|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
12.7.2010 13:09:54   
baby_bump
Со една плата тешко ќе излеземе на крај Палешка.
Кога се планира семејство, првиот услов за донесување на дете на свет е да имаш доволно финансии, да имаш стабилна работа.
А вака? имаш работа, а немаш пари?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Паричен надоместок
12.7.2010 13:14:21   
Sandric
Samo da znaes deka i zena ne e taka mal izdatokuser posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Паричен надоместок
12.7.2010 13:21:53   
baby_bump
Не знам кај вас колку е, во мојот град се движи од 50-100 евра за 8 часови, а може и за помалку да се договориш, затоа што има многу невработени жени во средни години.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Паричен надоместок
12.8.2010 17:50:03   
MamaOhrid
Денес ми стигна породилното за јуни. Последно од моето породилно боледување. Сега сум само на плата. Убаво ми беше овие 2 месеци со 2 плати и породилно за 2 месеци user posted image . Убаво ми дојдоа парите.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Паричен надоместок
12.8.2010 23:13:20   
talisman
Здраво на сите, би сакала некој да ми помогне и да ми објасни некои работи во врска со породилното. Дали е во ред што од сумата за породилно се одбива персонален данок ??? Мое мислење е дека тој веќе се одбива при пресметката за плата и дека се исплаќа нето плата па како таква се доставува во социјално. Можно ли е два пати да ми се одбива тој данок. Знам дека се исплаќа 100 % од платата меѓутоа мене ми исплаќаат помалку, кога побарав извод од социјално под ставката П. Д 1 ( за што ми рекоа дека е кратенка за персонален данок ) стои сума која кога ќе ја соберам со исплатеното породилно, ја добивам мојата плата. Ме интересира дали навистина се исплаќа 100 % од платата или не ??? Ве молам доколку некоја од вас знае, нека ми помогне, за да можам на време да реагирам зошто ми „мириса„ дека некој нешто зезнал, незнам дали кај нас во кадрово или во социјално. Благодарам однапред ;)

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Паричен надоместок
15.8.2010 0:01:49   
Iv14
  • Talisman, mene mi stiga celata plata ( ne mi odbivaat pers. danok) i kolku sto znam ne ni treba da ti odbivaat. Sigurno e nekoj greska kaj tebe, podobro proveri si. pozz

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Паричен надоместок
15.8.2010 21:21:59   
talisman
Фала многу ИВ14 уште утре ќе одам да видам што е работата, ионака сум веќе накострешена за карање бидејќи кога го прашав службеникот зошто ми одбиваат и што значи кратенката ПД1, само ми одговори незнам и ме упати на фирмата. А од таму по некој нов начин на работа немаат никаква врска со пресметките и сл. само даваат матичен бр. и трансакциона сметка. Ќе видам утре што ќе биде, во секој случај фала ти уште еднаш user posted image

(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Паричен надоместок
15.8.2010 23:10:18   
Felly RR
Mоже да ти е стигнато помалку од платата ако имало неработни денови во месецот, тие денови ги одбиваат од платата и затоа може да е пониско боледувањето

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Паричен надоместок
15.8.2010 23:25:34   
talisman
Felly, Мислам дека нема врска со неработни денови бидејќи во тој случај не би ми одбивале иста сума секој месец. Како што веќе пишав погоре, под ставката П.Д 1 ми одбиваат одредена сума пари, а врска немам зошто, ниту што воопшто значи П. Д 1. Се обидувам да најдам на интернет нешто од закониве за да откријам, ама џабе. Ќе морам утре да одам на лице место и да ми појаснат. Се и да е кратенка за Персонален данок, не ми е јасно зошто само мене ми се одбива, а на мои колешки кои се на породилно не и по која основа ми се одбива секој месец 1 500 денари, што мене барем, не ми е мала сума пари. Останатите добиваат 100% од плата, а мене ми се исплаќа фиксна сума веќе неколку месеци ( не реагирав досега бидејќи породилното доцнеше па сега во август ми исплатија за 3 месеци ) а таа е помала од мојата реална плата баш колку се одбива за тоа одвратно П.Д 1 user posted image  

