|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бабини деветини или вистина???
29.10.2011 19:42:10   
Snowhite RR
Е уште ова го немав слушнато. Пред некој ден братучеда ми од Битола, која е бремена, ме прашува кој требало да го земе бебето од болница и јас и викам свекрвата, а таа ме прашува дали требало да го зема некој на кој мајка му и татко му, му се здрави и живи, за бебето да растело со здрави и живи родители, WTFuser posted image едвај ја разбрав што ме прашува, некој така и рекол, односно и рекле дека таков адет било таму
цццц


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 1:33:42   
brankovic
se ke cues po narodov.....

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 4:43:49   
jagodica
nema vrska Snowhite RR eve jas sum od Bitola i imam dve kerki i toa brzo ednata mi e 4 godini a vtoroto 3 meseci i za prvoto i za vtoroto mi dojdoja domasnite ,Mazot mi i svekrva mi za vtoroto bese i kerka mi . Eve na primer svekor mi e pocinat togas ne trebase ni svekrva mi da dojdi oti nema maz pa nitu mazot mi oti nema tatko user posted image mislam epten e bezveza . Jas sega prv pat od tebe go slusnav adetot a vo Bitola neznam mozi go ima ama jas go nemam slusnato POZDRAV user posted image user posted image

(Одговор на членот brankovic)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 8:32:38   
Snowhite RR
Епа и јас прв пат го слушав, ама мајка ми вели дека нив изгледа му е сега, дека свекрвава нема татко и мајка, а мајката нејзина има, па сега изгледа за да одат нејзините по бебето. Абе глупости невидени и нечуени, не знам шо да речам


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 8:52:06   
Felly RR
А добро, па, правило е дека свекрвата треба да оди, а мајката не?!? Ние кога си одевме од болница беа и мм, и мајка ми, татко ми, и свекрва ми.
Исто и кога се пораѓав, му реков на мм - јави се кај мајка ми, кажи и. А свекрва ми вели - не се кажувало, после откако ќе се породам. Како да не. Ако сакам јас да знае и да дојде, ќе и кажам.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 9:20:25   
Snowhite RR
Епа на крајот од муабетот и реков дека ние со бебето кога си одевме беа и свекрва ми и мајка ми и мм и татко ми, пошто тој не земаше со кола, всушност таа знае за тоа, зашто и таа беше тука, дома не чекаше

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 10:09:21   
Elce
Кај мене беа мм и сестра ми,зошто пак требало свекрвата?????Ние ама воопшто не слушаме а и не знаеме многу многу за адети,како требало,сестра му по телефон му кажуваше на мм,требало низ прстен да го задојам за да сум имала млеко за да цицало,нејзиното спиело на почеток по 5 часа,и го носеле на некоја баба да го трија на непцината за да не спиело толку,уста не отворало после спиење,глупости живи,како дозволила на дете од 2 недели да му брка баба со прст во устаuser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 14:04:14   
jagodica
toa e kako so vi odgovara taka . Kako ke se dogovorite taka ke bidi nema nekoe pisano pravilo koj treba i so treba . A za mlekoto duri bev leonka mi velea noke nikako nadvor ama jas posto si palev po edna cigara i si odev vo dvorot i noke i koga ke sum izlezela da sum nosela luk i lepce so mene zaradi mlekoto . Tie se nekoj raboti so mu ostanale od nivnite majki i babi user posted image

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 14:39:32   
AnnaMolly RR
Кај мене беа мм, мајка ми и свекрва ми. Првпат слушам за тоа дека треба да го земе некој што има живи и здрави родители. Глупости. А и за пораѓање мајка ми знаеше, мм и свекрва ми зашто бев со закажан царски, а другите не знаеја за да им биде изненадување, а не зашто не требало да знаат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 15:27:10   
Ikana
mene mi kazaa da ne se farbam nitu da se shatiram dodeka sum bremena, megjutoa jas ne go razbiram kako sueverie bidejki farbata za kosa e cista hemija, a imam slusnato i deka ne treba da se sece kosata??

