|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
13.2.2013 0:32:47   
pozitive
eden sovet od mene odniuser posted image sekoe utro vo solj za kafe sredna goleina pijte caj na gladno odma koga ke se probudite svarete ajducka treva vo malo kolicestvo po moznost da ne bidi vo filter kesa na moja koza probav i stvarno uspeva se pie i vo tek nauser posted image pozz


_____________________________

veruvaj i samo veruvaj vo cuda

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
14.2.2013 12:33:19   
naluten
честит празник до сите вљубени и следниот валентин сите да го дочекаат со user posted image

(Одговор на членот pozitive)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
20.2.2013 10:45:19   
baby26
Zdravo
Se obiduvame so soprugot da imame user posted image veke 8 meseci. Pred toa gi napraviv site ispituvanja(eho, pap, laparoskopija) i genikologot mi rece deka se e vo red. Pominaa 8 meseci a nikako da ostanam user posted image . Pred 2 nedeli povtorno otidov na pregled i doktorkata sega mi veli deka sluzokozata na matkata mi bila 4.5mm i poradi toa ne mozam da ostanam. Mi rece deka ke mi dade da pijam nekakvi hormonski apcinja 3 meseci, a za toa vreme da se pazime. user posted image
Ve molam nekoj sto imal takvo iskustvo da mi pomogni.
Tolku e strasno toa???
Vi blagodaram

(Одговор на членот naluten)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
20.2.2013 15:16:30   
Melanija RR
baby26 добре дојде на РР user posted image

Ако убаво те разбрав ендометриумот ти е 4.5mm , да тоа е важно за плодот да се задржи.Пиши за кои апчиња ти кажаа дека треба да ги пиеш.
Ако е тоа што мислам тоа во еден циклус се средува,но да не нагаѓам пиши подетално на оваа тема ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот baby26)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
20.2.2013 17:28:05   
baby26
Se uste mi gi nema maticnata prepisano tie apcinja bidejki me zakaza povtorno na pregled na 22. Treba da dobijam na 23 a saka da me pregleda na 22 bidejki mozno bilo da ima zadebeluvanje na endometriumot pred da dobijam.
A pred 8 meseci koga gi pravev site ispituvanja rece se e vo red.
Kolkava treba da e normalnata debelina na endometriumot za da mozi plodot da se zadrzi?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
20.2.2013 18:41:17   
Melanija RR
Околу 12 ден или денови пред овулација треба ендометриумот да е од9-10мм на нагоре,но кога одиш на ехо се гледа.Ако си со стимулација пример кломифен тие апчиња се пијат од 8 до 14 ден и ендометриумот ќе биде ок,а на природба база плус конзумирај свежо цвекло и ананас

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот baby26)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
20.2.2013 19:06:59   
baby26
Fala mnogu Melanija ke vidam sto ke mi kaze petok, ama kako sto napisa ti vo prethodnata poraka izgleda ne e nesto mnogu strasno i se sreduva vo eden ciklus. Kamo da mi kazese za problemot maticnata porano, dosega mozi ke bev i user posted image
Ama aj da se nadevam deka ke se sredi brzo i ke uspeam da si vidam i jasuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
14.3.2013 9:28:42   
babyhope
Еве веќе почна 7 годинаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот baby26)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
14.3.2013 13:35:30   
emaaaa
jas i ovoj mesec izgleda nisto imam bolki kako za dobivanje offfff do koga vakauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
16.3.2013 20:17:18   
moss
i nie 2,5 godi se obiduvame, pozadi nas edna neuspesnauser posted image
ne znam tolku sum nestrpliva zauser posted image , ne mozam da se opustam i da ne mislam , ajde so Gospod napred site sto poskoro da si vidime user posted image

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
29.3.2013 12:00:30   
LoveableMe RR
Ние сме во брак 1,5 година, имавме домашни болни после свадбата, па тоа дополнително влијаеше на целата состојба, кај мене се покачи пролактинот, па се обидував со месеци да го симнам, поминав и неколку депресии поради неможноста да забременам, ни дадоа погрешен "супер" спермограм за сопругот пред 1 година, а кога скоро правевме на друго место, видовме дека не е баш сјаен, тератозооспермија. Кај мене пролактинот се регулира некако, но ете нема ништо од бременост сеуште.

