|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 13:49:03   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

Пред да почнат моите, што ја чуваат, да ја учат да оди така, таа беше многу млитава и едвај се превртуваше од стомак на грб и обратно, а сега е ојачана и некогаш стои сама, се движи по масичката и креветот, сама седнува сама легнува, лази (сега е 10 месеци), значи за овие 2 месеца колку што моите го практикуваат тоа, детето е веќе скоро спремно за проодување, т.е има голем напредок во тој поглед, додека на 8 месеци не можеше ништо од горенаведеното да прави сама (а ако има некоја врска генетиката и јас и татко сме прооделе на 8 месечна возраст, но таа беше многу мрзлива).


A s i razmislila li deka ojacala zasto ednostavno i sozreal organizmot(koskite i muskulite), a ne deka e od patkanjeto. A toa sto ti si praela na 8 meseci, ne e pravilo deka i tvoeto dete treba da go prai istoto. Pa jas imam 2 deca i dvete razlicno se razvivaaa, a ista genetika!!!!  Poleka malku so ocekuvanje i forsiranje. Sekoe dete e razlicno, razlicno se razviva.





(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Стојалката,опасност за децата?
26.8.2011 16:02:30   
kikicka
kako da stavam slika od dubanot ovde?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Стојалката,опасност за децата?
26.8.2011 17:45:51   
Octavia
Јас не ги ставав децата во дубак, после се што прочитав против него, не ми идеше да се правам попаметна од лекарите. Е сега, болат и грбот и нозете, ама па и тој период не трае премногу долго. Неколку месеци најмногу. Мене лично (што не мора да е правило) еве за ќерка ми сега многу ми значеше да ја држам за рачињата кога почна да сака да прави чекори. Инаку, јас сум против секакво форсирање на децата, кога ќе одлучи само, тогаш. Прво се поткреваше сама во кошот, потоа почна да прави чекори низ кошот (веројатно таму се чувствуваше посигурна) па потоа почнавме со држење да се шетаме низ дома, за после месец-два да почне сама да се шета, ама со држење за мебелот. На 14 месеци самата одлучи кога ќе се пушти да шета. Ете колку време би траело приближно тоа „грбавење“ user posted image . Некаде читав дека дубакот го прекинува тој природен процес на созревање на моториката и на мускулите.
Но сепак, тоа е само мој став. Конечно, навистина секој сам си одлучува за детето.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Стојалката,опасност за децата?
26.8.2011 20:49:07   
Snowhite RR
Натушка тешко дека ќе донесеш одлука врз основа на овие постовиuser posted image Сама ќе си ја донесиш, бебушката ќе ти каже
Јас почнав да го ставам на 7 и пол месеци, пред тоа не ми беше некако спремен за во дубак, го ставав кратко во текот на денот, не затоа што бев себична или ме мрзеше, туку затоа што морав да сработам нешто низ дома, плус и на бебето не му е интересно цело време во раце. Јас не гледам некоја причина поради која дубакот или стојалката се штетни, иако го ставав во дубак кога му дојде време за проодување знаеше да оди покрај маса, столици, ѕид да се придржува, затоа мислам дека тоа нема ама баш никаква врска со ориентација.
Сепак секоја мајка си знае за своето дете


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.10.2011 15:40:26   
Luci
Ние ќе одиме кај Видоевски на 24-ти октомври. Марио ќе има тогаш 8 месеци и 25 дена, ме интересира дали ви препорачува д-рот користење на дубак?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.10.2011 16:29:30   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

еве уште едно, бебето се врти околу масичката, си зема што сака, ама не се вози низ куќа, значи нема опасност да се „сопне“ дубакот од нешто и да се преврти

user posted image



Знае некој вакво нешто кај може да се најде во Скопје?


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.10.2011 20:06:45   
kikicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Ние ќе одиме кај Видоевски на 24-ти октомври. Марио ќе има тогаш 8 месеци и 25 дена, ме интересира дали ви препорачува д-рот користење на дубак?



nie bevme kaj vidoevski Leona koga beshe 8 ipol meseci ,a pred toa dubak koristevme 3meseci i skoro po cel den vo nego sakashe,kogane vide vidoevski rece deka e super Leona so stoenje i dvizenje i jas mu kazav za dubanot i go prashav dali dubanot e opasen za razvojot ,toj mi rece ne opasen za toa tuku moze da se prevrti i natamu znaete posledici ed dr ako se udari losho inaku ne e steten za nozinjata .i eve leona od 11meseci pocna da odi so mala pomosh a veke pred godinka sama odeshe bez race
ali sepak prashaj si go.

