|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бабини деветини или вистина???
8.8.2009 23:42:32   
Natasha5
najpoveke sto mrazam se tie babini devetini.Isto taka mrazam amjlii,ako veruvas vo boga ne treba da veruvas vo tie babini dvetini mi amajlii.nosi si krst,moli se vo boga,ne pravi nikomu loso,zivej si go svojot zivot .Ne znam ama ovie raboti me vadat od kontakt.user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Бабини деветини или вистина???
9.8.2009 9:24:07   
Tanja K.
Acka i jas imam slusnato za takvo nesto,samo znam deka ako klocas kucinja a ne macinja.Mislam deka se babini devetini,no sepak toa go izbegnuvam.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Бабини деветини или вистина???
24.9.2009 11:47:05   
kiki_riki
koga bev bremena so prvoto dete mi kazaa (medju drugoto) vo bremenost majkata ne trebalo da ja krati kosata demek mu go skratuvala zivotot na deteto, jas ne ja doprev dodeka bebeto ne napravi 40 dena, vo vtorata ne se drzev do toa i pri poroduvanjeto odvaj izvlekovme ziva glava i jas i deteto, ne veruvam vo takvi raboti ama???

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Бабини деветини или вистина???
24.9.2009 11:50:41   
kiki_riki
eve go moeto razmisluvanje za ovie raboti preku vic:
razgovaraat trojca prijateli i edniot veli
koga zena mi bese bremena ja citase maliot princ i rodi masko
vtoriot
Dodeka zena mi bese bremena citase tri musketari i rodi trojka
tretiot vednas stanal i rekol
moram doma zena mi pocna da ja cita Ali baba i 40 razbojnici

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Бабини деветини или вистина???
27.11.2009 16:55:13   
mec21
vicov e mnogu super ama neznam dali da veruvas ili ne ...No sepak ke kazam ako dozvolis da veruvas ke ti se sluci toa ako ne veruvas toa ke ti pomogne i site losi raboti ke se vratat na onie koi ti gi napravile.....user posted image

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Бабини деветини или вистина???
27.11.2009 17:07:17   
Bogdancanka
вицот сега го видов ама сум се user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image А за бабини деветини неверувам баш еве ви пример што незнаеш што е точно на девер ми кумот е од Марино и во црквата на разменување на круните нивниот кум сакаше да ги чукне круните на зетот и невестата,нашиот поп во Богданци му рече дека тоа не било убаво и дека не требало да се чукнат,а кумот и кумата викаат тоа било за да се рагат машки дечиња е сега што е точно од тоаuser posted image Секое место си имара различни верувања и што е точноuser posted image Може има во нешто вистина али пак незнам мислам дека самата мисла не тера да веруваме дека е тоа така.........

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Бабини деветини или вистина???
10.12.2009 9:15:09   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

najpoveke sto mrazam se tie babini devetini.Isto taka mrazam amjlii,ako veruvas vo boga ne treba da veruvas vo tie babini dvetini mi amajlii.nosi si krst,moli se vo boga,ne pravi nikomu loso,zivej si go svojot zivot .Ne znam ama ovie raboti me vadat od kontakt.user posted image

Potpis

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Бабини деветини или вистина???
2.1.2010 18:46:59   
ananikol
Ne veruvam vo babini devetini ama sepak kaj mene pak se poklopi toa sto jas za vreme na bremnosta  vo tekot na 9 meseci ne izedov eden leb,mnogu slabo jadev leb i sinceto duri na 13-14 godini pocna da jade leb so sendvici.I go slusav od babite ona poznatoto;E koga ti velevme nie..
Jadese jajca na oko bez nisto,nikako da mu stavime leb v usta..
Duri i navistina se zagrizivme  zosto lebceto go pluka i bevme i na lekar,ni rekoa nisto strasno..jade kompir,makaroni,spageti,piza znaci pak si vnesuvana na nekoj drug nacin toa sto mu treba

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.1.2010 20:20:14   
Viktoria
Veruvanjeto vo Babini devetini ili sueverie e rezultat na neinformiranost. Lugeto koi se sueverni, toa go pravat od strav da ne im se sluci nesto loso. Na primer: ne pravi taka da ne ti se sluci toa i toa, ili ako go pomislis ili kazes ona, ke ti se sluci toa...   Znaci Babinite devetini gi vrzuvaat i kontrloliraat lugeto preku strav. Spored mene toa nema nikakva vrska nitu so realnosta, nitu so Gospod, zatoa sto Bog saka da go oslobodi covekot od grev i strav, Toj saka zivotot da go ziveeme kako Negovi slobodni deca, a ne da bideme optereteni so bezznacajni raboti koi bi mozele da imaat losi posledici za nas i naseto dete. Jas znam deka mnogu majki od pregolema griza za svoite deca se plasat dali se ke bide vo red, no od iskustvo vi kazuvam deka odgovorot e vo Gospod Isus i zaednistvoto so Nego. Preku citanje na Biblijata i molitva mozeme da dobieme odgovor na mnogu zivotni tajni i vo isto vreme da bideme ispolneti so radost.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Бабини деветини или вистина???
1.3.2010 19:52:14   
makikocani
Бабини деветини

