|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стојалката,опасност за децата?
18.9.2010 12:42:39   
mosa
da isto znam i a dubakot najubavo e da ne se stava vo nego bidejki im pravi na decinjata problemi so kolkcinjata jas go stavav od 6 mesec

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Стојалката,опасност за децата?
18.9.2010 12:46:20   
mosa
o da i nie probavme so vakov ama nekako tino ne mi bese siguren vo nego se mislev deka ke padne pa koristyevme od ovie se ga ponovive iako i so tie pagase 1 ili 2 pati bidejki ne se stabilkni bas mnogu

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Стојалката,опасност за децата?
18.9.2010 22:43:58   
Snowhite RR
кога прв пат го ставив во дубак ми велеа дека сега 2 недели само ќе стои, а тој за 2 дена совлада техника одење наназад, нанапред, свртување на лево, свртување на десно, вртење во круг, странично возење..т.е. ги совлада сите техники, денеска дури тргна по мене в салон да ме бара кога отидов во другата соба

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Стојалката,опасност за децата?
12.10.2010 11:11:21   
emma1
 
gore dole ist e slucajot i kaj nas. pocna da lazi na 6.5 meseci (za 5 dena puni 7), ama onaka ubavo da lazi. ne saka nikako da sedi koga i da mu podadam race on direktno se isprava na noze. koga ke sednam so nego na zemja doaga do mene i se pentari po mene samo kolku da zastane na noze. dubak mu kupivme pred 2 dena, uste ne ja sfatil fintata za odenje, pomlaku nanazad, poveke si igra, ama ne go drzi interes mnogu dolgo. ionaka ne sakam da go drzam dolgo vo dubak, ama sepak pomaga zatoa sto nekogas neznam sto so sebe, nemozam jadenje da mu spremam, na zemja da lazi ne smeam da go ostavam sam, na krevet ni vo ludilo, vo ogradica retko koga saka da sedi, a so edna raka tesko se sprema hrana :).
i na nas vidoevski ni rece deka moze vo staticen dubak, znaci ne se problem kolkcinjata nego da ne se prevrti pri dvizenje.
site sto gi znam sto imale deca gi stavale vo dubak, a i nie sme izrasnati site vo dubak, se nadevam deka nema da mu nasteti. iako iskreno posle site muabeti sto gi slusam celo vreme mi e vo glava da ne se povredi, da ne se prevrti da ne se udri :(((

< Поракaта ја уредил emma1 -- 12.10.2010 11:12:19 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Стојалката,опасност за децата?
26.10.2010 9:00:53   
Felly RR
Кај нас веќе дубакот стварно почна да станува опасностuser posted image Таа е многу повиска за дубакот, и си седи во него како столче, и си го вози како количе, за со едно залетување да стигне каде што сака. Ама кога ќе се исправи на нозе пластичниот дел и иди до половината, и ако сака да земе нешто што е на подот, цела се превиткува, и ако не ја спречиш ќе се струполи со главата надолу. Па цело време некој има до неа, и подава тоа што го сакаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Стојалката,опасност за децата?
26.10.2010 9:08:57   
Палешка РР
Поткренете го дубакот Фели, мора да има механизам за подесување, според висината на детето. Одоздола е на нашиот. Инаку и ние не ја оставаме долго, ниту сама..почна да го вози како Формула1 user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Стојалката,опасност за децата?
26.10.2010 9:16:27   
Felly RR
Ама кренат е на највисокоuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Стојалката,опасност за децата?
26.10.2010 9:27:03   
emma1
nie go stavivme martin vo dubace pred nekoi 2 nedeli. ne se slucilo do sega da dojde vo opasna situacija da se prevrti ili nesto, samo gledam da nema na dofat nesto opasno. vo sekoj slucaj ne saka bogznae kolku da sedi, pointeresno mu e da lazi

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Стојалката,опасност за децата?
27.11.2010 13:31:54   
AnnaMolly RR
Вчера бевме до продавницата на НУК да си купиме шишенце за сок и видов едно мноооогу убаво дубалце! Сакав да го земам, ама си викам мал е мојов уште.

