|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
20.10.2011 23:38:14   
ana mari
Ljubovce sto i e na taa nesto ne bila raspolozena mene na sekoj 2 nedeli mi pravat ctg a sega sum 34 nedela

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 8:39:06   
miana
Zdravo,zdravo mamicki...Jas vcera bev na pregled pa eve da dadam izvestaj user posted image
Inaku sme 31va nedela +4dena
bebeto  e 1707gr inaku seuste ne e nisko spusteno iako jas mislev deka e ,bidejki cesto me potiska za odenje vo wc i deka go osekam mnogu nisko... Inaku koga go stavi ehoto prijatno se iznenadi,rece- ova e atlas,ke se zadrzam tuka poveke bidejki vakvo nesto retko se nacekuva(vakva postavenost) -mu gi vide site delcinja vo glavata,rece deka super izgleda..
Postaveno e so glavceto nadole megutoa svrteno e so faciceto nakaj stomakot odnosno ( ne gleda nas - stoi bi rekol doktorot) i mi rece deka se dodeka ne se svrti so tilot nakaj stomakot moj,e recisi nevozmozno poroduvanjeto.Tuka malce se isplasiv,no d-r mi rece deka ima vreme-ke se zavrti.
Me prasa dali pijam vitamini ..Mu rekov DA oligovit i mg.A toj mi vika: dosta e vise ( vidi 1707gr ) A jas mu vikam : a doktore ako ti kazam deka gi zabusavam,ic ne gi pijam,dali ednas nedelno..Toj me gleda i vika : ako,ako prestani gi user posted image user posted image user posted image   Da znaete deka vnesuvam MNOGU ovosje i mislam deka e toa rezultat na toa... Jadaam dnevno po minimum 2-3jabolki,krusa i banana ili grozje i sl...Obavezno ne gi izostavuvam jabolkata i plus po nesto..Denes nosam edna XL jabolka + dve mali i edna banana..Sega planiram da pocnam i mleko da pijam..Inaku doktorot mi rece da dojdam za tri nedeli da mi napravi brisevi ( za da ne go karale vo GAK) i da mi dade upat i da si pocnam kaj vrskata da si odam user posted image
E sega jas da ve prasam nesto..gledam deka se zalite za bolki vo kolkovite a mene toa pocna da mi se slucuva od vcera...
Nemam postojani ili traecki bolki,tuku od vreme na vreme kako nekoj so noz ili so igla da me bode vo kolkot i toa nekolku pati i prestanuva...Mnogu e nepodnoslivo,sum nemala takvo iskustvo do sega i zatoa ve prasuvam kakvo e vaseto iskustvo,odnosno kakva e vasata bolka..Dali taka ve streca ili bas Ve boli????

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 9:22:37   
Fiao
Lele aman be lugje, pa kako moze da ve gleda na CTG vo 40ta nedela?! pa toa e mnogu kasno. Stvarno se blesavi ovie. Pa ti moze i da se porodis pred 40ta i posle so praime, CTG-to nema da ima nikakva funkcija. Zatoa jas kako sto znam CTG se pravi od 36ta nedela i se pravi ednas nedelno se dodeka ne se porodis, za da oni moze da predvidat na nekoj nacin do kaj e rabotava, da ne te fati epten nespremna. Nez i mene doktorov mi rece da pocneme vo 38ma, moze nego mu lici deka bebevo nema da iskaca poskoro, posto go glease na eho, ama so go znam on me gledase posleden pat vo 30ta do 38ma ima bezmalku 2 meseci, mozat mnogu raboti da se slucat do togas.
Inaku vo vrska so bolkata vo koklovite, kaj mene e bas tupa ama jaka bolka, ne e kako peckanje ili streknje, duri sega primetiv deka koga navecer se vrtam od ednata nakaj drugata strana celi kolkovi mi krckaat, mi pukaat koskite... user posted image
A, i vesnab ostavi go on neka se smee, se smeese i mojov, ama vazno mene mi e podobro, on koa ke treba da se poragja togas neka se smee user posted image .
P.S. Zatoa jas vezbite si gi pravam od sabajle, dodeka nema nikoj doma, dodeka sum sama user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 9:32:53   
Zivka*

E sega jas da ve prasam nesto..gledam deka se zalite za bolki vo kolkovite a mene toa pocna da mi se slucuva od vcera...
Nemam postojani ili traecki bolki,tuku od vreme na vreme kako nekoj so noz ili so igla da me bode vo kolkot i toa nekolku pati i prestanuva...Mnogu e nepodnoslivo,sum nemala takvo iskustvo do sega i zatoa ve prasuvam kakvo e vaseto iskustvo,odnosno kakva e vasata bolka..Dali taka ve streca ili bas Ve boli????

