|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јатрва ми...
15.2.2013 12:11:10   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: katalina1

Mojata idna jatrva uste sega si go pokaza vistinskoto lice.Do skoro mislev se' naj,naj za nea,no ja razotkriv,i padna maskata.Duri ne mi se veruvase toa sto go procitav...vakva sum bila,takva sum bila...Ottogas go smeniv mislenjeto za nea i ja igram nejzinata igra.Glumime deka mn.se razbirame i pocituvame.


I mene mnogu me interesira ova..Ajde katalina kazi koja e jatrvati da i pukneme seir user posted image
Kade pisuvala za tebe? Sram da i e user posted image

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Јатрва ми...
15.2.2013 14:26:48   
katalina1
Eve da pojasnam...znaci devojceto se' uste ne mi e jatrva,no naskoro ke bide.A za citanjeto,ne procitav tuka na forumot,iako so moeto pisuvanje ve navedov taka da pomislite.Ednas koga sednav na net,dever mi bese zaboravil da se odjavi od fb,na chat se uste bese so jatrva mi.Procepkav,t.e.spiunirav malce vo nivnite razgovori (sram da mi e) i doznav mnogu raboti,megu koi i nejzinoto mislenje za mene.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Јатрва ми...
15.2.2013 20:42:47   
mosa
Eve da pojasnam...znaci devojceto se' uste ne mi e jatrva,no naskoro ke bide.A za citanjeto,ne procitav tuka na forumot,iako so moeto pisuvanje ve navedov taka da pomislite.Ednas koga sednav na net,dever mi bese zaboravil da se odjavi od fb,na chat se uste bese so jatrva mi.Procepkav,t.e.spiunirav malce vo nivnite razgovori (sram da mi e) i doznav mnogu raboti,megu koi i nejzinoto mislenje za mene.



A lele Katalina 1,pa ti si bila dobra,si procitala na chat,a ovaa mojava pa me ogovara na sekade ama apla me ogovara.kaj bratucetka na mm so koja stojam mnogu dobro(koga sum bila na poragaj,koga mu pravevme krstevka i prv rodenden na sin mi) kaj zolva mi(koga mu bev devojka na mm zamislete si ne prisluskuvala sto sme pravele si mm vo soba i znaete na onaa rabotauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ),kaj tetka mu na mm od Svajcarija(normalno za da izvlece poveke pari od nejze otkolku jas)I uste mn,mn pati i sto e najvazno i den denes me ogovara ama jas ne sum glupacka kako nejze zatoa ja stavam na ignore pa sto saka neka pravi bas mi e gajle ne se ni zamaram so nejze.(i so dever mi isto) i mm konecno vide kakvi se sega sme malku na distanca.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Јатрва ми...
15.2.2013 23:06:06   
kapina
MOJOT DEVER SEKOJDEN E KAJ NAS NA RUCOK SI MISLES JAS SUM TUKA JAVNA KUJNA A IMA PARI DEKA DEKA POVEKE OD MENE KAKO NE MU E SRAM NEZNAM TAA NEGOVATA ZENA NE E SPOSOBNA EDEN MAZ DA SI ODRZAVA

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Јатрва ми...
11.3.2013 21:02:52   
Lacrymosa
Прва писмена по македонски јазик
тема: Мојата јатрва

Мојата јатрва не е злобна, не напротив. Можеби можам и да речам дека е фина, но само под услов ако не живееш со неа. Проста е и неподнослива на моменти. Прави толку гадни работи тоа чудо едно. Делиме тоалет кој го чистам само јас, се случува да не пушти ни вода после голема нужда. Оперирана е од фрлање на ѓубре од тоалет. Во случаите кога кантата е преполна, а не сме тука јас или свекрва ми да ја испразниме ја полева со вода за да склапне. Тоалетната хартија на волшебен начин доаѓа до тоалетот, таа не се купува. Смрдливите чорапи и гаќи на девер ми се мотаат по плочки бидејќи неможат да се стават во корпа за нечисти алишта. Доместос е непозната и недефинирана именка, а четката за шоља е митско изумрено суштество. Не ја интересира ништо живо, а мојата спална и е втор дом. Моите грицки, чоколатчиња, сокчиња и цигари се заеднички и функционираат по систем на самопослужување, додека нејзините се само нејзини. Самопослужувањето важи и за производите за лична хигиена, а јас и доаѓам како да е на психијатар само што кај мене е бесплатно. иако нема другарки, Многу е дружељубива. обожава да ссе дружи со моите другарки, да излегува со нас, да се влече со мене кога одам кај моите и тоа кога не е поканета и повикана, односно се самопоканува. Сепак, најмногу сака да се дружи со мене и маж ми кога одиме на некој концерт или некаде на шетање,а посебно кога славиме годишница или едноставно сакаме да одиме некаде на вечера САМИ.Малку со осетот има проблем, никогаш не и текнало да ме покани некаде ( не дека би отишла). проветрувањето е сосема непотребно, а нејзината нечиста долна облека ја чува во регал заедно со чистата. миењето чинии или бришењето прашена е исто така непотребна активност,а омилен спорт и е карање со девер ми во 4-5 сатот сабајле и тоа најчесто кога утредента имам испит. инаку сме многу блиски, секогаш кога ќе имам другарки те гости ни прави кафе за да може да ни се тупне со нас и да неможеме раат да си направиме муабет.
Мојата јетрва е цвет
каков што го нема во целиот свет