И позади мене една неуспешна инсеминација, само што ние сме над 35 год. и не сме баш толку млади како повеќето на форумот......

(Одговор на членот moss)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
29.3.2013 14:54:14   
baby77
loveable primas li dostinex ili bromergon za prolactinot? napravi li magnet na hipofiza za mozen adenom? vo sto e problemot ti kazaa li.jas imam visok prolactin no go odrzuvam so dostinex 1/2 tab nedelno (imam adenom) i e vo normala.ostanovam trudna(no ne gi donosuvam-drug problem pokomplicirano e da ne dolzam sega)..se nadevam i ti naskoro ke gi vidis tvoite user posted image ne se razocaruvaj od edna ins. odime ponatamu se sto treba.i jas imam 35 g.. i ne se predavam :-) pozz
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe

Ние сме во брак 1,5 година, имавме домашни болни после свадбата, па тоа дополнително влијаеше на целата состојба, кај мене се покачи пролактинот, па се обидував со месеци да го симнам, поминав и неколку депресии поради неможноста да забременам, ни дадоа погрешен "супер" спермограм за сопругот пред 1 година, а кога скоро правевме на друго место, видовме дека не е баш сјаен, тератозооспермија. Кај мене пролактинот се регулира некако, но ете нема ништо од бременост сеуште.

И позади мене една неуспешна инсеминација, само што ние сме над 35 год. и не сме баш толку млади како повеќето на форумот......


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
29.3.2013 22:56:23   
LoveableMe RR
Baby 77,

Nemam adenom, snimav se e vo red, kaj mene na nervna baza se kachuva. Go reguliram so Dostinex i so Vitex (prirodni kapsuli koi citav go reguliraat prolaktinot) i jadev maticna mlec. Prethodno piev Bromergon ne mi pomagase bas, a sega dali od Dostinex-ot, dali od Vitex-ot, dali od maticnata mlec ne znam, ama za brzo vreme go regulirav, za 1 mesec od 40 (a maksimum e 25), mi padna na 15.

Prethodno i na druga clenka i pisuvav da go isushish adenomot so apcinja (mislam Bromergon se najdobri za toa), pa potoa da se obides da ostanes bremena (odi vo Endomed, rabotat so sini kartoni, zboruvaj so doktorkata).

Ne rekov deka se predavam, samo sum razocarana, ama ete tuka sme site da se bodrime i poddrzuvame. Pozz

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
30.3.2013 17:15:29   
nataly86
I jas imam visok prolaktin..kaj mene so vitexot ne se regulirase...najdobro reagiram na Bromergon pijam po 1/2 nautro i navecer..a se obiduvame skoro 4 godini i nikako ne mozam da zabremenam, pozadi mene imam 4 neuspesni inseminacii a od ovaa poslednata 5ta inaseminacija cekam na 2 april da dobijam..sledno invitro..

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
12.4.2013 20:25:01   
macika11
dragi ke ve molam da mi objasnete posto mnogu mnogu nemise jasni nekoi raboti, spored kalendarot znaci plodni denovi mise fakticki 1nedela i sega dali za toa vreme enajdobro dase ima odnos sekoj den ili preku eden den, i fakticki ako epreku eden den za pokvalitetna sperma kako sto velat toa idi samo 3dena da imam moznost za zabremenuvanje ili kkao odi toa, dali emozno dase zabremeni i pred ovie plodni denovi ke ve molam za sovet fala vi mnogu

