|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.5.2011 22:43:36   
lukas
martin mom ima od bertoni dubak i mislam deka se dobri..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 11:13:40   
Natuska85
Се мислам дали да барам од моите за кршевката да му купат дубакuser posted image . Незнам дали да го ставам воопшто во дубак.Коа бевме на ортопед  имаше негде 2,5 месеци ја потпрашав докторката,ама ми кажа ќе збориме кога ќе дојдете нареден пат,а тоа ќе е една недела пред да наполни 6 месеци.Ајде мамички со уште искуства чекам,дали сте за или против користењето на дубаче? 

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 11:21:33   
dostickage
Jas ne bi preporacala dubak AT ALL.
Mene mi e skros bez veze.Mislam deka mu se narusuva prirodniot proces na dvizenje na deteto.E sea fintata e kolku ne mrzi da setkame so nego za racinja.Ama brzo pominuva vremeto za dva tri meseci dodeka ne prolazi pa sam da si ide kaj so saka.Mislam i da e dobro so ke ti e za dva meseci.
A za ona ja na dubak go stavav od pet ili sest meseci ... za toa NO COMMENT ... ja bi kjotek ama nikoj ne me prasueuser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 11:26:35   
AnnaMolly RR
Јас најдов спас во дубакот. Филип од 6 месеци е во дубаче и да не беше тоа мислам дека ќе полудев. Беше мнооогу живо бебе, дури и претерано. Не знаеше сам да си игра, само плачеше и бараше во раце, па ни во ве-це не можев да одам од него. А во дубаче си шеткаше, си разгледуваше. Ќе му дадев играчка па си играше со нејзе, ќе ја фрлеше на земја и ја бркаше со дубачето... Го користевме до 1 година, престанав по операцијата зашто не смееше да седи некое време во дубаче. Инаку, во меѓувреме лазеше, паткаше... Е, сега, признавам дека тоа малку му го забави проодувањето, ама не гледам некој посебен проблем во тоа.
Мое мислење е ЗА дубак.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 11:57:18   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

E sea fintata e kolku ne mrzi da setkame so nego za racinja.Ama brzo pominuva vremeto za dva tri meseci dodeka ne prolazi pa sam da si ide kaj so saka.Mislam i da e dobro so ke ti e za dva meseci.
A za ona ja na dubak go stavav od pet ili sest meseci ... za toa NO COMMENT ... ja bi kjotek ama nikoj ne me prasueuser posted image


ех за ова колку не мрзи мислам дека не си баш во право.Не сакам да ме сфатиш погрешно ама еве од искуство ти кажувам дека ич не ме мрзи да го шетам за рачиња и кога би одела само по негово цел ден ќе шетаме и патткаме.Според мене и ова со паткањево е лошо.Ние бевме на ортопед и се беше ок ама ни рече немој да го паткате, а нние месец и нешто уназад го паткаме секако на негово барање.Како што читав и во календаров на детски развој овде а и со докторот муабет што правевме значи постои опасност од погрешно одење да ги врти ноџињата навнатре и слично да не забегувам.Имам другарка на која двете деца и проодеа со еден поласат паткање во денот, едноставно не ги силеше туку чекаше сами да се спремни.А инаку Натушке за дубакот мислам дека е најдобро да си позајмиш ако можеш пошто се џабе пари за малку време.Јас на 7 м по малку го ставав ама до 9 му стана мал и можеше да се преврти така да си го суредивuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 11:57:43   
anedespo
Против дубак. Го забрануваат ортопедите и затоа не го користев иако имав претерано живо дете и рацете ми капнаа. Значи се што е не е здраво и добро за моето дете не е прифатливо. Тука не се работи за некаков спас, па ај ние да се спасиме од маката па ај детето у дубак. Штом сме станале родители треба да сме свесни да не практикуваме работи што се штетни за нашите деца. Самото дете кога е спремно се исправа, седи, лази и оди. Не треба да се оди против природата само за ние да се „спасиме“. Себично за мене

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 12:01:21   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Ние бевме на ортопед и се беше ок ама ни рече немој да го паткате, а нние месец и нешто уназад го паткаме секако на негово барање.