< Поракaта ја уредил kikicka -- 14.10.2011 20:10:53 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.10.2011 20:09:41   
kikicka
user posted image

eve go nashiot duban Space ship

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.10.2011 21:29:44   
hrabra
eee ova e mn ubavo samo tesko deka ke go najdete tuka ako imate nekoj od sosednive zemji da vi go donesat..a inaku e mn ubavo...a i sigurno za nas dzep e preskapouser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.10.2011 22:59:11   
Calypso
Nie imame vakov dubak
user posted image
samo vo druga boja. Go pozajmivme, i srekja sto ne kupivme oti mnogu, mnogu ne saka da sedi vo nego, dali deka e staticen, ne znam.
Inaku, ovde na slikava mu falat delovi, ova e veke so trkalca napraven, inaku ima dva dela otstrana koi sto ovozmozuvaat da bide staticen, a moze i da se svrtat i pritoa dubakot da bide kako klackalka vo mesto. Ima dolu i podloga za da ne dopira direktno na zemja so nozete, i onaka na ovaa vozrast samo so vrvovite na prstite ja dopira podlogata.
Interesen mu bese samo prviot pat koga go stavivme vo nego, go izgustira, a od muzikata se plasi, ne znam zosto, ne e nitu preglasna nitu kojznae kolku strasna, bas e kako prispivna pesnicka.
Nie bevme na ortoped vo Filip II i tamu ni kazaa deka moze vo dubak, ako sakame, a stom sedi, moze da se stavi soodvetna podloga na zemja, i deteto tamu da sedi so igracki koi ke se obiduva da gi dofati. Za dubakot ni rekoa deka nema vlijanie vrz razvojot, edinstveno opasnosta od prevrtuvanje ja spomna. Rece deka moze i dzamper da se koristi, ama ne saka da go preporacuva zatoa sto ne znae kakov e kvalitetot na gradbata vo domot (citaj, kasite na vratite).

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2011 9:24:51   
majmunce
DOSEGA BESE SUPER VO DUBAK SI SEDESE SI IGRASE NEMAV GAJLE AMA OD KOGA ZALADE VREMEVO SO GREALICA SUM SNOSTI GO KLADOVNE KAMINO AMA NE E ZAPALEN USTE A BE SO DUBACETO PRAVO KAJ STO MU SVETI GREALICATA AMAN NEMOZAM DA GO DOVARDAM EVE EDEN MESEC GO VOZI ILI E V STEKER PIKNAT ILI V GREALICA ILI VO KOSOT OD MASATA ILI CUPOT SO CVEKINJA ABE SEAKDE KADE STO NE E DOZVOLENO POLUDUVAMMMMMMMM I MI PREOSTANUVA V RACE ILI DA DREMAM SO NEGO MESTOTO MI E MNOGU OGRANICENO I PLUS KO CE SE ZATVORIME DOMA ZIMAVA DETETO KE KVICI SAMO . oDVAJ CEKA NEKOJ DA JA OTVORI VRATATA ZA NADVOR
INAKU IMAME DUBACE OD BERTOI SUPER NI E

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2011 14:14:29   
Felly RR
Мајмунче, ние лани пред каминот имавме столици ставено, за да не може да стигнува до него. А и штекерите ќе ги обезбедиш некако, да ви бидат затворени, па да може малку послободно да го оставиш.
Матеа лани и не беше многу во дубакот, откако почна грејната сезона, веќе паткаше, па за рака повеќе шеткаше, и полесно ја вардевме user posted image Потоа кога почна сама веќе се научи дека не смее таму да фаќа.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Стојалката,опасност за децата?
12.12.2011 14:12:11   
libra.n
Zenski sto mislite da ja stavam vo dubak sto e krenat najgore, da ne moze da dopira so mozinjata na podot? ima 5 meseci, i ne saka da lezi, dosadno i e, se vrti da vidi nesto interesno, vo relaksator veke podstanuva mi e strav da ja ostavam da ne se izlizga od nego, a vo race veke ne moze non-stop da ja drzam. Sto mislite? 

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Стојалката,опасност за децата?
12.12.2011 14:17:16   
Luci
Јас 5 месечно бебе не би го оставила така исправено да виси, ама сепак ти си знаеш најубаво. Ако имаш столче стави ја во столче, столчињата се закон. Не се додржува во раце цело време, јас ретко син ми во раце го држам
П.С - релаксаторот нема ли каиши за врзување па да ја врзеш за да не падне???


