|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бабини деветини или вистина???
21.1.2012 17:44:38   
kikicka
Моја свеки сабајле се јавила на некоја да и баела на Л.оти синока плачеше нешто во сон а вечерта бевме на име со народ .и ми се качува денес и вика јас се јавив и ми кажаа урочена била...мислам како таа жена бае кога не ја ни знае Л нити пак имам однесено алиста нејзини за да бае на нив...и викам ти не си и мајка за сама на себе да си превзимаш работи ако требало да и се бае ке ти кажав јас да и се јавиш а не ти одма....и демек се смирила Л. а како стана она сабајле то носето затнато и нормално неможе дете да диши и да спие и рика и така :D:D и ми вика сл пат ако сум рекла да цвонела кај таа баачка она немала да звоне туку мене ке ми го дала бројот ,а беш ке се јавам да а прашам како бае???? на празно

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 12:07:54   
Yummy Mammy
Zenski, da ve prasam nesto, me interesira cisto od radoznalost, inace odnapred da vi kazam deka ne veruvam vo naucno nedokazani prikazni user posted image

Znaci zenava sto mi gi cuva decata celo vreme mi vika "ne go legnuvaj bebeto naopacki... ete, pak go legna naopacki, svrti go ubavo..." i jas celo vreme se cudam kako toa naopacki, koga najnormalno si lezi bebeto na grpce, za posle nekoe vreme da mi kaze deka bebe ne se legnuvalo so glavceto prema jug ili prema zapad... (ustvari da bidam iskrena ne ja ni doslusav sprema koja strana, odma ja presekov zasto me iznervira). I celo vreme mi go trubi toa, i jas celo vreme ja prasuvam zasto, a ona ne znae da kaze - taka, pa taka. I eve denes pak mi vika "nemoj da mi se lutis, ama poslusaj me za edna rabota, ne go legnuvaj bebeto so glavceto natamu, naopacki e, legni go na pravo"... i vikam: daj mi dobro obrazlozenie zasto i nema da go legnuvam... sto e toa prava, a sto krivo?!?!

Dali nekoj slusnal za vakvo nesto? Radoznala sum bas da vidam so sto se zanimavaat zenive...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 12:13:16   
Calypso
Jas ne znam za ova naopacki, pravo-krivo... jas samo znam deka ziv covek ne treba da spie so glavata na zapad, a nozete na istok, demek mrtvite taka gi zakopuvale... a za drugo ne znam. I da ti kazam, od sto mi e sube, ne deka veruvam, ama koga ke ti go stavat crvot sto se veli, si mislis celo vreme dali stvarno cini ili ne ciniuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 12:24:15   
AnnaMolly RR
Да, тоа е така зашто мртвите се запокуваат со главата свртена на запад, а нозете на исток, па демек не сме требале да спиеме и ние така завртени кон запад. И јас ова го слушам, а мислам дека нашите кревети се баш така поставени што спиеме со главата на запад, а еве ништо не ни фали.
Така да, убаво си кажа. Тоа се бабини деветини, спијте си како сакате.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 17.2.2012 12:25:42 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 12:33:07   
Yummy Mammy
Aaaaaa, mi go stavivte crvot, ke ve ubijam user posted image user posted image user posted image
Ama vo toj slucaj mojava zena nesto se pomesala, izgleda ne znae koi se stranite na kukava, posto celo vreme me isprava ako go legnam bebeto so glavceto prema sever user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 12:52:16   
Calypso
Kupi i kompas Yummu Mammyuser posted image (se somnevam deka ke pomogne nesto).
Jas vo princip ne veruvam vo vakvi raboti, sveki ne ni znae za vakvi babini devetini, majka mi poveke mi kazuva i me kara da ne sum pravela vaka ili onaka.
Jas sto slusnav, ne mi se veruvase, se iznasmeav - ako bebeto ne cica podolgo od 24 casa od bilo koi pricini ne se stava da cica pak, oti ke urocuvalo, ili pak lesno ke potpagjalo na uroci, ne mi teknuva kako tocno bese. A bre medicinski e dokazano deka ne e dobro da se dade stoeno mleko posle podolg period, ama i babite morale nekako toa da go objasnatuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 13:02:38   
JovanaJ
Kosa mi se kreva od muabetot za urocuvanje i baenje...user posted image
Toa mi e najnezrbirlivata rabota na svetot, e kako be samo nasive deca tuka gi urocuvaat?!? Moze deka se najubavi..user posted image
Ova mi tekna vcera gledajki edna scena od "Sultanot Sulejman", spomnaa deka im baat na decata od uroci, ama ok lugeto ziveele 1500 i nekoja godina pa i ne znaele mnogu raboti ama i sega seuste da mislime deka navistina za uroci se raboti...malku e naludnicavo. Koga ke mi kazea place deka e uroceno navistina se nervirav. I posebno koga za uroci ke me ubeduvaa zeni intelektualci , demek bile i im pomognalo user posted image . E stvarno ne razbiram ...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 13:39:44   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Kosa mi se kreva od muabetot za urocuvanje i baenje...user posted image
Toa mi e najnezrbirlivata rabota na svetot, e kako be samo nasive deca tuka gi urocuvaat?!? Moze deka se najubavi..user posted image



