|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
24.10.2011 20:39:02   
ana mari
ana mari neka ti e so pomin,nie zaedno sme so terminot,i jas vlegov vo 35 nedela,isto i jas imam bolki ali mislam se e od besikata sto pritiskuva,napraviv analizi ,mi izleze Le 10-15 vo urina i bakteriska flora sto znaci infeksija pa zatoa se i tie bolki,vcera pazarivme za bebusot nekoi alista ,epten ubavi malecki stvari,veruvaj uzivav,sto ne kupiv-no koga se vrativ doma sto da ti kazam,mi dojdese deka sega ke mi izleze bebceto,bolki vo stomakot,steganje,pritiskuvanje....,ali se gledase deka e od zamor,pa zatoa si lezam i se odmaram uste i deneska,strav i e ,rekov da gurneme uste 2 nedeli,pa neka izleze ,i taka odvaj cekam da go guskam
lili31 bas mie milo za tebe so zdravje da si gi nosi bebusot alistata ti posakuvam se najubavo i samo so lesno da nie..... a kazimi sto nosis masko ili zenskouser posted image user posted image ajde moze i vo ist den da se porodime user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 10:07:11   
Cher
Среќа што постојат вакви сајтови. Бремена сум 32 недела, и на брисеви ми најдоа ureoplazma urealyticum. Матичниот гинеколог уште не сум го прашала дали е нешто сериозно, бидејќи е на пат (???) а нервозата и загриженоста ми растат. На некои американски web страни пишува дека се лечи со еритромицин, додека матичниот лекар ми вели дека е токсичен. Дали некој имал сличен проблем за да ми одоговри да си ја смирам паникава? user posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 10:14:43   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cher

Среќа што постојат вакви сајтови. Бремена сум 32 недела, и на брисеви ми најдоа ureoplazma urealyticum. Матичниот гинеколог уште не сум го прашала дали е нешто сериозно, бидејќи е на пат (???) а нервозата и загриженоста ми растат. На некои американски web страни пишува дека се лечи со еритромицин, додека матичниот лекар ми вели дека е токсичен. Дали некој имал сличен проблем за да ми одоговри да си ја смирам паникава? user posted image

Me naezi..I jas sum 32 ra nedela ...neznam iskreno sto e toa,zal mi e sto nemozam da pomognam..A kakvi simptoi imas ti licno??? Kade i sto osekas.ili samo na rezultati? Jas vo 35 ta nedela ke odam na brisevi..I by the way koj ti e maticen ginekolog???

(Одговор на членот Cher)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 10:17:51   
kremco
Jas go imav istiot problem i primav eritromicin mislam deka bea ampuli ili apcinja sum zaboravila,toa e bakterija mislam urinarna i se resava brzo.Nemoj da se pancis,vednas na slednoto ispituvanje nisto kje nema...Pozzz i dobredojde na forumov,jas sum 31 od denes..

(Одговор на членот Cher)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 10:32:21   
Cher
Не е за фалање матичниот, нема да го спомнам. Ќе одам после работа кај неговата замена, срце од човек,се надевам дека ќе ме утеши. Немам никакви симптоми, на 3д и 4д се е ок, супер сме и двајцата user posted image . Ги чекам и другите резултати од брисеви и стрептокок, па ќе видам. Она што го прочитав на web е дека е честа инфекција, а за индикации пишува предвремено породување. Кремчо, смеам ли еритромицин, ми кажаа дека е токсичен?