[/quote]


Mene mi se slucuva navecer da se razbudam so strasna bolka vo kolkovite duri i grc me stega ,poso sum spiela dolgo vreme na edna strana ,i odma moram na druga strana da se svrtam,a koga treba pa do wc da otidam ,mi treba edno 5 minuti dodeka da zastanam na noze da se ispravam user posted image
mnogu pocna kicmata da me boli i krstot posebno ,i vcera epten me pritiskase bebusot na nekoj nerv ,pa i ednata noga mi se kocese i cel den si go pominav vo krevet,se uste ne sum osetila nesto jaki kontrakcii (ili da kazam potocno neznam kako treba kontrakciite da se osekaat i vo koj del) pri kraj na 37ma nedela sum bebusot e namesten nadolu so glavceto,spremna e za izlaganje i samo osekam kako pritiskanje vo dolniot del od stomakot .

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 9:40:56   
miana
Mene ne me bolat kolkovite vo spienje...Vo spienje imam problem samo so vrtenjeto ( postojano se vrtam ) i cestoto odenje vo wc...
Mene me bolat vaka preku den od vreme na vreme kako bockanje...Inaku porodilnite bolki se isti kako menstrualni samo mnogu pojaki user posted image

(Одговор на членот Zivka*)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 9:45:07   
@Mila@
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Mene mi e strav da ne ostane karlicno, jas taka sum se postavila i ne sum se svrtela kaj majka mi vo stomak...a ako e karlicno ke treba carski neliuser posted image Ajde ima vreme za toa :)
Tuku Mila vi stigna li kolickata od CAM? Kako si zadovolna, licna li e? user posted image


Ikana treba da stigne najkasno idnava nedela, bevme vo gtc i na pominuvanje prashavme i si naracavme i podloga za presoblekuvanje i odvaj cekam da ja vidam.... ke ve informiram detalno za impresiite kikiki pozz

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 13:24:23   
ana mari
i mene me bolat kolkovite duri nemozam da odamuser posted image krivam koga odam

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 13:41:53   
@Mila@
Denes mi e posleden den na work ...juhuuuuuuuuuuuu bev na boleduvanje pa 2 dena na work pa sega odmorce pa porodilno.Moze ke mi bide dosadno po doma ako bide vrmeto krsh ama ke si sredam na raat se.Inace bebevo domce mi beshe mirnicko udirashe silno ama retko,no ovie 2 dena deka sedam non stop pomalce se dvizam ne prekina da kloca moze i atmosferata ne mi e omilena ne saka revizorce da bide :)))) Ajde bebush ushte 3 saati samo.Malce me fakja depresija deka si idam...ama koge ke mi tekne sto se pretprpev i sto me ceka slednava sezona ...no thx ke si se cuvame so bebushko

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 13:50:35   
Kockicka
Zdravo i od men. I  mene mi e posleden den na work i se plasam nesto da ne mi stane doma dosadno :) inace koga ti e terminot Mila :)

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 13:55:21   
@Mila@
2 dekemvri mi e, no imam neiskoristen odmor i ke go zemam sega zs mi e muka so laptopot da se trkalam po tereni sekoj den taka da ke si uzivakam domce.

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 13:59:44   
miana
nace bebevo domce mi beshe mirnicko udirashe silno ama retko,no ovie 2 dena deka sedam non stop pomalce se dvizam ne prekina da kloca moze i atmosferata ne mi e omilena ne saka revizorce da bide :)))) Ajde bebush ushte 3 saati samo.Malce me fakja depresija deka si idam...ama koge ke mi tekne sto se pretprpev i sto me ceka slednava sezona ...no thx ke si se cuvame so bebushko


Dajte be neka pise nekoja mama sto e 31-32 ra nedela kolku i tezi bebeto kolku da znam za sporedba..Nie sme 1707gr

