|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 18:08:43   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

женички сега на гаките имав едно бело прозирно како течен силикон,дали е тоа тој чеп и што треба да очекувам понатаму,немам болки???????????????????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

dobar den i od meneuser posted image kako ste zenicki ubavki?? dali i na vas vi se spie kolku mene,ili sobiram sili za poragajot.....?? uste aber si nemam utre mi e posleden den ,termin......uste nisto,mu se zaarni na moevo bebule vo mesetouser posted image ajde koga ke saka ke izleze.....




anet ne znam sto da ti kazam ima sansi da e toa a bel li bese bidejki na mene patronaznata mi kaza kako rozenikavo ako vidam ligavo ili kafeavo takvo deka e toj cep najdobro ako imas telefonski broj od tvojot maticen i ako si bliska so nego javi se i prasaj go najubavo ili pak otidi do bolnica ako planiras vo isti grad da se poragas

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1176
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 18:28:37   
Annet
mamicka77 ne bese ni rozevo ni kafeno,prozirno bese ,kako tegavo ne se odlepuvase od gakite..
a denes mojot maticen ne raboti,nemam broj,of da odam vo bolnica neznam,nemam nikakvi bolki,niti vodenjak puknat..................
ajde ke vidam sto ke napravam,ke cekam do vecer, pa ke vi pisam..
fala ti mnogu jas sum citala tuka deka treba da se rozevo ili kafeno ama si vikam da ne e i vaka nekogas pa??? ajde ke pisam jas...

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

женички сега на гаките имав едно бело прозирно како течен силикон,дали е тоа тој чеп и што треба да очекувам понатаму,немам болки???????????????????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

dobar den i od meneuser posted image kako ste zenicki ubavki?? dali i na vas vi se spie kolku mene,ili sobiram sili za poragajot.....?? uste aber si nemam utre mi e posleden den ,termin......uste nisto,mu se zaarni na moevo bebule vo mesetouser posted image ajde koga ke saka ke izleze.....




anet ne znam sto da ti kazam ima sansi da e toa a bel li bese bidejki na mene patronaznata mi kaza kako rozenikavo ako vidam ligavo ili kafeavo takvo deka e toj cep najdobro ako imas telefonski broj od tvojot maticen i ako si bliska so nego javi se i prasaj go najubavo ili pak otidi do bolnica ako planiras vo isti grad da se poragas



(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1177
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 18:42:13   
Jule0712
Честитки за Lady bug и за lete да им се здрави и живи малите бебушки .... Annet доколку за саат два немаш болки сепак јави се да прашаш што е работата не седи во мисла цел ден а утре е недела пак може матичниот да не ти е на работа така да оди до клиника некои се отвараат без болка и без да им пукне водењак ...прашај и пиши како си ....поздрав

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1178
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 19:38:30   
Annet
Vo red Jule ,ke pocekam malku da vidam kako ke bide;-) A eve stotuku si goo namestivme krevetceto so postelninata subavko e,sega odvaj cekame da se rodi bebeto

(Одговор на членот Jule0712)
Непосредна врска до пораките: 1179
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 21:23:28   
Annet
zenicki rozev iscedok imam ,sega????????????????????? da cekam ili da odam vo bolnica? ne mi se veruva deka pisuvam,panika me faka?? kazuvajte?? leleeeee

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1180
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 21:47:06   
Andriance
Annet...doktor mi rece deka ako zabelesham iscedok sluzav..znachi onakov ligav kako zele ahahahah i ima makar i najmalku boja koja ne ebela..pogotvo ako e svetlokafeava toa e znam deka mozebi poragjaj pocnal..a kako si so termin?? bolki??

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1181
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 21:49:55   
Annet
termin utre 14 posleden datum,vreme e,bolki mnogu slabi..???