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Паричен надоместок
15.8.2010 23:29:23   
Felly RR
Во тој случај сигурно е нешто друго, најдобро да си провериш

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Паричен надоместок
15.8.2010 23:37:47   
Snowhite RR
Персонален данок не се плаќа, ако си во редовен работен однос персонален данок не плаќа фирмата, туку плаќа придонеси, а кога се работи за породилно, нема зошто да се одбива персонален данок, но породилното не е 100% од платата, туку тоа е просек од плата што фирмата ја пресметува, односно ја поминува, е сега ако фирмата секој месец поминува фиксна плата тогаш и породлиното ќе биде исто секој месец, ако е различна и породилното ќе се разликува од месец во месец. Сепак можеш да си прашаш ако нешто ти е сомнително

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Паричен надоместок
15.8.2010 23:53:16   
talisman
Фала ви многу за информациите! Значи не ми останува ништо друго туку што поскоро да одам до социјално и да видам што е работата бидејќи мојата фирма со месеци ми исплаќа фиксна плата, нема никакво варирање. Ајј кога ќе помислам дека морам да се расправам со шалтерски работници, секое влакно ми се крева, ама изгледа не ми преостанува ништо друго. Отидов да си го нахранам бебушот и на спиење, да наполнам батериии пред утрешното шоу пред шалтер user posted image  Фала ви па се читаме утре, обавезно ќе ви јавам што е и како, за секој случај уште некоја мамичка да си нема слични проблеми user posted image  
Поздрав

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Паричен надоместок
28.8.2010 21:25:51   
opasna
Lele ljuge kazvajte dali nekoj ima zemeno porodilno za juni e ova poke ne se izdrzva velat ajde tolku deca sireto go semejsvoto so da go sirime ko bez pari ne se mozi nisto aj sega decata neka ziveat od vozduh

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Паричен надоместок
28.8.2010 21:28:15   
Палешка РР
Јас немам земено за Мај опасна user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Паричен надоместок
30.8.2010 11:01:38   
baby_bump
Леле навистина ова со породилното е страшно.
Каква е политиката на оваа Влада?
Да го зголемиме наталитетот, но ништо да не јадеме, ниту ние ниту нашите деца???
Дали има некаков начин да се активираме ние трудниците и корисниците на породилно боледување, за да може нешто да се помрдне од оваа мртва точка?
Како може нешто да планираш кога не знаеш кога ќе ти стигне породилното?
Срамота е 4 месеци да немаш никакви примања, а ако приватните фирми закаснат со некое плаќање тогаш веднаш е тука инспекција да ги казни?
Зошто ја измислија бруто платата за фирмите?
Нека го применуваат и тие правилото до 15-ти во месецот да се исплати секое породилно боледување!!
Ајде дајте некој предлог да се активираме и да го кренеме гласот!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Паричен надоместок
30.8.2010 11:44:15   
vezilka RR
Прво треба да се провери во фирмите дали навремено ги поднесуваат документите.. Не знам дали е случајно или не, ама кога мојата колешка беше на породилно, јас ги носев документите за породилното во социјално и ги носев навремено..и неа исплатата не и доцнеше ниту еднаш. Исто беше и случајот со сестра ми, и кај неа на време ги носеа документите, и неа навремено и стигаа парите. Е сега по новите правила, за тие што се пријавени подолго од една година, не се носат документи секој месец, туку само првиот пат и тоа би требало да ги убрза постапките..само не знам дали тоа почнало да функционира..

