|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Facebook или Рингераја?
9.3.2015 15:02:59   
Bethany
Јас не сум ниту во една група на фб, од некои се избришав, од некои ме избришаа user posted image
мислам на тие за мајки и деца. Сфатив дека не сакам да правам "будала" од себеси со име и презиме user posted image
Навистина, секогаш пишаниот збор може да се толкува на различни начини, па после би требало да следи објаснување до бескрај, па илјадници читаат, заземаат страни, ги преувеличуваат, извртуваат работи итн. Не дека и по форуми не се случува тоа, ама барем не ти стават етикета со се име и презиме, која што е често донесена на лична основа итн.
Едно време и фб го исклучив ама поради битни контакти пак се вклучив. Бидејќи социјалниве мрежи земаа замав во комуникацијата, поради контакти, да се чувствувам поблиску до нив, пак го активирав.

Е сега, разликата од фб групи и РР е најчесто достапноста, побрз одговор, подинамична атмосфера. Ако некоја праша нешто многу бргу ќе добие одговор на истото, па се лесно развие и дискусија, расправија, што и да следи нели, во секој случај интеракција има.
Луѓето сакаат да читаат расправии, да се прават паметни, љубопитноста да го знаат соговорникот, макар на слика за да полесно створат некоја слика за него. Дали е таа слика реална или не воопшто не е битно.
Многу е битна брзина на одговор, ако јас прашам нешто на форумот и никој не ми одговара, и тоа се случи два-три пати, нормално дека ќе губам желба и понатаму да се ослонувам на тоа дека ќе добијам одговор. Додека на групите каков и да добиеш одговор, барем го имаш :)

Секаде се актуелни фб групи, ама има и мк форуми што функционираат добро и активно. Тие не се можеби стриктно за семејство, туку се сеопфатни, па се затоа луѓето од различни профили осмелуваат и одлучуваат повеќе да дискутираат.

Ова е само моето мислење што следи, како јас ги доживувам работите и што мене лично повеќе ми одговара во последно време.
На РР и фали подобра техничка поддршка. Нова плаформа, освежување, за полесен пристап секако.
90% од времето јас сум од телефон, многу чести се проблеми при вклучување, друго е: пишување пост. Ако не го сачувам отиде во ветер, ионака се мачам да набадам со тачот. Копирање захтева време, поставување слики на РР захтева време, барање нови дебати захтева време, треба да потрефим да го кликнам, да го зумирам, пишувам одговор на пост, не го завршам, станам по работа, ме одјави и сл. Додека на друг форум (ова не го пишувам некој да сфати нешто лично, туку како моето искуство и сугестија) имам апликација на мобилен. Кликам на неа, ми го отвара форумот со нотификации кој ми одговорил, кој ме цитирал, кој ми го лајкнал мислење. Пишувам пост, ако го исклучам телефонот на сред пост, и пак се логирам постот ми стои сачуван и можам само да го продолжам. Слики се поставуваат зо едно кликање итн. Поента ми е дека тоа е денешен начин, постојано надоградување, во се! И технички и информативно.
Некој ќе рече не ме интересираат лајкови, јас баш сметам дека се добра тактика за луѓе. На секого му годи, го признал тоа или не, кога некој ќе се согласи со него. Па уште повеќе се осили и осмели да дебатира бидејќи нели сега има и истомишленици и поддршка :) тоа е, така функционираат работиве денес. Не дека се тие лајкови секогаш меродавни или ја одредуваат вистинска вредноста на пишаното, ама имаат влијание на психа. Некогаш кога ќе видам некаде повеќе лајкови иако не ми се чита, ќе застанам да прочитам што е тоа толку воодушевувачки user posted image

Исто, во денешно време факт е дека луѓето повеќе сурфат по интернет од телефон. Млади мамички додека дојат држат телефон во рака на пример. Колку пати додека готвам читам од телефон, ако некаде чекам на ред и сл. можеби нема време за некоја поголема ментална активност, ама тоа е наш начин на живот. Ми стана ретки моменти да седнам навечер со лаптоп и да пишувам реферати. Еве сега тоа го правим додека ми се суши лакот на ноктите. user posted image
Ама ако сум постојано вклучена некаде, следам што се случува, ќе ме испровоцира нешто и да се впуштам во подлабока дискусија, дури ќе го отворам и лаптоп :)

И уште нешто, бидејќи РР не е независен портал, мислам имаат иста платформа со онаа во србија и словенија, сепак ако обрнете внимание на постови на српска рр, таму 80%да речеме се кратки постви, многу често само смајлиња, затоа што се пишувани од телефон. Не дека тоа ми се допаѓа, сепак сакам некогаш да прочитам нешто поиздржано, ама се вртат, нешто се случува.