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1182
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 22:27:47   
Bethany
Анет, јас мислам дека си веќе ептееееен блиску да се гушкаш со бебенцевuser posted image user posted image user posted image
Е сега ако имаш број од матичниот најдобро да му ѕвониш, или да лека полека одеш до клиника. На мојта другарка така и беше, и се појави како крвавиот исцедок, се јави на доктор и тој и кажал, полека се спреми, нема потреба од журба и паника и дојди во болница. user posted image А плус тебе ти е веќе време. user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1183
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
14.8.2011 10:41:40   
mamicka77
ima li nesto novo za anet izgleda veke se guska so bebuskata ajde so lesno samo neaka i e,a vie RR kako ste lele jas vcera i deneska go osekam mnogu tezok stomakot em mi kamen tvrd em mi tezi niskoto dole kako da pocnal da se spusta a i taka od sabajle me usece edns dvapati na kratko taka i vcera mi pravi

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1184
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
14.8.2011 11:34:41   
sani 13
fala ti srcka si mnogu!! nema sto da prevzemam mi rekoa za dve nedeli na kontrola togas ke bidam 35 nedela pa ako treba ke go vadat deckovo! se nadevam deka e se ok! fala user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Sani13 ne se sekiraj, gospod e golem, pravi kako sto ti vikaat doktorite i se ke se sredi, samo ti ne se nerviraj bidejki i bebusot toa go oseka. Ti ja pustam najgolemata sreka za se da bide ok. Pisi sto si napravila, ti kazale li sto e problemot i dali ima nekoja tarapija......


Za novo ringejace kaj mene nema posto seuste e rano. Vcera si zemav uputi za krv i urinokultura i se nadevam za posleden pat vo bremenosta, mi zdosadi od vlecenje mokraci, i bockanje vo vena. Se nadevam deka se ke bidi ok, mada imam osekaj deka Fe pak ke mi e nisko i ke mora da se vratam na tarapija.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1185
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
14.8.2011 12:33:25   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: sani 13

fala ti srcka si mnogu!! nema sto da prevzemam mi rekoa za dve nedeli na kontrola togas ke bidam 35 nedela pa ako treba ke go vadat deckovo! se nadevam deka e se ok! fala user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Sani13 ne se sekiraj, gospod e golem, pravi kako sto ti vikaat doktorite i se ke se sredi, samo ti ne se nerviraj bidejki i bebusot toa go oseka. Ti ja pustam najgolemata sreka za se da bide ok. Pisi sto si napravila, ti kazale li sto e problemot i dali ima nekoja tarapija......


Za novo ringejace kaj mene nema posto seuste e rano. Vcera si zemav uputi za krv i urinokultura i se nadevam za posleden pat vo bremenosta, mi zdosadi od vlecenje mokraci, i bockanje vo vena. Se nadevam deka se ke bidi ok, mada imam osekaj deka Fe pak ke mi e nisko i ke mora da se vratam na tarapija.


Сани, јас мислам дека ќе биде се во ред. Секое бебе е различно и развојот е индивидуален. Многу улога игра и генетика. На мојта другарка второ синче што и се роди беше 6 недели поназад (значи по мерките одговараше за 34 гн) кога се породи во 40 гн. Ситан е он, и сега е ситно дете, ама е здраво и нормално и е едноставно така генетски... нејзиниот татко е таква ситна градба, с тим што е здебелен па не се гледа како ситен. user posted image

