|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стојалката,опасност за децата?
16.10.2009 12:39:09   
profesorica
еве како изгледа нашиот-многу ми помогна, коњот е музички на батерии и дамјан многу го сакаше, има рачка за влечење и се прави и како нишалка-попрактично здравје


user posted image


user posted image



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.10.2009 22:37:23   
Markoimama
I nas ortopedot ni rece Ne za dubak. rece pozdravi i posilni ke gi razvie kukcinjata i dr zglobovi a i kicmata ke ja drzi popravilno bidejki ke bidat pocvrsti grbnite muskuli ako proodi samo, bez dubak. I stvarno ima logika toa. Taka da najverojatno nema da zememe dubak. Ne znam.... A tezok e za vo race  user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.10.2009 22:43:13   
BEBICA
Markoimama podobro da go vozis vo kolicka po doma ili vo ogradicka da si igra negoli da napravis nekoja belja.I nas isto ova sto go napisa ni go preporaca i ortopedot i fizijatarot i nitu ednas ja nemam staveno Monika vo dubak pa eve odi.

(Одговор на членот Markoimama)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.10.2009 22:44:56   
BEBICA
Jas veke imam napisano no ke povtoram vo dubak bebeto NE SMEE da bide podolgo od 30 minuti poradi kicmata kolkcinjata a i nodzinjata.Ova se informacii koi mi gi dade ortopedot.Taka da nisto ne ti vrsi rabota ako bebeto e vo dubak 30 min.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 8:45:17   
Cacko
sekoj so svoj um.Mnogu od vas vikaat ne za dubakot,ali eve ne i nas izrasnati vo dubak pa nisto ne ni fali.i za sirok povoj vikaa mora,pa eve bez sirok povoj Elena na 2 meseci imase jadrenca oformeni i sve si e super.da se vratam na muabetot,me interesira so mislite za ova
bevme na ortoped,i ni rece moze dubak ali ni preporaca od tie so se zakocuvaat,za samo da stoi.ok,ja vikam za prviot period,dur si se navikne,dur si nauci vo nego,ali dr ni rece stalno taka,do 9-10 meseci.rizicno bilo da se dvizi,demek ke zela nesto,ke padnelauser posted image user posted image user posted image pa ja do nea ke bidam,baska mislam deka poentata na dubakot e da se dviziuser posted image zbunka sum celata
ene vnukine moi izrasnaa vo dubak,pa nisto ne im se desi,super nodzinja imaat,ne se prevrteauser posted image i sestra mi bese prezadovolna

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 8:50:07   
caci20
Moja vnuka so dubak se prevrte preku pragot doma. Malku podignat, posto se vo postara kuka. Nie koristevme dzamper, onoj sto se obesuva na vrata. So nego deteto e podvizno, ama ograniceno. I nas ortopedot ni rece ne za dubakot. Ni go preporaca dzamperot.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 8:52:43   
mother 29
се слагам со вториот дел од постот твој(за сестра ти)user posted image

Цац ти купи ,стави ја и ке видиш ккао ке оди работата,најубаво!вака само ке нагагаме,дали ке падне  хммммммм,Марко мене ни еднаш не ми падна ,а да знаеш колку е темперамент и колку до пред проодување го ставав!
има нивоа на дубакот за висина..ке го подесиш на тоа ниво што би и одговарала на Елена по висина и нема да има шанса да се превти....ке ја следиш првите пати!

абе мераци е дубакот ....ем дете слободно,ем тиuser posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 8:54:15   
profesorica
мене многу ми се најде дубакот да ви кажам се препородив откако го ставив во дупак Дамјан.претходно цело време во раце цркнував.а ниту еднаш ми се нема превртено.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 8:58:08   
caci20
Cacko, a da pozajmis od nekoj da vidis dali ke go prifati? Moze nema da saka da sedi vo nego. Elena e mnogu temperamentna.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 8:58:34   
Cacko
a so mislite za toa so rece dr demek samo da stoiuser posted image user posted image user posted image i toa u orto medika odime,i bas me zacudi toa
neli nema smisla vo dubak smo da stoi,toj e za dvizenje

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 8:58:39   
mis.
Ние не користевме дубак.Моите деца многу рано почнаа да лазат и немможеа да поднесат да бидат ограничени ви дубак.Со лазење секаде си одеа и си шеткаа што не беше случај со дубак(дека имам скали дома)Дубакот ни е нов од некористење,најнеупотребена опрема за бебиња.Доколку бебето лази не гледам потреба од дубак.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 9:00:33   
profesorica
 Дамјан ми пролазе дури на 10 месеци а јас го ставив во дубак а 6 месеци 

