|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.12.2010 9:43:49   
Hunny
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.12.2010 9:44:46   
Hunny
Тоа последното се однесува на свекрватаuser posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.12.2010 14:12:16   
*miki mami*
Јас вчер имав на гости едни пријатели баш ја отворивме темава...женава ми раскажува била на свадба кај брат и ...јас нормално како си поминаuser posted image
се утепав од плачење ...заштоuser posted image user posted image
на невестата додека се поздравувале во црква со гостите и паднала круната и некоја жена рекла лелеее ова не е убаво ова значи ке умре младожењата млад имало исто така случка и младожењата умрел за 7год
Ова е врв јас мислам

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Бабини деветини или вистина???
21.12.2010 16:32:29   
mosa
se smeam na temava zatoa sto koga jas bev bremena isto taka mi nudea sve st ke im tekne a ne bev ic strvna i mene mi vikaa lizni si ja rakata ako ne mozes da najdes toa sto ke ti se prijade,no edna vecer neznam styo mi tekna taka si razmisluvav i mu vikam na mm m se jade kikiriki ama bese kasno vecer,a toj e takov panicar i pocna  da vika lele prodavnicata e zatvorena i otide da bara po komsii edna cinija kikiriki.pa sreka cickomu i strina mu ziveat tuka blisku kaj nas pa zenata imala i mu dala.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Бабини деветини или вистина???
3.1.2011 12:46:57   
babay
user posted image najverojatno bab
ini devetini

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.7.2011 13:22:16   
dostickage
hhahah , me potseti so kikirikive na edna slucka.
se vozam ja u taxi bev negde 2-3 meseci bremena i nesto mi mirisa vnatre pa ne znam:)))
i mu vikam na taxistot da ne imate slucajno kikiriki u kolava.vika da.
i mi vukamm ve molam ako e nekako mozno iako e zima da otvorite prozor bidejki sum bremena i uzasno mi se povrakja od kikiriki.lele on koa pocna da se pritresuva ,na seta muka od losenjeto me natera da probam edna kikirikauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
bog da cuva i da braniuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот babay)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Бабини деветини или вистина???
7.7.2011 0:21:17   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

postoi veruvanje deka ne se spruziraat alista navecer ili noke. nikogas ne sum obrnuvala mnogu vnimanie, no spak duri bea decata bebinja nivni alista ne spruzirav noke nadvor. koe e vaset_o mislenje? zosto da ne se spruziraat?
bas pred nekoja vecer dodeka spruzirav alista edna sosedka mi obrna vnimanie i nekako kako sube da me fati.

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ne se zamaraj so takvi raboti.
jas dodeka ziveev kaj dospoza sveki prvite tri nedeli otkako si dojde sin mi od bolnica,ona ne davase da se pruzaat alista navecer.jas ne mozev da pruzam alista poradi ranata sto me bolese  a i plus trebase da pominuvam pored niv za da odam i da gi pruzam alistata taka da vo sustina jas i ne pruzav.no imase nuzna napomena:jas perev alista i barav da bidat suvi vo normalen rok pa sakala taa sabajle u pet ili navecer u pet bas me briga.
posle se preselivme so mm sami da ziveeme koga sin mi imase neceli dva meseca taka da pruzav koga mozev.
sekoja cest za tie sto pocituvaat , no za mene set_o toa e samo cista glupost.
porano razmisluvale za toa od sto nemale popametna rabota i ziveele po 100 luge u edna kukja pa imalo za sekogo po nesto.sega skoro site sami ziveeme,odime na rabota i nemame vreme da jademe i da se izbanjame a ne pa da mislam za nesto za mene krajno nebitno.


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

navistina mislam deka se gluposti. jas navecer stignuvam da pustam masina i vednas da ja spruzam , do sabajle ke bidat isuseni i sonceto nema da gi peci cel den. a na utro sto pobrzo dali jas da se spremam za na rabota dali deca za vo gradinka i uste druga rabota mi fali. navistina obvrskite i tempoto na zivot ne ni dozvoluvaat da obrnuvame vnimanie na vakvi raboti.


