|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
13.9.2010 10:46:43   
majona
AKO E TAKA......sram da im e:-)
pa neli ne e feruser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Паричен надоместок
13.9.2010 11:16:29   
Werty
Да, да, за жал го укинаа додатокот за второ дете. Има додаток за трето дете - 8000 ден. иако не знам зошто е 8000 ден. кога во законот пишува 50% од просечна плата, која последниве 4-5 месеци според ДЗС е нешто над 20.000 ден. Туку, тие пари немаат за редовна исплата на породилните, а камо ли за додатоци user posted image

(Одговор на членот majona)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Паричен надоместок
13.9.2010 12:25:17   
beki RR
Па кога би, само што го донесоа законот го укинаа.Аман веќе, као е за земање пари не е проблем ама за давање , некако тешко оди.
И сега значи само 8000 за трето дете.А колку години ?
За четврто нели беше ако не се лажам, 15 години, па после и пензија за мајката.Така ли беше, или јас нешто криво има, разбрано?


(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Паричен надоместок
13.9.2010 12:36:33   
Werty
Za treto dete e 8000den (iako treba 50% od prosecna plata vo drzavava) 10 godini, ama dushata da ti izleze od dokumenti i administracija. A za cetvrto dete isto ima nadomestok, okolu 11.000 denari i starosna penzija za majkata, znaci koga ke napolni 62 godini (ako ne go smenat zakonot do togas), ako gi cuva decata do 18 godini i sekoja godina da podnesuva dokumenti za toa, i pod uslov da nema drugi modusi pod koi moze da ostvari penzija.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Паричен надоместок
13.9.2010 12:46:10   
vezilka RR
Дечки дали некој знае дали Општина Гази Баба дава еднократна помош за новороденче?

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Паричен надоместок
13.9.2010 15:55:01   
big_mama817
мислам дека сите општини дават еднократна помош

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Паричен надоместок
13.9.2010 22:54:31   
Medo
не даваат сите - еве кисела вода на пример не дава

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Паричен надоместок
14.9.2010 9:58:15   
majona
toa treba da prasate vo opstinata,vo princip site opstini davaat,TREBA DA DAVAAT NA SEKOE NOVORODENCE!

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Паричен надоместок
14.9.2010 14:57:52   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Дечки дали некој знае дали Општина Гази Баба дава еднократна помош за новороденче?


Их, прашав, не давале user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 2:28:24   
mmilena2
ИЗВОРНА ПОРАКА: Werty

Да, да, за жал го укинаа додатокот за второ дете. Има додаток за трето дете - 8000 ден. иако не знам зошто е 8000 ден. кога во законот пишува 50% од просечна плата, која последниве 4-5 месеци според ДЗС е нешто над 20.000 ден. Туку, тие пари немаат за редовна исплата на породилните, а камо ли за додатоци user posted image

Vo Juli ovaa 2010 g.Dobiv bliznaci,tie mi se tretto i cetvrtto rodeni deca...minatiot mesec podnesuvav baranje za roditelski dodatok za treto i cetvrto dete za koe i konecno dobiv resenie,vo nego vika vaka:
Deka iznosot na dodatokot iznesuva 50% od prosecnata plata isplatena po vraboten na republika Makedonija vo "predhotnata" godina.Toa presmetano iznesuva 8.048,00 denari mesecno.Taa roditelska pomos se zema 10 godini so sto,roditelot sekoja godina treba da podnesuva novo baranje za prodolzuvanje na pravoto za roditelski dodatok i redovno da nosi dokaz za redovna vakcinacija na site deca.I vo resenieto go ima samo imeto na ednoto od bliznacite(tretorodenoto dete).
A za penzija ne znam dali sleduva i na kogo,na moeto sledno odenje vo socijalnoto ke se informiram poveke za toa...

ZAKONOT POVEKE NE VAZI ZA:
VTORO RODENITE DECA I CETVRtTO RODENITE DECA,TUKU SAMO ZA TRETTORODENI OD APRIL 2010 GOD.

TRETORODKITE I CETVRTORODKITE KOI  RODILE PRED APRIL 2010 SI GO FATIJA STARIOT ZAKON(ZA TRETtORODKI 8,000,00 I ZA CETVRTORODKI 11.000.00+PENZIJA)

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 5:14:44   
ananikol
 


Dali ovoj zakon vazi za deca  rodeni  isklucivo vo Makedonija?(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 9:37:24   
Werty
а mmilena2 можес ли да напишеш кои се документи ги поднесуваше со барањето? 

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 9:44:19   
mama26
posledno sto slusnav neznam dali e vistina.majka rodi bliznaci 4to i 5to dete.ne i sleduvase penzija zasto rodila i 5to....bile bliznaci...trebalo samo edno da rodi...i aj sega...zakon nas.zenata ostana bez penzija so 5 deca 

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 9:51:54   
Палешка РР
По сторијата на А1 Министерството ја призна грешката и на жената и ги дадоа парите кои и следуваат. За жал така оди тоа кај нас.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 12:15:25   
mmilena2
ИЗВОРНА ПОРАКА: Werty

а mmilena2 можес ли да напишеш кои се документи ги поднесуваше со барањето? 