user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Јатрва ми...
4.5.2013 11:40:11   
masa
lacrymosa user posted image писменава.Леле читајќи за момент се попишманив од намерата да го напишам тоа што сакам,но сепак ќе се олеснам да не ми тежи.
Јатрва ми веќе неколку пати иде кога ние сме некаде на гости.Мене ми е многу непријатно,значи јас се срамам од нејзините посети.Предпоследниот пат бевме кај пријатели на ручек и она поминувала од таму и ги слушнала маживе на тераса пушеа и ај ќе се качам да ве видам и се качи си седна на првото слободно место што го најде,и го зема местото на домаќинката всушност и бидејќи просторот толку дозволуваше после другиве се подстиснавме за да седне домаќинката на ќош.Нормално прашавме каде е синот,а она ми се јави да го викне со зборовите "да дојдеш те бараат"user posted image И дојде детето,он е поголем од другиве деца и нека здрав и жив ама е многу немирен,во другата соба беше џунгла,а она никогаш не се помрднувала околу детето.Си ручаа и ние си отидовме они останаа.После тоа се искаравме така со мм заради неа.Мајка ми ме советува да не се замарам околу неа и да не се караме заради неа,ама некогаш неможам да издржам.Ако и речам јас ќе се скараме и нема да прозбориме повеќе па заради мм молчам.
Вчера исто.Имавме реприза на 1ви мај во двор кај едни пријатели со состав поразличен од оној од пред два дена и кога се собираме така кај домаќините се спрема само главното јадење и свежа салата,другите носат од дома спремни други мезиња,благо,помагаме сите во кујна,значи сме организирани да не биде товарто на еден кога се собираме кај некој без повод,па си помагаме и кога има повод и затоа се дружиме често.Еве ја она не им се седело дома,сакале кај нас да дојдат,ние не бевме дома па дојдоа.Пак исто внукот децава ги спобудале,она си седи и исто ние станавме да си одиме она остана.Кога иде ни за децата не носи ништо,ние секогаш по нешто носиме,ситници од типот овошни јогурти,гумени бонбони,чоколада,бонбони,секогаш различно.Она и кај нас кога иде не носи ништо за ќерката,а идат често особено во зима кога им е досадно дома.Ние кај нив одиме два пати годишно,за роденденот на внукот и за нејзиниот роденден и тоа годинава не чекала роденден само благо направила зошто внукот сакал,па немаше дома ни сок ни ништо,а имаше и една пријателка на гости додјена пред нас и неа со кафе,вода и парче благо ја пречека.мм сакаше да одиме иако му кажав дека рече дека немало да чека,па купивме поклон и отидовме.Значи она гледа да се спаси од "непотребните трошоци' и во зима не седи дома за да не троши струја.А не дека е до толку сиромашна,едноставно е скржава.За облека и за излегување не се гледа колку се троши,ама на се друго се штеди.Сега ми текна и дека кога се роди ќерката скоро два месеца,ако не секој ден преку еден беа кај нас да ја виделе,а сега ќе се породам доцна есен,цела зима ќе бидат кај нас [user posted image
Ова особено ми дојде да пишувам зошто утре ќе одиме кај свекрва ми на ручек,па пак ќе треба да се видиме,а јас веќе сум лута од вчера.А и кај мајка и е иста,не ности ни пармак за велигден,ни па станува да помогне околу масата,си иде како во хотел си седнува на маса,и освен за да јаде не викнува по детето.Можеби има и попроблематични од мојата,но мене и волку ми е многу.
Се извинувам на долгиот пост,ама МОРАВ да се олеснам некаде!