ИЗВОРНА ПОРАКА: belabela

He he he i kaj mene doma sveki ima takvi pravila da ne se pristiraat alista navecer jas ne veruvam vo takvi gluposti mene mi se slucuva navecer da pustam masina i da si prostram alista odma ama ona znae da gi smesti na susarka da ne bile na vidno mesto.Toa e nemame kompletna sloboda skoro vo nisto stom ziveeme vo zaednica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Isto i kaj mene bese...majka mi..nikako navecer da se pruzalo alista na malata..ne cinelo,a zosto ne prasav..


останатите постови беа офтопик.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Бабини деветини или вистина???
7.7.2011 1:10:41   
vida
BABINI DEVETINI...od vistina nema ni v.Majka mi mi gi pere alistata od maliot pa posto nie ne veruvame vo takvi GLUPOSTI.Sin mi pri placenje zaogjase do skoro i jatrva mi sto ke mi kaze toa bilo deka sum go odela i spielo na zajdisonce.Abe glupost do glupost.A i ona i sveki tolku se po tie GLUPOSTI sto babini devetini moze nadimak da im bide.Imam uste milion slucki so niv da vi kazam aj da ne ve zamaram user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Бабини деветини или вистина???
7.7.2011 8:55:30   
topce
ова со алиштата има смисла ама за некое време и место кое верувам дека се уште постојат во светот. навечер во село посебно ако сте има доста домашни животни кои се шетаат или се враќаат од пасиштата па баш и не е препорачливо алиштата на бебето да бидат надвор. потоа има можност пепел од оџакот исто така да направи беља на алиштата. значи имало зошто така било што незнам зошто тоа го направиле суеверие.
јас може сум пишала ама еве пак ќе пишам, од 20 дена ја шетам ќерка ми и навачер и насабајле и на сонце и на месечина и не плачела ниту зајдувала. имаше на лицето егзема од млекото ама со мустелата и помина за две недели. ако веќе треба да верувам во нешто е тоа дека луѓето кога доаѓаат кај мали деца треба да водат сметка дали се здрави, чисти и со измиени раце кога ќе сакаат да го подржат. другото е чиста .......

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Бабини деветини или вистина???
7.7.2011 9:38:51   
anedespo
Egzemata sto odvreme mi se pojavuvase na razlicni mesta na teloto kako dete, majka mi go tolkuvase kako urok ili deka me poglednala losa zena. Gluposti.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.8.2011 0:54:52   
Merka5
Sekoja cest Topce user posted image ,Pavcule me iznasmea user posted image . Jas ne veruvam vo babini devetini.Jas mozam i da gi tegnam aliatata na bebeto sekoj den za da porasne 2metra ama nema da se desi toa bidejki nikoj vo familija ne e tolku visok,taka da bidejki genetski nema takvi predispozicii sansite se 1 vo 100000000000000000 da bide mnogu visoko i toa e cista logika a bogami i cela nauka Genetika :).Riba me sovetuvase Dr da jadam posto meso ne sakam bas mnogu,i ako utre ne zbori mnogu ke bide na majka mu,a ako se shine od zborenje ke bide na tatko mu i tn. ili ako mi se lizga koga ke go banjame ke ja obvinam kupkata i vodata a ne konzumiranjeto na riba vo tekot na bremenosta.I uste nesto,zasto nekoj bez razlika bremen ili ne  bi sakal da shutne kuce ili mace???

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 0:53:30   
kuklicka26
Dali moze nekoj da mi kaze ne znam dodusa dali se babini devetini ili ima nesto vistina za tie divi perduvi ili starski sakmadza na grbceto na bebeto sto izleguvale i od niv bebto ne mozelo ubavo da cica?Izleguvale kako divi crni vlakna i demek se bricele so zilet.Poiskusni majki ve molam kazete dali e vistina i koga i kako izleguvaat kako da znam deka ima takvi i dali nekoj znae od sto izleguvaat.Navodno majkata dodeka e bremena ako odi razgolena i ako se preladela izleguvale tie..Samo nemoj da mi kazete da baram bajacki.Jas veruvama samo vo medicinata ne i vo bajacki...................

