|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапараскопија
17.9.2011 18:42:49   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Isplashena

Jas sum nova na forumov, vcera na exo mi najdoa cista 35 mm, misli deka e endometrioza i deka treba da napravam laparaskopija. Me interesira koe e vaset_o iskustvo, dali prethodno treba da napravam nekoi ispituvanja i dali mi treba upat za na klinika za ginekologija ili pak da odam vo nekoja privatna klinika? sakam i da slusnam i drugo mislenje i da ja smenam maticnava, bidejki voopsto nisto ne mi pomogna. inauku imam redovna menstruacija na 26 do 28 dena i nesum imala dosega vakvi problemi.
Bladogaram

isplasena treba da gi proveris site hormoni i najdobro ti e vo privatna klinika bidejki tamu najveke obrkaat vnimanie jas se pravev laporaskopija i histeroskopija vo Remedika kaj Gligor Dimitrov i si pominav super plativ 1000evra ali ne zalam na parite
prodolzenie za drugite mamicki koi se obiduvaat da ostanat bremeni jas po edna godina i tri meseci ostanav bremena od laporaskopijata i histeroskopijata znaci me pravea na 23Juli 2009  a ostanav na 5 dekemvri 2010 no da ne ve plasam sekoj organizam ne e isti i primav klomifen apcinja pred da ostanam bremena



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:33:07 >

(Одговор на членот Isplashena)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
19.9.2011 16:13:51   
sunshine0704
zdravo moi RR, imam edno prasanje vo vrska so zakazuvanje laporaskopija na klinika-kade treba da se zakaze, jas sega pravam ispituvanja pred inseminacija so hormoni i slicno.., pa moze li da mi kazete kaj koj treba da se obratam za da zakazam laporaskopija za proodnosta na kanalite,koj d-r?


(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
26.9.2011 14:07:43   
Isplashena
Sunshine, najde nesto za na klinika? Kade, sto, kako? Jas uste nesum se odlucila veke 20 dena pominaa, kade da odam :(

(Одговор на членот sunshine0704)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
26.9.2011 14:15:54   
Bogdancanka
Isplashena mila za ginekolozi preporaki mozes da procitas tuka,iskustvo so laparoskopija nemam iskustvo taka da nemozam da spodelam,no moe mislenje e da si pobaras mislenje od maticniot ginekolog kade bi bilo najdobro da naravis laparoskopija...pozz mila

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Isplashena)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
26.9.2011 14:36:21   
Bogdancanka
Sunshine nesto poveke za proverka na proodnost na kanali tuka

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот sunshine0704)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
10.11.2011 15:00:04   
sunshine0704
Isplashena izvini sto mesec i poveke ne ti odgovoriv, ama bev okupirana so ispituvanja hormonski sto izlegoa deka se site vo red, bev i na klinika kaj d-r Trajkovski i mi ostavi preubav vpecatok, sega posle ciklusot vo dekemvri treba da zakazam za laparoskopija so histeroskopija bidejki maticniot ginekolog se somneva na septum, a i kanalite ke gi provrat vo isto vreme. So upat od maticen ginekolog se odi tamu, toa e se sto mi kaza d-rot deka treba od papirologija.
Pozdrav

(Одговор на членот Isplashena)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
12.12.2011 10:53:16   
babyhope
РР-јки јас само што ја направив мојата лапарскопија со хистоскопија. Одушевена сум од Др- Трајковски на ГАК, до петок треба да ми ги извади и конците и да видиме што понатака. Не е ништо ризично и опасно како што се плашев но сепак е операција и е малку тежок постоперативниот период. Следно ни е комплетирање на документите во ФЗО .

