|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мигрената во тек на бременоста
8.11.2011 10:18:42   
boni25
Здраво на сите рингерајки, не сум нешто посебно активна на форумот но да не кажам скоро  секојдневно ве следам и учам нови работи за бременоста. Не знам дали на вистинско место ја објавувам темава , а ако има веќе нешто слично, се извинувам. Бремена сум во 17та гестациска недела, и ме интересираше дали има некој проблем сличен на мојот. Значи да не должам, од дете се справувам со мигренозни напади кои обично траат по 12 часа меѓутоа пред да останам труднам мигрената се активираше обично или еднаш месечно или еднаш на 2 месеци. Откако дознав дека сум трудна иако докторите навидум кажуваат дека мигрената стагнира во тек на бременост, кај мене за беља обратно, позачестена и да сака не може да биде, минимум 2 дена во неделата и веќе станува неиздржливо со болките. Гинекологот ми кажа дека има случаи како мене, дека нема нисто страшно да пијам лекарства на база на ибупрофен за контролирање на болката, но сепак не знам дали со тие лекарства штетам на малечкото, а од друга страна сум вработена и тоа како во мојата работа ми е потребно работниот ден да ми е без главоболки за да можам да го издржам работниот ден. Ве молам ако имала некој проблем како мојот ме интересира како излегла на крај со мигрената?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мигрената во тек на бременоста
8.11.2011 10:34:22   
dostickage
imav i jas migrena vo tekot na bremenosta i toa vo prvite 12 nedeli. za posle ne se sekjavam.
koga dobivav migrena se sekjavam samo deka dva dena ne bev na rabota i deka piev po polovina paracetamol.
toa bese vo prvite 12 nedeli pak ke naglasam.imav i drugi napadi na migrena ama fala mu najmnogu na direktorot sto vednas me pustase doma pa so lezenje i spienje pominuvav.
za ibuprofenot znam deka se pie vo kraen slucaj ako epten ne mozes da izdrzis i ako od nisto drugo ne ti pominuva.probaj so cedeni sokovi , miruvanje i sl.

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мигрената во тек на бременоста
8.11.2011 10:52:46   
boni25
Проблемот е што болките се неиздржливи, дури и самиот ибупрофен не ми помага туку само ја смирува минимално, мислам дека во тие денови имам животинче во главата што ме буши со бормашина и сака да искочи надворuser posted image  морам да си се смеам за да  не плачам, и иако си ја носам мигрената добри 17 години наназад, сепак била на подолги интервали, а не 2 пати неделно, само искрено се надевам дека оваа состојба би траела само во тек на бременоста бидејќи бебчето ми дава сила да издржам и се надевам дека здравје после породување би се нормализирало. Свесна сум дека  конкретен лек не постои, како дете ги направив сите испитувања за да се елиминира се останато и да се сведе на мигрена, меѓутоа никој не ми кажа дека во тек на бременост мигрената може да се разгори уште толку, а ќе кажам дека луѓе што не ја осетиле таа болка немаат претстава за што се работи и на никој не му ја посакувам.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мигрената во тек на бременоста
8.11.2011 10:56:13   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: boni25

Проблемот е што болките се неиздржливи, дури и самиот ибупрофен не ми помага туку само ја смирува минимално, мислам дека во тие денови имам животинче во главата што ме буши со бормашина и сака да искочи надворuser posted image  морам да си се смеам за да  не плачам, и иако си ја носам мигрената добри 17 години наназад, сепак била на подолги интервали, а не 2 пати неделно, само искрено се надевам дека оваа состојба би траела само во тек на бременоста бидејќи бебчето ми дава сила да издржам и се надевам дека здравје после породување би се нормализирало. Свесна сум дека  конкретен лек не постои, како дете ги направив сите испитувања за да се елиминира се останато и да се сведе на мигрена, меѓутоа никој не ми кажа дека во тек на бременост мигрената може да се разгори уште толку, а ќе кажам дека луѓе што не ја осетиле таа болка немаат претстава за што се работи и на никој не му ја посакувам.

Bratmi ima samo 20 godini i veke 3 godini zivee so vakov problem..Pie sto ti ne,dijazepami trista cuda...Mnogu cesto go boli - skoro sekoj den...Toj ima problem so stesnuvanje na edna arterija na srceto i ceka uste nekoja godina ( dovolno da porasne srceto) i da se operira- i mu rekoa deka najverojatno od ova mu se migrenite.....

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мигрената во тек на бременоста
13.12.2011 4:11:52   
Krushka
boni, jas go imav istiot problem kako tebe. cel zivot stradam od silni migreni, uste od 12 godisna vozrast, a koga ostanav bremena stana uzasno neizdrazlivo. sekoj den imav glavobolka (obicna), a sekoj vtor den toa se pretvarase vo strasna neizdrzliva migrena. na nekolku navrati mislev deka dobivam nekoj mozocen udar i deka ke umram, a ednas duri maz mi go ubediv da vikne brza pomos bidejki bev ubedena deka umiram. doktorite ne mozeja nisto da mi pomognat, mi davaa nekoi apcinja sto se bezbedni za bremenost, ama tie ne deluvaa voopsto, a i onaka gi povrakjav vednas stom gi ispijam bidejki jas koga imam silni migreni povrakjam. nema spas. jas ne izdrzuvav i piev kafetini. samo kafetini malce mi pomagaat i morav toa da pijam, ne se izdrzuvase. kaftinite ne se preporacuvaat za bremeni zeni, ama pa ne se ni od tie najstrasnite lekovi, taka da duri i genekologot mi rece deka ne e golema katastrofa ako ponekogas zemam kafetin, ama da gledam da e poretko. taka terav do 4ti mesec i posle migrenite skroz gi snema, pa do krajot na bremenosta ne dobiv ni edna. totalno se preporodiv, tolku zdrava i energicna nikogas vo zivotot ne sum se osekjala. verovatno i tebe brzo ke ti pominat. strpi se uste malce, ke projde, ako imas neizdrzliva bolka zemi si kafetin (dokolku ti pomaga).

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мигрената во тек на бременоста
13.12.2011 8:31:57   
fila
istiot slucaj sum i jas do 4-ti mesec imav nenormalni migrenozni napadi i mislev deka umiram od bolki nisto ne mi pomagase ni tisina ni caevi ni paracetamoli poluduvav i potoa naednas isceznaa bolkite i eve sega sum raat ne me fatile neznam kako ke bide koga ke se porodam ama ako se vrati se po staro tesko se izdrzuva. migrenata ja imam veke 7 godini i toj sto ne osetil takava glavobolka nikogas nema da te razbere kolku e stras.

(Одговор на членот Krushka)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?