(Одговор на членот Merka5)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 8:39:51   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklicka26

Dali moze nekoj da mi kaze ne znam dodusa dali se babini devetini ili ima nesto vistina za tie divi perduvi ili starski sakmadza na grbceto na bebeto sto izleguvale i od niv bebto ne mozelo ubavo da cica?Izleguvale kako divi crni vlakna i demek se bricele so zilet.Poiskusni majki ve molam kazete dali e vistina i koga i kako izleguvaat kako da znam deka ima takvi i dali nekoj znae od sto izleguvaat.Navodno majkata dodeka e bremena ako odi razgolena i ako se preladela izleguvale tie..Samo nemoj da mi kazete da baram bajacki.Jas veruvama samo vo medicinata ne i vo bajacki...................


Кукличка26 ако веруваш во медицината како што тврдиш тогаш доколку недај боже му се појави такво нешто ќе си одиш на лекар.Мислам навистина човек додека е жив ќе се изнаслуша секакви глуповштии, но ако станува збор за мое дете не дозволувам вакви работи да ми го поматат умот, уроци муроци....

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 9:11:22   
Yummy Mammy
Sekogas koga si gi sreduvam noktite mi teknuva na baba mi, bog da ja prosti, stalno vikase "nokti ne se secat navecer, gavolot gleda!" Dolgo vreme se plasev od gavolot, a koga porasnav svativ deka porano ustvari i nemale struja tuku sveki i feneri i ne im se gledalo navecer pa se povreduvale, toa ustvari bilo gavolot sto gi povreduval (a i koga imale struja, stedele pustite navecer) user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 9:21:06   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Sekogas koga si gi sreduvam noktite mi teknuva na baba mi, bog da ja prosti, stalno vikase "nokti ne se secat navecer, gavolot gleda!" Dolgo vreme se plasev od gavolot, a koga porasnav svativ deka porano ustvari i nemale struja tuku sveki i feneri i ne im se gledalo navecer pa se povreduvale, toa ustvari bilo gavolot sto gi povreduval (a i koga imale struja, stedele pustite navecer) user posted image user posted image user posted image




user posted image user posted image Jas odkoga se poznavam secamnavecer nokti :D babi,majki pa i mm vike ne se secat navecer nokti ,glupost gledam mng loso mi se slucuva hahah se mi e ubavo plus ina bebushot navecer mui gi secam prekui den ne e mirna.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 10:19:08   
Yummy Mammy
Mi tekna na uste nesto - ne grebi po tendzerinja, ke ti vrne na svadba! user posted image user posted image user posted image Luge moi, ova e ziva vistina, i jas i maz mi sme liksuri i stalno se tepame koj da gi izmacka tavite, i navistina na nasata svadba se isturi, ama se isturi od vrnenje, a da ne spomnuvam deka cela nedela pred toj den, i cela nedela posle toj den bese soncevo i prekrasno vreme. Samo toj pusti 14ti septemvri se spoija nebo i zemja. I sega stalno se smeeme i si vikame: ako, ako, ti izmackaj go tendzereto, em ke bides debel, em ke ti vrne na slednata svadba ko ke te ostavam user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 10:27:45   
anedespo
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 10:32:52   
miana
A toa deka cesel za kosa ne se stava na krevet - nekoj ke se razbolel..Navecer gubre ne se frla- si ja frlas srekata..Leb ne se iznesuva navecer si ja davas srekata i cveke ne se davalo navecer..Cekaj,cekaj uste nesto ke mi tekne..dete ne se bacuvalo pozadi vo vratot - ke se loselo ( ke stanelo loso)..Trudnica ne smee da udira kuce ili macka,trudnica ne smee da jade riba -kasno ke i prozborelo deteto..Ili ne smee da jade zajacko meso- ke imalo zajacka usta....I trudnica ne smee da ja krie bremenosta-kasno ke prozborelo bebeto..Ihiiii mnogu vakvi znam user posted image user posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 15:26:56   
Maca25
Какви глупоштини user posted image user posted image user posted image



