|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 12:45:43   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

slaganams, i mene nesto mi spomnaa kao demek uste eden skrining vo 32 nedela ke treba, ama stoznam, eve tuka citam od iskustvo nikoj ne odi, potosno ako sakas mozes da otides ama ne ti e zadolzitelno..dovolni se i onie pregled na obicno eho. 

jas bev vo 30 nedela ali koj kako saka radi sigurnost sto mnogu se izaluvav so 1 i neuspesna bremenost i zatoa otidov


(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1151
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 12:58:35   
vanessa30
Jas vo 30-ta nedela bev kaj maticnata na Eho, i ona mi gi napravi istite merenja sto adamova mi gi pravese vo 21-va, so toa sto adamova togas poveke gi gledase kako se razvieni vnatresnit organi. Kavi se komorite i predkomorite na srceto, kako se razvivaat bubrezite....
Vo 30 -32 nedela se pravi skrining  za rast i razvoj sto moze i maticniot ginekolog ako ima podobar aparat toa da go utvrdi. Taka da na poseben skrining ne bev, zatoa sto do 21 nedela gore dole site organi se formirani, i posle toa samo rastat. Najdocna so razvoj mislam deka odat belite drobovi.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1152
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 13:21:14   
Andriance
Natasha981 - sekako deka odkako kje gi iskoristis 9 -te dena odmor mozes da zemes boleduvanje 15 dena od maticen pa duri potoa da ti pocne porodilno..se zavisi kakva e atmosfera na posao user posted image ako gledas deka ne se mrshtat shto kje te nema, teraj,imas pravo na toa.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1153
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 13:30:07   
sani 13
abe ova bese veke treto mislenje vo rok od eden mesec i kasni samo stomaceto, ama i taa razlika se zgolemuva pocna so 8 dena sega e veke dveipol nedeli!! i sega zatoa i dopler mi pravea i kao od ednata strana ne bil dobar i protokot bas!! a prvo mi e deka i EPTEN SE SEKIRAM - mislam mozes da zamislis neli :)
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Sani ne se sekiraj, konsultiraj se so drug ginekolog.
Edno prasanje celokupnite dimenzii kasnat dve nedeli??? ili sto e pomalo, dolzina na femur, dimenzija na glavce, koja dimenzija e pomala sto ti rekle deka docni so razvoj????
Bidejki jas kako sto gledav koga merat, bebusot treba da e svrten vo dobra pozicija i vlecat linija koja avtomatski kazuva dimenzii vo mm, ili krug za glavceto, i kompjuterski se presmetuva na koja gestaciska nedela odgovara. E sega ako ne e bas najdobro svrteno, linijata sto ke ja napravat nema da bide bas najdobra i dimenziite nema da bidat tocni.
Taka da ne se grizi odnapred.
Pozz


(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1154
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 14:49:39   
miana
Moeto se rodi tocno na termin vo 40 ta nedela ama bese pomala za tri nedeli.Se rodi mala kako za 37ma nedela so 2650 kg i bese ziva i zdrav...Ne mu se sekiraj,prasaj ja majkati kolku si se rodila ti ,mozno e da e genetski.Ne e strasno,vazno e deteto da ima se drugo.

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 1155
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 15:01:11   
sani 13
i jas i maz mi sme se rodile po 3 ipol kila sestra mi ja rodi malata u 39 nedela 2350 gr.! ama bebusov si e vaka taman site drugi merki se taman i po ehoto ima 1828 gr. i toa vo 33 nedela sto e top samo stomaceto kasni kako da jas ne se hranam dovolno a jas mecka se napraviv 17 kila imam kaceno do sega! i deka mi rekoa ako prodolzi so ova tempo da zaostanuva a i so krvotokot sto e poslab seka moze i porano da go vadat :( zatoa se sekiram !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1156
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 13:27:54   
mamicka77
RR kade ste ovoj den ve nema da ne imame nekoe novo ringerjajce kaj mene se uste nema nisto samo stomakot go osekam da mi tezi niskoto dali sto bebecto se spusta ne znam sto e

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 1157
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 13:37:38   
vanessa30
Sani13 ne se sekiraj, gospod e golem, pravi kako sto ti vikaat doktorite i se ke se sredi, samo ti ne se nerviraj bidejki i bebusot toa go oseka. Ti ja pustam najgolemata sreka za se da bide ok. Pisi sto si napravila, ti kazale li sto e problemot i dali ima nekoja tarapija......