Сешто напишав, ете и редот и мислите ги загубив набадајќи, па пак зумирам, враќам ама издржав - и копирав user posted image


< Поракaта ја уредил Bethany -- 9.3.2015 15:09:26 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Facebook или Рингераја?
9.3.2015 23:33:32   
niki
Definitivno si vo pravo bethany
Eve i jas otkako go imame tabletot na internet sum pocesto na nego i definitivno pisuvanjeto post mi pretstavuva poteskotija zatoa i mnogupati se otkazuvam od pisuvanje a duri da sednam na lap top diskusijata e zavrsena i prosol vozot koga imalo so kogo da se komunicira
A posebno me iritira toa sto nekogas i ke nabockam nesto a nema da mi se objavi, potoa gubam zelba pak istoto da go pisuvam ili da kopiram, cela procedura koja samo mi go trosi vremeto, koe definitivno ne sakam da go trosam vo mehanicko povtoruvanje na edno te isto

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 8:12:01   
sandriana RR
И јас ќе се согласам дека е потребна апликација за мобилен телефон. Има смартфон и смартфон - не се сите со исти перфроманси, да може едноставно да се ракува преку пребарувач.
Фејсбукот е подостапен за сите категории на карактери и нивоа на интелегенција и култура, да не ме сфатите погрешно. Таму правилата не се толку строги како на форум во однос на комуникација, а и тие што се одговорни за редот во групите се веројатно таков тип - галамџии, со специфичен стил на изразување и дискутирање (пак да не прозивам и бидам лошо сфатена), така да ете и од овде предноста на групите.
Јас, искрено, не би патела од тоа дека форумите се помалку активни од фб групите, од проста причина што секогаш сум за квалитет, пред квантитет.
Форумот го доживувам како поинтимно место за решавање, споделување, муабетење, без да се стеснувам кој "пријател " од фб подоцна ќе ме закачи поради мојот став, кој тој си го извртел инаку оти нему така му одговара.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 9:02:46   
niki
i uste nesto e problem
ringeraja otkako stavi zabrana na postavuvanje linkovi e sterilen medium, racete ni gi vrzuva i samata si go odbiva clenstvoto od pisuvanje, uste na toa doadadete deka ne e dozvoleno da se postavuvaat tekstovi na drugi jazici osven makedonski
zosto e ova problem, na primer sega mi e interesna nekoja tema za koja na makedonski nema mnogu ili nema voopsto informacii na net na makedonski
taka informaciite gi naogam na drugi jazici, no toa ne zanaci deka ne sakam da diskutiram za toa i na ringeraja, e ama za da diskutiram za toa na ringeraja ne mozam da postavam link pa kogo go interesira da pogledne vednas tuku treba da preraskazuvam i da pisuvam sifri kako nekoj za temata da najde Info preku google search
i taka i jas gubam vreme a definitivno i onoj koj bi bil eventualno zainteresiran
i sto dobiva od ova ringeraja, nisto.. tie nekoi mediumi nikogas nitu bi se reklamirale preku ringeraja nitu im treba besplatnata reklama od clenovite, si opstojuvaat i uspesni se sami po sebe
a ringeraja i clenstvoto gubat bidejki na krajot na kraistata i koga se ima dobra volja diskusiite propagaat
a ako mislite deka jas ili bilo koj vo malkuto slobodno vreme ke sedneme da preveduvame tekstovi za da doblizime na clenstvoto za sto se raboti pa vo zabluda ste ili prevedeno na vas jazik kako sto ringeraja ne saka nekogo da reklamirate besplatno taka ni clenstvoto nema da sedi i da preveduva besplatno
sprotivno na ova na Facebook moze se i sesto da se linkuva i vrz baza na toa i da se diskutira, a istoto e mozno i na drugi forumi makedonski i nemakedonski

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 9:30:56   
Палешка РР
Баш ми е мило што ги прочитав овие забелешки. user posted image
Затоа и ја активиравме темата за да видиме што фали и што може да се промени.
И слободно и најслободно пишувајте кои се недостатоците на форумскиот живот, со цел да не дозволиме да замре.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 11:32:34   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Баш ми е мило што ги прочитав овие забелешки. user posted image
Затоа и ја активиравме темата за да видиме што фали и што може да се промени.
И слободно и најслободно пишувајте кои се недостатоците на форумскиот живот, со цел да не дозволиме да замре.