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 1186
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
14.8.2011 16:25:06   
sani 13
znam znam i vnuka mi mala se rodi ama bese srazmerno mala ama mene me uplasija deka mi rekoa deka ako za dve nedeli ne se namali taa razlika deka ke go vadat so carski! toa taka me isplasi-znaci ne e sala nego bas e problem! ama se nadevav deka deka i ne e taka redok slucaj i zatoa ve prasav dali nekoj imal takvo iskustvo! za sreka na drugite nemaat! pa sega ke vidime eden e gospod a i mislam deka doktorive bas se grizat i se osekam vo sigurni race!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1187
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
14.8.2011 19:31:40   
jana81
zdravo devojki eve me i mene posle tolku vreme i neznam dali ke stasam do utre da iscitam se.jas veke vlegov vo 37 ma nedela dobro e stom stasav do ovde zasto kako pocnav so krvarenje od 26ta nedela nemam mir.veke 4 pati lezev vo drzavna poradi toa i se nadevam koga ke otidam sl pat toa ke bide za poragaj.inaku do pred 2 nedeli nemav dr teskotii problemi a sega lele lele otoci na nozete kicma me kine od tezinata navecer ne mozam a da ne se razbudam od sklet i od strav dali pak sum prokrvarela. no, se nadevam ke bide uste malku pa ke izdrzime a inaku veke se mi e spremno za bebusot samo uste toj da ni dojde za kratko vreme.Za poragaj ne znam kako ke bide najverojatno carski poradi placentata no vo sekoj slucaj pocna da me faka strav pocto vidov se i sesto vo bolnica, ama kako i da e samo da pomine so lesno drugoto ke se izdrzi.
Neznam kako ke bide do kraj ako mozam pak ke pisam a ako ne bidete mi dobri veseli i so lesno na site koi treba da se porodat vo brzo vreme. pozdravceeee

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 1188
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.8.2011 8:55:31   
vesnab
mamickiiiii :))) jas od denes vleguvam vo 27 nedela pa od vtoro tromesecje se prefrlam tuka :) ... sepak vashite iskustva, simptomi i se ostanato mnogu mi pomaga i mi znaci ... jas za prv pat kje bidam MAMA, presrekjna sum....pozdravvvvvvvvvvvv

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 1189
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.8.2011 11:47:12   
Bethany
Веснаб, добредојде! Ти посакувам многу лесно и ово тромесечје, да ти е секој ден исполнет со радост поради очекување на бебенце.
Вие други женски, каде сте? нешто сме ептен станале мрзеливи, нели? user posted image
Јас слабо спиев ноќеска, на рати спиев , па се сега чувствувам како пијана. И нешто ми е жешко.. и грбот ме малку боли, али секое движење на моето бебе ми става насмевка на лицето. user posted image
Убав ден на сите user posted image

(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 1190
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.8.2011 15:07:26   
Anci 84
Vesnab i jas denes vleguvam vo 27 nedela user posted image ,ti posakuvam lesna bremenost.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1191
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.8.2011 23:56:28   
sani 13
Janicka gotovo ti veke si vo bezbedna zona user posted image taka da sega veke uzivaj ( kolku mozes ) ! a Bethany kako be da ne bideme mrzelivi toplo mi e otecena se osekam ko slon u prodavnica za porcelan kaj i da se pojavam nesto butkam user posted image i veke ooofffff ! inace mu kupivme mnoooogu ubavi krevetce i kolicka na bebule i neznaete kolku sum presrekna user posted image pozz

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 1192
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.8.2011 9:11:50   
vanessa30
Dobro utro od mene trudnicki, denes jas castam kafenceuser posted image .
Inaku jas pak na rab. Ne da mi e maka. Nozete mi se potecni, kako stapala na user posted image , samo sto nemozam vaka da ripam kako sloncevouser posted image . Vcera cel den lezev so nadez deka ke mi se povlece otokot , ama nisto, pa denes da izdrzam nekako na rabota i da si kupam borna kiselina pa da probam so oblogi.
Inaku sani sto kolicka i krevetce kupi? So sreka da se koristat, i po ovauser posted image uste mnogu drugiuser posted image .
Jas vcera se piknav vo struzanka da vidam pelenki, benkicki i takvi sitni raboti, peskircinja za banjanje, kebence....
I ima ubavi raboti. Pa planiram da kupam ovaa nedela. Inaku poiskusni mamicki od benkickite koi se podobri onie sto se protnuva glavceto so kopcenca od strana, ili onie sto se kako na V so vrzuvanje. Oti mie strav ona so vrzuvanje da n se skini vrvcata, Dali nekoja kupila od onie sto gi ima vo Struzanka, bidejki vrvceto mnogu im e tenko.

