintesa mi stavija inekcija poradi faktorot, megutoa do sega nemam napraveno nikakvi ispituvanja a ne znam dali i koga treba da napravam.
Vi blagodaram

(Одговор на членот Adrialab)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Стручни совети од лабораториската дијагно...
28.11.2011 12:51:23   
miana
Bi sakala da znam kolku dena posle antibiotik treba da se poceka pred da se pravat brisevi od nos i grlo kaj detence? Moeto dete do petokot piese antibiotik a sega i stavam samo kapki vo nos operil so citeral i me interesira dali treba i kapkite da prestanam da gi davam pa potoa da pravam bris? I kolku dena bi trebale da pominat posle antibiotikot??? 

(Одговор на членот margos)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?