Мене ми е мило за транспарентноста да се слушнат забелешки, без да некој тоа го сфати како личен неуспех :)

На се погоре ќе се согласам, и иако порано можеби мислев така сега го сменив мислењето во врска со квалитет и квантитет.
Да, секој е за квалитет, ама ако тој квалитет, те. едно квалитетно мислење стои со денови во активни теми, и никој не додава ништо, па макар и "неквалитет" нели, станува монотоно, знаеш дека ништо не се случува и не отвараш веќе.
Друго, бев модератор и јас така правев, ама не ми се допаѓа кога некој ми го сецка мислењето. Пишувам пост во бременост пример, од пост кој можеби содржи информации за да пишувам во три теми, не кажам не, ама се враќам и го наоѓам тотално во друга форма од што го мислев додека го пишував. Посебно па кога се развие дискусија, и накрај секој пост се распарчува каде на што му е "место".
Ок, ќе речете ради среденоста и информации да стојат на едно место. Ама па од друга страна, ако сите информации се собрани, нема веќе потреба ни да се пишува нит прашува, доволно е само да се чита нели.
Малку сум повеќе за слобода и флексибилност, може темата да се посочи, ама па и да се остави малку да си тече.
Гледам на други форуми дека навистина тоа значи при дискусија да се погоди прав момент кога и колку за нешто треба или нетреба да се реагира. Бидејќи ако се реагира пред време и каде не треба како да се сече нешто и прекинува.

Јас тука само давам моја забелешка, што мене лично не ми одговара, можеби некому не му смета.

И тоа е практичноста на групите пример, што ќе му е на некого среденоста до тој степен, сега ќе седи и ќе ли ја чита цела тема за да дојде до одговор, ќе си постави прашање и ќе добие одговор, после некое време ако некому треба ќе постави пак истото прашање и пак ќе добие одговор итн (притоа не кажувам дека форумот треба да е несреден и сиот во офтопици, форум си е форум, ама да не го правиме ни ко документарец)

< Поракaта ја уредил Bethany -- 10.3.2015 11:35:34 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 11:39:27   
Палешка РР
Поплаки и пофалби одат заедно, во едно сандаче. Никој не се лути и не замерува, не е личен неуспех, туку поттик за колективен успех.
Да живее демократска и либерална Рингераја user posted image и секако, сите ние заедно ја правиме убава, или неубава.
Ако ја чувствуваме како своја, ќе и кажеме дека прцлето и е настрана, или дека фустанот одлично и стои.

Наша си е, сакаме да ни биде идеална user posted image



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 11:49:06   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР
Ако ја чувствуваме како своја, ќе и кажеме дека прцлето и е настрана, или дека фустанот одлично и стои.


Абе мудра си ти жено user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 10.3.2015 11:54:16 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 12:49:19   
niki
user posted image da raspalime znaciuser posted image

Isto za seckanjeto i prenasocuvanjeto mislam, mene toa me asocira na raskrsnica samo sto ke zacekotis soobrakaecot (moderatorot) so svirceto v uvo te prenasocuva

I definitivno mnogu mi preci sto vo celata taa sterilnost nema mesto za duhovitost, ok i informacii da se spodelat i so serioznost da se pristapi kon nekoi temi, no ne mora tolku pravila da se pocituvaat do taa mera za da se zaboravi deka tuka sme zaradi dobro drustvo i deka treba ponekogas i na seriozni temi i vo maki da se smeeme, i malku humor da vneseme vo se
Nekako mi e stanat forumov crno bel i na mesta siv, site drugi boi se zanemareni potisnati

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 13:32:43   
LoveableMe RR
Имаме многу "шарени" теми, каде што и те како можете да бидете духовити, само треба да сакатеuser posted image , или повеќе ви лежи изразување ставовиuser posted image user posted image user posted image ?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 13:58:13   
Melanija RR
Bethany донекаде ова е ок, ама немој да сфатиш како објаснување. Некои конкретни информации мораат да имаат ,,место,, па и ,,две места,, за да тече мабетот.
Без сецкање и нема кочење user posted image (така некако беше во рекламата), ова би било за во Замерки, сугестии и предлози

