|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бабини деветини или вистина???
7.11.2011 10:40:44   
Annet
kolku da ne sakam da veruvam ke pocnam,stvarno,ovoj covek mi e zet,sekojdnevno e tuka sto se vika,ama stom dojde nema zapiranje od placenje,se voznemiruva mnogu.........ne sum i oblekuvala ni nesto naopaku kako sto velat,ama ke pocnam .....

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Бабини деветини или вистина???
19.1.2012 17:50:20   
Ikana
Najdov crven i bel konec pod dusekot na bebeskoto krevetce, znaci krevetceto e montazno ima mreza okolu, ne moze da padne od stranite i ima patent i fakticki dolniot del pod dusekot (nivoto) na bebeto e zatvoren, taka sto mora nekoj tamu da go stavil. Sto znaci ova?

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Бабини деветини или вистина???
19.1.2012 18:00:21   
bombica
Икана прашај ги мајка ти и свекрва ти да не ги ставиле .Се сеќавам мајка ми за внуците ставаше под душекот црвен и бел конец као за заштита од "нечиста" жена user posted image Нели па до 40 дена нетреба бебушот да го види таква женаuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Бабини деветини или вистина???
19.1.2012 18:29:22   
Annet
сигурно несакале да ти кажат и ставиле,за да не ги сватиш погрешно.ама тоа не е лошо колку што знам -))уживај и прашај ги па пиши

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Бабини деветини или вистина???
19.1.2012 19:16:59   
Ikana
Ja prasav majka mi posto mi e na gosti, ne e ona definitivno....a i ne e toj tip iskreno. Mi kaza sega deka i nejze taka i stavile koga jas sum bila bebeuser posted image
Ke ja prasam i svekrva mi koga ke dojde...a zosto napopaku da mu se oblekuva nesto na bebeto? Sto znaci toa?
Taka mi rece sveki pred nekoj den koga urlase malava, ama grcevi imase.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Бабини деветини или вистина???
19.1.2012 19:55:06   
Maca25
ааа тоа наопаку облекување е од уроци user posted image user posted image user posted image јас искрено не верувам во ништо од тоа и не дозволувам никој ништо од  тие бабини деветини да му прави на моето дете.
Сега ми текна, додека Н. беше бебе, уствари првите 3-4 месец плачеше постојано и мајка ми и свекрва ми ми збореа да ја крстам, ќе престанала да плаче. Престанаа грчевите и бебето се смири и уште не е крстена.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Бабини деветини или вистина???
19.1.2012 20:11:27   
kikicka
е вака што слушнав тоа не го знаев али демек точно било ,разговараме мајки и сега кажува дека малечката не мочала навечер додека спиеле насабајле пеленатабарут сува и од што ја прашувам и ми вика после крштевање да се однесе бебето каде што спијат бишињата бидејки тие додека спиеле не мочале иод тогаш бебушка не мочкала.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Бабини деветини или вистина???
19.1.2012 23:02:27   
Yummy Mammy
Sto se toa bishinja? user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Бабини деветини или вистина???
19.1.2012 23:05:34   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Sto se toa bishinja? user posted image

Зезаш?

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Бабини деветини или вистина???
19.1.2012 23:06:42   
bombica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Sto se toa bishinja? user posted image

Прасињаuser posted image
Не верувам ни јас во вакви работи ама ми се многу интерсни за слушањеuser posted image

< Поракaта ја уредил bombica -- 19.1.2012 23:07:54 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 0:00:34   
kikicka
user posted image user posted image абе ме изнасмеа кој пита не скита како и да е ПРАСИЊА_БИШИЊА - Гудиња како сакаш така




ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Sto se toa bishinja? user posted image

Зезаш?



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 8:36:14   
Ikana
Bahahah pak ste tolkuvale nestouser posted image
Ni jas ne znaev sto se bishinja iako mn pati sum go upotrebila toj zboruser posted image
Inaku ja prasav i sveki, onaka bez sram....ne e ni ona...e pa neznam vekje!
Komsikata sigurno ne uletala!!!user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 9:27:56   
Maca25
Икана, абе гарант е мајка ти или свекрва ти, само не сакаат да ти кажат user posted image user posted image user posted image