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
16.4.2013 19:51:54   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: macika11

dragi ke ve molam da mi objasnete posto mnogu mnogu nemise jasni nekoi raboti, spored kalendarot znaci plodni denovi mise fakticki 1nedela i sega dali za toa vreme enajdobro dase ima odnos sekoj den ili preku eden den, i fakticki ako epreku eden den za pokvalitetna sperma kako sto velat toa idi samo 3dena da imam moznost za zabremenuvanje ili kkao odi toa, dali emozno dase zabremeni i pred ovie plodni denovi ke ve molam za sovet fala vi mnogu



Macika 11, plodni denovi tesko se odreduvaat samo po kniga, medicinski sto bi se reklo. Najdobro e da odis na ginekolog, da te sledat na eho, posto kaj sekoja zena e razlicno, eve drugarka na 8-mi den od ciklus ima ostanato bremena (pravilno e na 11-15-ti den od ciklus), ili po iscedokot vaginalen, ako e bel i gust kaako belka od jajce, verojatno togas si najplodna. Pozz

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
10.5.2013 9:36:49   
JovanaJ
Nie veke godina dena se obiduvame za vtoro ama eve nisto se nema sluceno. E sega moram da priznaam deka ne pazime mnogu na plodni i neplodni denovi, i normalno imame mnogu poveke obvrski taka sto ne sekogas neli uspevame da gi zapazime bas plodnite denovi. Ne razmisluvam mnogu za toa mislejki deka ke se sluci spontano, no sepak, ne ocekauvav dek bez zastitia edna godina nema da se sluci nisto. Kako i da e, za vreme na praznicive imavme nekako poveke vreme za sebe i si posvetivme poveke vnimanie i plus se pogodi toa da se plodni denovi user posted image . So ogled na toa deka imam skoro sekogas redoven ciklus na 28 dena si rekov ajde sega da vidam bas da bidat plodni denov spored kalendarot ... Prekinavme so "aktivnostite" od Pondelnikot, t.e. pondelenikot vecerta ni bese posledniot odnos. Poradi Poradi viris na mm nemozevme da prodolzime ama si mislev deka gi pokrivme sepak plodnite denovi. No vcera sabajleto pa se do vecerta imav bolki kako za ovulacija. Jas vo poveketo slucai ja cuvstvuvam bolkata pri ovulacija kako tapa bolka za dobivanje vo dolniot del, ne sekogas no ponekogas mozam da ja osekam. Koga pocnaa bolkite se razocarav deka ete bas pred i za vreme na ovulacijata nisto ne sme napravile :). Dali e mozno spermatozoidite da preziveat od Pov vecer do Cetvrtok sabajle user posted image . Malku mozebi glupavo prasanje ama.... Ili dali moze toa navistina da bilo ovulacija ili ne, na 19ti den od ciklus.


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
10.5.2013 9:56:45   
sandriana RR
Dali e mozno spermatozoidite da preziveat od Pov vecer do Cetvrtok sabajle user posted image


Зависи од повеќе фактори (меѓу кои и pH вредност во вагината), но во принцип сперматозоидите преживуваат 3,4 па и до 5 дена...така да се е можно кај Вас да се очекува user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
10.5.2013 10:12:17   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: macika11

dragi ke ve molam da mi objasnete posto mnogu mnogu nemise jasni nekoi raboti, spored kalendarot znaci plodni denovi mise fakticki 1nedela i sega dali za toa vreme enajdobro dase ima odnos sekoj den ili preku eden den, i fakticki ako epreku eden den za pokvalitetna sperma kako sto velat toa idi samo 3dena da imam moznost za zabremenuvanje ili kkao odi toa, dali emozno dase zabremeni i pred ovie plodni denovi ke ve molam za sovet fala vi mnogu


