|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапараскопија
3.1.2012 17:35:34   
Melanija RR
Чекам деновиве да ми кажат дали следната недела ќе одам на лапараскопија.Страв ми е од боцкањето во вена (секогаш проблем) и анестезијата,ама јас немам намера да одложувам сама форсирам што поскоро.Ако не сега следниот месец.Се надевам дека и јас ќе имам добро искуство да пишам.Поздравuser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:32:42 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sunshine0704)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.1.2012 19:17:08   
marija30
nova sum na forumov i bi sakala da prasam kakvo e vaseto iskustvo posle otstranuvanjeto na endometriozna cista mislam za kolku vreme ste ostanaleuser posted image .pred 3meseci pravev laparoskopija hsg i histeroskopija.mesec dena se cuvavavme od minatiot mesec pocnavme da se obiduvame ama nisto.d-rot ne mi dade nikakvi lekarstva mi kaza posle 3meseci kontrola.strav mi e da ne mi se povtori pak cistata a znam i deka najdobar lek za toa e bremenost a iskreno i mnogu sum nestrpliva da gi vidam tie user posted image veke 3god se obiduvame.pozz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.1.2012 13:32:00   
Melanija RR
Едно прашање user posted image .На лапараскопија се прават дупчиња на стомакот, ама ме интересира дали вагинално нешто се става,прави?



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот marija30)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.1.2012 15:05:54   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: marija30

nova sum na forumov i bi sakala da prasam kakvo e vaseto iskustvo posle otstranuvanjeto na endometriozna cista mislam za kolku vreme ste ostanaleuser posted image .pred 3meseci pravev laparoskopija hsg i histeroskopija.mesec dena se cuvavavme od minatiot mesec pocnavme da se obiduvame ama nisto.d-rot ne mi dade nikakvi lekarstva mi kaza posle 3meseci kontrola.strav mi e da ne mi se povtori pak cistata a znam i deka najdobar lek za toa e bremenost a iskreno i mnogu sum nestrpliva da gi vidam tie user posted image veke 3god se obiduvame.pozz



marija30 jas pravev laporaskopija i histeroskopija vo remedika kaj  dimitrov i mi dade cikloprogenova apcinja po sema se pijat i na nas isto ni rece posle mesec dena obid za bremenost a jas ostanav duri posle edna godina i pet meseci i eve si imame kerkicka pocna peti mesec a meguvreme non stop kontrola kaj ginekolog i brisevi na sekoj 6 meseci mojata bese cokoladna i mi kazaa deka ima sansi da se pojavi pak no za moja sreka fala mu na boga ne mi se povtori bidi strpliva i bez psiha i nervoza i obid za bremenost preku edna vecer ne sekoja vecer

(Одговор на членот marija30)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.1.2012 15:07:20   
mamicka77
melanija zavisi kakva ke e intervencijata zasto ke e kaj mene bese laporaskopija i histeroskopija i imam tri dupcinja edno vo papokot edno nad sramnata koska i edno na levata strana nakaj koskata od kukot a histeroskopijata mi bila vrsena odozdole

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.1.2012 15:09:02   
mamicka77
laporaskopijata mi e za cistite a histeroskopijata za supseptusot  pregrada na matkata

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.1.2012 15:33:18   
Melanija RR
Мамичка мене ми е превентивно,но имам и денес непрооден јајцевод,сега ако има уште нешто во момент ќе интервенираат.Инаку немам цисти,баш ништо.Ако знаеш пиши ми user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
10.1.2012 15:56:40   
babyhope
РР-јки дали некој приметил некоја разлика во менструалниот циклус после лапароскопија и хист-та? Јас вообичаено не ни осеќам кога ми доаѓаuser posted image или некои болки во текот на тие 5-6 дена. Сега имам некои силни болки кои навестуваат дека ќе добијам а и претходниот пат имав за време на целиот циклус. некој со слично искуство? 

(Одговор на членот anamarijaa)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
10.1.2012 16:20:04   
Melanija RR
И дефинитивно следниот циклус во февруари ќе правам лапараскопија и хистероскопија.
Што се мора подобро на време user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
23.1.2012 17:14:13   
schatzi
Zdravo Ringerajki user posted image .
Najprvin sakam da vi posakam na site ubava i srekna 2012 i da si  docekate site ovaa godina user posted image  ili user posted image .
Vi gi citam postovite i tocno znam niz sto pominuvate. jas vo Oktomvri 2010 pravev Laparoskopija i Histeroskopija so koi mi bea otstraneti 2 cisti na dvata jajnika , od koi ednata endometriozna i septum i mi bese odzatnat edniot jajcevod. Vo Februari 2011 ostanav bremena i sega sum srekna majka na 2 mesecno since.
Vi pisuvam na site da ve ohrabram za laparoskopija , ne e nisto strasno . a posle intervencijata samo opustete se i se ke si dojde. Pozdrav do siteuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.2.2012 18:48:54   
Melanija RR
Драги мои РР со ,,задоволство,, сакам нешто да ве информирам.
На ГАК инструментите не им се стерилизирани и незнаат ,т.е. не ми закажаа лапараскопија.Објаснување тие сеуште немаат стерилизатори и затоа зависат од хирургија.
Во понеделник се враќа докторот од пат па ќе видиме.

