|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Стојалката,опасност за децата?
23.4.2009 8:03:43   
Еца
Според ортопедитe,ако седењето во стојалката е краткотрајно,не повеке од 15 до 20 мин еднаш до двапати во денот,не може да предизвика нарушувања на колковите или нозете.Но,сепак докторите подолго време предупредуваат дека стојалката може детето да го доведе во опасност од повреди,а може и да го забави неговиот развој.

Дали вие користевте стојалка(дубак) и какво е вашето искуство со неа?

< Поракaта ја уредил Elena -- 23.4.2009 8:07:37 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.4.2009 12:45:52   
mami
nasiot ortoped- Goran Vidoevski, koj btw e zakon i go pocituvam mnogu, ni preporaca prvo jumper od kaj 6 meseci, za da nauci kako ubavo da stapnuva na zemja i deka nodzinjata mu se za stoenje, i duri otkako ubavo ke zastane na noze togas vo dubak i ne mi kaza odredeno vreme kolku..Luka do pred 1 mesec ripase vo jumperot i a si odi vo dubak od kaj 8,5 meseci i gajle nema da vi kazam. vo jumperot mu bese mnogu ubavo i interesno ama go izrasna veke, sega dubakot mu e glaven posto so nego moze da stigne sekade :)a go ostavame kolku saka da seta vo nego, zasto koga ke mu zdosadi znae da si go iskaze toa user posted image jas i sestrami i bratucetkite site sme bile vo dubak i nisto  ne ni e , nikavi problemi vo razvojot

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Стојалката,опасност за децата?
29.5.2009 15:05:27   
mis.
Ние бевме на ортопед и ни препорачаа никако дубак не знам зошто но сите ние сме израснале со дубак па ништо не ни фали.Може не е сигурен може да падне но не гледам друга причина.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Стојалката,опасност за децата?
29.5.2009 22:56:00   
Мими
I nas ortopedot ni rece deka moze dzamper od 6 mes ama posto moeto dete ne skokase  ne zemavme,a za dubaklot ni rece deka e rizicen i ne ni zemavme.Sega malku ne bolat race i kicmi ama toa e dodeka proodi ke bide taka

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.8.2009 23:54:43   
bambi
jas bi rekla dubak da, Jana ima skoro 9 meseci i pred nekoe vreme kupivme dubak i ottogas e nekako pocvrsta, pred toa koga ja patkav kleknuvase i gi pregazuvase nozinjata, a i jas malku odmaram, sega sakam da i kupam kaisi za prooduvanje.

(Одговор на членот Мими)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.8.2009 23:56:12   
mami
бамби бе...каиш? па не ти е тоа како за кученце?јас воопшто не ги сакам тие, како марионетка ми изгледа детето така

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Стојалката,опасност за децата?
20.8.2009 0:04:52   
bambi
mami toa e kako kengurce, ne kako onie na chico samo kais, znaci kako gakicki i gore so kais, mislam deka taka ke mu bidat slobodni racinjata i nema da se plasam da ne mi se lizne niz race i da padne na nos, a deka e kako kucence moze i si vo pravo, ama toa jas bi koristela samo doma, od mal grad sum pa  deka deteto go setam kako kuce ke bide meta na ozboruvacite, seuste ne sum kupila mi se rasprodale, ama moeto mislenje e toa, pa ke vidime.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Стојалката,опасност за децата?
20.8.2009 0:06:39   
nadica
ние имаме дубак ама ретко го користиме по 10-15минути максимум еднаш до двапати дневно а може и воопшто да не ја ставам не и е интересно сама user posted image кога ја држам за раце ми покажува што знаеuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Стојалката,опасност за децата?
20.8.2009 0:08:04   
nadica
а тоа дека е опасна неверувам ако не била добра како нас не изгледале user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 13:36:48   
mis.
Ние кога бевме вчера на ортопед ни кажа никакода не го ставаме во дубак.Стефа и не сака многу да седи во него.Го кочи и неможе секаде да отиде со него.Дома имаме скали и неможе да отиде до кујната и трепезаријата и затоа со лазење му е полесно секаде стигнува.Дубокот ни е како нов и за двете деца ни беше исто.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 13:41:09   
mother 29
ние дубакот,рационално го искористивме уште од 7-8 месец.и за второ здравје,и ако  викат не- ортопедите,пак ке го ставам!олеснување..како ли само беше Марко по цел ден во раце.....дубакот ми дојде како кец на десетка....лелел кога ке ми текнеuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 13:59:37   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