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Јатрва ми...
4.5.2013 20:59:56   
Палешка РР
...e одлепена скроз...многу си ја сакам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Јатрва ми...
7.5.2013 10:13:39   
bebence19
jas od ovoj vikend i oficijalno ke si imam jetrava, ne mi se dopaga , so deverot si ziveam mnogu, taa e premnogu napadna za celata okolina ama na drugite (svekor, svekrva ) ne im smeta , se obidov na svekrva mi (so koja sum mnogu bliska) da i kazam od okolku ne direktno tuku mamo (da da vikam mamo :) ) abe ne mislis deka mnogu e rano za tolku da e opustena jas ne bev taka i taa mi vika da gledam ama drug karakter ste :). na maz mi mu kazav abe so se zanesuva devojkata na brat ti a toj mi vika ne e tvoja rabota neka i rece brat mi nema sto nie da se mesame i ostana sega veka krevam race nie sme si odelno taa ke zivee so svekorot i svekrva mi i koga odam tamu ke si bidam ko na gosti, znam deka ke napravi milion problemi taa ama maz mi so brat mu imaat preubava komunikacija preubav odnos sto jas sigurno nema da go rasipam do sega sum go pocituvala od sega uste poveke, ako probaa taa da se mesa znam kako da se boram za toa sto e moe pa neka se pazi :) :) :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Јатрва ми...
7.5.2013 10:51:07   
Hunny
Ау, тешко на твојата нова јатрва, многу срдечен дочек имала од твоја страна според ова што си го напишала user posted image Шала на страна, ама навистина не гледам причина да ги предупредуваш останатите за нејзиното однесување, па и уште да ја споредуваш со тебе. Сите сме различни, а ако таа е лоша личност дозволи останатите сами да го видат тоа. На овој начин ти ќе изгубиш во нивните очи, зашто твоето однесување наликува на бранење на некаква територија.
Инаку мојата јатрва е многу добра личност, многу се почитуваме. Таа пред мене е омажена со деверот, имаат две деца, кои си ги сакам како мои. Јас немам браќа и сестри, исто и таа, па можеби и затоа имаме таков однос. Нејзините деца мојата ќерка ја нарекуваат сестричка. Се надевам дека ќе продолжиме така и во иднина.

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Јатрва ми...
7.5.2013 13:03:50   
bebence19
znaes kako za nekoi raboti treba vo start da si kazes inaku loso me imas razbrano jas se nemam raspravano so nea, nitu pak ke se raspravam , a svekrvata go pocna muabetot i jas se donavrzav, inaku spored mene ne e vo red taa kako devojka na deverot da stane da raskreva i da me mene nudi kafe sepak jas tamu treba da sum si ko doma a ne da sam gostinka na devojkata na deverot, znaci drugo e da rece sakas da ti pomognam???jas nema da i recam ne, a sekoj pat sum fina so nea, moze imas pravo ne treba da se sporeduvam ama ako taa do sega varese kafe mi pravese salati i se drugo a jas sum snaata taa uste ne so mislis kako ke e od sega koga ke zivee tamu i taa ke bide isto taka snaa???????znaci jas ne sakam napadni luge a taa e napadna, jas ne ja napadnav vo ocite na svekrva mi samo si kazav iskreno mislenje . Sto mislis deka taa nema kazano za mene????????????

bas mi e milo sto si zivees so tvojata jetrva, jas ne rekov deka nema da ziveeam ama ni na nea ni na nikoj nema da dozvolam da go razdeli maz mi od brat mu. toa e toa sto sakav da go istaknam.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Јатрва ми...
7.5.2013 14:06:22   
Bethany
Lele Bebence19 bas me nasmeja.
Pa sto ako zemala da raskreva i da te nudi kafe? Ocigledno ti se cuvstvuvas ugrozena od nea, ke ti go zazeme mestoto?
Namesto da si uzivas, i samata vikas odvoeni ste, ti se zamaras so takvi raboti. Mozebi za tvojot karakter e napadna, za nekoj drug e toa sosema vo red. Mora da naucis da gi prifakas onie koi se razliciti od tebe, se dodeka ne se zli i podli.