а мт да го прашаш?!?user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 10:00:18   
AnnaMolly RR
Мене па свеки под душекот на Филип сакаше скришно да му пикне нож, леб и не знам таму што. Бевме на гости и ненадејно се вративме и жива ја фатив, па и реков да не го става. Никогаш не сум му облекувала нешто наопаку, единствено носевме до 40 дена и двајцата црвен конец околу рака. Си реков ај барем ова да го направам за да не ме дави веќе со бабини деветини. Многу е досадна во тој поглед. Кога беше ненаспан Филип му се правеа модри кругови околу очите, што е нормално, а таа инсистираше дека е урочен и затоа бил модар. Па кога и се вдадовме со мм еден ден за тие бабини деветини, од сега не збори за тоа.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 10:10:00   
Ikana
user posted image user posted image user posted image
Neznam vise stvarno...Jas licno ne sakam takvi raboti...da mi rece odi krsti ja ili so svetena voda poprskaj ja nema problem nikakov...ama vakvi gluposti, sto ne se ni hristijanski obicai, mislam od koza me vadat....
Koj i da e, vekje nema da mu se povtori....Ne deka si ja branam majka mi, ili mozebi si ja branam, megjutoa totalno ne e toj tip i mlada e, ko sestra mi lici, nejse nebitno, ama totalno ne ja interesiraat tie raboti...ova se desi sveki koga spiese prva vecer kaj nas...Ne sakam da obvinuvam, ama zatoa ke deluvam. Ke vidime od vecer kako ke bide, zasto ke probame so mm sami da izdrzime nokeska pa so Gospod napreduser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 10:14:18   
AnnaMolly RR
Ау, а за таа крстена вода па да не зборувам! Имав ЧЕТИРИ шишиња крстена вода дома, помини-замини само ми носеа. Да сум го миела пред спиење. Аха, важи! Ете ги и ги симнав во кујна доле user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 10:16:26   
Ikana
Bahahah, a mene sto mi vikase od pariceto sto i se padnalo na Vasilica da i stavam vince da se napie?!?!? WTFuser posted image A inace na mm koga mu kazav, prviot pat koga spomna za bodito naopaku, i se pusti odma, ama sega ovoj pat mi vika abe sigurna li si? De be vikam kako ke padne tamu kroz mreza....ispadnav ja deka haluciniram, i toa taka me nanervira i togas mi pukna filmot i inaet me fati, vikam nema vise nikoj da doaga! Ajt sozdravje! Na kraj jas nenormalna izleguvam i plus vesterka sum ja pravela sveki...mislam ok!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 20.1.2012 10:19:40 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 10:21:42   
Maca25
еее мене ме тераа и на бајачка да ја носам Нина...будалска работа. Ама не попуштив бре. јас сум мајка на тоа дете и точка, јас ќе одлучам што ќе правам. И во секој случај јас бев таа што е ненаспана,бледа и уморна, а не некој друг.
А тоа со крстената вода, само ми зафаќа теглата место во фрижидер (таму ја чувам) и после некое време ја истурам во цвеќињата.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 10:28:15   
arh_diz
I na mene sveki mi vikase da mu oblekuvam na M nesto naopaku user posted image ,se napraviv kako da ne sum ja slusnala sto rekla.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 10:28:43   
Ikana
Znaci sekoja cest za postov....tocno nie sme majki na tie deca! JAs go nosev, jas go rodiv, jas bev tamu na toj datum i pravev grimasi, jas se tresev pred inkubator, site stapovi jas gi jadev so maz mi zaedno. I posle koga ke mi recat Maco opusti se, preteruvas ( so higiena ili sto baram nekoj da ne i zbori u faca posto i da ne e bolen prenesuva bakterii) jas sum bila paranoicna i mnogu stegnata i ne sum mozela pod stakleno zvono da ja cuvam....E pa imam vesti za site niv....JAS gi trgam makite i nervozite posle!!! A nikoj nema da ti kaze ako e nastinat malce ili ako kasla ili ako ne izmil race, nego u faca i se buta na malata. Isto koga se simnav zavcera dole, gledam pocnale gurelcinja da i se pravat, i dojd edoktorkava nasa i mi vika mozno e nekoja blaga infekcija da fatila...a be mi dojde od zemja da ja lupnam me razbirate??? KAko be ne fati infekcija jas koga si ja doev i hranev...ne mi se zbori be, zasto posle ke haluciniram i do bolnica deka sme stignale pu pu skraja da e....