(Одговор на членот sunshine0704)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
12.12.2011 12:27:31   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: sunshine0704

Isplashena izvini sto mesec i poveke ne ti odgovoriv, ama bev okupirana so ispituvanja hormonski sto izlegoa deka se site vo red, bev i na klinika kaj d-r Trajkovski i mi ostavi preubav vpecatok, sega posle ciklusot vo dekemvri treba da zakazam za laparoskopija so histeroskopija bidejki maticniot ginekolog se somneva na septum, a i kanalite ke gi provrat vo isto vreme. So upat od maticen ginekolog se odi tamu, toa e se sto mi kaza d-rot deka treba od papirologija.
Pozdrav


MAMICKE AKO IMAS SUPSEPTUS NEMOJ NI SLUCAJNO DA OSTANES BREMENA PAZI SE BIDEJKI JAS IMAV I MI ZAVRSI BREMENOSTA VO 13GN POTOA SE PRAVEV I JAS LAPORASKOPIJA I HISTEROSKOPIJA KAJ GLIGOR DIMITROV VO REMEDIKA NA PRIVATNO I PO GODINA I TRI MESECI OSTANAV BREMENA EVE SEGA SI IMAM PREKRASNA KERKICKA OD 4 MESECI

(Одговор на членот sunshine0704)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
12.12.2011 12:29:52   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

РР-јки јас само што ја направив мојата лапарскопија со хистоскопија. Одушевена сум од Др- Трајковски на ГАК, до петок треба да ми ги извади и конците и да видиме што понатака. Не е ништо ризично и опасно како што се плашев но сепак е операција и е малку тежок постоперативниот период. Следно ни е комплетирање на документите во ФЗО .

BABYHOPE JAS SE PRAVEV VO REMEDIKA NA PRIVATNO I MNOGU DOBRO POMINAV I POTOA BIDEJKI BEV LASERSKI NE SO KLASICEN REZ I UTRE DENTA ME ODMA PUSTIJA A KONCITE ZA EDNA NEDELA JAS ZA 7 DENA VEKE BEV NA NOGA NO I PRETHODNO MOZEV DA SE DZIZAM DOKTOROT RECE SAMO TESKO DIGANE NE DRUGO SE MOZES NO MOJOT PRITREN MAZ STRASLIVEC ME OSTAVI VO KRECET DO 7 DENA NE MI DADE DA STANAM INAKU SE POMINA OK

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
12.12.2011 12:59:56   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

РР-јки јас само што ја направив мојата лапарскопија со хистоскопија. Одушевена сум од Др- Трајковски на ГАК, до петок треба да ми ги извади и конците и да видиме што понатака. Не е ништо ризично и опасно како што се плашев но сепак е операција и е малку тежок постоперативниот период. Следно ни е комплетирање на документите во ФЗО .


Jas bi trebalo da pravam laparaskopija,preventivno,vo januari ako nema nekoj postapka ili terapija da nalaga poinaku.Isto kaj dr.Trajkovski.Moze li da mi kazes kako sto se bese,dali morase den pred opracija da lezis tamu,kako sto.Fala ti odnapred


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
12.12.2011 22:52:57   
suzeto
babyhope kolku plati na klinika......
i sto bese problemot kaj tebe