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 10:56:46   
Fiao

ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Fiao,onie komodi so kadicki i podloga za presoblekuvanje izgledaat oki ama ne se prakticni zs kadickata e mala i mng brzo ja stanuva mala za bebeto ,osobeno koga ke prkne i ke pocne da prska i shlapa koga se banja pa ke imash poplava sred soba ahahahha,poprakticno ke ti bide da zemsh komoda so fioki i podloga za presoblekuvanje ako ima zaedno ili odelno,zs kadickata fakja prostor bajagi,a gi imasha vo CAm bebe vo gtc,vo bebe centar vo leptokarija i sproti biser i vo enci meneci gi imam gledano.

pozzzz


Fala ti mnogu Mila za odgovorot, jas sekako vcera se rastrcav niz grad, bev do site ovie mesta sto mi gi spomnuvas i iskreno sega veke imam isto mislenje kako tvoeto user posted image . A i od druga strana, najeftinite bea okolu 11-12 000 den, a jas veke najdov preubav fiokar koj ke mi odgovara so spalnata za okolu 5.500 den. Isto taka drugarka mi mi najavi deka ona sakala da mi zeme koritce, a musama za presoblekuvanje veke imam user posted image . Taka sto, najverojatno moze da pomineme i poeftino, vo sustina nas najpotreben ni bese fiokarot, za da imame kade da gi stavime bebeskite alistenca, bidejki sme knap so prostor...
Inaku veke sme skoro spremni imame 2 kolicki preubavi, imame stolce za jadenje i krevetce user posted image , ni ostanuva da si kupime samo uste dusek, relaksator i transporter (iako malku ke bide problematicno bidejki nasata kolicka e nekoja si germanska i tuka voopsto ja nema, ako sakame transporter koj ke bide komplet ke mora da go poracame od tamu...)
Od obleki vcera finisiravme so edni preubavi kondurcinja - br 17 user posted image .
Sega sakav da ve prasam, sakav da i gi isperam site oblekicki, pa sakav da gi zamolam veke iskusnite majki da me posovetuvaat so koj detergent, na kolku stepeni? Inaku vcera zemavme od onoj omeksivacot na chicco, ama tamu nesto pisuva deka pakuvanjeto od 750ml e za da se rastvori vo 4l voda, pa od toj rastvor za masinsko perenje se stava kapace i pol (ako ubavo sum razbralauser posted image ).
Ako znae nekoj neka pise user posted image

P.S. Imam i uste edno potprasanje user posted image : Moze li uste eden sovet za dusece? Navistina bi sakala toa da bide anatomsko, i ubavo so site saltanati, so toa ne bi sakala da si igram, ama iskreno nemam idea kade da baram...
Pozzz i imajte ubav den! user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 11:01:13   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cher

Не е за фалање матичниот, нема да го спомнам. Ќе одам после работа кај неговата замена, срце од човек,се надевам дека ќе ме утеши. Немам никакви симптоми, на 3д и 4д се е ок, супер сме и двајцата user posted image . Ги чекам и другите резултати од брисеви и стрептокок, па ќе видам. Она што го прочитав на web е дека е честа инфекција, а за индикации пишува предвремено породување. Кремчо, смеам ли еритромицин, ми кажаа дека е токсичен?
A preku kakvo ispituvanje go otkri ova? Preku brisevi ili...?

(Одговор на членот Cher)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 11:07:26   
Cher
Испитувањето беше заради задолжителните брисеви кои се земаат меѓу 32 и 36 недела кои вклучуваат и испитување на стрептокок, не дека нешто чувствувам или имам некоја појава. Јас се чувствувам добро и user posted image е супер на мерење, ќе ви пишам што ќе ми каже замената на матичниот гинеколог. Малку ми е полесно откако го споделив ова со вас. Ви благодарам многу мили идни мамички user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 11:12:37   
Yummy Mammy
Zdravo zenicki,
Jas sakav samo da ve pozdravam, i jas i Mihaelce sme super, golemava Sofi malku ne nervira ama i toa ke pomine. Ve citam postojano, samo sega sum preorentirana na drugi forumi za bebinja i postporodilni temi. Ve cekam tamu! user posted image
Pozdrav do site i so lesno!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Cher)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 11:17:48   
Ikana
Uf ajde uste nekoja nedela da izgurame site zaedno, pa da se guskame so bebufite!!! Yummy Mammy sobiraj ti mudrost tamu, jas sum sekogas za dobar sovet i skapoceno iskustvo od poiskusna mamicka!!! ( da ne recam cel sovet i celo iskustvo posto 1 bremenost mi e i ne znam pelena da smenam user posted image )

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 11:23:11   
Ikana
Fiao za dusece mislqm deka dormeo iako se malku poskapi se super izbor, ako veke odis na taa strana, dodeka, yogi dusece od simpo e isto taka super varijanta, ako pravime muabet za drveno krevetce. Na forumov procitav nekade deka treba da se pere spo bonux ili merix, a za omeknuvac ne treba vo prvite meseci...eve ti go i linkot od forumot
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%9E%D0%BC%D0%B5%D0%BA%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87_%D0%B7%D0%B0_%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B0/m_23281/tm.htm

http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%BE%D0%BA_%D0%B7%D0%B0_%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B0_%D0%B7%D0%B0_%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B5/m_1218/tm.htm

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 12:16:45   
Fiao

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Fiao za dusece mislqm deka dormeo iako se malku poskapi se super izbor, ako veke odis na taa strana, dodeka, yogi dusece od simpo e isto taka super varijanta, ako pravime muabet za drveno krevetce. Na forumov procitav nekade deka treba da se pere spo bonux ili merix, a za omeknuvac ne treba vo prvite meseci...eve ti go i linkot od forumot
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%9E%D0%BC%D0%B5%D0%BA%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87_%D0%B7%D0%B0_%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B0/m_23281/tm.htm

http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%BE%D0%BA_%D0%B7%D0%B0_%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B0_%D0%B7%D0%B0_%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B5/m_1218/tm.htm


Hmmm bev jas vo top shop i gi gledav dusecinjata na dormeo, ama ne sum sigurna dali tamu ima takov sirok, bideki nas takov ni treba, a cenite bea okolu 4,500 i 5,500 den, zavisi od goleminata. Inaku jas razbrav deka e najdobro da se pere so tecen detergent, a ovie 2 ne se vo vid na prasok?
Vo sekoj slucaj fala ke dzirnam na linkovive ke pisam i tamu user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 12:22:54   
miana
Jas novite alistenca ne gi peram vo masina..Samo so omeknuvac vo topla voda ,gi plavam ubavo i gi peglam posle ubavo..Ne sakam da mi se rasipat odma masinski...Na raka so omeknuvas,em poubavo mirisaat,em mi se kako novki...

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 12:24:52   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao


ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Fiao,onie komodi so kadicki i podloga za presoblekuvanje izgledaat oki ama ne se prakticni zs kadickata e mala i mng brzo ja stanuva mala za bebeto ,osobeno koga ke prkne i ke pocne da prska i shlapa koga se banja pa ke imash poplava sred soba ahahahha,poprakticno ke ti bide da zemsh komoda so fioki i podloga za presoblekuvanje ako ima zaedno ili odelno,zs kadickata fakja prostor bajagi,a gi imasha vo CAm bebe vo gtc,vo bebe centar vo leptokarija i sproti biser i vo enci meneci gi imam gledano.

pozzzz


Fala ti mnogu Mila za odgovorot, jas sekako vcera se rastrcav niz grad, bev do site ovie mesta sto mi gi spomnuvas i iskreno sega veke imam isto mislenje kako tvoeto user posted image . A i od druga strana, najeftinite bea okolu 11-12 000 den, a jas veke najdov preubav fiokar koj ke mi odgovara so spalnata za okolu 5.500 den. Isto taka drugarka mi mi najavi deka ona sakala da mi zeme koritce, a musama za presoblekuvanje veke imam user posted image . Taka sto, najverojatno moze da pomineme i poeftino, vo sustina nas najpotreben ni bese fiokarot, za da imame kade da gi stavime bebeskite alistenca, bidejki sme knap so prostor...
Inaku veke sme skoro spremni imame 2 kolicki preubavi, imame stolce za jadenje i krevetce user posted image , ni ostanuva da si kupime samo uste dusek, relaksator i transporter (iako malku ke bide problematicno bidejki nasata kolicka e nekoja si germanska i tuka voopsto ja nema, ako sakame transporter koj ke bide komplet ke mora da go poracame od tamu...)
Od obleki vcera finisiravme so edni preubavi kondurcinja - br 17 user posted image .
Sega sakav da ve prasam, sakav da i gi isperam site oblekicki, pa sakav da gi zamolam veke iskusnite majki da me posovetuvaat so koj detergent, na kolku stepeni? Inaku vcera zemavme od onoj omeksivacot na chicco, ama tamu nesto pisuva deka pakuvanjeto od 750ml e za da se rastvori vo 4l voda, pa od toj rastvor za masinsko perenje se stava kapace i pol (ako ubavo sum razbralauser posted image ).
Ako znae nekoj neka pise user posted image

P.S. Imam i uste edno potprasanje user posted image : Moze li uste eden sovet za dusece? Navistina bi sakala toa da bide anatomsko, i ubavo so site saltanati, so toa ne bi sakala da si igram, ama iskreno nemam idea kade da baram...
Pozzz i imajte ubav den! user posted image

Fiao jas koristam DUEL BEBE i gi peram racno ne vo masina a omeknuvac ne koristam bidejku ne se preporacuva do 1god za dusek i nie nemame bidejki krevenceto ni e na chipolino i e na dve nivoa na gornoto ne treba samo za dolnoto  i seuste se mislime i nie maz mi zapnuva za dormeo no jas sega za krevenceto kako ne sum za dormeo sto posle ke mu pravam a ke dadam 3000den podobro na deckiot krevet ku mu kupam dormeo a za sega anatomski ima 1800den vo andrej kompani stip

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 12:36:23   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas novite alistenca ne gi peram vo masina..Samo so omeknuvac vo topla voda ,gi plavam ubavo i gi peglam posle ubavo..Ne sakam da mi se rasipat odma masinski...Na raka so omeknuvas,em poubavo mirisaat,em mi se kako novki...


Се што беше за малото, дури и алиштата со кои ќе го земам од болница(нови), алиштата од првото дете кои пак ќе ги користам, ги перев на 90 степени во машина и ги пеглав од двете страни. Во принцип и ништо не купував што не се врие.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 12:52:52   
Ikana
za nekoja nedela i jas ke treba da pocnam da peram...okapav po forumive i majka mi ja otruv kako sto....i ona mi rece kao na 90 stepeni belite raboti...valjda tie vo boja na poniska temperatura?? a inace toa sto pisuva na etiketata na samata obleka treba da se sledi ili...? posto tamu stoi na primer deka plisana spilhozna se pere na 40 stepeni...stvarno sum zbunka i jas pa zatoa i po forumive citav :)

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 12:54:53   
lili31
ana mari masko mi e user posted image taka veli doktorkatauser posted image ,denes bev na brisevi,i se ok bese so bebceto: na 36 nedela i 4 dena,znaci 10 dena napreduva,spored doktorkata, 22 noemvri mi e terminot,ali jas znam 1 dekemvri,pocnaa nozete da mi se tresat od vozbuda,ne znaev da se raduvam ili da se plasam user posted image mi dade i upat za bolnica,pa ke cekame uste 4 nedeli,od narednata nedela na ctguser posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 13:02:48   
lili31
ikana jas pak mislam deka malku e prerterano so 90 posto da se kuvat alistata sto se rasipuvaat,sto ne smeat nad 40,moze do 60 ,poveke ne,,,pak spored moe mislenje treba na drugite raboti da vnimavame,osobeno ispod alistata,da bidat beli pamucni za da se kuvat,isto i plenite,i drugite raboti,shishinjata,se sto dodiruva bebceto,a za alistata ne znam,pak ova e moe mislenje ,ako znae nekoja sto ima citano nekade,neka ni pisuva pa da znaeme,zosto do sega sto imam nekolku knigi za bebinja vo niedna nemam najdeno nesto slicno so ova,golemo vnimanie mu se obvrnuva na drugite raboti,znaci dezinfekcija,sterilizacija na ovie sto gi napisav....user posted image

