|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стојалката,опасност за децата?
4.6.2010 11:24:58   
elle
тогаш добро што не сте го купувале туку сте го позајмиле инаку фрлање пари бадијала

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Стојалката,опасност за децата?
4.6.2010 11:26:34   
MamaOhrid
Да, така е, затоа најубаво со проба. Детето со тебе и на шопинг.  user posted image  user posted image  user posted image

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Стојалката,опасност за децата?
4.6.2010 15:14:25   
Saturn
Ние не сме купиле дубак ни за првото а еве ни за второто. И нас ортопедот Видоевски ни препорача џампер. За ќерка ми од 5, а за син ми од 4 месеци (зависи од цврстината на детето). Супер е, многу ни се наоѓа, каква слобода. Ем детето се движи, активно е, знае да си рипка, да си се залула или да стои и да си фаќа од едно мало масиче до него гумени играчки за гризење. Пред него ни е компјутерот некогаш му пуштам Baby Einstеin или Mickey Mouse club house, па може и да погледа малце шареноло user posted image Добрата работа е што не ни е закачено на врата, туку посебно имаме на ѕидот закован држач што се користи во месарници за разни животинки user posted image

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Стојалката,опасност за децата?
7.7.2010 14:17:16   
Felly RR
Ние вчера купивме дубак, и колку му се израдува малата, само плескаше со рачињата по него и се радуваше. Ама ми е страв уште да ја ставам, да не е мала за во дубак. Од колку месеци ги ставате во дубак? И кога ќе ја ставам, како да ја подесам висината, дали ножињата треба со цело стапалце да и допираат на подот?

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Стојалката,опасност за децата?
7.7.2010 14:26:24   
niki
Кога ќе почне убаво самостојно да седи и од седечка состојба држејки се за креветчето да се дига само на нозе. порано јас не би го ставала во дубак.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Стојалката,опасност за децата?
8.7.2010 10:08:05   
Felly RR
Ти благодарам за советот Ники, и ние планиравме да почекаме малку со дубакот, но не знаев од кога би можела да ја ставам. Сега за сега ќе го искористиме дубакот за играње од надвор user posted image , а Матеа безбедно ќе си биде во рацете на мама   user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.7.2010 1:00:14   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: soncicko

moeto bebence e 6meseci imame dubak ama ne znaeme od koga da pocneme da go koristime a veke stoi ako go drzime i toa e dosta stabilen.vie koga pocnavte vaseto dete da go stavate vo dubace?


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.7.2010 14:11:28   
suzeto
jas na 8 mes. zavisi sto ti vikaat na pedijatar
porano gi stavale na 6 mes.pa na 8 pa na 10 i ce zabranat na kraj pedijatrite neznam dali preteruvaat ili taka e ispravno