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Бабини деветини или вистина???
1.3.2010 22:19:24   
delfinka
mene majkami koga me nosela skinala livce -demek ukrala i kaj sto se pocesala do den denes imamm beleg isto kako livceto a i vujna mi za vreme na bremenost ukrala jagotka i se fatila za rakata i na istoto mesto bratucetkami ima jagotka
sekoj si veruva vo sto saka no sepak ke kazam od site sili najgolema e bozjata sila

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Бабини деветини или вистина???
1.3.2010 23:25:31   
Annabel
Јас не верувам во вакви работи...премногу ми се нелогични...единствено логика најдов во постот за леунките што не излегувале ноќе за да не се исплашат, па да не им се прекине млекото - од стрес се разбира.

Не можам да сфатам дека некои жени можат да седат дома 40 дена откако ќе се породат. Ајде, 7-10 дена, додека трае опоравувањето, да, ама после тоа...па нервно ќе попуштам меѓу 4 ѕида.

И најмногу што ме нервира, кога ќе ми кажат нешто што не треба да го правам, а не знаат зошто е тоа така.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Бабини деветини или вистина???
2.3.2010 8:59:07   
topce
еве еден наш пример за белезите.
значи додека бев бремена нон стоп ми збореа немој да крадеш нешто зашто детето белег ќе има таму кај што ќе се фатиш.јас по природа сум таква секогаш прво прашувам па земам.и кога наполни Анастасија 3 месеци на самиот кук и се појави нешто што прво мислев дека има проблеми со кожата и се консултиравме со педијатар.он ми вика тоа е генетика. белегчето се оформи и сите ми викаат, погодуваат што е, дека сум украла незнам таму што. јас само си се смеев зашто истиот белег со истата форма го има мм ама не на кук туку на задната страна од ногата. значи нема врска со крадењето туку чиста генетика. и ден денес му се смеам дека него сум го украла па затоа детето ни е со белег на кукот.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.7.2010 17:55:25   
Viktori
А само трудни жени добиваат желба да крадат??? Или скришно да јадат? Мислам мене пак ми е смешно тоа. Зошто би јадела скришно? Некој не им дава? ИЛи им е срам? Глупости.

Инаку не верувам.

< Поракaта ја уредил виктори -- 4.7.2010 17:56:58 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.7.2010 18:49:22   
ananikol
Bebusov moj ima beleg od raganje na meseto i koga ja prasav doktorkata od so mozi da mu se pojavi taa samo gi krena ramenata i rece deka toa e krv ispod kozata pa deka so tekot na vremeto ke se izgubi e sega dali toa taka ke bidi ke vidime.Doduse ke bidi maljav i nema nisto da mu se poznava ama ne mi e seedno za belegot.
Dali mozi so nekoja krema da se izfubi belegot ??

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.7.2010 18:55:01   
Палешка РР
Ќе се изгуби и без ништо, подобро да не го мачкаш. Марио имаше на газето, му стоеше до кај година и пол, само му се изгуби.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Бабини деветини или вистина???
22.7.2010 0:37:13   
Џесика
Не сум се оптеретувала со такви работи, некои ми имале логика, некои не... додека бев бремена мајка ми ми викаше да не прерипувам кабел за да не се замота папочната врвкаоколу вратот на бебето...јас, нормално не пазев,низ цел стан имавме кабли, и коа се породив докторите ми рекоа дека сум имала среќа што имам долга папочна врвка, трипати било замотано околу вратот... ај случајност... а за белезите мислам дека има некоја логика... на зет ми мајка му коа била бремена одела на гости и позади грбот криела букет од рози... и зет ми има на плешката огромен белег во облик на роза....јас имам на задникот белег од цигара,малку издеформирана, мајка ми џапнала скришум, и се пушело на жената... свекрва ми воопшто не верува во такви работи, ама мајка ми за тоа е отров... не ми викаше ЧАО, да не се оставаат навечер алишта од бебето... кожа од риба да не јадела трудница пошто бебето коа ќе го бањала ќе и се лизгало од рака како риба user posted image не се ставало дете пред огледало дур не е крстено, и еден тон други, што не сум сигурна колку држат вода...