< Поракaта ја уредил Ikana -- 20.1.2012 10:33:29 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 12:29:04   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

user posted image user posted image абе ме изнасмеа кој пита не скита како и да е ПРАСИЊА_БИШИЊА - Гудиња како сакаш така




ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Sto se toa bishinja? user posted image

Зезаш?




Sto mi se smeete be pa? Jas sum gradsko dete, u zivotov ne sum videla ni svinja, ni bishe user posted image user posted image Osven na masa vo porcija user posted image

p.s. A tie sto nemaat bishinja vo okolina, moze da go odnesat deteto kaj Piglet (od Winnie Poo)? I toa e prase, a i go imame na dzid user posted image

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 20.1.2012 12:33:28 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 12:36:04   
Pepelaska *
Единствено нешто што сум го правела е миење со крстена вода и тоа ако плачел да не знам ептен што му е. Ни маици наопаку , ни конци ни слично, ако детето не е најадено, наспано, напиено како што треба многу јасно е дека ќе плаче.Мартин некогаш ако ептен бил активен денот и ако видел многу нови луѓе плаче вриска ноќе во сонот, ама не сум помислила на никакви уроци ,едноставно тоа му се преработува во мозочето

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Бабини деветини или вистина???
20.1.2012 12:47:25   
dostickage
E jbt stvarno ne razbiram.u 21 vek seuste u veliko postoi paganstvo.
Istive tie so tresat zeleni od tipot ja eve se krstam i idam u crkva i padavicari kako bile mnooogu religiozni , istive tie jadat trici deka postoele uroci,da se idelo na bajacki , da se praelo vaka ili onaka.
Epa ako se tolku sizici neka prasaat pop pa da vidat so kej im kaze.Seto toa za crkvata e klasicno paganstvo.

Btw koga go zemavme sin mi od bolnica posle dve nedeli u inkubator , sveku mu dade duri edno jajce od frizider i mu go stavi do glavceto demek taka bile obicaite.
Mu vikam na mm kako be taka znaese za ovoj obicaj a ne znaese deka site stavaat po nekoe parice.Ili da kupese nekoja kutija mleko kako jas bev bolna od rak i ziveevme na platata od mm i na mojata socijalkauser posted image  kako za toa ne najde nekoj obica.
za mene site tie suser posted image a se odraz na nastranost,prostotija i idiotizam.Se ezam koga kje vidam i slusnam sto se
podmetnuvaat na mali , nevini bebenca.

Btw za bisheto se vrakjav nazad 10 posta za da vidam sto e user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Бабини деветини или вистина???
21.1.2012 11:56:05   
cleo
A zamislete sto mi se desavase mene sto 4 godini nikako ne ostanuvav user posted image . Razni tetki, strinki i ostali nebitni faktori vo mojot i zivotot na maz mi imaa eden kup recepti kako efikasno da ostanam user posted image . Znaci od baba Mica na Kale koja razbrav deka gorela krpi vrz "pacientkata" i ja vrtela matkata user posted image (sestra mi koja e doktorka mi vika Odi i jas ke se otkazam od tebe vo istiot moment!), do razni gledaci i gataci koi samo edno isto kazuvaat i na site prvo prasanje im e koga ke te vidat so maz ti deka doagas "A za rozba ste dojdeni? Kolku vreme cekate?", pa eden kup bajacki koi kivaat direktno vo tebe po 100 pati i nesto si mrmorat, pa posle te prskaat so obicna voda od cesma user posted image ,a tebe prosto ti e jezivo sto si tamu i sedis ko na trnja i edvaj cekas da si stanes. Eeee sto ne se iznaslusav i vo NISTO od seto toa ne poveruvav ni za mig, pa eve me user posted image naskoro vo 4 mesec user posted image A kolku samo frustracii bezpotrebno se stvaraat so vakvite gluposti. Koj ima slicno iskustvo kako moeto sigurno znae!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Бабини деветини или вистина???
21.1.2012 12:01:13   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

E jbt stvarno ne razbiram.u 21 vek seuste u veliko postoi paganstvo.
Istive tie so tresat zeleni od tipot ja eve se krstam i idam u crkva i padavicari kako bile mnooogu religiozni , istive tie jadat trici deka postoele uroci,da se idelo na bajacki , da se praelo vaka ili onaka.
Epa ako se tolku sizici neka prasaat pop pa da vidat so kej im kaze.Seto toa za crkvata e klasicno paganstvo.


Potpis!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?