И мојата мисла.Несакам сецкања ама кога се вонконтекст , и тоа исто прашање и па одговро,па друга страна пак исто .... е и тоа знаење да е тупење и нежелба да се отвори таа тема.Сите треба да имаме флексибилност. А за хуморот кој како стои со него.
Мобилна апликација да

Групиве ептен ми стануваат ужасни,да се бришам но ете може за блиц инфо ќе ми треба и заврши работа.Прашање и муабетење со реферати у рамна на фб ми е безвезе. А сеир невиден,од идеја сите да ги прават истите колачи за нова година, без поставена слика е невалидно,до лични прашња, и корисни каде што има дали некој видел. До лечење и делење лекови.Совет искуство ама лек. Целна група се сопруги,мајки на мали бебиња и деца.Престиж која кај да оди на скиање, до сите одеднаш се хуманитарки, и секако неизбежните вакцини.user posted image
Се во ова во 24 часа

Јас сум за РР ,бев и пред 5 години и сеуште тој ми е изборот

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.3.2015 14:00:30 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 14:19:14   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Имаме многу "шарени" теми, каде што и те како можете да бидете духовити, само треба да сакатеuser posted image , или повеќе ви лежи изразување ставовиuser posted image user posted image user posted image ?


Pa ne e poentata da vlezam vo vicoteka da procitam 10 vica i da se smejam sama so sebe, kade e tuka interakcijata

I stavovi moze da se izrazat na duhovit nacin koj kaj drugite citateli ke predizvika nasmevka dobro raspolozenie pa i histericno smeenje pred ekran, no do toa se doaga koga ke se dozvoli malku spontanost malku sloboda vo izrazuvanjeto malku zastranuvanje od pravilata
I da ne se stavame sega nie od ovaa strana vie moderatori od drugata, mene mi e mnogu jasno deka vie ispolnuvate necii direktivi i onie koi gi izdale tie direktivi treba da si gi preispitaat ako im e celta ziv forum, ako im e celta nesto drugo togas valjda si znaat kako toa da go postignat

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 14:23:34   
Melanija RR
niki па 100год сме тука уште мислиш дека се директиви.Само се правила на форум.
Јас вицотека нечитам туку некогаш има активни ,,шарени теми,,
Знаеш што пали,провокативни и сексиљави теми.Ете не не насмеа пред некоја вечер Darko25 ?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 14:45:05   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Имаме многу "шарени" теми, каде што и те како можете да бидете духовити, само треба да сакатеuser posted image , или повеќе ви лежи изразување ставовиuser posted image user posted image user posted image ?


Pa ne e poentata da vlezam vo vicoteka da procitam 10 vica i da se smejam sama so sebe, kade e tuka interakcijata

I stavovi moze da se izrazat na duhovit nacin koj kaj drugite citateli ke predizvika nasmevka dobro raspolozenie pa i histericno smeenje pred ekran, no do toa se doaga koga ke se dozvoli malku spontanost malku sloboda vo izrazuvanjeto malku zastranuvanje od pravilata
I da ne se stavame sega nie od ovaa strana vie moderatori od drugata, mene mi e mnogu jasno deka vie ispolnuvate necii direktivi i onie koi gi izdale tie direktivi treba da si gi preispitaat ako im e celta ziv forum, ako im e celta nesto drugo togas valjda si znaat kako toa da go postignat


ники, па јас мислам во секој мој пост има по некоја глупост.
Освен на некоја ептен трагична тема или на некој трагичен настан.
Најстара сум, а тресам на мртво user posted image

Тоа не е забрането, туку пожелно во најмала рака user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 14:46:19   
niki
Pravila na ovoj forum, no postojat i poopusteni forumi isto roditelski so malku poinakva politika na funkcioniranje koja doprinesuva i do poinakvi rezultati
Da ja sakam ringeraja i na nea sum i lojalna no virtuelniov svet ne pocnuva i ne zavrsuva so nea, taka da sopstvenicite na forumot neka si poglednat naokolu sigurno ke im svetne nekoja ideja kako da se promenat rabotite sto mozat da se promenat, nisto od toa sto stoi vo pravilata ne e isklesano vo kamen, napredok e vozmozen sekogas

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 14:56:48   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Имаме многу "шарени" теми, каде што и те како можете да бидете духовити, само треба да сакатеuser posted image , или повеќе ви лежи изразување ставовиuser posted image user posted image user posted image ?