Prvo ke si otidete vo socijalnoto,od tamo ke vi dadat baranje,a vo nego pisuva za celata dokumentacija koja e potrebna...
Jas kolku sto se sekavam potreni mi bea:

1.IZVOD ZA SITE ZIVORODENI DECA

2.VENCANICA (fotokopija)

3.LICNA KARTA OD DVATA RODITELA (fotokopija)

4.POTVRDA IZDADENA OD SOCIJALNO DEKA NE E ODZEMENO RODITELSKOTO PRAVO
ZA NITU EDNO OD DECATA

5.POTVRDA IZDADENA OD SUD DEKA NE E ODZEMENO RODITELSKOTO PRAVO ZA NITU EDNO DETE (OVA SE PLAKA OKOLU 400 DEN.)

6.DOKAZ DEKA STE DRZAVJANIN NA R.M.(OVA VAZI ZA RODITELOT KOJ GO BARA PRAVOTO NA RODITELSKI DODATOK)

7.POTVRDA OD UCILISTETO DEKA DECATA REDOVNO JA POSETUVAAT NASTAVATA (ZA TIE STO SE SKOLUVAAT)

8.POTVRDA ZA REDOVNA VAKCINACIJA NA DECATA IZDADENA OD MATICNIOT LEKAR(zas ite deca posebna)

9.POTVRDA OD MATICNIOT GINEKOLOG DEKA MAJKATA ZA VREME NA BREMENOSTA REDOVNO GI VRSELA PREGLEDITE.

od prilika tie se,baraat i nekoj drugi dokumenti ama sve vo zavisnost od situacijata vo semejstvoto.
Kako sto rekov,vo baranjeto se navedeni potrebnite dokumenti,a toa go davaat vo socijalnoto koe e nadlezno za opstinata vo koja ziveete.

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 12:40:25   
mmilena2
Potreben i brojot na transakciska smetka zaedno so ovie dokumenti.
Toj e najvazniot,neli? BEZ NEGO NISTO user posted image  

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 12:51:06   
Werty
jas nemam poim kakvo e toa socijalno user posted image kaj se naogja vo skopje?

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 13:14:49   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol
Dali ovoj zakon vazi za deca  rodeni  isklucivo vo Makedonija?
(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Паричен надоместок
16.9.2010 13:32:09   
mmilena2
user posted image  Werty,pa toa zavisi vo koja opstina zivees,jas na primer ziveam vo opstina Karpos-Sk i se obrakam vo centarot za socijalni raboti koj se naoga vo "VLAE".

Ananikol,mislam deka poveke e vazno drzavjanstvoto da bide Makedonsko na roditelot koj bara pravo na dodatok,isto taka potrebno ke ti bide dokaz deka ne rabotis i zivees nadvor od zemjata...
Najubavo e ako si vo zemjava da se javis ili otides  licno i da prasas.Veruvam deka taka ke dobies najprecizni odgovori.

< Поракaта ја уредил mmilena2 -- 16.9.2010 13:33:50 >

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Паричен надоместок
18.9.2010 15:05:31   
penelopa
Еве и јас почнав да се позанимам за овие работи... и што да ви кажам ко странец а башка невработена ама баш ништо не ми следува...опрема за новороденче- тука е или пари и опрема вложи сопругот(единствено ова ке земеме), еднократна помош од општина не ни следува бидејќи даваат само на социјално загрозени семејстава а башка маж ми има превисока плата.....породилно не ми следува бидејќи не сум вработена.....така да се на се катастрофаuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Паричен надоместок
21.9.2010 16:18:24   
Sandric
Ti sledi od socijalno ednokratna paricna pomos za novorodeno, bez razlika dali si vrabotena ili ne

(Одговор на членот majona)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Паричен надоместок
22.9.2010 1:32:35   
mmilena2
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Еве и јас почнав да се позанимам за овие работи... и што да ви кажам ко странец а башка невработена ама баш ништо не ми следува...опрема за новороденче- тука е или пари и опрема вложи сопругот(единствено ова ке земеме), еднократна помош од општина не ни следува бидејќи даваат само на социјално загрозени семејстава а башка маж ми има превисока плата.....породилно не ми следува бидејќи не сум вработена.....така да се на се катастрофаuser posted image

пенелопа,тебе ти следува еднократна помош од општината.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Паричен надоместок
22.9.2010 5:13:35   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: mmilena2

Ananikol,mislam deka poveke e vazno drzavjanstvoto da bide Makedonsko na roditelot koj bara pravo na dodatok,isto taka potrebno ke ti bide dokaz deka ne rabotis i zivees nadvor od zemjata...
Najubavo e ako si vo zemjava da se javis ili otides  licno i da prasas.Veruvam deka taka ke dobies najprecizni odgovori.


Cisto sumljam deka im davaat na onie koi ne ziveat vo mk user posted image
bez razlika na drzavjanstvoto.
A kade mozam potocno da se informiram dokolku ne sum vo mk?(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Паричен надоместок
27.9.2010 11:37:44   
ben10
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Паричен надоместок
5.10.2010 17:33:57   
mmilena2
[/quote]

Cisto sumljam deka im davaat na onie koi ne ziveat vo mk user posted image
bez razlika na drzavjanstvoto.
A kade mozam potocno da se informiram dokolku ne sum vo mk?[/quote]
Можеш да се информираш во центарот за социјални работи,ама верувам дека ти си во старнство како турист,као? НелИ...така ке си се изјасниш 
Доколку не си туриста,незнам какви ти се правата,мој совет е да си се информираш...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali mozete da izdvoite vo vasiot zivot nekoja licnost na koja mozete da i ja kazete bukvalno sekoja tajna?

Da (40%)

Ne (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!