|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
12.6.2010 12:58:30   
opasna
Ve molam ako sakte da mi dadete informacija od ko ke ti stigni resenieto za porodilnoto uste kolku vreme treba da se ceka za da se isplati.Porodena sum vo april a izlegov 45 dena pred termin od rabota nemam skrsen denar videno ni za ednokratnata pomos a ni porodilno VE MOLAM koj e drug april porodeno da mi kazi dali se oparil. POZZ

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Паричен надоместок
12.6.2010 13:04:31   
brineta88
За еднократна помош треба да поднесеш документи во завод и после неколку дена ќе ја добиеш, барем така беше случајот кај мене

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Паричен надоместок
12.6.2010 13:56:03   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: opasna

Ve molam ako sakte da mi dadete informacija od ko ke ti stigni resenieto za porodilnoto uste kolku vreme treba da se ceka za da se isplati.Porodena sum vo april a izlegov 45 dena pred termin od rabota nemam skrsen denar videno ni za ednokratnata pomos a ni porodilno VE MOLAM koj e drug april porodeno da mi kazi dali se oparil. POZZ


Мислам дека побрзо ќе добиеш еднократна помош, ако ти се средени и поднесени сите документи. А за породилното боледување, како одат работиве во државата ни, ќе почекаш малку user posted image јас се породив во декември, а зедов породилно во Март и тоа со врски user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Паричен надоместок
14.6.2010 11:31:13   
zaklina
mamicki ve molam kazete mi po kolku % od plata vi isplakaat porodilno?jas od fev sum na porodilno a duri denes mi stigna resenie za nadomestok i toa so 5000 den pomalku od platata sto ja zemav.kako e kaj vas?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Паричен надоместок
14.6.2010 11:43:34   
viksa
жаклина, јас знам дека на породилно отсуство треба да исплаќаат 100% од просекот на платата што си го имала во последните 6 месеци (кај мене барем до сега е така). Доколку мислиш дека нешто не е во ред со исплатата веднаш реагирај и подетални информации побарај од одговорните луѓе во фирмата каде што работиш.

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Паричен надоместок
14.6.2010 12:29:42   
MamaOhrid
Ако земаш плата повисока од 32.000 ден, максимумот што го земаш од фондот е токму 32.000 ден. Ако земаш помалку треба да земаш породилно онолку колку што ти е платата. Јас решение воопшто немам добиено, а пари земам секој месец различно. Разговарав со раководителката на сметководство кај мене на работата и ми рече дека за оние месеци кога има помалку работни денови и надоместокот ќе е помал, бидејќи во фондот пресметуваат основица по час и ја множат со бројот на работни часа во месецот. Ако месецот има помалку денови и надоместокот по автоматизам е помал.

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Паричен надоместок
14.6.2010 13:00:44   
zaklina
ke proveram utre sto ne e vo red.jas zemav fiksna plata i ne znam od kade go izvadile toj prosek -5000. vo sekoj slucaj vi blagodaram mnogu 

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Паричен надоместок
14.6.2010 13:18:33   
beki RR
Заклина, мене ми се случи нешто слично.Тоа е проблем кој го прават во фондот за здравство.Ми испратија помалку пари .Кога отидов ми рекоа дека тоа не е просек од мојата плата туку просек од целата фирма.
Мегутоа нив и тој просек за целата фирма им беше згрешен.Се побуднив, дека знам јас многу добро како се бара просек и дека не знам по која математика тие бараат просек, некој нова ли имаат измислено.После увидоа дека имаат грешка , и ми рекоа дека ќе ја исправат во наредниот месец , а тоа што сум го зела не може да се промени,разлика не дадоа, многу им било комплицирано.Оди таму , отвори си ги очите оти како кратат чудо едно.

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Паричен надоместок
15.6.2010 17:24:24   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

Денес е 9 јуни, јас уште немам земено породилно за април user posted image  .