_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Бабини деветини или вистина???
22.7.2010 1:27:18   
Snowhite RR
Јас имам белег под левата мишка во вид на грозд е, мајка ми крадела грозје кога била бременаuser posted image
Виктори, не дека само бремени жени крадат, туку дека бремена демек се мора да проба да не и остани во мисла, и затоа понекогаш ќе земе нешто скришно и ако се фати на тоа место ќе се направи белег на детето, на пример јас кога бев бремена исто на пазар еднаш поминував и видов грозје и да не ми е во мисла зедов,украдов всушност едно зрно каснав, не се сеќавам дали некаде се фатив, среќа Михаил нема белег. Инаку не верувам во такви бабини деветини и не сакам да ми кажуваат, зошто сепак после како шубе ми останува

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Бабини деветини или вистина???
22.7.2010 8:49:01   
mama26
ne veruvam.sin mi ima beleg koj bledee,jas sum rodena so beleg,nemam nisto ukradeno.toa si e priroda.nekoi se so beleg nekoi bez.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Бабини деветини или вистина???
22.7.2010 16:51:08   
Тања РР
Јана има белег (хиперпигментирана дамка) со недефиниран облик на газето. Јас искрено не се сеќавам дека нешто сум украла но уште пред бременоста ми кажувале кога нешто ќе земам да се фатам за газот, демек таму белегот нема да се глада. Којзнае можеби сум ги послушала ама не паметамuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Бабини деветини или вистина???
22.7.2010 17:45:44   
mama26
jas duri ne veruvam i vo toa demek ako i se prijade nesto na bremena deka mora da kasne inaku plodot ke go ispustela.bre gluposti.porano nemale sto da pravat izgleda pa izmisluvale i za doenje i za mleko i za kradenje i sto uste ne,a nie zenite koga sme bremeni sme emotivni i nezni i deka sme bremeni mislime sve treba da ni bide udovoleno.neznam kaj pisuva toa.pa sakam ova sakam ona od bes e toa.jas so 6 kg ja pominav bremenosta rodiv dete 3100.sestrami se zdebeli 16 kg pa go rodi 2.700.znaci?nema vrska

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.9.2010 10:10:10   
Sajna
Llelelele sea go vidov forumov i mozam samo da vi kazam na site sto ste bremeni voopsto da ne se opteretuvate so gluposti !!!! mene mi vikaa ne jadi riba deteto nemalo da zbori jas sekoj vtor den riba jadev a kerkickata neka e ziva i zdrava usta ne zatvara user posted image koga se porodiv ja doev tri meseci super po 800 grama se zdebeluvase, edno popladne stavi vrekicka za spienje da se susi (bese zima i neli se stemnuva pobrzo) i sum zaspala mi zvoni nekoj na varata, stanuvam, temnica nadvor, svekrva mi koga vikna da se dere zasto stoi vrekickata od deteto nadvor a bilo temnica od moeto mleko veke kapka ne vidov, zatoa sto se prenervirav i se stresov, zatoa RELAX nisto nema vrska osven srceto vase sto ke kaze ...pozzz

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.12.2010 13:32:52   
sanja22
ova se zivi gluposti nie koga se vencavme nekoj iskomentira pazi krunite da ne gi cuknete i togas popot namerno ne dopre so krunite i rece porano deka gi cuknuvale ama neznam za sto sum zaboravila taka da segde razlicno i nema vrska nisto

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.12.2010 1:37:06   
pavcule
nesto sto mnogu sum mrazela e da mi se pogodi sueverna familija,a svekrva mi e tipicna sueverna zena,i kako me nervira zivcite mi gi kine.
Uste za svadbata pravese gluposti vaka da pravite,oti toa ce vi se sluce i sl.
Sega koga ostanav bremena pa novi gluposti:da ne te preskoknuvat- deteto nema da raste,da ne tresis ce go istresiv detato,da ne preskoknuvas kabli/zici- vrvcata ce mu se zapoletka na bebeto okolu vrat.
Pa ne se kupuvalo nisto za bebeto dodeka da go pocnis 9 mesec,pa ona trebelo da kupe alistenca i od site raboti po 3,pa koga ce se rodelo do 40 dena da go "sednis" vo cos da ne se pokakuvalo do golemo, i red drugi gluposti.
Da ne se navredi nekoj oti vikam gluposti,ama jas mislam deka ako sakas da si go kompliciras zivotot i da se zamaras,veruvaj,jas licno neveruvam,ama mnogu se nerviram koga mi gi kazuvat.

(Одговор на членот sanja22)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Бабини деветини или вистина???
6.12.2010 9:19:47   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: pavcule

da ne tresis ce go istresiv detato,
pa koga ce se rodelo do 40 dena da go "sednis" vo cos da ne se pokakuvalo do golemo,

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
овие се крај


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?