< Поракaта ја уредил suzeto -- 12.12.2011 22:53:38 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
13.12.2011 8:54:10   
babyhope
@Melanija мила не е потребно да бидеш во болница пред операцијата- можеш рано утрото да отидеш таму. Јас само што добив user posted image одма им се јавив на ГАК и ми објаснија дека дента пред интервенцијата треба да се прочистам (мислам дека е најодвратното нешто во целиот процес на лапаро...) и рано утрото во 7-7.30 да бидам таму- гладна и жедна. Ми дадоа да пијам Yasmin контрацептиви и подобро што ги пиев затоа што дури 20 ден од мензис ме повикаа па да не ги пиев нив сигурно веќе ќе бев во овулација и ќе ми ја одложеа- како што и направиле на една друга женичка со која бев. Им се јавив на 10 ден за да видам до кај е работава и ми рекоа да отидам да отворам историја со сите тие папирологии- к.слика, ПАП, крвна група. Тој ден изгубив сто саати на клиника со оглед дека треба да отидеш на повеќе места, па анестезиолог да те види па дури тогаш чекаш да те повикаат кој ден ќе бидеш  на програм. Многу се плашев од анестезијата а всушност тоа беше најубавиот дел- не ни осетив кога сум заспала, толку убаво се пробудив и немав проблеми со дишењето на почетокот. Те држат во шок соба еден час и те качуваат на одделение. Првите 2-3 дена имав болки од воздухот во мене, раната се уште ми прави стресови- да не се оптегнувам нагло, да внимавам на конци и сл. но генерално ништо страшно и опасно. Веднаш после операцијата другиот ден ме пуштија домче и еве сега сум како нова- само конците да си ги извадам. Др. е супер- оптимист, разбирлив и во негово присуство се опуштив од стравот пред да влезам во сала. Навистина на секого го препорачувам - топол и срдечен доктор така што цело време се грижеше за нас.
@suzeto мила јас во петок треба да отидам да си го земам отпусното писмо и тогаш треба да платам. Инаку имав запушени и делумно проодни канали па од ФЗО ми вратија одговор дека морам да ја направам и оваа интервенција. Во суштина ние имаме прилично слаб спермограм и лапараскопијата и проблемите со јајцеводите не се причината што не можам да останам user posted image , но тоа ни го побараа од Фондот.

Извинете на долгиот пост. Се надевам дека ви ја доближив малку поубаво постапката. Ве гушкам и доколку имате прашања, слободно пишете user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
13.12.2011 9:57:18   
Melanija RR
babyhope фала ти многу на одговорот user posted image .Имам само едно прашање дали крв и крвна слика можам да си донесам веќе направени да не правам таму,и околу анестезијата дали таму прават плус испитување исто и за алергии,доколку знаеш?
Мило ми е што си добро и се поминало во ред.Ти посакувам многу среќа понатаму


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
13.12.2011 15:51:43   
babyhope
Да може и од друго место да однесеш к.слика- не е проблем. А за ова другово стварно не знам, ама прашуваат дали си алергичен на нешто и кај анестезиологот и во операциона сала... И јас тебе ти посакувам со лесно да поминеш 

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
13.12.2011 16:49:12   
Melanija RR
Фала ти мила user posted image Деновиве ќе се распрашам кај матичната

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
13.12.2011 17:43:38   
iviv
Jas go pravev istovo plativ 2200 den sto ne e mnogu mene mi pravese d-r Tofovski i toplo go preporacuvamuser posted image .Inace da anesteziolog te prasuva se a za dopolniteli ispituvanja neznam dali pravat .sepak ne e nisto strasno malku boli od posle ali se izdrzuva mene cel stomak mi bese modar zosto sum si malku punicka i malku potesko vlegle so sondite ili so sto i da vlagaat :) no sepak pomina dobro .Vi posakuvam uspeh i se najdobro

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
19.12.2011 19:37:16   
bella80
Ve molam nekoja RR sto ima iskustvo da mi odgovori,posedniot pat koga bev na ginekolog mi utvrdija vodena cista 3sm.,prv pat mi se desava ova najverojatno od orgametrilot sto gi piev minatiot mesec...Doktorot mi dade kontracepcija (mikroginon)da pijam 14 dene i rece ako ne pukne do sledniot pregled ke ja pukneme...Pa sega me interesira dali so ova mislese na pukkcija,kako izgleda ovoj zafat,dali e bolen,kolku cini i sl.FALA VI!