Navistina, gledaj da si izgradis odnos so nea, ne ja gledaj kako protivnik, sega vo red e da so nekoj karakter ne se slozuvame, ama vo se mozes da najdes dobri raboti. A i toa sto stanala da raskreva sigurno i na svekrva i na drugite prija, znaci vredna snaa ke imate user posted image

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Јатрва ми...
7.5.2013 14:31:44   
Mihaela 2010
hehehe daj boze mene nekoj da mi prai kafe,da me prasuva dali sakam ova -ona,rucek ,da raskrevauser posted image
jas jatrva nemam,imam snaa koja e daleku od mene,a i koga bese tuka si imavme ok odnos,ne sum cula muabeti od nea za mene,imam i zolva koja na pocetokot sakase da dirigira,da nametnuva nejzino mislenje,da ne tretira ko nie pomalku da znaeme,razbirame ama so tek na vreme vide nevide si se povlece i nikomu nisto

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Јатрва ми...
8.5.2013 7:58:25   
bebence19
e me suredivte , ama ne e problem veke nema da kukam od devojceto a ako sum ja pravilno procenila i ako stvarno ispadne deka e problematicna togas ke vi ja dam na vas user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Јатрва ми...
8.5.2013 8:08:54   
dostickage
bebence19 se duri ne ziveete zaedno neka ne te boli glava kakva e.kakva saka neka e za nejze e i za tie sto ziveat so nejze. ako ti se mesa vo ziveacka, ti vleguva doma i ti pravi problemi togas resi ja direktno i tolku.
i nema sto tebe da te boli glava dali taa ke go deli tvojot maz od brat mu ili ne , sepak tie se vozrasni luge sto bi trebalo da znaat da se grizat za sebe bez pripomos.
uzivkaj i kuliraj.
jas nemam jatrva amm imam dever sto vredi za 10 zolvi i 10 jatrvi zaedno, ama ne me boli glava zasto go imam direktno reseno toa sto mi smeta i sega si sedi nastrana i si gleda rabota user posted image

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Јатрва ми...
8.5.2013 9:47:22   
masa
Ех да можам и јас да решам,ама пров со мм треба да се скарам user posted image ептен е осетлив на неговата фамилија.Вчера баш спомнав нешто за неа и ме пресече одма да не сум равела буцки во фамилијата,најмногу што мразел такви работи,леле несмеам ни да речам,и цел цен нешто беше наапан и вечерта се скаравме безврска.Стварно никој директно не ми се меша во домот,си живееме одделно,ни па нешто често се гледаме,ама па несмеам ни да речам,треба да си ќутам голтам и да се смешкам.И мајка ми така ме советува,ама од хормониве ли е или ми прекипе веќе на моменти неможам.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Јатрва ми...
8.5.2013 10:00:43   
Mihaela 2010
Стварно никој директно не ми се меша во домот,си живееме одделно,ни па нешто често се гледаме,ама па несмеам ни да речам,треба да си ќутам голтам и да се смешкам

Pa jas ne razbiram togas koja e pricinata da reces nesto....mislam stvarno
aj da imate kavgi pa ok da reces da reagiras ama vaka???
ahh zeniiii crvot ne jadeuser posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Јатрва ми...
8.5.2013 10:02:04   
rina13
Chitam i prosto ne mi se veruva.Imate li vie devojki svoj zivot i svoi grizi,ili pobitno e zosto jatrvata varela kafe i go izgorela gezveto???Mislam deka muabetive se primitivni kako u staro vreme koga se sobirale na chesma da tracharat i da se zalat.So sekoj chovek mozesh da se razberesh so fino ako epten neshto ne biva.Vaka se se sveduva na rekla kazala i pritoa stvarate slika za sebe deka ste netolerantni i netrpelivi kon onie koi se razlichni od vas.Nemoze so site da se sakate no mozete da se pocituvate kako covecki sushtestva.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Јатрва ми...
8.5.2013 15:25:22   
niki
jas uste nemam jatrva od dever mi(na mm brat)
no imam jatrva od bratuced na mm, so koja vo nebroeni situacii bev sporeduvana od strana na sveki i ete do den denesen ja nemam dostignato vo covecnost, domakinluk, pocituvanje, ljubeznost isl.user posted image i ke lazam ako recam deka tie sporeduvanja ne mi precea
jatrva mi ne mi preci voopsto iako sme dvete nebo i zemja, se gledame ednas godisno i nemame sto nit da delimme niti da si dokazuvame edna na druga, no potenciranjeto na razlikite od strana na sveki e edna od pricinite poradi koi sveki ne ja mirisam
poentata mi e deka prifakanjeto nekogo ne znaci ne se raspravam so nego, no zad grb mu kopam grob i go obezvrednuvam na sekoj nacin, tuku znaci negoviot nacin na zivot i svakanja se negovi bez dodavanje epiteti dobari ili losi