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.7.2010 15:30:27   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Кога ќе почне убаво самостојно да седи и од седечка состојба држејки се за креветчето да се дига само на нозе. порано јас не би го ставала во дубак.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Стојалката,опасност за децата?
30.7.2010 14:58:09   
vesna1
I moite dvete deca gi stavam vo dubak iako otropedite vikaat ne. Iva pred 9 godini isto mi rekoa ne vo dubak ama mnogu znaci za kicmata na majkata. Samo si se dvizi, se razbira site tepisi izvadeni, po parket i fala bogu super e.
I sega za Marta, Vidoevski mi rece samo vo staticen dubak i koga go prasav zosto mi rece znaes li kolku deca se povredile padnale so dubakot. Iskreno mislam deka treba da se stavi vo dubak otkako ke ima oformeno jadrenca, i pocnuva da stoi samostojno. Marta seto toa go pravi i mnogu mi e polesno koga ke ja stavam vo dubak. Moze da fatis nekoja rabota a ona uziva se dvizi i faka sto saka. Inace dubakot momentalno go koristi kako formula uziva da se zatrca pa ke gi podigne nozete i uziva dodeka dubakot bukvalno leta. Ama zatoa site vrati doma se olupeniuser posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.8.2010 17:18:02   
Палешка РР
Јас ја ставив кога имаше седум и пол месеци, мислев до кај осум да ја сфати финтата, ама таа кога почна да се расшетува по станот, како едвај да чекала. Не стои многу во дубак, околу пола час само, а ја ставам 2-3 пати во ден. Сега се научи да доаѓа во собата на бате кога ќе и кажам да оди таму, хехе user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.8.2010 17:26:08   
Viktori
јас не ги ставав во дубак. Првата ќерка некогаш, ама и тоа кратко беше. Сите лазеа турбо наоколу. Син ми прооде на 8 месеци... Од многу мали се исправаа и јас имав само кревет во дневната и една масичка до ѕид залепена. За дубак немаше потреба. Некој паметен ми викаше " купи им дубак ладно е доле " 
Ама јас коа глеав деца некои обесени у тоа дубакот со крив и рбет и неправилно седнати ми се темнеше. Од една страна да не седат до 6 месеци, а од друга на осум искривени. Е браво.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.8.2010 17:55:27   
mama26
nebese ni moevo na dubak.nemav ni vreme da mu kupam posto pocna da lazi i za edna nedela proode.odnosno na 10 meseci.pa mislev rano e.ama viktory tvoeto masala na 8?user posted image kakvi se smesni na taa vozrast deka minijaturni a odat user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.8.2010 18:03:05   
Viktori
имам и слика! А бе ти не знаеш. помеѓу 8 и девет месеци. Затоа што по памперс е па со мм се согласивме дека е во јуни, јули или август сликана. Во август имаше 8 месеци, еве и септември да е тогаш е девет! А бе бомбона, а од креветот е уште 20 сантима повисок. Инаку стварно беше малечок. Ама бестрашен.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.8.2010 22:01:28   
mama26
ne mi treba slika viktors ti veruvam.imam slucaj sto isto taka na 8 proode.neka se zivi i zdravi ama mislam deka trebase moevo da proode kaj godina ipol kako vo 70% od decata.ama ova za belji da pravi poveke hahaha.odnosno odi odi padni.pa sve do nego uste e taka.uf aj da porasnat veke.da znae sto e dobro sto loso.posle pa ke bega od mene nema da saka ni da go bacam hihi ke brkaat zenski pa svadbi leleee.dur se svrtis ke porasnat....

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.8.2010 22:08:24   
Viktori
хаха не бе. не дека не ми веруваш. туку дека со мм го гледавме и се чудевме user posted image user posted image user posted image тоа беше муабетот user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Стојалката,опасност за децата?
31.8.2010 13:41:13   
biljana_ppp
a kade gi ima jamperite ako moze nekoj da mi kaze zs mojto since ima 5ipol meseci i mn saka da skoka stom go stavam vo skut zastanuva i ripka i ne se umoruvauser posted image a jas racete ne si gi znam help pls?

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Стојалката,опасност за децата?
31.8.2010 13:42:48   
lukas
sin mi ima 6 meseci i nekolku dena,denes prvap go staviv vo dubak ama cesit bese...prickase na dugminjata mu svireja ma sedese v mesto ke go klavam taka po malku na 10 min na den dostamu e...pozz...ne planiram da go stavam dodeka ne pocne da lazi,ama da vidite kolku cvrto sedi na noze koga go prikrepvam so ednata raka,cvrts kako puska e...masala masal...viktori tvoeto proodelo na 8 meseci masala,kamo i moeto...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Стојалката,опасност за децата?
31.8.2010 22:39:05   
elle
ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana_ppp

a kade gi ima jamperite ako moze nekoj da mi kaze zs mojto since ima 5ipol meseci i mn saka da skoka stom go stavam vo skut zastanuva i ripka i ne se umoruvauser posted image a jas racete ne si gi znam help pls?
па џампери има во сите продавници за детска опрема  гледам дека си од струмица јас видов во нук во глобал беше 4000 и провери во лотус можеби има по ефтини


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Стојалката,опасност за децата?
31.8.2010 23:50:06   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: elle

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana_ppp

a kade gi ima jamperite ako moze nekoj da mi kaze zs mojto since ima 5ipol meseci i mn saka da skoka stom go stavam vo skut zastanuva i ripka i ne se umoruvauser posted image a jas racete ne si gi znam help pls?
па џампери има во сите продавници за детска опрема  гледам дека си од струмица јас видов во нук во глобал беше 4000 и провери во лотус можеби има по ефтини