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
19.12.2011 22:21:54   
kapina
na mene mi  se stvaraat vodni cisti cesto i si pukaat sami od sebe pred da dojde ciklusot najcesto si pukaat sami

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
22.12.2011 16:13:04   
suzeto
neznam kade da pisam ako ne e za ovde slobodno premesteteme
pravev tumur markeri mi izlegoja mnogu visoki pa sega me praka na kompjutersko snimanje na zenski organi ...nemam pojma sto e toa i kakvo e .....pravev ispituvanje za stomak ,creva ,jajnici i dojki ...na creva izlegoja mnogu visoki a imam cisti na jajnici pa sega se plasam dan se zafatile i crevata ,,,vrednosta treba da e 30-40 a kaj mene e nekade 120

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
22.12.2011 21:12:18   
iviv
Bella80 mila ne se sekiraj sigurno ti e od terapijata ne se plasi nisto strasno tie vodni cisti se funkcionalni cisti pukaat obucno sami i ne pretstavuvaat nekakov problem
I mene mi se pojavuvale stigale do 5-6 -7 smno na kraj sekogas pukale pred da dobijam se sto moze e samo da ti go prolongiraat menzisot poradi toa sto ne e puknata (toa se sluci kaj mene) no koga ke pukne dobivas .Se nadevam deka ti bev barem nesto od pomos user posted image

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
23.12.2011 15:48:18   
bera
dragi vi kazuvam od iskustvo na eho se gledase edna cista so tecnost na cokolado i se spremiv za laparoskopija no goga izlegov od bolnica doznav deka osven laparoskopija sum imalla i operacija bidejki cistata bila endometriozna i ja obikolila celiot jajni i drugiot sega sum so eden jajni koj funkcionira 80% 6 meseci po operacija imav terapija posle 4 meseci ja ostanav trudna imam sin i posle 2 i pol jas sum bremena na vtoro i toa 1 mesec ne se pazev cistite se problematicni no jas resiv da se operirm bolkite ne se terpea samo treba golema verba vo sebe deka ke bide pa i da ne bide sto da praime sve vo svoe vreme veruvajte mi se psihicki vlijae zatrudnuvanjeto opustete se

(Одговор на членот anamarijaa)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
26.12.2011 0:24:02   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

neznam kade da pisam ako ne e za ovde slobodno premesteteme
pravev tumur markeri mi izlegoja mnogu visoki pa sega me praka na kompjutersko snimanje na zenski organi ...nemam pojma sto e toa i kakvo e .....pravev ispituvanje za stomak ,creva ,jajnici i dojki ...na creva izlegoja mnogu visoki a imam cisti na jajnici pa sega se plasam dan se zafatile i crevata ,,,vrednosta treba da e 30-40 a kaj mene e nekade 120


se uste nikoj ne mi pomogna .... trebalo da pravam kompjuterska tomografija na mala karlica ...ako nekoj pravel kako se izveduva,sto e toa i tn.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
28.12.2011 10:04:28   
natnat
Zdravo devojki..redovno go citkam forumov i si pisuvam za moive problemi user posted image ..ne znam dali na pravilno mesto ke go postavam prasanjevo..dali nekoj ima problemi so polipi vo matka..kaj mene postoi somnenie deka imam polipi vo matka..gi napravivme site ispitukanja zaedno so HSG i se e vo red, a prethodno samo edna neuspesna inseminacija... mi ostanuva uste laparoskopija i histeroskopija koja treba da ja pravam za skoro..dali nekoj ima iskuseno vakov problem kako mojov ? Planiram ovaj zafat da go pravam vo Gak?,,ve molam za odgovor i odnapred vi blagodaram i vi posakuvam mnogu uspesi i pozitivni rezultati..

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
29.12.2011 22:40:43   
Bogdancanka
Натнат еве тука можеш да прочиташ нешто повеке за Полип на матката

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот natnat)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.1.2012 11:45:43   
sunshine0704
Najprvin Srekna Nova Godina na site user posted image , da bidete zdravi i zivi, srekni, site da staneme majki godinava i da se raduvame na user posted image . Mamicka77 ti blagodaram za informacijata iako jas docnam so odgovorive, inaku bi trebalo posle sledniot ciklus da zakazam za laporaskopija na GAK pa zdravje ke vidime. Se nadevam deka se ke bide ok posle toa, slusam mnogu pozitivni iskustva posle laporaskopija user posted image .
Pozdravce

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?