POTPIS!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 14:59:19   
Ikana
Lele aman!!!
I sega kako da i go svrtam relaksatorot nakaj zid da gleda?!?!?
Boze mili do koga ke ne trujat be so vakvi raboti babetinive i svekrvine aman!!! Ene ja mojana dojde vcera na 2 saati da ja pocuva M, i odma pocna da blebeti ne vaka, onaka, ubavo neubavo....lele na vrv na jazik mi dojde da i recam da ne smara vekje ednas!
E sega ja imam druga maka....znaci ova ne e sugestija! Koga i da dojde zenava, svekrva mi doma kaj nas, nesto loso se desava...i jas sum po default mnogu nervozna narednite 2 dena....i koga sedi sproti mene ja gledam so prsteto (pokazalecot) vo krug vrti na rackata od stolicata i cudno me gleda...
Znaci zborime za zena od seesetina godini koja sto ne e mnogu moderna vo sfakjanjata....Imate nekoe mislenje za ova? Moze da mi pravi nekoi gluposti?
Mu kazav na mm on mi vika, misli pozitivno i ic da ne ti e gajle, sto i pravam, ama pak me jade janza...

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 15:20:09   
elenak
Не знам дали да верувам или не во уроци ,ама се случува Ј да плаче, да вришти не можеме да ја смириме а не се работи за грчеви оти ги немаме фала богу и кога ќе ја чепнеме малку на очите со онаа крстена вода од Велигден што е за секунда детево се смирува и заспиваuser posted image Случајност или вистина?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 15:26:56   
taisa
nasata hristijanska vera ne uci da ne bideme sueverni toa so spienjeto nema vrska mrtovcite se postavuvaat taka za denot na vtoroto prishestvie koga ke voskresnuvaat mrtvite i Bog ke se pojavi na istok pa i koga se molime toa go pravime svrteni kon istok ,a isto da se drzime podaleku od bajachi zosto tie se so lukaviot i mozat samo zlo da ni nanesat ako mislite deka deteto ima nemir ili place ili e uroceno odnesete go vo crkva da mu procitaat molitva ili uste podobro ako e krsteno pricestuvajte go sekoja nedela so prichesta go primame svetiot duh i od nas sekoe zlo se oddalecuva i nikakvi baenja,uroci i sl. ne mozat da ni se priblizat

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Бабини деветини или вистина???
17.2.2012 15:39:13   
Ikana
Imam edna komsika od kaj moite, i zenava e mnogu pobozna i me nauci da se krstam kako mala. Majka mi mi kaza deka mi cuvala biblija, osvetena za bebeto, i edvaj cekam da mi ja dade!!!

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Бабини деветини или вистина???
25.2.2012 22:37:43   
Ananija

ИЗВОРНА ПОРАКА: taisa

nasata hristijanska vera ne uci da ne bideme sueverni toa so spienjeto nema vrska mrtovcite se postavuvaat taka za denot na vtoroto prishestvie koga ke voskresnuvaat mrtvite i Bog ke se pojavi na istok pa i koga se molime toa go pravime svrteni kon istok ,a isto da se drzime podaleku od bajachi zosto tie se so lukaviot i mozat samo zlo da ni nanesat ako mislite deka deteto ima nemir ili place ili e uroceno odnesete go vo crkva da mu procitaat molitva ili uste podobro ako e krsteno pricestuvajte go sekoja nedela so prichesta go primame svetiot duh i od nas sekoe zlo se oddalecuva i nikakvi baenja,uroci i sl. ne mozat da ni se priblizat


Ете вистинско објаснување, user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image камо сите мајки вака да мсилат и да не ги носат своите бебенца најмили по тие одвратни бајачки..