< Поракaта ја уредил Melanija -- 3.2.2012 18:49:44 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот schatzi)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
6.2.2012 11:42:12   
sunshine0704
Ej Melanija mnogu blagodaram, i jas cekam da mi se javat za laporaskopija bas mi bese na misla zosto posle dve nedeli uste ne me vikaat. Moze ke se pogodime vo isto vreme za laporaskopija user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
6.2.2012 13:17:29   
Melanija RR
Најново лапараскопија наводно правеле ,зборев денес со докторот па може утре ќе треба да одам и ќе имам информација дали деновиве ќе правам лапараскопија.
sunshine0704 тебе ти дадоа ли да пиеш Јасмин?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sunshine0704)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
6.2.2012 14:01:34   
sunshine0704
Da, mi dadoa, gi pijam veke dve nedeli, mi rece d-rot deka ke mi se javi koga da dojdam. Ok ajde daj Boze pobrzo da zavrsime so ova zasto cekanjevo e maka. Pozdrav i pisi ako imas info od koga ke prodolzat pak so laporaskopija

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
6.2.2012 16:08:22   
LUBA
Zdravo jas denes zvonev vo Gak za histerolaparoskopija i mi kazaa koga ke dobijam prviot den da i se javam,a do sega ne sum bila kaj nieden dr vo gak i ne znam kako e neli prvo treba nekoj dr da mi gi razgleda dokumentite pa posle da mi zakazat operacija i ne znam se pijat li nekoj apcinja i od koj den na ciklusot ili togas ke mi kazat i uste nesto sakam da ve prasam od koj doktor ste zadovolni vo gak za histerolaparoskopija.pozz

(Одговор на членот sunshine0704)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
6.2.2012 16:53:33   
Melanija RR
Luba мене докторот ми е по препорака на мојот матичен гинеколог.Така се видов со него во амбуланта и ме пратија на 3 кат кај сестра Борка и таа ми рече да се јавам на втор ден од циклус.Најчесто тогаш давале,т.е. им кажувале да пијат Јасмин.Од прилика така оди.Консултирајсе со матичниот кај кој доктор да се обратиш.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
6.2.2012 20:55:20   
deni29
Zdravo ringerajki! Jas sum nova na forumov i vi se obrakam za mislenje. Maticniot mi otkri endometriozna cista na matkata OD 4,5cm, so gusta sodrzina, i mi preporaca da ja vadam. So upat otidov na GAK i slucajno me pregleda D-r Sapunov koj mi rece da odam na dijagnosticka punkcija. Otkako mu kazav na maticniot, zbuneto rece deka neznae zosto bi mi pravele dijagnosticka punkcija, deka bi trebalo da odam na laproskopija. Me interesira dali nekoj so vakva dijagnoza pravel dijagnosticka punkcija i sto potoa, dali potoa se odi na laproskopija ili moze direktno na laproskopija? Kakvi se vasite iskustva na GAK i kolku cini laproskopija vo Remedika bidejki procitav deka Dimitrov bil najdobar za toa. Izvinete na dolgiov post megutoa navistina sum zbunete i neznam sto da pravam?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
6.2.2012 21:51:53   
Elimak
Zdravo Deni29. Eve sovet od eden patalec od endometrioza. Te molam razmisli i konsultiraj se uste sto pati ako treba pred da napravis bilo sto so cistata. Prviot pat koga mi otkrija endometriozna cista i jas bev kaj Sapunov na punkcija (i toa ne ednas tuku tri pati oti punkcijata nisto ne resava tuku samo ja prazni tecnosta a samata obvivka ostanuva i povtorno ke se napolni 99%). Drug rizik pri puncijata e sto moze da go prosiri endometrioznoto tkivo vo stomakot, dovolno e samo mal mikroskopski del da se promakne i da se naseli nekade kade ne mu e mesto :). Da ne dolzam punkcijata barem za mene se pokaza mnoooooogu los izbor. Na kraj pak zavrsiv na laparaskopija i se kaam sto porano toa ne go napraviv. Moj sovet e laparoskopija, barem ke vidat celata situacija kakva e i ke resat sve sto ima za resavanje. Ima mnogu dobri doktori vo recisi site kliniki pa duri i vo GAK koi ke ti ja napravat. Se nadevam pomognav izvini ako te zamoriv so predolgiot post :))))

(Одговор на членот deni29)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
6.2.2012 22:48:51   
deni29
Fala mnogu Elimak za sovetot.Ke moram da odam i kaj drug doktor da vidam sto ke mi kazat.Fala :-)

(Одговор на членот Elimak)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
22.3.2012 1:57:23   
Дечка
Zdravo zenski, imav vonmatericna bremenost okolu nova godina :-( i treba da pravam laparoskopija so histeroskopija najrano sega vo april. Ne mozam da se odlucam dali da odam kaj dr. Jadranka Georgievska, dr. Gligor Tofovski ili dr. Gligor Dimitrov.
Na prvo mesto mi e dr Jadranka bidejki kaj nea bev so vonmatericnata i sum mnogu zadovolna. Go vide embrionot koj drugi lekari ne uspeaa da go vidat i me lekuvase so metotreksat. Sepak se plasam sto se odnesuva do operacija. dr Jadranka mi kaza deka ako najdat luzna na mestoto kaj sto bil embrionot taa tuba veke nema da moze da se koristi. Vo takov slucaj ja vadat ili ja zapusuvaat tubata.

Znaci prasanjata mi se:
Za koj lekar od ovie trojca vie bi se odlucile?
Imal li nekoj iskustvo na vrakanje vo funkcija t.e. zacuvuvanje na tubata posle vonmatericna bremenost?

Mnogu mi e vazno da probam da ja spasam tubata zosto neznam vo koja sostojba mi e drugata. Imav uste edna neuspesna bremenost pred godina dena. Togas se somnevaa deka bilo vonmaterica vo sprotivnata tuba ama embrionot ne prodolzil da se razviva pa teloto samo ja resilo. Potoa pravev HSG i dvete tubi mi bea proodni. Ama slepite lekari ne vidoa deka imam prirastoci i deka se ustvari poluproodni - tecnost lesno ke pomine niz dekoe dupce. Samo dr. Jadranka go vide toa ama za zal kasno ja zapoznav.
Pred vonmatericnata golema bila sansata da go resat problemot. Sega nemam pojma i mnogu sum uplasena.

Fala sto me docitavte do kraj.

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
22.3.2012 18:41:32   
Melanija RR
Добро ни дојде user posted image
Пред 10 дена правев лапараскопија и хистероскопија на ГАК кај др.Трајковски.При самат интервенција ќе го видат другиот канал и ќе знаеш на што си.Дали има присластици ХСГ неможе со сигурност да покаже затоа се оди на лапараскопија,тоа ги разрешува сите дилеми за било каков проблем кој во самата интервенција се решава.
Затоа е пожелно да се направат и двете интервенции.Јас ја чекам отпусната листа па немам информации повеќе.
Каде и да одлучиш ти посакувам успех.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
22.3.2012 21:49:58   
Дечка
Ti blagodaram Melanija.
I dr. Trajkovski e mnogu dobar. Koga otkriv deka sum bremena po vtor pat vednas trk na klinika za da potvrdam i da vidat dali mi treba progesteron. Toj bese na smena, me pregleda, mu se vide somnitelna bremenosta i mi rece da ne se nadevam premnogu. Ama bev samo 2 nedeli bremena i ne mozese da se vidi plodot. Potoa maticnata i dezurnite vo Remedika velea deka Trajkovski se zbunil so toa sto go napisal vo izvestajot, deka plodot si e na mesto kaj i da e ke go vidime ...ama ete za zal ispadna deka toj bil vo pravo.


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
22.3.2012 22:38:24   
kapina
jas narednata inseminacija ke ja pravam kaj dr tofovskzdravje boze vo maji planirame so mm da praveme inseminacija neznam samo kojden mu e priemen za doktor jadranka ne bi sakala da zboruvam i da se povtoruvam bidejki imam loso iskustvo so nea najiskreno na nikoj ne bi ja preporacala

< Поракaта ја уредил kapina -- 22.3.2012 22:41:30 >

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
25.3.2012 10:45:26   
vanessa30
Jas neznam da ti kazam za drugite, no za prof, Gligor Dimitrov samo najpofalni zborovi. Jas kaj nego imam praveno laparo so histeroskopija, ama znaes kaj nego samo na privatno vo Remedika.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
25.3.2012 14:34:44   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Jas neznam da ti kazam za drugite, no za prof, Gligor Dimitrov samo najpofalni zborovi. Jas kaj nego imam praveno laparo so histeroskopija, ama znaes kaj nego samo na privatno vo Remedika.

isto i jas kaj nego se pravev vo remedika i sum prezadovolna

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

готвење!
детенце

Сакате да готвите за вас и за најмилите?

Да,секогаш. (62%)

Само кога имам време. (25%)

Поретко,преферирам друг да ми готви. (12%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!