Pa ne e poentata da vlezam vo vicoteka da procitam 10 vica i da se smejam sama so sebe, kade e tuka interakcijata

I stavovi moze da se izrazat na duhovit nacin koj kaj drugite citateli ke predizvika nasmevka dobro raspolozenie pa i histericno smeenje pred ekran, no do toa se doaga koga ke se dozvoli malku spontanost malku sloboda vo izrazuvanjeto malku zastranuvanje od pravilata
I da ne se stavame sega nie od ovaa strana vie moderatori od drugata, mene mi e mnogu jasno deka vie ispolnuvate necii direktivi i onie koi gi izdale tie direktivi treba da si gi preispitaat ako im e celta ziv forum, ako im e celta nesto drugo togas valjda si znaat kako toa da go postignat


ники, па јас мислам во секој мој пост има по некоја глупост.
Освен на некоја ептен трагична тема или на некој трагичен настан.
Најстара сум, а тресам на мртво user posted image

Тоа не е забрането, туку пожелно во најмала рака user posted image


Mozebi ne posetuvame isti temi no tebe bas retko te procituvam po temive sto jas gi sledam
Ete i toa mi preci sto vo aktivni temi ne stoi bar koj posleden postiral vo temata pa ako ti odgovara necija aura da go sledis i vo temite koi mozebi na prv pogled ne te interesiraat no bi procital sto taa licnost ima da kaze

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 15:03:58   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


Mozebi ne poset_uvame isti temi no tebe bas retko te procituvam po temive sto jas gi sledam
Ete i toa mi preci sto vo aktivni temi ne stoi bar koj posleden postiral vo temata pa ako ti odgovara necija aura da go sledis i vo temite koi mozebi na prv pogled ne te interesiraat no bi procital sto taa licnost ima da kaze


Можеби не посетуваме исти теми, но сме се изјасниле дека ни се допаѓаат помлади мажи user posted image user posted image user posted image

Имаме сличности user posted image

Ете зошто ја бирам Рингераја. Ако ова на ФБ го кажам, двајца најмалку ќе ме распнат - маж ми и син ми, хаххахах

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 10.3.2015 15:05:06 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 15:04:46   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
Ete i toa mi preci sto vo aktivni temi ne stoi bar koj posleden postiral vo temata pa ako ti odgovara necija aura da go sledis i vo temite koi mozebi na prv pogled ne te interesiraat no bi procital sto taa licnost ima da kaze


user posted image

Na koj del mislese nema?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Ете зошто ја бирам Рингераја. Ако ова на ФБ го кажам, двајца најмалку ќе ме распнат - маж ми и син ми, хаххахах


и идната снашка и идните сватовиuser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.3.2015 15:06:13 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 15:11:23   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР
ники, па јас мислам во секој мој пост има по некоја глупост. Освен на некоја ептен трагична тема или на некој трагичен настан.
Најстара сум, а тресам на мртво user posted image Тоа не е забрането, туку пожелно во најмала рака user posted image


Mozebi ne posetuvame isti temi no tebe bas retko te procituvam po temive sto jas gi sledam..


Е па, почни малце жешкиве теми да ги читаш и ќе на читнеш нашава Палеuser posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 15:55:02   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
Ete i toa mi preci sto vo aktivni temi ne stoi bar koj posleden postiral vo temata pa ako ti odgovara necija aura da go sledis i vo temite koi mozebi na prv pogled ne te interesiraat no bi procital sto taa licnost ima da kaze


user posted image

Na koj del mislese nema?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Ете зошто ја бирам Рингераја. Ако ова на ФБ го кажам, двајца најмалку ќе ме распнат - маж ми и син ми, хаххахах


и идната снашка и идните сватовиuser posted image


Za da dojdes do ova treba www.ringeraja.mk
Pa klik na aktivni diskusii
Pa klik najnovi poraki
Vo prevod zaobikolen pat, trosenje vreme koe sto nekoj sto raboti ima deca domakinstvo prijateli nema vreme da go odi, bar ne sekoj den, i eve vtor pat ja pisuvam porakava od tablet znaci samo za da ne ve ostavam bez odgovor da bese drug den odamna ke se otkazev


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 15:58:27   
LoveableMe RR
niki, може да ја запамтиш во омилени баш таа страна што те интересира, претпоставувам оваа:

http://www.ringeraja.mk/forum.asp?tip=ZadnjaSporocila

и кога ќе кликнеш, директно на неа ќе ти отвориuser posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 16:40:23   
Bethany
Ете сето пишаново беше предлог (ете пак ја згрешив темата значи, требаше во замерки и сугестии да оди user posted image , тогаш повикот на Палешка го разбрав погрешно user posted image ) и ако не е објаснување немаше потреба ниту да се реплицира, значи сепак е дообјаснување.