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 15:33:00   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

dete ne se bacuvalo pozadi vo vratot - ke se loselo ( ke stanelo loso)


Јас цело време го бакнувам Филип позади во вратчето, таму има едно белегче од раѓање и многу ми е слатко. Ама ете, лош е до бескрај, многу е немирен! Може и да има вистина во ова user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 15:35:50   
Maca25
Зарем би поверувала Ана Моли дека е од бацувањето?user posted image А и мене Филип не ми се гледа како лошо дете. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 15:36:51   
AnnaMolly RR
Се зезам, Мацо! Не верувам во ниедна од овие бабини деветини. А богами лош е, не си го видела одамна, ептен е сменет.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.10.2011 16:40:13   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklicka26

Dali moze nekoj da mi kaze ne znam dodusa dali se babini devetini ili ima nesto vistina za tie divi perduvi ili starski sakmadza na grbceto na bebeto sto izleguvale i od niv bebto ne mozelo ubavo da cica?Izleguvale kako divi crni vlakna i demek se bricele so zilet.Poiskusni majki ve molam kazete dali e vistina i koga i kako izleguvaat kako da znam deka ima takvi i dali nekoj znae od sto izleguvaat.Navodno majkata dodeka e bremena ako odi razgolena i ako se preladela izleguvale tie..Samo nemoj da mi kazete da baram bajacki.Jas veruvama samo vo medicinata ne i vo bajacki...................


и јас го имам ова слушнато и исто ако бебето многу спиело незнам колку е вистина, не верувам многу во вакви работи ама една другарка ми го кажа ова дека требало да се мачка детето со ракија и шеќер(растопено во ракијата) да го масираш и ќе му поминеле.

А за вратчето и јас имам чуено Анамоли и Мартин е разлошен не ќе да е од тоаuser posted image


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Бабини деветини или вистина???
5.10.2011 20:13:10   
Ananija
Интересна темаuser posted image

Јас воопшто од мнооогу одамна не верувам ама баш во никакво суеверие. Никогаш недозволувам ниту да ми прозборат нешто во врска со тоа!

Верувам во Бога, и верувам дека Пресветата Владичица нашата Богородица се моли за сите нас, и верувам дека од Бога ама баш никој и ништо не е посилен!

Учењето на православната Црква е да постојат уроци, магии кои демон преку некои свои луѓе им штети и пакости на луѓето но, тоа е секогаш без успех кога на нас самите си носиме крст, кога излегувам од дома се прекрстуваме кога постиме се причестуваме!
А она со бабини деветини секако се согласувам дека може да им се најде толкување...но секако кога разумно ке гледаме на тоа а, не како слепо верување..се рекло до 40 не се излегува не се оди кај бебето, јас сметам дека заради тоа што и мајката и детото се кревки истоштени, бебето е мало не навикнато на врева на различни луѓе па подоцна плаче, не се оди и заради здраствени причини да се заштити и бебето и мајката од секакви вирози и бактерии и сл. а поодамна и болести!

Инаку јас лично НИКОГАШ не би го однела моето бебенце по бајачки(малку надвор од темата што ужасно ме нервира)

Еве една случка пред неколку години работев во една продавница и си седам надвор на сонце минува една така една школска на другарка и и велам ох, како сте каде одите вели
-леле додека не поминале 40 ке одеме да му баат од "на"....
Што да кажам уште не крстено златното.....го носат по бајачки...
и ја прашувам што е тоа...вели незнам требало додека не е крстено да му се бае...

Па каде е разумот?????

Ја едвај чекам недела да дојде заедно со моето многу малечко мое 4 недели да си отиднеме на литургија да си се причестиме!
Мојот Духовник со радост ни благослови да се причесуваме секоја недела. Со радост во Бога ке растеме и телесно и духовно!


(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Бабини деветини или вистина???
5.10.2011 20:18:54   
Ananija
Ете повеќе за причеста....ако сака некој да погледне...LINKOT E IZBRISAN има превод на македонски

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 6.10.2011 8:24:51 >

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?