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Паричен надоместок
30.8.2010 12:26:50   
opasna
Jas sum vrabotena kaj moite roditeli vo nivna firma i najredovno gi nosat dokumentite pa 4 meseci so oci nemam videno porodilno ova sramota stvarno

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Паричен надоместок
6.9.2010 3:56:44   
mmilena2
Zamislete jas sum  mama na 4 deca,od koi 2 imaat nepolni 2 meseca...
Na trudnicko sum od mesec Mart,porodilnoto treba da mi e otvoreno od mesec Juli ...
PARI imam zemeno samo ednas(Za mesec Mart)...Koga se javuvam vo socijalnoto,mi spustaat slusalka,koga se javuvam na rabota me lazat deka sve e vo red so dokumentacijata(ova neodamna go otkriv)...
Na kogo da mu objasnam deka ovoj problem za mene e  mnogu golem problem? Golem e zenicki...
Trebaat peleni,treba hrana,trebaat lekovi...Za vreme na bremenosta propustiv eden pregled zatoa sto nemav pari da si go platam...duri se pokajav za mojata odluka da si ja zadrzam povekeplodovata bremenost,zamislete si...ama aj,zdrav razum imam,a i jaka zenska sum pa znam da gi odbivam negativnite vlijanija...user posted image  A, slucajno i soprug imam,rodnini,prijateli...Iako toa ne treba da e resenieto za ovoj problem,drzavata treba da go najde...
Sega pa se nadevam ke me isplatat za sve naednas i dobro ke mi dojde sumata,ke i se raduvam malceuser posted image
Ama zatoa pa naredna bremenost i raganje od mene,ovaa drzava ne gleda povekje.user posted image
Sakam da kazam: tesko na onie zenicki i semejstva koi navistina zavisat od tie pari...

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Паричен надоместок
6.9.2010 14:55:26   
baby_bump
Вчера баш нешто ми кажуваа, но дали е точно ако некој знае да ми одговори:
наводно ако си вработена повеќе од една година во фирмата, документите се носеле само првиот пат во фондот, а ако си помалку од една година, се носело документи во фондот секој месец?
Ова е така или не?
И уште едно прашање, мене породилното треба да ми почне од 5 Октомври, (28 дена пред терминот), кога јас треба да ги однесам документите во фирмата? и кога нашиот книговодител треба да ги поднесе во фондот, веднаш или наредниот месец?





(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Паричен надоместок
6.9.2010 15:10:31   
Тања РР
Baby_bump јас колку што знам боледувањето ти го отвара матичниот гинеколог и тие документите ги носиш кај книговодителот на фирмата. Тој колку порано ги внесе, толку подобро. Јас за секој месец вадев ново боледување, не знам дали може само еднаш да се поднесат документи. 

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Паричен надоместок
6.9.2010 16:03:11   
Snowhite RR
Кога матичната ќе ти го отвори боледувањето ти го носиш кај книговодителот на фирмата, а фирмата документите ги поднесува откако ќе се породиш, зошто заедно со документите потребен е извод од детето, што значи кога ќе се породиш што побрзо извадете му извод на детето и однесете го во фирмата, за тие да можат побрзо да ги поднесат документите во фондот. Инаку од пред 2 месеци не се вади боледување секој месец, туку даваат едно од првиот ден кога почнува до последниот ден на боледувањето.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Паричен надоместок
6.9.2010 16:21:49   
baby_bump
Фала за брзите одговори, значи поднесувањето секој месец или еднаш, не зависи од тоа колку време имаш стаж во фирмата, туку тоа е ново правило.

Колку масеци најмногу ви има закаснето породилното?


(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Паричен надоместок
6.9.2010 16:33:13   
Snowhite RR
Значи ти само му носиш боледување, а после фирмата си ја брка работата, таа си носи документи во фондот месечно
Мене до сега да не е за подрек редовно ме исплаќаат, само еднаш ми каснеше 3 месеци, ама имало некои промени и затоа, па после ми исплатија 2 наеднаш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Паричен надоместок
13.9.2010 10:28:57   
majona
dali nekoj znae da mi kaze dali sleduva paricen nadomestok za vtoro dete i kolku,patem treba da se porodam tek 04.2011.......BLAGODARAM user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Паричен надоместок
13.9.2010 10:43:10   
Палешка РР
Мислам дека важеше до Април оваа година, но ајде нека каже некој друг ако знае.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот majona)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?