Za novo ringejace kaj mene nema posto seuste e rano. Vcera si zemav uputi za krv i urinokultura i se nadevam za posleden pat vo bremenosta, mi zdosadi od vlecenje mokraci, i bockanje vo vena. Se nadevam deka se ke bidi ok, mada imam osekaj deka Fe pak ke mi e nisko i ke mora da se vratam na tarapija.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1158
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 13:43:32   
hoho
јас незнам дали да проверувам пак крв.Последен пат проверив пред еден месец. Ај на контрола сум во вторник па ќе го прашам докторот. Иначе магнезиум уште пијам дека бил добар и за притисокот, на 2 пати во бременоста ми се качи притисокот па си викам ај уште ќе го пијам. а прашав за рупурут за киселини, кој има проблем, дека не се штетни да се пијат, по 3 на ден, ама ја ги пијам ептен ако не се издржува по едно. некако несакам да се трујам со апчиња. А дали уште пиете витаминските, на примр ја пијам мамавит, и до кога се пијат тие?. Леле се заборавив да го прашам докторот од што бев збунетаuser posted image
Mamicka77 кога ти закажаа следно цтг?

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1159
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 14:32:44   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: hoho

јас незнам дали да проверувам пак крв.Последен пат проверив пред еден месец. Ај на контрола сум во вторник па ќе го прашам докторот. Иначе магнезиум уште пијам дека бил добар и за притисокот, на 2 пати во бременоста ми се качи притисокот па си викам ај уште ќе го пијам. а прашав за рупурут за киселини, кој има проблем, дека не се штетни да се пијат, по 3 на ден, ама ја ги пијам ептен ако не се издржува по едно. некако несакам да се трујам со апчиња. А дали уште пиете витаминските, на примр ја пијам мамавит, и до кога се пијат тие?. Леле се заборавив да го прашам докторот од што бев збунетаuser posted image
Mamicka77 кога ти закажаа следно цтг?

i ctg i pak eho pregled ta na 23   24  avgust ako do togas ne se porodam nemalo potreba da pravam sekoja nedela i taka se dogovorivme da se videme so doktorkata na 23  ili 24

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1160
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 14:43:53   
hoho
Мене може дека не ми правеше ехо претходниов пат па ме викна порано,т.е.на една недела. Ми рече нема потреба за ехо дека бев пред 2 недели и ми рече за една недела ќе направиме ехо, ама и брисеви не ми зема сега? Вас ви имаат земено брисеви на сите во 9 месец? Мене ки правеше испитување на пх пред месец и ми рече дека нема потреба од брисеви дека си била во ред. Незнам сега дали ќе ми зима брисеви.

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1161
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 14:44:53   
Bethany
Здраво женски! Јас само што проверим крвна слика и урина и ми е супер, фала Богу, тој таму што вади крв ми вика сега можеш да се породиш, а и да дадеш крв во трансфузиологија. user posted image Мада јас и очекував да ми биде добра крвта, бидејќи јадам секојдневно овошје, зеленчук, плус пијам пренатал и секој ден земам ферум-тие таблети што се шмукаат, па викам на сето овоа да не ми биде крвта добра, па не знам тогаш како ќе биде? Ама сепак ќе продолжам до крај со тие таблети за железо и со мултивитамините, бидејќи ми кажаа докторот така.
Ептен сум веќе возбудена да го видам бебето следната недела, бидејќи помина 2 месеци од последниот пат. Оно е многу активно, стомакот ме боле колку скока внатре. Срце на мама user posted image

Туку, да ве прашам од синоќа и денес имам некои благи болки во половината, во пределот каде се бубрезите,не се чести, па се спушти болката во нозете,имам чувство како да ми се отрпне, онака баш како што кога треба да добијам, нормално ли е тоа да веќе чувствувам некои припремни контракции (всушност и не знам тоа ли се контракции, болките ми се некако недефинисани)? Инаку сум 35+4гн.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1162
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 14:47:47   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: hoho

Мене може дека не ми правеше ехо претходниов пат па ме викна порано,т.е.на една недела. Ми рече нема потреба за ехо дека бев пред 2 недели и ми рече за една недела ќе направиме ехо, ама и брисеви не ми зема сега? Вас ви имаат земено брисеви на сите во 9 месец? Мене ки правеше испитување на пх пред месец и ми рече дека нема потреба од брисеви дека си била во ред. Незнам сега дали ќе ми зима брисеви.

na mene zema pa eve gi cekam rezultatite a i kazav za toj zoltiot iscedok kako ligavo i mi rece normalno e ali radi sigurnost ke ti dadam edni vaginaletki da gi stavas odozdole se vikaatPOLYGYNAX  i hemoglobinot mi e 109 pa mi dade edni kapsuli FOLIVIT FERO i ke videme kako ke izleze brisot a ja prasav vikam ajde neli dava znaci na izleguvanje vika koga ke mu dojde vreme ke si samo kazeuser posted image