Од колкава возраст може да се става бебето во дубалце?



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Стојалката,опасност за децата?
27.11.2010 14:31:46   
lukas
annamolly jas da ti kazam pocnav da go stavam od 6 i pol meseci 7 vo dubak i dobro e sto ne kupiv,vidi prvo ako imas od kaj da pozajmis negde da probas dali ke saka ovaj mojot eve go 9 meseci denes prajme ne saka da se turka da odi nisto samo dremi i i pusta muziki...hahha,a neznae ni da patka v race,ni da lazi,mrza,na tatko muuser posted image ,se zezam..pozdravce

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Стојалката,опасност за децата?
27.11.2010 15:53:47   
Snowhite RR
Се препорачува од 6 месеци, макар што јас првпат го ставив кога наполни 7, некако пред тоа не ми седеше многу стабилно за да го ставам во дубак, а после тоа го поправавме нешто седиштето (зошто позајмен ни е), како и да е, детето само ќе ти каже кога е спремно за во дубак

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Стојалката,опасност за децата?
30.12.2010 14:57:44   
penelopa
Тука кај нас дубакот е строго забранет...мене воопшто не ми беше јасно зошто, како но по објаснувањето на патронажната преку користење на дубак се прекинива некој нормален процес на поодување (лазење, станување па проодување) и поради тоа поголеми се шансите за повреди кај дечињата што проодувале со дубак.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.1.2011 15:17:10   
Pepelaska *
Ги прочитав сите ваши постови дури појдов и на српската РР и сега сум user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  баш како овие. Ние нема од кај да позајмиме, ќе кора да купиме. Сега стварно незнам дали да го ставам или не мал е уште ам аче си дојде денот и за во дубак. Мене ме ставале па ништо не ми е. А еве една стрина ја ставале ќерката и завршила со она апаратчето за колкчињата. И сега што да се прави?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.1.2011 15:22:23   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Ги прочитав сите ваши постови дури појдов и на српската РР и сега сум user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  баш како овие. Ние нема од кај да позајмиме, ќе кора да купиме. Сега стварно незнам дали да го ставам или не мал е уште ам аче си дојде денот и за во дубак. Мене ме ставале па ништо не ми е. А еве една стрина ја ставале ќерката и завршила со она апаратчето за колкчињата. И сега што да се прави?


Е Пепелашка добро прашање. Јас мислам ќе гледаш по детето твое па сама ќе процениш дали да го ставиш или не.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.1.2011 16:10:48   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Тука кај нас дубакот е строго забранет...мене воопшто не ми беше јасно зошто, како но по објаснувањето на патронажната преку користење на дубак се прекинива некој нормален процес на поодување (лазење, станување па проодување) и поради тоа поголеми се шансите за повреди кај дечињата што проодувале со дубак.

Istoto i na mene mi go rece pedijatarot.Dubakot trebalo da se upotrebi vo kraen slucaj dokolku deteto nemoze da se potkrene .Kaj podebelite decinja bilo uste poloso

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Стојалката,опасност за децата?
9.2.2011 2:11:51   
baby_bump
А во jumper од кога може да се става?
Сурфам по интернет и гледам во западните земји уште со 3-4 месеци ги ставаат дечињата! Како кажуваат кај нас ортопедите? Мојата е скоро 4 месеци стара.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Стојалката,опасност за децата?
9.2.2011 9:33:14   
sinolicka
kaj sekoe dete e individualno. treba da mu sozreat jadrencata na kolkovite da posle moze so jumper.nie bevme vo staticen dubak od 4i pol meseci