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 15:38:19   
lilicka
Мене ми викаа кога ќе одиш да се пораѓаш не треба да знаат мајка ти и татко ти демек многу ќе се мачиш на пораѓајот.....глупост невидена!!
А мене татко ми ме однесе во болница немаше кој и нормално мајка ми знаеше,па ете многу лесно се породив!user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 17:18:20   
jagodica
Za farbanjeto na kosa znam deka ne e preporaclivo ne zaradi nekoe sueverie tuku samo poradi zdravjeto na bebeto sepak toa e hidrogen i ima vlijanie na tvojot organizam user posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Бабини деветини или вистина???
30.10.2011 21:28:28   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

Za farbanjeto na kosa znam deka ne e preporaclivo ne zaradi nekoe sueverie tuku samo poradi zdravjeto na bebeto sepak toa e hidrogen i ima vlijanie na tvojot organizam user posted image


i ova se zivi gluposti....nemoze toa da stigne do bebe...edinstveno e zaradi teskiot miris..ako mozes da go podnese teraj..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.10.2011 9:14:59   
miana
Eve sega za farbanjevo da vi kazam nesto..Posledniot pat koga bev na pregled 30 ta nedela - doktorot koga izleguvav da si odam me pogledna i so nasmevka mi rece : da,moze i da se farbas.... I jas mu vikam : dobro doktore toku li beli vlakna imam? Mi vika : jas ne rekov nisto takvo samo ti dadov dozvola da se farbas -  i se smee..Bas vcer ase ofarbav 

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.10.2011 10:17:28   
Ikana
ahh da imav zort za farbanje ke se farbav i te kako, samo nemam , posto pola kosa mi e satirana, a pola prirodnata boja bez beli vlakna...nekade procitav deka samo vo prvo tromesecie trebalo da se izbegnuva farbanjeto.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.10.2011 11:42:42   
kikicka
глупости се тоа со фарбањето ами ако си невеста,таква ќе одиш пола пола? фарбајте се али користете фарби без амонијак барем сега ги има доста.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.10.2011 12:12:00   
Ikana
hahahah ko eurokremce u glavata user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.10.2011 12:20:52   
JovanaJ
I jas se farbav cela bremenost. Se farbam crna pa nekako nezamislivo mi bese da ne se farbam... Kupuvav farba bez amonijak. I od togas sekogas si ja koristam taa farba, mnogu ubav sjaj ima...user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.10.2011 12:41:00   
Annet
se farbav so bilo kakva farba fala bogu nemav problem,nema vrska mislam jas ,da ne se farbalo, a zosto??? mnogu me nervira koga nekoj ke kaze ne se pravelo ova-ona,a neznae da kaze zosto????????????????????????
za farbanje imav vreme ama za feniranje tesko oti jas celo leto se potev mnogu,ama sega sum tip-top mama hahahaaha uzivajte zenicki,ne se zapostavuvajte;-)

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Бабини деветини или вистина???
1.11.2011 9:37:11   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

se farbav so bilo kakva farba fala bogu nemav problem,nema vrska mislam jas ,da ne se farbalo, a zosto??? mnogu me nervira koga nekoj ke kaze ne se pravelo ova-ona,a neznae da kaze zosto????????????????????????
za farbanje imav vreme ama za feniranje tesko oti jas celo leto se potev mnogu,ama sega sum tip-top mama hahahaaha uzivajte zenicki,ne se zapostavuvajte;-)

taka euser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.11.2011 21:34:17   
Annet
a sega ne veruvav deka i tuka nekohas ke pisam za vakva rabota ama veke na se mislam.jas primetuvam eve nekolku pati po red ,deka nekoj mi ja urocuva Iva.i sekoj pat koga ke treba da dojde covek si vikam,aj bas da vidam posle dali ke place ,i eve...denes pak istotoo......neznam dali da mislam taka ili ne,stvarno,moze zabeguvam veke.ama svesna sum i nabljuduvam...deteto ne se smiruva.kako da sprecam,koga toj covek e blizok rodnina,nemozma da ne go primam,neli????

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.11.2011 21:53:05   
miana
i mene mi ja urocuvaa malata i toa najbliskite....tie sto najmnogu ja sakaat najnogu ja urocuvaat bidejki i se raduvaat.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.11.2011 21:54:23   
anedespo
Mislam deka ne se raboti za uroci. Tuku deteto normalno e da se voznemiruva koga gleda prvpat nepoznati lica. Do toa e.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.11.2011 22:07:19   
Viktori
Јас не верувам во уроци и бабини деветини. Едноставно, нормално е бебето да е вознемирено кога има некој + на гости. Па уште ако тој некој се смее гласно, гласно зборува, ако е малку поголемко а гостинот носи наочару, има бела коса и милион други ситници кои ние не ги приметуваме, ама на бебе што е само со мама и тато и те како му се чудни.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.11.2011 22:32:56   
kikicka
епа мамички ќе си купите од црква за бебиња има од оние бројчаници што се за раката како бележичка и ќе ви го штити на некој начин од тоа .....јас и купив на Леона од онаа чешмичката што е на афтопатот скопје -велес таква црвена и се си ја носи не ја тегне само сега ја јаде со забите чат пат али не ја вади ....и така си има амајлија да ја штити од секакви уроци .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?