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Јатрва ми...
8.5.2013 18:12:46   
Octavia

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

jas od ovoj vikend i oficijalno ke si imam jetrava, ne mi se dopaga , so deverot si ziveam mnogu, taa e premnogu napadna za celata okolina ama na drugite (svekor, svekrva ) ne im smeta , se obidov na svekrva mi (so koja sum mnogu bliska) da i kazam od okolku ne direktno tuku mamo (da da vikam mamo :) ) abe ne mislis deka mnogu e rano za tolku da e opustena jas ne bev taka i taa mi vika da gledam ama drug karakter ste :). na maz mi mu kazav abe so se zanesuva devojkata na brat ti a toj mi vika ne e tvoja rabota neka i rece brat mi nema sto nie da se mesame i ostana sega veka krevam race nie sme si odelno taa ke zivee so svekorot i svekrva mi i koga odam tamu ke si bidam ko na gosti, znam deka ke napravi milion problemi taa ama maz mi so brat mu imaat preubava komunikacija preubav odnos sto jas sigurno nema da go rasipam do sega sum go pocituvala od sega uste poveke, ako probaa taa da se mesa znam kako da se boram za toa sto e moe pa neka se pazi :) :) :)


Доволно е едната јатрва да има вакви заостанати размислувања и ете неволја... Не знам како може некому да му пречи ако некој раскрева маса или ако се понуди да свари кафе?! Мојот ментален склоп навистина не може да го сфати ова. За мене ова е незрело бранење на територија, очигледно некој се чувствува загрозен и се обидува да собере приврзаници. Страшно. И после се чудиме како можеле свекрвите да зборуваат „Јас кога бев невеста...“ и слично, а еве и помлади и кои би очекувале да се барем малку понеограничени прават кавги зашто тие кога биле невести не се однесувале така, па како може новава невеста така да се однесува... Девојката мене ми делува супер според овие две-три реченици, ручале, станала масата да ја раскрене и понудила кафе да свари, веројатно од почит. Ако не го стори тоа, веројатно забелешките ќе биле „Јадеше и си седи, ни да раскрене ни кафе да свари, се од мене чека...“. Оној што сака некому да најде маана, ќе ја најде и во доброто. За мене ова е страшно user posted image .

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Јатрва ми...
8.5.2013 19:17:08   
Melanija RR
Јас не го доживеам баш така постот на bebence19
Убаво пиша муабетот е дека веднаш била слободна споредба со неа која веднаш не се нудела и докажувала. Нормално кога си прва да чуствуваш помалку како твоја ,,територија,, , ама ете тоа дека биле различни.Денеска такви докажувања се ептен видливи кај парови каде уште девојката трча по соби да се докажува.Тоа е друга тема но ист муабет.
Јас се уште немам јатрва но секако ќе бидам и постара и поискусна , па ке ја претркам во варење кафе user posted image
Муабетот дека тоа докажување може и добро и лошо да се свати,знаејќи какви скачки се прават.Ете може сега е блиска со свекрвата а новата сака да се упика па нивниот статус ќе се смени.
Но мислам дека ќе им биде ок и ќе се навикнат user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Јатрва ми...
9.5.2013 7:32:05   
bebence19
fala melanija sto me odbrani user posted image , inaku luge jas vi kazav kako se custvuvam kako ne sakam napadni luge ne stitam teritorija sepak ke naglasam jas tamu odam na rucek na kafe i si odam doma kaj sum so mm sama, mi bese cudno i vi go kazav stravot inaku veruvajte mi na nea nemam zbor receno zbor nemam receno ili napraveno nekoja postapka za da ja navredam ............ znaci mi bese cudno i toa e toa ne sum zivotno da si belezem teritorija i da ne pustam nikoj vnatre a vie me napracvivte ko da sum zemala ne znam so da i prA vo koja kuka i da ides koga si tamu bila dva-tri pati e glupo da skosas da rabotis se za da se dokazes, ama koga ne znaat nekoi luge tuka da citaat i razmisluvaat podaleku od bukvalnoto napisano vo red.....e taka sega ve user posted image user posted image user posted image site i dajte ne me osuduvbajte neli ova e mesto deka mozam da kazam sto me maci.......