Не треба ни паткање на мали бебиња. Негопвите неразвиени ноџиња и недооформени коски и јадра, не можат да ја издржат тежината на неговото тело. Се криват нозете, колковите можат да се изместат и слично. Не одете против природното. Ако се дига нагоре, не значи дека сака да оди, туку да биде кренато. Може и да го држиш во раце. Остајте бабини деветини, и слушајте малку лекари.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 12:05:57   
arh_diz
Nemam koristeno dubak po preporaka od pedijatarot i ortopedot.A iskreno i go nemam mnogu patkano max 10 pati i toa po negovo baranje koga odevme nadvor na igraliste gi gledase site dedca kako trcaat.E sega primetuvam razlika deka ne e stavan vo dubak pred da proodi se drzese na primer za zid i nikogas ne se pustase ako ne mu bese stabilno poleka ke kleknese i ke pocnese da lazi.Spored mene decata bez koristenje na dubak imaat podobra orientacija

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 24.8.2011 12:10:55 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 12:12:37   
Isabella
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Против дубак. Го забрануваат ортопедите и затоа не го користев иако имав претерано живо дете и рацете ми капнаа. Значи се што е не е здраво и добро за моето дете не е прифатливо. Тука не се работи за некаков спас, па ај ние да се спасиме од маката па ај детето у дубак. Штом сме станале родители треба да сме свесни да не практикуваме работи што се штетни за нашите деца. Самото дете кога е спремно се исправа, седи, лази и оди. Не треба да се оди против природата само за ние да се „спасиме“. Себично за мене


user posted image Истото го мислам и јас и така и постапивме.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 12:14:44   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Против дубак. Го забрануваат ортопедите и затоа не го користев иако имав претерано живо дете и рацете ми капнаа. Значи се што е не е здраво и добро за моето дете не е прифатливо. Тука не се работи за некаков спас, па ај ние да се спасиме од маката па ај детето у дубак. Штом сме станале родители треба да сме свесни да не практикуваме работи што се штетни за нашите деца. Самото дете кога е спремно се исправа, седи, лази и оди. Не треба да се оди против природата само за ние да се „спасиме“. Себично за мене



user posted image Истото го мислам и јас и така и постапивме.


Definitivno i nie isto.
Mislam pobogu ako site ortopedi vikaat NE za dubakot pa koi sme nie da odlucuvame poinaku. 

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 12:19:15   
Yummy Mammy
Majki, koristenjeto na dubak e mnogu individualna rabota!!! Sekoe dete razlicno se razviva i zatoa e potrebna redovna poseta na ortoped. Mene za kerka mi ortopedot mi predlozi uste na 4 meseci da ja stavam vo dubak, na pocetokot fiksiran samo da dopira so stapalcata, podocna se pusti da go butka, patkase pred da napravi godina, a posle rodendenot sama se pusti da odi. Na godina i pol veke sama po skali odese drzejki se za gelenderot, pazese na dupki, trotoari i slicno, sega ima skoro 3 godini i odlicno se razviva, pu pu, nikakvi problemi do sega sme nemale. Poentata mi e deka mora prvo doktor da go vidi deteto i ako toj odobri, ne grizete se deka nema da se razviva normalno i deka nema da znae da se pridrzuva od strana. Instinktite kaj bebinjata/decata se neverojatna rabota, tie i toa kako znaat da se cuvaat.
A btw, na drugarka mi sinot i bese mnogu temeramentno i napredno dete i nea Vidoevski i predlozi uste na 3 meseci da go stava vo dubak. Ene go deteno zdravo pravo. Zatoa, se vo svoe vreme i za sekoe dete razlicna e "pravata" vozrast.   

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 12:20:32   
Felly RR
Јас мислам се додека не се користи претерано нема никаков проблем (и не прерано). Ние го користевме само 2 месеци, од 7,5 месеци, и потоа го собрав зошто почна да се превртува баш како што пишала Пепелашка.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 12:51:48   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Ние бевме на ортопед и се беше ок ама ни рече немој да го паткате, а нние месец и нешто уназад го паткаме секако на негово барање.


Не треба ни паткање на мали бебиња. Негопвите неразвиени ноџиња и недооформени коски и јадра, не можат да ја издржат тежината на неговото тело. Се криват нозете, колковите можат да се изместат и слично. Не одете против природното. Ако се дига нагоре, не значи дека сака да оди, туку да биде кренато. Може и да го држиш во раце. Остајте бабини деветини, и слушајте малку лекари.



Потполно се сложувам со тебе ама до запирка,ама кога имаш дома неразбрани баби и дедовци едноставно нема спас,од 6 месеци го научија да патка ( не со цела тежина секако ) а сега а го земат в раце тој плаче со зајдување за долу и нема што да му прават во неделата го оставивме цел ден со нив и верувате или не цел ден го паткале еве уште не може да се соземе од умор.Им викам им кажувам џабе тој така сакал,дури и со мм се испокарав ама не се разбираат бе.Да не забегувам темата е за дубак ама стварно ми е болно кога гледам како тој се смее и радува додека патка а уствари душичето му паѓа од замор и почнува да ги влече нозете