(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Бабини деветини или вистина???
26.2.2012 14:12:14   
Pepelaska *
Не сум го носела и недај Боже да дојде да го однесам, а инаку и јас не верувам , а во црквени работи си верувам, кој знае , ама и јас кога го миев кога беше помало спиеше како јагненце, а инаку мислам дека се е до нас, колку повеќе сме енгативни толку и негативна енергија привлекуваме.Икана може свекрва ти е малку повеќе негативна во размислувањето и ти пренесува тебе и мене ми се случува кога сум со одредени луѓе после глава ме кине ,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Бабини деветини или вистина???
9.3.2012 19:20:20   
Bela Bela
I jas imam slusnato deka ako majkata ja skrati kosata vo bremenost bebeto ke ima zaseci po racete i nozete(sto e normalno dodeka ne proodi)ama eve ovde procitav i deka mu se skratuva zivotot na deteto ako majkata ja skrati kosata(a jas edvaj cekav da odam da se isisam).ne veruvam mn vo ovie raboti,ama mozebi zatoa sto sum tvrdoglava vo prvata bremenost voopsto ne vnimavav na nisto zatoa sto si vikav normalno e da bide se ok so bebeto koga i jas i mm sme se ok i ne slusav nisto ama nazalost bebeto ni se rodi so dosta zdravstveni problemi i komplikacii,taka da sega kolku da ne veruvam i da ne e vistina seto toa,ke vnimavam mnogu zatoa sto ete sto se sluci prviot pat zatoa sto jas se ostadov samo na gospod,nekogas i nie treba da gi zememe rabotite vo svoi race zosto sudbinata sami si ja pisuvame a ne gospod.I sega spored onaa narodnata "koj se izgoril na mlekoto ke duva i na jogurtot"i jas sum 100% predpazliva barem ovie 9 meseci(podobro sega otkolku cel zivot potoa)

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Бабини деветини или вистина???
10.3.2012 1:08:46   
Ananija
Ama bas vo nisto ne veruvam, i koe bebe nema grcevi, temperaura ova ona i zar treba za se da barame pricina vo toa nesto sto vo bremenosta sme go pravele..neznam sekoj so svojot um kako mu seci..jas nikogas ne velam koga nesto ke mi se sluci deka e od nesto sto sum go napravila ili pak ne sm go napravila vo odnos na onie sueverni i babini devetini!

(Одговор на членот Bela Bela)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Бабини деветини или вистина???
27.3.2012 22:26:52   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Aaaaaa, mi go stavivte crvot, ke ve ubijam user posted image user posted image user posted image
Ama vo toj slucaj mojava zena nesto se pomesala, izgleda ne znae koi se stranite na kukava, posto celo vreme me isprava ako go legnam bebeto so glavceto prema sever user posted image

Vsusnost, zenata dobro te posovetuvala. Sever e edinstvena zabraneta strana za spienje, t.e pravecot sever-jug, i toa spored Vastu shastrite i po Ayurveda. Pricinata e shto spienjeto so glava na sever predizvikuva, spored ovie istocni filozofii, nemir i precki vo spienjeto, teskotii so krvotokot, losi sonista i dr. psihicki i fizicki problemi.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Бабини деветини или вистина???
27.3.2012 22:32:22   
kikicka
Точно...ама ако и црквенолице прашаш ке ти рече никако свртени на север со главата
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Aaaaaa, mi go stavivte crvot, ke ve ubijam user posted image user posted image user posted image
Ama vo toj slucaj mojava zena nesto se pomesala, izgleda ne znae koi se stranite na kukava, posto celo vreme me isprava ako go legnam bebeto so glavceto prema sever user posted image