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Стојалката,опасност за децата?
12.12.2011 14:18:16   
arh_diz
Jas mislam deka ti e rano , najdobro sovetuvaj se so ortoed.Sepak e malo user posted image 5 meseci da ne si naprais problem

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Стојалката,опасност за децата?
12.12.2011 14:19:02   
libra.n
Ima kaisi ama se nervira ako ja vrzam, se cuvstvuva zarobena, a kakvi se tie stolcinja?

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Стојалката,опасност за децата?
12.12.2011 14:24:25   
Felly RR
Ако излегува од релаксаторот, ставај ја во количка подисправена - во полулежечка позиција, и јас мислам дека е мала за во дубак, а исто и за седнување во столче.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Стојалката,опасност за децата?
12.12.2011 14:51:24   
rina13
vo dubak na 5 meseci e mn rano em sto nemoze da se drzi ispravena ke i se prezilat nodzinjata od tezinata sto ke pagja na butcinjata,  askas ke i steti i na kukijaa nz ke mora da ja naucis vrzana vo relaksator nie go upotrebuvavme nego do 7 meseci a posle vo stolceto za hranenje vo dubak tek na 7,5 mes ama stoese 15tina dena pa kaj 8 meseci pocna da go vozi,sega imame 9 i ne e intresen dubakot saka da si stoi vo kos za igranje

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Стојалката,опасност за децата?
12.12.2011 14:56:09   
Luci
Мислев на столче за хранење доколку имаш, имаме таква тема http://www.ringeraja.mk/forum/m_17883/mpage_1/key_/tm.htm  Во подисправена положба, седнување не, мала е

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Стојалката,опасност за децата?
13.12.2011 22:09:15   
maki1
Mamicki pls.help,mi treba informacija kade vo Skopje mozam da kupam dubak(predlog za prodavnici0,i kade se naogaat.Denes dojdovme pa ne sme bas upateni kade se prodavnicite.Fala odnapred.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.12.2011 0:43:36   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: maki1

Mamicki pls.help,mi treba informacija kade vo Skopje mozam da kupam dubak(predlog za prodavnici0,i kade se naogaat.Denes dojdovme pa ne sme bas upateni kade se prodavnicite.Fala odnapred.


Za pristojni ceni dubacinja imas vo ANZI...se naogjaat odma pozadi pazarceto vo bunjakovec i kaj Zeleno pazaece na avtobuskata...imas i vo nekolkute prodavnici za deca shto se naogjaat sproti biser vo aerodrom

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.12.2011 9:27:29   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n

Zenski sto mislite da ja stavam vo dubak sto e krenat najgore, da ne moze da dopira so mozinjata na podot? ima 5 meseci, i ne saka da lezi, dosadno i e, se vrti da vidi nesto interesno, vo relaksator veke podstanuva mi e strav da ja ostavam da ne se izlizga od nego, a vo race veke ne moze non-stop da ja drzam. Sto mislite? 

sovetuvaj se so ortoped prvo..mojata kerka na 5 meseci sedese a na 5 i pol meseci ja staviv vo dubak..isto po preporaka na vidoevski..sepak sekoe dete e razlicno..ne se razvivaat site podednakvo.pozdrav

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.12.2011 9:34:12   
maki1
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: maki1

Mamicki pls.help,mi treba informacija kade vo Skopje mozam da kupam dubak(predlog za prodavnici0,i kade se naogaat.Denes dojdovme pa ne sme bas upateni kade se prodavnicite.Fala odnapred.


Za pristojni ceni dubacinja imas vo ANZI...se naogjaat odma pozadi pazarceto vo bunjakovec i kaj Zeleno pazaece na avtobuskata...imas i vo nekolkute prodavnici za deca shto se naogjaat sproti biser vo aerodrom

Fala Andriance idam da proveream denes.


_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Стојалката,опасност за децата?
14.12.2011 23:16:12   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

еве уште едно, бебето се врти околу масичката, си зема што сака, ама не се вози низ куќа, значи нема опасност да се „сопне“ дубакот од нешто и да се преврти

user posted image



Знае некој вакво нешто кај може да се најде во Скопје?


ova e prekrasno kade moze da se najde

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.12.2011 16:12:30   
Annet
na koja firma e ova lelee se zaljubiv jas.........................

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?