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 15:07:18   
kikicka
Nie kupivme duban koga beshe 5ipol ne odeshe,samo nozinjata i visea, posle koga napolni 6m pocna da go dvizi,go usovrshi za eden mesec .mng ubavo i beshe vonego ,dubanot e na brevi mng e stabilen i nemoze da go prevrti ,inaku go prashavme i ortopedot vidoevski za dubanot toj ni rece deka e ok ,ali tolku samo 2ipol meseci go koristevme taa se nauci da laze i sega dubanot e minato ,sega catpat sedi vo nogo po 5min i tolku .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.8.2011 15:37:00   
AnnaMolly RR
Пепелашка, Мартин не е веќе мало бебе, за некоја недела ќе полни една година!
Според мене воопшто не е мал за паткање и за дубак.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 0:28:36   
mami2
Јас сум за дубак, но да се почне правовремено. Тоа не мислам дека треба да биде кога бебето ќе има точно толку месеци, туку кога ќе дозволи ортопедот кој следи кога се зрели јадрата и дали се добро наместени.
Моите деца по препорака на ортопедите ги ставав од 5,5-6 месеци, ама на стоење т.е. думкање. Дека е штетно ова подисправање на прстиња и враќање назад не верувам. Па и сите кога ги држиме бебињата во раце знаеме дека со нозете се одбиваат од нашите нозе, или самите си ги думкаме, тоа демек може, а бебето ако самостојно го прави истото е штетно user posted image На 7-8 месеци добиваа и тркалца, па почнуваа прошетките.
Големото обожаваше да скока во џампер, вратоломии правеше, а малава нешто не го бендиса скокањето.
Со ист третман во однос на користењето дубак првото прооде на десет месеци, а второто на 13,5.
Инаку сум против паткање кога рачињата на детето се високо дигнати како да виси на гранка, или е фатено под мишки па си залегнува, па кој може да оди во толку неприродни положби. За паткање рачињата треба да се во висина на рамена најмногу и да се пред телото на бебето. Ама вака грб боли user posted image

< Поракaта ја уредил mami2 -- 25.8.2011 0:30:49 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 9:08:04   
blue_blue
Мене ортопедот Видоевски вака ми објасни: дубакот не е штетн за дете во смсила на тоа дека ќе му се деформирале нозете, дека побавно ќе научи да оди и слично. Не препорачувам дубак што се движи поради опасност од превртување т.е. повреда. Препорачувам дубак статичен односно од оние кои околу детето има милион играчки во круг, детето може слободно да си мрда во стоечка состојба и да зема играчки но не и да се вози. Исто вака ми објасни за седнување на дете - тоа што сите сме го чуле дека дете не смее да седи до 6 месеци - штетно било за колковите. Тој ми рече - точно е дека не смее да седи, ама не оти е штетно за колкови неко оти не му е развиена стомачната и грбната мускулатура и не знае да го држи телото исправено па ако го седнеш ќе се преврти напред и ќе си ја повреди главата, носот, недај боже ќе се задуши, пошто не знае и не може само да се врати од таа положба (ако падне од седечка положба напред со главата). Значи сум за дубак, по можност оној кој не се вози низ куќа, а ако баш мора да се вози да се тргне буквално се - теписи и слични нерамни површни, дури и од лајсна меѓу паркет и плочки може да се преврти детето во дубак.  

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 9:17:26   
blue_blue
еве нешто вакво ми препорачуваше Видоевски



user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 9:18:15   
blue_blue
или вакво

user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 9:31:24   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Мене ортопедот Видоевски вака ми објасни: дубакот не е штетн за дете во смсила на тоа дека ќе му се деформирале нозете, дека побавно ќе научи да оди и слично. Не препорачувам дубак што се движи поради опасност од превртување т.е. повреда. Препорачувам дубак статичен односно од оние кои околу детето има милион играчки во круг, детето може слободно да си мрда во стоечка состојба и да зема играчки но не и да се вози. Исто вака ми објасни за седнување на дете - тоа што сите сме го чуле дека дете не смее да седи до 6 месеци - штетно било за колковите. Тој ми рече - точно е дека не смее да седи, ама не оти е штетно за колкови неко оти не му е развиена стомачната и грбната мускулатура и не знае да го држи телото исправено па ако го седнеш ќе се преврти напред и ќе си ја повреди главата, носот, недај боже ќе се задуши, пошто не знае и не може само да се врати од таа положба (ако падне од седечка положба напред со главата). Значи сум за дубак, по можност оној кој не се вози низ куќа, а ако баш мора да се вози да се тргне буквално се - теписи и слични нерамни површни, дури и од лајсна меѓу паркет и плочки може да се преврти детето во дубак.  