Само да ве информирам, Нук сега не е во Глобал, туку во зградата зад Глобалuser posted image
Значи спроти влезот во катната гаража.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Стојалката,опасност за децата?
4.9.2010 10:56:22   
biljana_ppp
vidov kakvo e ama nesto ne mi faka oko,emi poarno u dubak da go stavam deteto otkolku da visi neznam ddali ke saka a i prodavackata vika bilo za lulanje napred nazad levo desno :( so ako go kupam i posle nejke so ke mi e dzabe frleni pari samo, a i sigurno e samo za odreden period do kaj 7 mes.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Стојалката,опасност за децата?
4.9.2010 13:57:16   
Pregnant
Јас не сум воопшто ни за дубак, ни за стојалка. Поголемата ќерка помина без дубак, па не осетив некој проблем. Си лазеше, не ја форсирав да прооди, кога и дојде време сама се исправи и си прооди (околу првиот роденден). Мене не ми е јасно како некои родители се горди колку нивните деца порано ќе проодат, па со сила ги тераат да стојат предвреме. Знам дека некои деца самите се потемпераментни, но да се остави на него да одлучи кога е сигурно и стабилно да прооди, а не родителот да одлучува место него. Сега и за втората ќерка (4 месеци) не планирам да ја ставам во дубак. Инаку јас самата имав проблеми со колкот сега при втората бременост и ми рекоа дека можно е да има настанато повреда и кога сум била бебе, поради неправилно-прерано проодување, па сега се манифестирало поради зголемената тежина. Затоа е тоа широко повивање на бебето до 6 месеци, и не застанување на нозе барем до 9 месеци. Треба да им обезбедиме квалитетен живот на нашите најмили не само дури се мали, но и кога тие самите ќе станат родители да бидат здрави.

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Стојалката,опасност за децата?
4.9.2010 22:47:45   
EciPeci
Se soglasuvam deka ne treba da gi forsirame, ama pa ne treba  i da gi sprecuvame.
Sin  mi na primer pocna da sedi na 6,5 m, a da lazi na 7 meseci i 2-3 dena i od togas pa navamu sam nauci da stanuva i non stop saka da stoi ispraven i duri ponekogas mi podava raka da go fatam da napravi nekoe cekorce. Nitu nekogas sum go terala da stoi, nitu da odi, niti pa mislam deka e vozmozno ako ne mu e dojdeno vremeto za stoenje ili odenje deka moze so sila da se natera. Taka da sekoe dete si raste i se razviva po sopstveno tempo, a sto saka da pravi samoto dete ke si kaze. Vidoevski ni preporaca staticen dubak ili jumper vo prvo vreme za da skoka vo mesto so cel da gi zajakne muskulite na nozete, a posle i od podviznite. Uste ne koristime, ama mozebi vo brzo  vreme ke pocneme.

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Стојалката,опасност за децата?
5.9.2010 1:20:21   
lukas
Se soglasuvam deka ne treba da gi forsirame, ama pa ne treba i da gi sprecuvame.
Sin mi na primer pocna da sedi na 6,5 m, a da lazi na 7 meseci i 2-3 dena i od togas pa navamu sam nauci da stanuva i non stop saka da stoi ispraven i duri ponekogas mi podava raka da go fatam da napravi nekoe cekorce. Nitu nekogas sum go terala da stoi, nitu da odi, niti pa mislam deka e vozmozno ako ne mu e dojdeno vremeto za stoenje ili odenje deka moze so sila da se natera. Taka da sekoe dete si raste i se razviva po sopstveno tempo, a sto saka da pravi samoto dete ke si kaze. Vidoevski ni preporaca staticen dubak ili jumper vo prvo vreme za da skoka vo mesto so cel da gi zajakne muskulite na nozete, a posle i od podviznite. Uste ne koristime, ama mozebi vo brzo vreme ke pocneme.





potpis


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Стојалката,опасност за децата?
6.9.2010 2:24:10   
Snowhite RR
Михаил денеска прв пат го ставивме во дубак и на мое големо изненадување одеше, се разбира наназад, јас мислев само ќе стои за почеток а тој се движеше и сега ќе мора што поскоро да си го направиме нашиот(позајмен), зошто седиштето е скинато, па барем по неколку пати по пола саат да го ставам, зошто вака само в раце, па ако го оставам на кревет ми е страв да не падне, ако го легнам на земја на ќебе, не сака да лежи и никако, не можам ништо да сработам, кога спие не можам пак, ако тропнам се разбудува веднаш.
Инаку ортопедот ни рече да не го исправаме на нозе и да не го ставаме во дубак, ама тој сам се исправа на нозе, како што седи на кревет и самиот се исправа или кога ќе го земам в раце, јас го седнувам тој не сака и стои на нозе, затоа се решив да го ставам во дубак

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?