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1163
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 14:51:26   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Здраво женски! Јас само што проверим крвна слика и урина и ми е супер, фала Богу, тој таму што вади крв ми вика сега можеш да се породиш, а и да дадеш крв во трансфузиологија. user posted image Мада јас и очекував да ми биде добра крвта, бидејќи јадам секојдневно овошје, зеленчук, плус пијам пренатал и секој ден земам ферум-тие таблети што се шмукаат, па викам на сето овоа да не ми биде крвта добра, па не знам тогаш како ќе биде? Ама сепак ќе продолжам до крај со тие таблети за железо и со мултивитамините, бидејќи ми кажаа докторот така.
Ептен сум веќе возбудена да го видам бебето следната недела, бидејќи помина 2 месеци од последниот пат. Оно е многу активно, стомакот ме боле колку скока внатре. Срце на мама user posted image

Туку, да ве прашам од синоќа и денес имам некои благи болки во половината, во пределот каде се бубрезите,не се чести, па се спушти болката во нозете,имам чувство како да ми се отрпне, онака баш како што кога треба да добијам, нормално ли е тоа да веќе чувствувам некои припремни контракции (всушност и не знам тоа ли се контракции, болките ми се некако недефинисани)? Инаку сум 35+4гн.

bethany ima sansi taka da pokazuva po malku bidejki se sprema matkata i celoto telo i jas nekogas osetam bolka niskoto kako da me sece i vo vaginata osetam po nekat taka kako da mi koj znae so sto brkale vo nea i veke i stomakot go osekam tesko kako da se spusta nadolu bebcto a sum 37+3 i jas edvaj cekam nemam veke strplenie sakam da si go gusnam veke i da si go vidamuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1164
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 15:10:45   
Hanna 81
Znachi mamicki tuka sme nekade , jas sum 36+5 dena.Denes bev na pregled vo Cair i dr mi rece deka e dobro i posle 2 nedeli na kontrola,ne mi rece ni za brisevi ni za ctg.i iskreno neni sakav da prashamuser posted image .Bolki i jas chuvstvuvam od vreme na vreme (predmenstrualni), pa ke vidime sega.Nego jas sum vo dilema za kolichka neznam kakva da kupam a sakam eftina i kvalitetna (komplet kolichka+transporter korpa)user posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1165
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 15:47:32   
hoho
Hanna 81 и ние сме сега во тој филм. Ако си од Скопје, има доле во гтц многу убави колички, скроз доле од гаража кога се качуваш. Има евтини и убави комплети со транспортер.

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Hanna 81)
Непосредна врска до пораките: 1166
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 19:36:21   
Natasa981
Zenski, mene me fati malku panika, imam bolka  vo desniot jajnik, mislam deka e jajnikot, taka toj del otprilika me boli..znaci povremeno ostra bolka osekam, pa ke se smiri edno vreme i potoa pak. Mnogu mi e strav, dosega vaka nisto ne me bolelo.Sabajlevo ribav kupatilo (izgleda ne sum tokmu) ,mozno li e da e od toa?sto da pravam? inace sum 29ta nedela,rano mi e za bilo sto..off lele kolku mi e strav,ova ne mi prestanuva


_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1167
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
12.8.2011 20:10:07   
sladjana ms
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Zenski, mene me fati malku panika, imam bolka  vo desniot jajnik, mislam deka e jajnikot, taka toj del otprilika me boli..znaci povremeno ostra bolka osekam, pa ke se smiri edno vreme i potoa pak. Mnogu mi e strav, dosega vaka nisto ne me bolelo.Sabajlevo ribav kupatilo (izgleda ne sum tokmu) ,mozno li e da e od toa?sto da pravam? inace sum 29ta nedela,rano mi e za bilo sto..off lele kolku mi e strav,ova ne mi prestanuva



Natasa ne se grizi za ova no ako bolkata prodolzi i ponatamu pojdi si na lekar za sekoj slucaj.Mene istoto mi se sluci vo 16 nedela i 20 nedela.Prviot pat  me bolese na desna strana megutoa nekade nad kolkot i me razbudi bolka okolu 5 nautro i toa silna bolka kako so noz probodeno,me fati panika i vednas na dezuren i tamu vaginalen pregled i pregled na eho i mi rece se e vo red so bebce.Bolkata mi se smiri sama od sebe posle 6 casa i da napomenam deka i jas predhodniot den si rabotev poveke od sto treba, a vtoriot pat istata bolka pak vo 5 nautro me razbudi i traese 3 saati duri iplacev od bolka megutoa ne otidov na dezuren i pak si pomina sama od sebe.Eve sega sum 28 nedela i fala mu na boga dosega ne se povtori.Jas se somnevam kaj mene deka bese nekoj nerv ili nekoj muskul.Kaj tebe moze da e toa sto si rabotela poveke no za sekoj slucaj pojdi si na lekar za da si bides sigurna deka se e vo red souser posted image .Tolku mozam da ti pomognam.Pozz