Денес е 15 јуни и конечно зедов породилно за април. Овој месец со најдолго чекање. Аман веќе.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Паричен надоместок
16.6.2010 18:28:16   
opasna
jas sum porodena na 20 april a od 19 mart sum na porodilno i so oci nemam videno skrsen denar a mi stigna resenieto a porodilnoto a pari nema

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Паричен надоместок
17.6.2010 16:26:17   
opasna
DA VI KAZAM SE OPARIV JJJJJJJJJJJJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Паричен надоместок
1.7.2010 20:32:16   
opasna
Za maj ima nekoj zemeno porodilno ???????????????

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Паричен надоместок
1.7.2010 23:36:40   
Snowhite RR
Па јас уште за Април немам земено, а не па за Мај

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Паричен надоместок
2.7.2010 0:14:24   
JUKI
Јас се уште немам земено боледување откако останав на трудничко.user posted image user posted image (од 1 Март)
Март, Април,Мај,Јуни.......user posted image user posted image user posted image НИШТО НЕМА!!!


_____________________________

Лука и Милан се моите сонциња.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Паричен надоместок
2.7.2010 11:14:37   
MamaOhrid
Јас треба породилно за мај да земам, а во меѓувреме бидејќи сум на годишен одмор земав и плата за јуни. Сега супер ќе ми дојдат парите од породилното.

(Одговор на членот JUKI)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Паричен надоместок
2.7.2010 13:07:43   
Палешка РР
И јас не сум зела за Мартuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Паричен надоместок
2.7.2010 21:10:51   
opasna
lele ve zalam jas za maj i juni nemam zemeno

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Паричен надоместок
5.7.2010 11:55:25   
keti84
мамички утре треба матичната да ми го затвори боледувањето и треба да одам на лекарска комисија. Има некој искуство како идат тие работи со лекарската комисија и каде се наоѓа точно, фала Виuser posted image

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Паричен надоместок
5.7.2010 12:14:23   
vezilka RR
Лекарската комисија се наоѓа некаде кај Педагошка, не знам точно оти мажле одеше. Иначе обично тие ти даваат боледување за еден мсец и понатака треба секој месец истата постапка. Иначе за време на тоа боледување земаш 80% од плата..

(Одговор на членот keti84)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Паричен надоместок
5.7.2010 12:44:32   
keti84
имав читано некаде на форум на тема за лекарската комисија, се убив од барање и не можам да го најдам. Може некој да ми помогне, а се сеќавам дека таму имаше доста опишано како идат тие работи

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Паричен надоместок
7.7.2010 14:10:03   
MamaOhrid
Денес ми стигна породилното за мај.  user posted image  user posted image  user posted image

(Одговор на членот keti84)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Паричен надоместок
9.7.2010 0:05:38   
Slagjana
Мене ми стигна породилното за април user posted image

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Паричен надоместок
9.7.2010 0:10:00   
Палешка РР
Леле, по оваа тема сум user posted image  user posted image  user posted image
Немам земено породилно за Март user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Паричен надоместок
12.7.2010 12:41:12   
baby_bump
Читам за породилното од сите вас и косата на глава ми се крева.

user posted image user posted image user posted image
Јас на породилно сум дури од Октомври, но уште сега ме фаќа паника како ќе издржиме тие неколку месеци само со платата на мм.
Па тоа мало бебе има најмалку 100 евра месечни издатоци, па кирија, струја, храна????
Не знам каков е тој поттик за зголемување на наталитетот што ни го “дава“ државата, ама со каснење на породилно повеќе од 4 месеци ретко кој ќе се одлучи на бременост.
Дури со ваков однос ќе бидеме приморани да се вратиме на работа колку можеме побрзо, зашто мене барем платата ми е редовна.
Подобро да најдадм некоја жена да ми го чува детето а јас да одам на работа и да земам плата, отколку да седам на породилно без пари и само да се нервирам.
Не знам идни мајки, што мислите вие за ова??


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Паричен надоместок
12.7.2010 12:44:20   
Палешка РР
Јас тоа не би го направила за ниедни пари на светот!

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?