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 9:01:58   
Cacko
pa i ja taka planiram,sea ima 6 meseci i gleam aber nema od lazenje,taka da dubak ke bideuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 9:04:14   
mother 29
па стојат и во дубакот...се потпира на рацете на него и си стои,кога сака.ете баш има на сликата на прва стрна ккао Марко стои

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 9:06:08   
topce
купивме дубак арно ама дете дур не прооди не сакаше да го види.
е после кога почна сама да стои и со раче да оди ја ставав за да си ја одморам кичмата малку, смешно беше што и беше мал веќе и си го подигаше за да помине некоја препрека.
и нас ортопедот ни рече да стои само во дубакот да не се вози незнам што се случувало со ноџињата ама искрено да ви кажам сум видела еден куп деца во изминатава година што возеле дубак па не видов дека нешто им фали.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 9:06:21   
mis.
На 6 месеци е прерано за да ја ставиш во дубак.па таа сеуште не седи самостојно.дури и тие ортопеди што одобруваат дубак препорачуваат тоа да биде некаде после 8 месец.Претпазливо со карлицата,сепак таа е девојче.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 9:35:19   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

На 6 месеци е прерано за да ја ставиш во дубак.па таа сеуште не седи самостојно.дури и тие ортопеди што одобруваат дубак препорачуваат тоа да биде некаде после 8 месец.Претпазливо со карлицата,сепак таа е девојче.

inace mis sedi sama,baska so mislam deka nema veze dali sedi ili ne sama.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 9:56:04   
mis.
Кога седи во дубак тежината на телото и паќа на карлицата а детето не е до толку спремно да ја издржи таа тежина и затоа ортопедите не препорачуваат толку рано.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 10:02:36   
mami
Цацко само пази да не и  уарни па ко сестра ми да не сака да оди послеuser posted image user posted image user posted image Јас сум немала гајле ама сестра ми откако ке ја изваделе од дубак, дека дебелка, си одела потклекната и цело време скала да седне- мрзла билаuser posted image user posted image user posted image
Земи од некој на заем пробај, ако сака зошто да не...дубакот е за одење. А опасност од паѓање има на секој чекори со или без дубак ако веќе така гледаме

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 10:04:30   
profesorica
зависи у кој дубак

еве има слика и од дубакот на дамјан сум ставила, ова е дамјан на 6 месеци.дубакот е наместен на ниво таман да му допираат нозете до земја, значи не да му се влечат ниту да му висат, него таман за одењеuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 11:34:49   
jovanka
dvete deca gi porasnav bez dubak i za mene toa e eden od rekvizitite koi receno kratko se koristat i toa ?dali deteto ke prifati a pari cinat.ne se zamarajte ili natprevaruvate so drugi mamicki deka deteto proodilo porano itn...sekoe dete si e individua za sebe i prooduvanjeto ke go napravi koga toa samo ke pocuvstvuva deka e spremno za toa zatoa bez mnogu forsiranje ostavete go deteto da vi kaze koga e spremno se razbira ne so zborovi tuku so negovata motorika.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 11:45:41   
pacuvce
Андреј беше многу живо бебе и постојано беше во раце,така да кога наполни 7 месеци го ставив во дубаче сакајќи да си олеснам,ама тој го изгустира буквално за два дена,така да речиси и да не бил во дубаче,ама затоа на 8 месеци почна да лази,па буквално го „ораше„ цел стан...
Сега за Бојан мислам дека нема воопшто да го искористам,бидејќи тој е толку мирен и си лежи или на кревет или во релаксатор,така да мислам дека ова помагало нема многу да ми користи...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Стојалката,опасност за децата?
22.2.2010 11:55:41   
topce
по правило најдобро би било да ја пуштиш на земја, чим веќе седи и да ис тавиш играчки.
сакајќи или не ќе си почне да лази или ќе почне да се фаќа за работите и полека полека ќе се поткрева.
инаку дубаците се на 3 нивоа и моја препорака е кога ќе купувате дубак обавезно со дете да го пробате за да видите дали и е ок на ноџињата
јас повеќе сум за одалките, и тоа не пластичните туку во рамстор има еден штанд со дрвени играчки, може сте го приметиле до mother care е и таму има едно како количка со рачка за буткање а напред се ставаат коцки или играчки. и со тоа рачињата на детето се пред него+учи да станува+стабилно го држи.цената му е некаде околу 4.000 денари.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Стојалката,опасност за децата?
1.3.2010 10:23:59   
Cacko
user posted image
eve ni go dubakot,baska se pravi ko lulaska,tie plavite se spustaat i se pravi za lulanje.so mm se ubivme od smeenje 2 in 1 za tie pari sme dobileuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Стојалката,опасност за децата?
1.3.2010 10:26:38   
mami
Со здравје да си го користите..многу убаво и стои на женската :))

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?