И понатаму нема да одам, бидејќи не ми беше тоа поента, ниту имав задни намери ама ете кој разбрал -разбрал.

И да, не е работа во тоа дали нешто може да се постигне на заобиколен, старински пат, поента е дека постои ПОДОБАР, полесен начин, ако некој сака и може да го примени. Конкретно тоа не е до модераторите знам, и нема потреба веднаш да скокате со бранителски став, туку до оној што можеби може нешто да превземе.


< Поракaта ја уредил Bethany -- 10.3.2015 16:41:48 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Facebook или Рингераја?
10.3.2015 18:37:56   
Admin
Здраво на сите, ја расчитав темата и сите нови актуелни коментари.
Препратив до програмерите а утре и на состанок со сопствениците ќе ги предложам сите ставки кои ги споделивте па се надевам дека ќе има некои новости во функционалноста на Рингераја форумите.

Секој форум има своја уникатност и охрабрувам промени кон подобро функционирање за сите да бидеме и поактивни и поедноставно да ги следиме другите активности.

Но секако, форумите пред се ги прават членовите така да исто би ве охрабрила слободно да отворате занимливи теми, да предложувате новости и да пишувате на теми кои ви одговараат user posted image

Ќе си го активирам и мојот ник па ќе одвојувам време и јас да бидам поактивна на нашиот форум.

Голем поздрав од мене а тоа е Еми user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Facebook или Рингераја?
11.3.2015 10:47:58   
Felly RR
Еве и јас да пишам за неколку предлози кои беа споменати погоре.

Забраната за ставање на линови на форумот ја имаше уште во 2010, кога јас се зачленив, а постои уште претходно. Не е тоа нешто што е воведено сега неодамна, па затоа сметам дека барем за ова правило доколку ви сметало требаше да има реакции многу порано, па да размислуваме и ние нормално за промени.

Пишување на текстови на други јазици - искрено и јас се надевам дека ова ќе биде сменето.

Е сега за начинот на изразување на корисниците - дали користи хумор и смајлиња, тоа си зависи и од нив самите. Може повеќето активни корисници наметнуваат некаков стил на пишување, но не е тоа наметнато од модераторите/администраторите.

Во секој случај, убаво е да се слушнат (прочитаат) повеќе предлози, и секако да има промени. Новите времиња, носат и промени, а секако и ние сакаме нашата РР да биде во тек со времето.




_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Admin)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Facebook или Рингераја?
11.3.2015 18:45:47   
niki
Nikoj ne go smeta segasniot admin/mod tim odgovoren za odluki sto bile doneseni prethodno
Na pocetok linkovi bea dozvoleni, koga eca i kompanija zaminaa od forumov, gi nasledi viktori i posle nekoe vreme se donese zabranata za linkov (tocno ne se sekavam)i, sekako ne ja smetam viktory i togasniot mod tim odgovorni za takvata odluka, tuku upravata i sopstvenicite na sajtot, toa im bese valjda marketinski potez, pameten ili ne ne navleguvam, no sekako od mesto na koe mozat da se soberat informacii da se posoci kade covek detalno da se informira, makar i na drug jazik forumov se pretvori vo rubrikadraga saveta, bidejki sega na bilo koe prasanje stojat samo mislenjata na mitra stojna i petra koi ne se strucnjaci vo oblasta tuku patalci ili najcesto gatalci
A zosto ne sme reagirale dosega ne e voopsto ni bitno eve sega reagirame, prasanjeto e sto sega ke napravime po toa prasanje
Inaku ne velam deka treba da pisuvame na drug jazik no ako citam nekoe novo naucno istrazuvsnje na primer objaveno na angliski na srpski na hrvatski, a nasive novinari i naucnici ne objavile nisto na makedonski zosto toa da ne go kopiram vo orginal tuka ako smetam deka ke ni koristi na taa tema da diskutirame na makedonski, zosto e dozvoleno samo tekstovi na makedonski da se objavuvaat
Ko da se nasive naucnici tolku napredni pa nemoj nesto od nadvor da naucime, ne ni treba demek toa

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?