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Јатрва ми...
9.5.2013 11:46:26   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

fala melanija sto me odbrani user posted image , inaku luge jas vi kazav kako se custvuvam kako ne sakam napadni luge ne stitam teritorija sepak ke naglasam jas tamu odam na rucek na kafe i si odam doma kaj sum so mm sama, mi bese cudno i vi go kazav stravot inaku veruvajte mi na nea nemam zbor receno zbor nemam receno ili napraveno nekoja postapka za da ja navredam ............ znaci mi bese cudno i toa e toa ne sum zivotno da si belezem teritorija i da ne pustam nikoj vnatre a vie me napracvivte ko da sum zemala ne znam so da i prA vo koja kuka i da ides koga si tamu bila dva-tri pati e glupo da skosas da rabotis se za da se dokazes, ama koga ne znaat nekoi luge tuka da citaat i razmisluvaat podaleku od bukvalnoto napisano vo red.....e taka sega ve user posted image user posted image user posted image site i dajte ne me osuduvbajte neli ova e mesto deka mozam da kazam sto me maci.......


jas ne znam dali e glupo ili ne ona sto go znam e deka toa ne mi prija da go pravam pa koga odam na gosti, pomagam samo ako diraktno se pobara od mene nesto konkretno da napravam, ako nikoj nisto ne vika ne se ni nudam, a doma kaj mene voglavnom ne dozvoluvam gostite da mi pomagaat osven ako sami se zaletaat,
mislam ako nekoj ima tolkav keif da mi raskrene ne go sprecuvam, no ako raskrevanjeto vklucuva i zvocanje na smetka na moja (ne)cistota i vrata mozam da mu pokazam so poraka da ja zatvori od nadvor
problemot vo tebe go gledam sto si ja komentirala idnata snaa so svekrvata bez da imas obzir deka kolku i da im se sjajni odnosite vo momentov vo idnina tie dve ke imaat sopki vo nivniot odnos, a ti veke si odbrala strana koja se bazira samo na minatoto so pretpostavka deka poradi razlicnostite vie dve jatrvi ke bidete neprijateli
zivej si go zivotot i ostaj gi drugite da si go ziveat svojot, ne se sporeduvaj so nikogo, prifati si deka si edna edinstvena i nepovtorliva i trudi se toa sekogas da ostanes
toa sto ne sakas napadni luge vo ovaa situacija ne e tvoj izbor, tvoite preferenci ne mozat da bidat kriterium so kogo ke se zeni deverot, a koga toj veke ja odbral nea sigurno ima dobra pricina, a i ako zgresil sam treba da si otkrie
ti ne moras da ja sakas i nemora nejzinoto prisustvo i se sto pravi da ti prija no prifati ja takva, taka sto ke prifatis deka i dvete ste podednakvo dobri i vredni i postoi pricina zosto ste del od toa semejstvo iako mozebi dvete nikogas nema da ja doznaete, nitu pak taa pricina e ista i vazi i za dvete podednakvo