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Стојалката,опасност за децата?
9.2.2011 9:37:36   
Twins
Nie voopsto ne koristevme ni dubak ni jumper.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Стојалката,опасност за децата?
9.2.2011 10:34:51   
Calypso
Мене ми е страв од џампериве малку. На брат ми колегите му купија џампер за првото дете, таа воопшто не го сакаше, ама затоа сестра и се изнаскока во него. Она што сакам да го кажам е дека секојпат кога ќе скокнеше внука ми во џамперот мене душа ми се земаше, се си мислев дека ќе се преврти и ќе падне на глава... немате таков впечаток?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Стојалката,опасност за децата?
9.2.2011 11:14:16   
vesna1
Jas moite deca i dvete gi staviv vo dubak od 8 meseci. Vidoevski rece nikako dubak, i jas koga go prasav zosto mi rece znaes li kolku deca se povredile, padnale. A jas vikam kolku deca se povredile i padnale odejki.
Jas nemav nikakva pomos i nemozam navednata po cel den da gi patkam. Golemata direkno proode od dubakot, a malovo posle 4 meseca vo dubak, samoto odednas nejkese, pocna da lazi i se ispravi na noze za dve nedeli i proode. Taka da vo stan, da izvadis tepisi, ramno na parket, sklonis sve od dofat nema problem.
I niednoto nema problem so kukovite.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Стојалката,опасност за децата?
9.2.2011 22:10:53   
ananikol
Nasiot dubak e chicco-taxi i go staviv bebusko vo nego od 7 meseci,uspesno ja sovlada tehnikata za brza voznja na site straniuser posted image  ama iako sega za nekoj den ke vlezeme vo 9-ti mesec ne go stavam podolgo od 20-tina min.
Koga na kontrola go prasavme pedijatarot ni rece deka ne go preporacuvaat poradi povredi vo smisol na prevrtuvanja,paganja a sto se odnesuva za kolkcinjata - nema nikakov problem.
Od koga gi izvadovme i toa tepiscinja so imavme po doma so nos zatnat sumuser posted image  mu vikam na mm daj da gi vratime sekako sam ne go ostavam stalno sum nad nego pa taka da nema sansa da si prevrti ili povredi.
Mojata bebuska si go saka dubakot i jas sum definitivno ZA

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.3.2011 17:19:23   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: MACKITA

Мамички дали користите дубаче зе вашите дечиња и од кога?Кога е најпрепорачливо?Според некои педијатри дубакот не треба воопшто да се користи заради можност од повреди како и тоа дека така детето не ги развива доволно моторните способности?за или против?Моето малечко има 7 месеци и поцнав по 5-15 мин да го ставам во дубак.Се плашам дали е рано?


ИЗВОРНА ПОРАКА: fila

moeto dete ima 6 godini i jas za prv pat go staviv vo dubak na 5 ipol meseci isedese do 10 ipol meseci dodeka ne proode pa eve  go zdravo i pravo nisto ne mu fali zatoa ne se sekiraj voopsto ne e malo za vo dubak



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Стојалката,опасност за децата?
27.3.2011 1:43:00   
aleksandra90
Naseto since od 5 ipol meseci go stavivme vo dubak.. I super funkcioniravme jas neznam da ne bese dubakot sto ke pravev, Dario bese epten temperamentno bebe i ne zastanuvase na edno mesto, ne sakase vo race, ne sakase sam taka vo krevet da sedi pa taka probavme so dubak i super pominavme. Inaku voopsto ne sakase da lazi, a pocna sam da odi na 10,5 meseci. Super se  razvivase i nemavme nikakvi problemi. Tuka vo Svajcarija pedijatrite nemaat nisto protiv dubacite, naprotiv go preporacuvaat od 6 meseci, dodeka za devojce od 7 meseci. Pozdrav do site

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Стојалката,опасност за децата?
27.3.2011 19:37:14   
Pepelaska *
Ние уште не сме купиле додуша немаме време деновиве, а и јас мислам дека ништо нема да му биде барем поласат во денот,ако не друго ќе му направам јадење пак тоа време е за него, а мојов го гледам а го ставам на земја шиба со нозете  исправен мислиш ќе прооди ама е смешенuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.5.2011 22:02:10   
mamamoni
вечерва на Софија и донесоа дубак на поклон, јас искрено и не сакав да купувам и да ја ставам во дубак, но тоа е, сега барем по малку ќе ја ставаме, мислевме дека само ќе седи во него но таа почна веднаш да шета, незнам колку се стабилни, овај е од bertoni па ако има некој искуство нека пиши затоа што ми е страв да не се преврти

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?