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:02:14   
@Mila@
Mene vo 30 nedela mi beshe 1550 g, znaci tvoeto e super,a mozesh da vidish na slikickite od ehoto ti pishuva tezinata za koja nedela i koj den odgovara,na pr jas bev 30w 4 d togash a tezinata beshe za 30 w i 6 d.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:23:20   
Kockicka
Miana obicno sto imam citano 1500 treba da se dvizi so sekaogas oni dodavaat plus minus 70 gr sto znaci vie ste super inace i jas sum 31 nedela ama treba ovie denovi da odam na kontrola da vidam kolkava e mojata moma :)  A da ve prasam na kolku vreme odite na kontola jas seuste odam ednas mesecno ama nesto  ne mi se ceka sakam pobrzo da si ja vidam balerinata :)

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:24:04   
Fiao
Ja cisto da ve spremam, sedenjeto doma e KRAJNO DOSADNO!!! osobeno ako se ste sredile i nemate veke obvrski... mozebi na vas sto ste seuste na rabota dobro ke vi dojde porodilnoto, no mene sto sum doma od januari...user posted image otrov!!!
Inaku Miana jas sum 32 nedela, ama ne sme bile na pregled ne znam sega kolku e inaku vo 30ta nedela bese 1,6kg, sega veruvam deka e okolu 1,8kg ili barem tuka nekade.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:29:11   
Kockicka
jas so dusa go cekav posledniot den oti ne mi se stanuvase nautro vo 8 da dojdam na rabota i sega si gi gledam kolegite i pocnuva nekako dosadno da mi stanuva so pomislata sto ke pravam jas doma ne sum sednala koj znae od koga ama sto da pravam koga imam i 22 dena neiskoristen odmor plus :) si bev mnogu vredna cela godina 

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:33:32   
Ljubovce
Dobroutro mamicki...

Neli vi kazav deka vcera bev na ctg i vaginalno me pregledaa vo GAK,i vecerta posle nekoi 6 saati od pregledot koga pocna krv da mi tece,jas se izvadiv od pamet,pocekav nekoi 15 min se poveke mi tecese i so maz mi vo kola i na dezuren vo GAK...

Mi pravea pak ctg valda bese dobro (zasto nikoj nisto ne mi kaza) i pak vaginalno me pregleduvaa...ne mi e jasno dali samo mene ova tolku mnogu me boli,jas mislam ke skoknam od stolica koga mi gi brcaat prstite,glas ne pustam ama rackite od krevetot mislam deka vo race ke mi ostanat...taa sto me pregleduvase najverovatno bese nekoja stazantka za dr. zasto na kraj ja barase dr sto e na dezurstvo da se potpise,i koga i se javi da ja prasa sto da pravi so zenata sto e za poroduvanje(bese pred mene ),dr od tamu i rece deka sega ona ke spie i da ne ja zamara za se i sesto da i se javuva,epten nesto ako bilo hitno.....i ovaa normalno glasno iskomentira pred site tuka sto bevme ....ne mi se veruva sto se slucuva,neznam samo dali da ja pisam so ime i prezime za koja dr stanuva zbor zasto na kraj morase ona da se potpise kao navodno deka me pregledala i devojceto se tufkase kako da i otide...zborot mi e tolku se razocarav...

prvo pred mene imase edna zenicka taka poskromno izgledase ama bitno dosla da se poraga i so bolki,zenata si ofkase,a sestrata mnogu losos se odnesuvase so nea...pred mene i rece ajde oblekuvaj ja spavacata,zenickata i vika...samo malku mnogu me boli...i ona i vraka:ajde da ne sakas jas da ja oblecam,sto e sega ova....mi dojde jas da i vrzam edna...i si rekov narocno ke pisam na forumov i ke ja opisam deka bese plava so siski i na kaj 32 godisna vozrast...odnos NULA!!!

i resiv bez vrskata da ne se pojavuvam veke,ako sakam da imam normalen pregled...

inace krvarenjeto mi bilo od pregledot prethodno user posted image rano e za bebuska moj user posted image
pozdravce do site,imajte ubav den...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:40:36   
Kockicka
Ovie denovi se nekoi gluposti slusame strav da pe fati da se poragas sto da receme pa za slucajot so zemnatite bebinja. Strasno i razocaruvacki e naseto zdrastvo 