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Јатрва ми...
9.5.2013 12:19:36   
Bethany
Bebence19, ne mislam deka nekoj te osudil, ama ti trebase da bides spremna na sekakvi komentari stom si spodelila toa javno na forumot. Site sme razliciti, razlicito gledame, sfakame, razmisluvame, taka da ke ima i razliciti komentari. Nie ne sme bliski prijatelki pa da spodeluvas i da ocekuvas deka ke naides na razbiranje i ne znam ohrabruvanje, ili nekoj samo da te soslusa. Tuka se komentira. user posted image Ko sto ti iskomentira , taka i nie drugite.
Taka pak ke ti recam, uzivaj si, ako ponatamu ke vidis deka ke mozes da bides prijatelka so nea, bez razlika sto e razlicita od tebe, super, ako ne, ke si drzis distanca i ke si ja pocituvas kako zena na deverot, kako clen na semejstvoto i ke si gledas i uzivas so svoite najbliski.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Јатрва ми...
9.5.2013 12:31:20   
srculko
E aj sega neznam so poprvo da napisam jas za jatrva mi treba so denovi da se pisuva i pak nema se da moze da se napise ama pa i nema da i dadam tolku znacenje.znaci taa se zema so devermi posle nekolku mesecna vrska jas so mm odevme poveke od 5god pred da se zememe i uste od togas mi bese nekako ljubomorna na sveki i zborela kako nema moze da se zememe bla bla deka ja ne go sakam mm i trista gluposti koga se zemavme nejzinoto dete naseto vnuce imase pomalku od sest meseci posto ziveevme na ist sprat bukvalno na prsti odevme koga toa spiese gosti nedaj boze da ti dojdat koga placese nokeska pred nasata vtara go smiruvase koga mi idea drugarki preku den mi go pustase vo soba i me prasuvase dali smeta normalno mene deteto ne mi smeta ama non stop koga imav gosti znaci ne me prasuvase sakas mozes ne mozes koga sakase da se banja da mie sadovi samo od vrata mi vikase pocuvaj go malku ok nemav nisto protiv si gledavme crtani si igravme go hranev i sl.e sega posle skoro 2godini koga se rodi moeto dete kako na glava pa padna koga spiese moeto dete togas ona ke gotvese ke smukase ke se derese po nejzinoto isl mu nema kupeno edno cokolatce a nejzinoto skoro sekoj den kaj nas jadese i tuku aj sega sme nastrana pod kirija pa ne moram da gi trpam stvarno davam pari ama barem sum raat a tie so znaat sega neka pravat ako sakaat i na kukata neka se kacat samo i sega ne se mirni i sega im smetame tuku neka ne cuva gospod pa za drugo ne se sekiram mnogu

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Јатрва ми...
9.5.2013 13:10:58   
Malecka23
ехх јатрва ми..Она ти е фуфица од високата класа со лазна скормност и слаткоречивост и толку и е увежбано тоа што тешко некој што не забележува детали ќе може да ја прочита(среќа баш детали читам па одма ја пролистав).Со девер ми беа 10год во врска значи она е таа првата хаха и од минатата есен се верија.Арно ама коа јас дојдов тука беше спонтано и ненаметно да јас треба да живеам тука и дека јас ја иам слободата што никогш не сум гледала на тоа така а она беше гостинката.сеа од кога се верија раб се сменија пошто видов дека госпожата сака да биде во активностите поврзани со ручекот кај свеки-пошто скоро и само таму да се гледаме јас си се повлеков и ја оставив да продолжи со драмата а јас топло уживам со добро вино во нејзината претстава и воопшто не се замарам ако сака да раб ете повели.Не патам од комплексот дека е она е подобра и во образование и во хаха стаж кај свеки( дека он а е слаткоречлива константно и има разбирање во се во сите полиња а јас сум таа што знае да викне да каже реално што мисли да искоментира колку и ружно да звучи ќе го казам тоа что ми лежи на душа) бидејки едно знам дека е факт џабе и се сите дипломи и докторати кога не е човек и тоа се покажало ама тој што успеал да го види.Јас моето сум си го одиграла во клучни ситуации така да кој што сака нека прави.Со нејзе лично имам ок однос да не речам онака формално со лице и ми топ се гледаме еднаш на месец или два и толку глава не ме боли.Једино ми има паднато криво неколку пати кога сме биле на ручек кога на фин културен начин ги има навредено свекор ми и свекрва ми а они не сватија она ги кажа раб на маса гласно а мене ме гледаше во очи и луѓево ништо само се насмее пошто не ни сватија што се дешава.ЈАс само ја погледнав и не вредеше ништо да коментирам паметна е по погледот свати што мислам.Не може да дојде и да навредува а при тоа да ме става мене во ист кош,без разлика на моите несогласувања со старците сепак ние живееме тука во ист двор а она е далеку и мн ретко ги гледа и коа ќе ги види да вреѓа.Јас не сум така воспитана и мене тоа уопште не ми е ок.Многу луѓе паѓаат на најзината насмевка и комплиментите што нон стоп ги упатува ама мислам дека сватила дека кај мене не пали тоа и дека ја иам прочитано па така се е формално и така со граници што мене ептен ми одговара зашто да живеевме заедно јас немаше ни 5мин да ја издржам таа нејзина дволичност.

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?