Pozz

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 1193
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.8.2011 9:52:36   
mamicki
Vanesa 30, za otocite ogranici go najmnogu sto mozes vnesuvanjeto na sol i konzervirana/prerabotena hrana, i jadi za pojadok po dve banani, a za uzina 1-2 praski ili parce dinja, taka pomalku kje zadrzuvas tecnosti i kje ti e polesno. Inaku, jas imam kupeno bodi- benkicki od "Struzanka", prakticni se, ne se kinat vrvkite i lesno se oblekuvaat. Sepak, najzgodni se bodite, a benkicki, obicni, nitu nemam kupeno i ne cuvstvuvam deka mi trebaat (bebeto ima 3 nedeli sega).

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1194
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.8.2011 11:04:20   
sindarelaa
mamicki imam eden problem vcera bev na pregled vo 28 nedela sum i se zagriziv mnoogu bidejki glavickata na bebceto e malku pogolema obemot na glavata BPD e 82mm kako da sum 34 nedela a kako sto citav normalno e 72mm doktorkata mi kaza deka ne e strasno no jas mnogu se zagriziv ve molam pisete koj imal slicno iskustvo ili koj znae nesto poveke user posted image plsssss

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 1195
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.8.2011 11:08:09   
angelai
Фала Vanessa на кафенцето и јас сум на работа и сеуште се немам напиено кафе, немам со кого user posted image , па добро ми доаѓа и едно вакво виртуелно. Во цела моја бременост до сега само еднас ми се појавија отоци и знам како боли и е одвратно чувство. И јас би ти рекла јади без сол и конзерванси, повеке течности и одмарај.
Во петокот правев крвна слика и супер мие, па сега се прашувам дали да продолжас со хеферолот или да паузирам. Бебчо е супер се наместил со главата надоле, срценце... Во 35 недела ќе правам микробиолошки тестови па ми рече дека и тогаш ќе ми дал упат за породување.


Синдерела сега видов дека си пишала, не се нервирај, штом докторот не е загрижен не паничи. Може линијата што ја повлекол на мониторот му забегала малце и тоа е доволно да покаже разлика. Ако толку многу си во паника побарај мислење и кај друг доктор. Сепак ја би ти рекла да се мсирис и да не паничиш.


< Поракaта ја уредил angelai -- 16.8.2011 11:10:40 >

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 1196
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.8.2011 11:13:41   
vanessa30
Fala mamicki.
Ke probam ova so hranata, ama mene mi se javuva samo na ednata noga, i kako  to mi kazaa deka user posted image  pritiska na nekoj limfen sad i poradi toa mi se javuva otokot na desnoto stapalo. Ne otekuvam cela samo dole na ednata noga kaj stapaloto. A i nemam nikakvi bolki, samo dolniot del od nogata mi se pravi kako testo.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 16.8.2011 11:17:15 >

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 1197
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.8.2011 11:19:33   
Hanna 81
Zdravo i od mene.
Jas sum veke vlezena vo 38gn i pochna po malku da me boli polovinata i stomakot dole ama toa e od vreme na vreme.Za obleka da vi preporacham da odite vo bebeto kaj policijata bitpazar sproti plasticharite ima mnogu interesni i cakani raboti.Za benkici i jas kupiv dve ama neznam dali ke gi iskoristam, a spored zhenskite od forumov najpraktichni za pochetok se bodibenkici.Za vrvkite neznam no ima i takvi samo so "susti "ili kako se vikaat tie na zakopchuvanje.jas i takvi si kupiv,ima na mnogu mesta takvi

(Одговор на членот angelai)
Непосредна врска до пораките: 1198
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.8.2011 11:28:40   
belabela
Hanna 81 kako se dvizat cenite vo bebeto na bitpazar za da sporedam i da odlucam od kaj da kupuvam jas gledav vo Anzi tamu bodibenkica e od 150 do 300 spihoznite od 310 pa nagore

(Одговор на членот Hanna 81)
Непосредна врска до пораките: 1199
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.8.2011 11:54:24   
tedicka
Znae li nekoj da mi kaze od koja do koja nedela tocno se racuna 8-mi mesec ? Segde razlicno citam. Jas sum 30-ta nedela ne znam koj mesec sum

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 1200
Страница:   <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Оди на: