|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
7.5.2010 12:26:45   
MamaOhrid
Мамички, земал ли некој породилно за март? Јас сеуште не user posted image

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Паричен надоместок
7.5.2010 12:52:50   
Leonida
Ни јас. Ако даваат како минатиот месец ќе земам после 20-тиuser posted image

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Паричен надоместок
7.5.2010 12:56:11   
MamaOhrid
Никаков ред во исплатата на парите нема. Ако е како минатиот месец јас требаше да имам земено на 30 април. Од месец во месец парите ми стигнуваат со разлика од 15 дена. Е веќе да не можиш ништо да планираш.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Паричен надоместок
7.5.2010 13:17:37   
Leonida
Ах, не ми збори за париuser posted image
После 4 месеци доцнење мене почнаа да ми исплаќаат за породилно, и тоа така како што ти е тебе, секој месец плус  10-15 дена. Немам зборовиuser posted image
Инаку чув муабет од на мм  еден другар што работи во мвр дека и на нив им доцнат со плати последниве месеци. Срамота, скроз испразнет буџет, немаат скршен денар, па чекаат последен момент за исплата.
Еuser posted image те државата!

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Паричен надоместок
7.5.2010 18:09:59   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

Мамички, земал ли некој породилно за март? Јас сеуште не user posted image


Да се корегирам, денес ми стигнаа парите за март.  user posted image  user posted image  user posted image

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Паричен надоместок
7.5.2010 18:13:09   
Twins
isto i jas denes zedov za martuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Паричен надоместок
18.5.2010 22:32:09   
Rossana
Обезбедување на помош за опрема на новороденче
Правото за помош за опреме на новороденче се обезбедува за прво новородено дете како паричен надоместок и е еднократна помош на семејството.   Правото го користи еден од родителите, државјанин на Р.Македонија со постојано место на живеење во државата за дете родено во Р.Македонија.   Правото се остварува независно од материјалната состојба  за секое првородено дете, независно од тоа дали детето е родено во брак или вон брак.   Висината на помошта за опрема на новороденче се утврдува во зависност од просечниот месечен  приход на семејството на подносителот на барањето за остварување право на помош за опрема на новороденче, за првородено дете остварен во претходните три месеца пред поднесувањето на барањето. Висината на помошта за опрема на новороденче во зависност од остварениот просечен месечен приход на семејството на подносителот на барањето за остварување право за опрема на новороденче изнесува:
  1. 25% од основицата, за подносител на барање за остварување на право, чиј просечен месечен приход на семејството изнесува над 50% до 150% од основицата;
  2. 15% повеќе од износот утврден во алинеја 1 од овој став, за подносител на барање чиј просечен месечен приход на семејството изнесува под 50% од основицата;
  3. 70% помалку од износот утврден во алинеја 1 од овој став, за подносител на барање чиј просечен месечен приход на семејството изнесува над 150% од основицата и
  4. 95% помалку од износот утврден во алинеја 1 од овој став, за подносител на барање чиј просечен месечен приход на семејството изнесува над 200% од основицата. 
Приходи врз основа на кои се утврдува висината на износот на помошта за опрема на новороденче, се сметаат приходите остварени по сите основи како приход на целото семејство од чл.21 од Законот за заштита на децата. По исклучок на ставот 1 од овој член како приходи на семејството не се сметаат: детски додаток, посебен додаток, паричен надоместок за телесно оштетување, паричен надоместок за трошоците за згрижено дете во дом-семејство, паричен надоместок за помош и нега од друго лице и помош во случај на елементарни непогоди.   Рок за поднесување на барањето за помош за опрема на новороденче е 60 дена од денот на раѓањето на детето.

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 11:04:17   
mmilena2
Dali nekoj od vas znae da mi kaze:
Kolku vreme se ceka za isplata na boleduvanja poradi patoloska bremenost?
Mislam,od koga firmata ke gi predade dokumentite vo socialnoto ili vo fondot(ne znam tocno kako odi toa),kolku vreme se ceka za isplatata?

Jas sum veke na patoloska od Februar a se uste nemam zemeno nisto,se javiv vo firmata i mi rekoa deka ovaa nedela ke gi predadat dokumentite,a sega e veke Juni...Jas mislam deka nesto mi ckripi tuka...A vie?

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 11:18:54   
Sandric
Da prasam , ednokratna paricna pomos za prvorodeno dete se zima samo od socijalno ili i od opstina vazi toa ?
I koj dokumenti treba d se prilozat, ako nekoj moze da mi pomogne?

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 11:19:44   
Sandric
ИЗВОРНА ПОРАКА: mmilena2

Dali nekoj od vas znae da mi kaze:
Kolku vreme se ceka za isplata na boleduvanja poradi patoloska bremenost?
Mislam,od koga firmata ke gi predade dokumentite vo socialnoto ili vo fondot(ne znam tocno kako odi toa),kolku vreme se ceka za isplatata?

Jas sum veke na patoloska od Februar a se uste nemam zemeno nisto,se javiv vo firmata i mi rekoa deka ovaa nedela ke gi predadat dokumentite,a sega e veke Juni...Jas mislam deka nesto mi ckripi tuka...A vie?

Mislam deka i od firma malku ti ja utnale rabotatauser posted image

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 11:25:29   
mmilena2
Ahhhhhhhhhhhh,znaev deka e taka...a dali mozebi samata mozam da si gi brkam tie raboti?
Ili toa samo firmata(smetkovoditelot)?

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 11:27:55   
mmilena2
ИЗВОРНА ПОРАКА: mmilena2

Ahhhhhhhhhhhh,znaev deka e taka...a dali mozebi samata mozam da si gi brkam tie raboti?
Ili toa samo firmata(smetkovoditelot)?
mislev:knigovoditelot user posted image

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 11:35:25   
baby_bump
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Pa neli porodilnoto se presmetuva kako prosek od predhodnite 6 meseci (kolku si zemal plata ) pred da nastapi porodilno boleduvanje. Taka barem po zakonite pisuva. kako moze prosek od firmata da e 3000 den razlika. Ne mi e jasno ama ke cekam da vidam za januari i fevruari kolku ke mi prefrlat, pa ke vidam.


Не се пресметува од твојот просек, колку ти си земала плата, туку просек од платата која фирмата ја исплаќа тој месец. Ако сите работници земаат фиксна плата, тогаш и породилното ќе биде исто секој месец, затоа што просекот ќе биде ист, меѓутоа ако не се на фиксна плата, тогаш породилното ќе биде различно. Е сега не знам и јас зошто толкава разлика, можеби фирмата испалтила помалку плата тој месец. На пример фирмата јас каде што работам имаше случај минатата година да прими работници кои тој месец работеа само 10 дена и зедоа плата само за тие 10 дена и автоматски просекот беше многу мал тој месец и исто имаше реакции од колешката која беше на породилно тој период, породилното и било само 3000 ден, а инаку земаше 9-10 000 ден, што значи ралзика од 6-7000 ден. Прашај си во фирмата каде што работиш да не имало ваков или сличен случај



Ова, дека породилното ти зависи од просекот на платите кои ги исплатила твојата фирма, не е воопшто точно...
Твоето породилно зависи од твојата плата. Пред некое време се јавував во фондот за да си го проверам стажот и редовноста на плаќање на придонеси на мојата фирма и ме информираа дека: породилното ти изнесува 100% од платата, значи колку плата ти стига на трансакциона сметка, толку треба да ти биде породилното.


(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 12:01:49   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Pa neli porodilnoto se presmetuva kako prosek od predhodnite 6 meseci (kolku si zemal plata ) pred da nastapi porodilno boleduvanje. Taka barem po zakonite pisuva. kako moze prosek od firmata da e 3000 den razlika. Ne mi e jasno ama ke cekam da vidam za januari i fevruari kolku ke mi prefrlat, pa ke vidam.


Не се пресметува од твојот просек, колку ти си земала плата, туку просек од платата која фирмата ја исплаќа тој месец. Ако сите работници земаат фиксна плата, тогаш и породилното ќе биде исто секој месец, затоа што просекот ќе биде ист, меѓутоа ако не се на фиксна плата, тогаш породилното ќе биде различно. Е сега не знам и јас зошто толкава разлика, можеби фирмата испалтила помалку плата тој месец. На пример фирмата јас каде што работам имаше случај минатата година да прими работници кои тој месец работеа само 10 дена и зедоа плата само за тие 10 дена и автоматски просекот беше многу мал тој месец и исто имаше реакции од колешката која беше на породилно тој период, породилното и било само 3000 ден, а инаку земаше 9-10 000 ден, што значи ралзика од 6-7000 ден. Прашај си во фирмата каде што работиш да не имало ваков или сличен случај



Ова, дека породилното ти зависи од просекот на платите кои ги исплатила твојата фирма, не е воопшто точно...
Твоето породилно зависи од твојата плата. Пред некое време се јавував во фондот за да си го проверам стажот и редовноста на плаќање на придонеси на мојата фирма и ме информираа дека: породилното ти изнесува 100% од платата, значи колку плата ти стига на трансакциона сметка, толку треба да ти биде породилното.





Јас се сложувам со Snowhite. Кај мене е така. Прашав и во фондот и ми рекоа дека износот што го земам секој месец се менува бидејќи просекот на фирмата за секој месец е различен. Кај мене разлика има и до 5.000 ден од месец во месец.

By the way, земал ли некој породилно за април?