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:40:38   
Yummy Mammy
STRASNO!!!user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:42:33   
miana
EEe ljubovce bas jas neznam na koja rr mamicka i go objasnuvav ova krvarenje posle pregled...Inaku znam mnogu dobro kako boli vaginalniot pregled i praksa im e na site vo GAK pomini zamini da vidat kolku si otvorena..Ako krvarenjeto ne e obilno - nema potreba za panika...Epa tuka e razlikata vo privatnoto i drzavnoto ...Na privatno ke te tintraat kako princeza a na drzavno kako govedo..Ovoj minister bozem gi cuva po strogo aj ke vidime dali ke uspee i odnosot malce da im go smeni..Treb ai vo bolnicive da stavat onakvi tastercinja so facicki-kako si zadovolen od uslugata...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:45:39   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

STRASNO!!!user posted image user posted image


Yummy Mammy kaj si ma ti user posted image
So dojdovte li domce???? kako ste??? Kako e Mihaela??

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 14:48:44   
@Mila@
Mene neka mi se isponasha koga me boli koga ke ja lupnam ...ke si go pribere jazikot i ke si ja raboti rabotata,katasrofa se..normalno ima isklucoci,prijatelka moja se porodi vo Cair pred 1,5 mesec ,sestite po poragjaj ama nishto ne i objasnile imalo komentari od stilot...kako vie so fakultet zavrshen ne znaete da gi doite decata,mackite sami se poroduvaat i imaat instikt za se vie mng nezni ste i slicni vo toj stil,devojceto mastit na gradite si zakacilo nikoj ne se svrtel da i pomogne,samo imash mlek a oki ranata ke ti ja zirnat preku spavakja aaa oki e i tolku.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 15:00:49   
Ikana
Treba edna temelna cistka tamu na site kliniki...pravea edna ama pak treba....nemam zborovi!!! Ne deka baram da me tintraat tuku eden covecen odnos, bez dosetki na sestrite i dobacuvanja ... i jas tamu treba da se poragjam...tesko mene, ama toa e...sekoj so svojata maka user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 15:38:29   
*mika*
Miana bas me zacudi so toa deka treba da se zavrti so faciceto nanazat user posted image  i kaj mene e nanapred, te na strana ke ze zavrti, ja osekjam po klockanjeto, se napred me klocka. Inaku mojava malku bucka izgleda, vo 32w4d tezese 2150gr, pa dr malku me prekori sum preteruvala so blago, peciva i sl user posted image  a i taka si e user posted image  si se opustiv u posledno vreme. Ne se desilo obrok da ne zavrsam so blacko user posted image  a za vitaminite mene nisto ne mi kazaa, jas seuste si pijam Mamavit i Mg, i toa redovno, po redovno zdravje.
I uste nesto sakav da prasam, denes uste od sabajle pocna nesto kako menstrualna macnina, tegoba, ama ne bolka, daleku e od bolka, tuku onaka kako pred da dobijam, mislam sekoj moment ke dobijam.. mu se slucuva li na nekoj ova?? treba li da se zagrizuvam?? a user posted image  si mrdka li si mrdka bezgrizno.. da go gnjavam li pak maticniot?? inaku od utre vleguvam vo 34 nedela 

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 15:43:42   
ana mari
user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Трудници во третото тромесечје III - од 2...
21.10.2011 15:44:45   
miana
Nemoj da go gnjavis maticniot,normalno e sega da osekas nekakvi boli i promeni..Organizmot se sprema za poragaj..Inaku na toa so faciceto neznam dali me razbravte ...Liceto kaj mojava e zavrteno nakaj stomakot i koga go gleda so ehoto - go gleda direktno vo lice a trebalo da bide so tilot...Ete vi vikam mojot doktor vcera bese posebno raspolozen za pregledi i detalno mi objasnuvase se...Jas pa mislam deka e moevo buce ama sega koga ti kaza deka tvoevo e buce ako gi sporedam moevo e pak macence user posted image Ma neka se zivi i zdravi..Za vitaminite prethodniot pat doktorto mi rece da i pijam do 34 ta nedela a seg ami rece da gi prestanam..Prestani gi i ti stom vlezes vo 34 ta nedela..Moze doktorot zaboravil da ti kaze ama ti obavezno da si prasas nareden pat.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?