дубакот ми дојде како кец на десетка


и на нас исто, се спасив!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 14:03:27   
mami
ние го искористивме максимално, дури и го шетавме секој ден до кај моите и назад за да преку ден си игра таму, попладне ваму..абе смешки живи, ама заврши работа огромна, не ми се јасни со забранитеuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 14:03:38   
BEBICA
I nas ortopedot i fizijatarot ni rece NE vo dubak.prvo poradi povreda na kukovite, vtoro potadi bilo kakva povreda poradi toa sto lesno moze da se prevrte i direkt na glava i treto ne smee podolgo od 30 min vo dubak.Taka da za mene nema i nekoj efekt.Monika prv pat zastana na noze sam se ispravci vo ogradica i mene ogradicata mi e spas.Nitu ednas ne lazela a dole koga ke ja stavam pokraj krevet ne sednuva samo si odi.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 14:09:56   
mother 29
мене Марко фала му на бога ниту еднаш не ми се обрна од дубакот,имавме од тие со 8 тркалца( тие биле посигурни).а тој дубакот го правеше дар-мар,дека повеке дома  е на паркет..лелел мераци и радости.никогаш не сум гледала колку е ставен во дубак,до дека сака,а после тој си ги подаваше рацете да го земам.
а мами и ние така си го шетавме дубакот хехеехе.лудници бевме со дубакот во кола!?user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 14:20:17   
profesorica
да и ние со дубакот во колаuser posted image user posted image user posted image и ние имавме од тие новите со многу тркалца и ниту еднаш ми се немаше превртено ама на крај почна да излага скрос, се поткачуваше со нозете на тие како шипки што се и за малку еднаш ќе паднеше ама тоа ептен пред да прооди беше.и толку после го дадовме на користење.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 14:32:25   
mami
user posted image

еве го нашиот дубак..генерациски со го тераме од најстарата братуцетка па еве после 7 деца се врака кај нас user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 14:36:48   
mother 29
user posted image

еве ја нашата..

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 15.10.2009 14:39:18 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.10.2009 14:38:30   
mis.
Мојот кога сум била мала е ист како на Лука на Мами а на моите деца е ист како оној на мотхер29 само син.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Стојалката,опасност за децата?
16.10.2009 2:04:25   
bambi
Toj kako na mami e ponebezbeden, lesno se prevrtuva, a drugiot e pobezbeden i nie imame takov.Moze i gresam  neka ne mi se luti mami ama brat mi imase takov i nesakase majka mi da i kupam na Jana  dubak oti se prevrtuval lesno, ama koga vide deka se poinakvi se predomisli


< Поракaта ја уредил bambi -- 16.10.2009 2:07:31 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Стојалката,опасност за децата?
16.10.2009 7:42:55   
profesorica
тие новите дубаци не се превртуваат со 8 тркалца што се, и ние имаме таков, сличен како на мотхер29, сега немам слика но од дома ќе ви испратам да го видите.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Стојалката,опасност за децата?
16.10.2009 8:28:02   
mami
Па баш и не мислам дека се превртува лесно, кругот е голем и тешко оди да се преврти, нас ни се нема случено, можеби ако заглавеше на некое прагче ама тоа се случува и со другите дубаци, дури и според она што го гледав на девер ми малиот повеќе се превртуваше од Лука, а они имаа од овие новите дубаци. Во секој случај- секој со своето искуство, јас здравје и за следните ке си го користам овој

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Стојалката,опасност за децата?
16.10.2009 8:32:48   
mis.
Порано работите биле многу поквалитетни.Со дубакот на мами изграснале многу деца а сега две деца и сигурно ќе му фали нешто.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Стојалката,опасност за децата?
16.10.2009 8:33:43   
mami
хехех, видиш на тоа не ми текна..како ги прават денес работите, да беше лука во таков ке фалеа тркалца сигурноuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Стојалката,опасност за децата?
16.10.2009 10:32:45   
mother 29
нашиот си го отслужи своето.за второ здравје.....нов user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

viki
vikim

dali vise dopaga imeto viktorija?

da (64%)

ne (36%)


Број на сите гласови: 140

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!