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1168
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 11:31:45   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Zenski, mene me fati malku panika, imam bolka  vo desniot jajnik, mislam deka e jajnikot, taka toj del otprilika me boli..znaci povremeno ostra bolka osekam, pa ke se smiri edno vreme i potoa pak. Mnogu mi e strav, dosega vaka nisto ne me bolelo.Sabajlevo ribav kupatilo (izgleda ne sum tokmu) ,mozno li e da e od toa?sto da pravam? inace sum 29ta nedela,rano mi e za bilo sto..off lele kolku mi e strav,ova ne mi prestanuva


natasa981 i jas misalm deka ti e sto si go ribala kupatiloto osobeno ako si ribala so dzoger i ako si pretiskala mnogu jas pred nekoe vreme isto go ribav kupatiloto ama bagi natiskav so dzogerot i mene me bole do  vecerta niskoto ali za sekoj slucaj ako ne se izdrzuva pojdi si do doktor nema nisto zjan ako ti e vo isti grad

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1169
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 12:27:16   
Bethany
Ехеееј трудници, јавете се user posted image Што е ово, нема никого? Баш сме се нешто успале user posted image
Ајде јас да ве поздравам и да ви посакам убав и пријатен ден. Денес уште нешто да исперам и да средам и сум спремна за одење кај свекрва ми да чекам пороѓај user posted image А се надевам и таму ќе имам интернет, барем тој на усб па да можам да бидам во тек што се случува. Што се тиче работи за бебушот, се е спремно, веќе ништо не треба (мислам :) бар за сега. Се е испрано и испеглано. Леле, кога само помислам дека уште малку остана, уф некоја фрка ме фаќа, ептен сум со измешани чувства и радосна сум секако, ама и некако се се прашувам да ли добро ќе се снајдам. user posted image


(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1170
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 13:05:21   
mamicka77
eve ne tuka sme budni sme ama nesto gi nema site rr mozebi se na vikend nekade

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1171
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 17:08:45   
Annet
dobar den i od meneuser posted image kako ste zenicki ubavki?? dali i na vas vi se spie kolku mene,ili sobiram sili za poragajot.....?? uste aber si nemam utre mi e posleden den ,termin......uste nisto,mu se zaarni na moevo bebule vo mesetouser posted image ajde koga ke saka ke izleze.....

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1172
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 17:13:36   
Jule0712
здраво мамички и од мене ....конечно се прибрав дома 6 дена бевме со мм во викендицата во Преспа и да ви кажам како сум се наспала зашто таму е ладно навечер абе со тренерки, чорапи и сите зимски помагала ѓебе ова она user posted image ама супер беше за спиење ако ладничко...вие како сте ? да не имаме ново РР бебенце? lady_bugја нема денес, viki87 веќе подолго време не ни пишувала а беше при крај со термин уште пред две недели ....навистина дружбава ни е послаба неделава ама мислам дека е од времето малку што подзалади па сите тргнавме за шопинг за малитеuser posted image ............ајде поздрав и радувајте ме со некое ново бебенце

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1173
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 17:48:24   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Jule0712

здраво мамички и од мене ....конечно се прибрав дома 6 дена бевме со мм во викендицата во Преспа и да ви кажам како сум се наспала зашто таму е ладно навечер абе со тренерки, чорапи и сите зимски помагала ѓебе ова она user posted image ама супер беше за спиење ако ладничко...вие како сте ? да не имаме ново РР бебенце? lady_bugја нема денес, viki87 веќе подолго време не ни пишувала а беше при крај со термин уште пред две недели ....навистина дружбава ни е послаба неделава ама мислам дека е од времето малку што подзалади па сите тргнавме за шопинг за малитеuser posted image ............ајде поздрав и радувајте ме со некое ново бебенце

imame dve bebeinja lete i lady bug a za viki se uste nema nisto pisano


(Одговор на членот Jule0712)
Непосредна врска до пораките: 1174
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
13.8.2011 17:58:35   
Annet
женички сега на гаките имав едно бело прозирно како течен силикон,дали е тоа тој чеп и што треба да очекувам понатаму,немам болки???????????????????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

dobar den i od meneuser posted image kako ste zenicki ubavki?? dali i na vas vi se spie kolku mene,ili sobiram sili za poragajot.....?? uste aber si nemam utre mi e posleden den ,termin......uste nisto,mu se zaarni na moevo bebule vo mesetouser posted image ajde koga ke saka ke izleze.....



(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1175
Страница:   <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>
Оди на: