|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Двојна матка
2.2.2012 0:17:31   
nadica
Двојна матка е малформација на женскиот генителан орган кој настанува како резултат на абнормален развој на Mulllerian канал за врема на ембриогенезата, со што што матката се дели на два дела. 
Симптомите се движат од аменореа, неплодност, повторливи бремености, загуба и болка, за да нормално функционирање во зависност од природата на дефектот.Во зависност од тоа као е поставена преградата (дали хоризонтално или вертикално) така и се одвиваат оплодувањата.


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Двојна матка
2.2.2012 11:08:05   
vezilka RR
Веројатно се мисли на септум (преграда) во матката. Може да биде целоден или делумен. Може да биде пречка за забременување во зависност каде е поставен и прчина за спонтан абортус, но и не мора со постојано следење. Пречка за забременување може да преставува ако се наоѓа горе високо во матката и и смета на имплантацијата на оподената јајце-клетка. А причина за спонтан абортус може да биде доколку ембионот се смести многу блиску до неа и нема место каде да расте, но тоа се решава со медикаменти за забрзано растење на матката. Септимот може хируршки да се отстрани со хистероскпија.

Јас имав делумен септум во матката кој го отстранив со хистерокопија.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Двојна матка
2.2.2012 13:28:46   
milicka29
Кај мене преградата матичната не ја виде user posted image , тек откога отидов на приватно, за да утврдам бременост во 6г.н. и веќе немаше смисла за интервенции. Од терапија до кај 14та г.н ставав секој ден ставав утрогестан и до 20та г.н ми даваа прогестерон еднаш неделно... (иако мислам дека без потреба, али за бебулето најмило се ќе се издржи).
Како и да е веќе од утре сме во 32 г.н, и се е како што треба и јас и најмилото мое... бев на консултација и во Систина, ништо страшно, а според мене единствено разлика е тоа што внатре има простор како да носам близнаци user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?