Според календар на овулација никогаш не можи да се определи овулација со сигурност. Тоа е индивидуално кај секоја жена и за тоа нема шема.
Според мене најдобра и најсигурна метода е мерење на базална температура. Се мери секој ден и се забележува во табела. Кога ќе се забележи покачување на температура значи дека пред два дена се случила овулација. Следниот месец со сигурност ќе знаете кога се случува овулација. Кај мене е на 21 ден на пример...тогаш и забременив.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
12.5.2013 17:42:17   
gligorova
zdravo nova sum na forumov nekolku godini se obiduvam da zabremenam no nikako nemozam.imam golem problem imam endometrioza dva pati sum operirana na desen jajnik i poftorno mi se poftoruva lev jajnik mi e dobar nemam nisto imam i edna neuspesna inseminacija ja pravev vo skopje vo drzavna.na kraj se odluciv da odam na invitro kaj tase vo bt so endometrioza (cokoladna cista)na desen jajnik toj mi se nafati da mi pravi ivf ako imam endometrioza mi pravese stimulacija na organizmot piev dva meseci jasmin hormonite mi bea vo red,gi proveriv na tret den od menstruacija isto kaj tase bea dobri rezultatite mi prepisa inekcii merional 75 da primam po sest vo denot sest dena sekoja vecer od 7h do 8h tocno toa vreme ni porano ni pokasno i primav suprefakt sekoja vecer isto od 7h do 8h navecer vo stomak i koga otidov da mi proveri hormon na sesti den od menstruacija da vidi dali estradiolot e pokacen od inekciite kaj mene ne bese pokacen i mi otkaza za invitro skros se razocarav pa ve zamoluvam ako ima nekoja so slicen problem da mi pisi tuka ili vo privatna poraka pozz do site fala
user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
12.5.2013 18:57:38   
Melanija RR
gligorova добре дојде на РР user posted image

Навистина тоа што ти се случува е тешко ,борбата мора да продолжи .Низ темите на форумот ќе најдеш многу совети user posted image и сподели твои искуства, има рр-ки кои ќе ти пишат и советуваат.

Ти посакувам user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gligorova)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
12.5.2013 21:41:57   
trust
dobredojde gligorova, i jas go imam istiot problem kako tebe so taa losa endometrioza, mene me pravea laparoskopija pred poveke od edna godina imav stepen 3 endometrioza i vednas mi rekoa za bebence samo Invitro , edniot jajnik i na mene ne mi "raboti" drugiot e ok, jas sega vtor mesec pijam Jasmin i uste malku pocnuvam so Superfact inekciite i so invitro postapkata, mene do sega ne mi spomena doktorot za hormonite i endometriozata, ednas praev hormonalen test na 3 ti den od menzis bea vo red site hormoni i mi rece ok pocnuvame so Jasmina pa superfact i taka natamu....Kako ti objasni tvojot doctor zasto ti ja prekinuva postapkata? pred kolku vreme si pravena laparosokpija? me zamisli sega i mene so ova hormonive povrzanosta so endometriozata, ako ima nekoja rr slicen problem ve molam piset_e vase iskustvo?blagodaramuser posted image

na moite rezultati pisuva ESTRADOL pa potoa pisuva referentni vrednosti vo folikularna faza 39 do 189, ovul.brb: 94 do 508, lut .faza 48 do 309 a kaj mene e 59, ako nekoj znae da mi napise dali ova e dobar rezulat 59? neznam u koja faza treba da citam na rezulatov a ne ni prasav koga bev kaj doktorot?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.5.2013 23:50:32 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
15.5.2013 22:00:43   
kate..
zdravo na site rr ke ve molam nikako ne mozam da najdam tema za invitro ako znae nekoja link neka mi pise pozdrav i odnapred blagodaram

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
15.5.2013 22:06:34   
file
[Забременување] > Проблеми со забременување > Вештачко оплодување IV дел eve link za invitro kate

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 15.5.2013 22:13:27 >

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Колку време се обидувате да забремените?
17.5.2013 21:49:26   
kate..
file... fala ti mnogu za linkot

(Одговор на членот file)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?