Tokmu taka!
I jas pisuvav pogore za ova.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Majki, koristenjeto na dubak e mnogu individualna rabota!!! Sekoe dete razlicno se razviva i zatoa e potrebna redovna poset_a na ortoped. Mene za kerka mi ortopedot mi predlozi uste na 4 meseci da ja stavam vo dubak, na pocetokot fiksiran samo da dopira so stapalcata, podocna go izvadivme fiksniot del pa se pusti da go butka, patkase pred da napravi godina, a posle rodendenot sama se pusti da odi. Na godina i pol veke sama po skali odese drzejki se za gelenderot, pazese na dupki, trotoari i slicno, sega ima skoro 3 godini i odlicno se razviva, pu pu, nikakvi problemi do sega sme nemale. Poentata mi e deka mora prvo doktor da go vidi deteto i ako toj odobri, ne grizete se deka nema da se razviva normalno i deka nema da znae da se pridrzuva od strana. Instinktite kaj bebinjata/decata se neverojatna rabota, tie i toa kako znaat da se cuvaat.
A btw, na drugarka mi sinot i bese mnogu temeramentno i napredno dete i nea Vidoevski i predlozi uste na 3 meseci da go stava vo dubak. Ene go deteno zdravo pravo. Zatoa, se vo svoe vreme i za sekoe dete razlicna e "pravata" vozrast.   


< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 25.8.2011 9:33:24 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 9:35:16   
blue_blue
a ova e epten prakticno, se vadi posle eden del i deteto ke si go koristi kako prooduvalka na butkanje

user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 9:38:57   
blue_blue
еве уште едно, бебето се врти околу масичката, си зема што сака, ама не се вози низ куќа, значи нема опасност да се „сопне“ дубакот од нешто и да се преврти

user posted image

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 25.8.2011 12:46:25 >

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 10:06:43   
rina13
Е сега вака,не гледам дека е себично ако некоја мајка сака да одмори и да не и паднат рацете од носење на бебето,ако си мајка не значи дека си машина што работи непрекинато 24саати.Употребата на дубаци не е забранета поради искривување или оштетување на телцето на user posted image .Единствена причина поради која се забрануваат се можните повреди кај децата кои ако не се обрне внимание можат да бидат од поголеми размери,затоа се препорачуваат фиксните стојалки како што споменаа и претходно,со напомена дека не треба подолго по 45 мин дневно да се остава детето во дубак за да не биде мрзеливо подоцна во обидите за одење т.е да научи да се придржува до маса до столици односно да има рамнотежа и нормално да научи како да се исправи од седечка во стоечка положба и мн важна напомена е да се тргне стојалката пред детето да прооди да не се чека да прооди...Употребата на дубак треба да биде под строг надзор да се отстранат сите препреки кои би можеле да претставуваат опасност.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 11:18:27   
baby_bump
од 6 месеци го научија да патка


Читам од прееска и не можам да разберам: што е тоа паткање?
Се мисли на тоа: држење на детето под мишки за да оди лево десно?
Ако мислите на тоа, сакам да прашам зошто мислите дека тоа е штетно за детето? Па како инаку ќе научи само да чекори, да држи рамнотежа и да се спрема за проодување?
Пред да почнат моите, што ја чуваат, да ја учат да оди така, таа беше многу млитава и едвај се превртуваше од стомак на грб и обратно, а сега е ојачана и некогаш стои сама, се движи по масичката и креветот, сама седнува сама легнува, лази (сега е 10 месеци), значи за овие 2 месеца колку што моите го практикуваат тоа, детето е веќе скоро спремно за проодување, т.е има голем напредок во тој поглед, додека на 8 месеци не можеше ништо од горенаведеното да прави сама (а ако има некоја врска генетиката и јас и татко сме прооделе на 8 месечна возраст, но таа беше многу мрзлива).

Што се однесува за дубалката, ја користиме од 6 месечна возраст и како што рече ортопедот, сите светски доктори (бла, бла) се против дубалка, но сите ја користат.
И јас навистина не можам да завршам ништо по дома ако не е дубалката и плус детето ужива, само се движи, си истражува, имам наместено на нејзина висина еден куп играчки и таа сама се вози наоколу, си игра, фрла, чука.
А тоа дека мора да сме спремни по цел ден да го шетаме наведнати детето, само оти сме сакале да станеме родители е чиста глупост, јас кога се враќам од работа баш на овие горештини немам сила од 4 до 10 вечер да ја шетам ќерка ми цело време низ куќи наведната, туку комбинираме, малку дубалка, малку седи опколена со играчки, малку лази, малку се шеткаме.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Стојалката,опасност за децата?
25.8.2011 13:07:15   
vida
sin mi ima 5 meseci i veke razmisluvam dali da kupam dubalce,koi se manite a koi prednostite na istoto.Ja prasav majka mi za sovet dali ne stavala nas vo dubalce,rece site 3 ne stavala i sme proodele na vreme.Nisto ne ni fali pa izgleda ke kupam i jas za moeto user posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?