Vsusnost, zenata dobro te posovetuvala. Sever e edinstvena zabraneta strana za spienje, t.e pravecot sever-jug, i toa spored Vastu shastrite i po Ayurveda. Pricinata e shto spienjeto so glava na sever predizvikuva, spored ovie istocni filozofii, nemir i precki vo spienjeto, teskotii so krvotokot, losi sonista i dr. psihicki i fizicki problemi.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Бабини деветини или вистина???
27.3.2012 22:37:32   
mamicki
Stanuva zbor za poprecuvanje na protokot na energija vo teloto poradi magnetnoto pole na Zemjata.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Бабини деветини или вистина???
27.3.2012 22:42:22   
Viktori
бре бре, и под кревет не смее ништо да се става, според фенг шуј или ватевер, демек тежина ќе си имал,
на метален кревет не треба да се спие, имало магнетни полиња кога месечината била не знам каде,
па требало кристал да се става, да ги одбие тие магнетни полиња....

Глупост до глупост. Од филозофии, поготово источњачки бегајте. Сатанизам и ренесанса.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Бабини деветини или вистина???
27.3.2012 22:56:26   
mamicki
Iskreno, Viktori, ne deka mnogu se optovaruvam so toa, no sepak, ayurvedata se smeta za najstar medicinski sistem koj e zasnovan na prirodnite principi, i ne e slucajno shto i denes e ziv. Lugjeto, niz vremeto i iskustvoto, gi otfrlaat nekorisnite i gi zadrzuvaat korisnite raboti, toa e fakt. Isto taka, iako mi se smeshni nekoi sueverija, t.n babini devetini, tocno e deka covekot privlekuva takva energija kakva shto zraci. Ne veruvam vo natprirodni sili, no veruvam vo silata na prirodata.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Бабини деветини или вистина???
27.3.2012 22:59:14   
Viktori
јас верувам во девојките од Ајде дома кога се збори за уредување на домот. Како и да го ставам креветот и дали ќе спијам зависи лично од мене, свест и потсвест и празен или полн стомак и не верувам дека зависи од страните на светот. Така да општо, муабетов не е за мене. i am out! user posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 27.3.2012 23:00:09 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Бабини деветини или вистина???
28.3.2012 0:20:49   
Cipi Ripi
Mojata spalna e zavrtena prema sever(so glava), ne moze da se svrti poinaku, takva e sobata-mala i kriva malce, od istata pricina imam spalna so kasa so trista gluposti pod krevet i sum mnogu srekna sto imam kaj da gi piknam a da ne mi se gledaat. Ne se optovaruvam ama ic na koja strana spijam. Mojot krevet, za mene e najubaviot i najudobniot krevet na svetot.user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Бабини деветини или вистина???
24.1.2013 16:05:31   
Natuska85
Еве еден "совет" за сите деца кои уште не презбореле како мојот на примерuser posted image .Извор: жената која го чува син ми и која е 100 пати позагрижена од мене дека детето на 20 месеци сеуште не ми збориuser posted image .

Значи во тенџере со вода ставаш колку што можеш повеќе лажици и како ќе почне да врие водата ти почнуваш да викаш колку побрзо тропаат лажиците толку побрзо да почне да ми збори детето.3 пати такаuser posted image user posted image user posted image . Маж ми смета дека по ефект ќе имало ако излезам на тераса и викамuser posted image user posted image user posted image


И тоа моментот беше врв,се враќам од работа и жената цела среќна ти најдов рецепт како да ти презбори побрзо детето.Аааааа

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Бабини деветини или вистина???
24.1.2013 16:09:45   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Еве еден "совет" за сите деца кои уште не презбореле како мојот на примерuser posted image .Извор: жената која го чува син ми и која е 100 пати позагрижена од мене дека детето на 20 месеци сеуште не ми збориuser posted image .

Значи во тенџере со вода ставаш колку што можеш повеќе лажици и како ќе почне да врие водата ти почнуваш да викаш колку побрзо тропаат лажиците толку побрзо да почне да ми збори детето.3 пати такаuser posted image user posted image user posted image . Маж ми смета дека по ефект ќе имало ако излезам на тераса и викамuser posted image user posted image user posted image


И тоа моментот беше врв,се враќам од работа и жената цела среќна ти најдов рецепт како да ти презбори побрзо детето.Аааааа


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Kraj mi se ova babinive devetini.
I da, vikni posilno i jas kje te slusnam od 12 - ti sprat pa kje si praime muabet cunki i moeto dete ne e nesto zborlestouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?