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 13:11:34   
Ikana
lili31 fala ti ete gledam deka ima rezon toa so etiketata deka ne treba nad 40 ili 60...a za bodija i toa sto direktno doaga vo kontakt so bebeto najdobro izgleda varenje...hm....a da otvoram jas tema najubavo bidejki sme zbunka? Ajde ja otvaram user posted image

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 13:13:46   
miana
Neznam ama mislam deka novite i ne se taka necisti pa da gi lupam na vrienje....Na vrienje moze bodinja i peleni tetra,ama spilhozni da opnam na 90- no sens....takada.....
Jas samo so omeknuvac i topla voda..Imas i na chicco pmeknuvac za bebinja pa posle vazno e  ubavo na jaka T da gi ispeglas...Najdovte li hulahopcinja nula?

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 13:25:00   
Ikana
оф ми ја заклучија темата...и кај да дознаам сега? не наидов на форум освен за прашок и омекнувач user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 13:28:13   
arh_diz
te upativ ikana , a i tuka mozes da pises sto te interesira.Ako se vratis nazad da procitas na ovaa tema ke najdes toa sto te interesira

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 25.10.2011 13:32:11 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 13:33:08   
Ikana
Фала многу, сега видов user posted image Навистина се збунив и затоа ми треба совет user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 14:06:07   
Fiao

ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31

ikana jas pak mislam deka malku e prerterano so 90 posto da se kuvat alistata sto se rasipuvaat,sto ne smeat nad 40,moze do 60 ,poveke ne,,,pak spored moe mislenje treba na drugite raboti da vnimavame,osobeno ispod alistata,da bidat beli pamucni za da se kuvat,isto i plenite,i drugite raboti,shishinjata,se sto dodiruva bebceto,a za alistata ne znam,pak ova e moe mislenje ,ako znae nekoja sto ima citano nekade,neka ni pisuva pa da znaeme,zosto do sega sto imam nekolku knigi za bebinja vo niedna nemam najdeno nesto slicno so ova,golemo vnimanie mu se obvrnuva na drugite raboti,znaci dezinfekcija,sterilizacija na ovie sto gi napisav....user posted image


Se soglasuvam so tebe lili31, mislam deka ne mozete se da vriete na 90 C. I najdobro e da se prati ona sto e napisano na etiketata, bidejki eve jas imam nekoi fustancinja i podebeli spilhozni koi nikako ne mozam da gi stavam na 90. Mislam deka do 40 maks e sosema dovolno - kolku bi mozelo bebe da gi isprlja?! ( se razbira ne mislam na peleni i ligavcinja user posted image ).
Mislam deka tie pamucnite bodinja i spilhozni moze da odat na vrienje, no nadvoresnata garderoba nema potreba...
Inaku sega pak ubavo procitav, na omeknuvacot na chicco i vidov deka ima opcija ili da se rastvori vo 4l voda ili eventualno da se koristi kako koncentrat, sto znaci ako go koristite rastvoreno treba da stavite kapace i pol vo masinata, a ako go koristite kako koncentrat samo polovina kapace.
Sega za sega ke startuvam so perwoll tecen prasok i chicco omeknuvac pa ke vi kazam iskustva user posted image

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
25.10.2011 14:12:41   
anedespo
Fiao, vo ona sto go procitav, bebeskata garderoba se pere na visoka temperatura ne poradi toa sto bebeto mnogu gi prljalo, tuku poradi bakteriite koi ziveat vo masinata i koi mozat da gi zarazat alistata na bebeto ako se perat na poniska temperatura. Zatoa ima preporaka, pred da gi pereme alistata na bebeto, da pustime prethodno masina so drugi alista na vriwenje za da se procisti masinata.
A vo vrska so nadvoresnite alista sto ne doagjaat vo direkten kontakt so bebeto imam nekoi prasanja. Sto so rakavcinjata na nekoi bluzicki koi bebeto ke gi dzvaka. Znaci indirektno pak ke gi lapne.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?