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 15:14:29   
Olga
Za mesec april nema uste pari, no kolku sto razbrav, od Fondot izvrsile promena na obrazecot koj go popolnuva firmata za porodilnoto ....i vo nekolku navrati im gi vrakale obrascite da gi koregiraat i dopolnat. Ednostavno kupuvaat vreme i posle ke gi obvinat firmite deka ne podnele dokumenti vo fondot, a ne deka e do niv isplatata

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 18:58:57   
Snowhite RR
„Dali nekoj od vas znae da mi kaze:
Kolku vreme se ceka za isplata na boleduvanja poradi patoloska bremenost?
Mislam,od koga firmata ke gi predade dokumentite vo socialnoto ili vo fondot(ne znam tocno kako odi toa),kolku vreme se ceka za isplatata?
Jas sum veke na patoloska od Februar a se uste nemam zemeno nisto,se javiv vo firmata i mi rekoa deka ovaa nedela ke gi predadat dokumentite,a sega e veke Juni...Jas mislam deka nesto mi ckripi tuka...A vie?“

Оваа порака ми стигна по пп од ммилена2, ако знае некој да и одговори

Јас мислам дека откако фирмата ќе ги поднесе документите во фондот, во рок од 1 месец треба да ги исплатат парите

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 19:02:06   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Pa neli porodilnoto se presmetuva kako prosek od predhodnite 6 meseci (kolku si zemal plata ) pred da nastapi porodilno boleduvanje. Taka barem po zakonite pisuva. kako moze prosek od firmata da e 3000 den razlika. Ne mi e jasno ama ke cekam da vidam za januari i fevruari kolku ke mi prefrlat, pa ke vidam.


Не се пресметува од твојот просек, колку ти си земала плата, туку просек од платата која фирмата ја исплаќа тој месец. Ако сите работници земаат фиксна плата, тогаш и породилното ќе биде исто секој месец, затоа што просекот ќе биде ист, меѓутоа ако не се на фиксна плата, тогаш породилното ќе биде различно. Е сега не знам и јас зошто толкава разлика, можеби фирмата испалтила помалку плата тој месец. На пример фирмата јас каде што работам имаше случај минатата година да прими работници кои тој месец работеа само 10 дена и зедоа плата само за тие 10 дена и автоматски просекот беше многу мал тој месец и исто имаше реакции од колешката која беше на породилно тој период, породилното и било само 3000 ден, а инаку земаше 9-10 000 ден, што значи ралзика од 6-7000 ден. Прашај си во фирмата каде што работиш да не имало ваков или сличен случај



Ова, дека породилното ти зависи од просекот на платите кои ги исплатила твојата фирма, не е воопшто точно...
Твоето породилно зависи од твојата плата. Пред некое време се јавував во фондот за да си го проверам стажот и редовноста на плаќање на придонеси на мојата фирма и ме информираа дека: породилното ти изнесува 100% од платата, значи колку плата ти стига на трансакциона сметка, толку треба да ти биде породилното.




Ти гарантирам дека е точно, затоа што тоа го работам, зависи и од платата, ама не 100%, затоа што јас еве на пример некои месеци земам помалку породилно, отколку што земав плата, а другиот месец повеќе од платата

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Паричен надоместок
1.6.2010 19:04:56   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

„Dali nekoj od vas znae da mi kaze:
Kolku vreme se ceka za isplata na boleduvanja poradi patoloska bremenost?
Mislam,od koga firmata ke gi predade dokumentite vo socialnoto ili vo fondot(ne znam tocno kako odi toa),kolku vreme se ceka za isplatata?
Jas sum veke na patoloska od Februar a se uste nemam zemeno nisto,se javiv vo firmata i mi rekoa deka ovaa nedela ke gi predadat dokumentite,a sega e veke Juni...Jas mislam deka nesto mi ckripi tuka...A vie?“

Оваа порака ми стигна по пп од ммилена2, ако знае некој да и одговори

Јас мислам дека откако фирмата ќе ги поднесе документите во фондот, во рок од 1 месец треба да ги исплатат парите


Мислам дека Annabel беше на патолошка.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Паричен надоместок
7.6.2010 12:08:41   
baby_bump
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Pa neli porodilnoto se presmetuva kako prosek od predhodnite 6 meseci (kolku si zemal plata ) pred da nastapi porodilno boleduvanje. Taka barem po zakonite pisuva. kako moze prosek od firmata da e 3000 den razlika. Ne mi e jasno ama ke cekam da vidam za januari i fevruari kolku ke mi prefrlat, pa ke vidam.


Не се пресметува од твојот просек, колку ти си земала плата, туку просек од платата која фирмата ја исплаќа тој месец. Ако сите работници земаат фиксна плата, тогаш и породилното ќе биде исто секој месец, затоа што просекот ќе биде ист, меѓутоа ако не се на фиксна плата, тогаш породилното ќе биде различно. Е сега не знам и јас зошто толкава разлика, можеби фирмата испалтила помалку плата тој месец. На пример фирмата јас каде што работам имаше случај минатата година да прими работници кои тој месец работеа само 10 дена и зедоа плата само за тие 10 дена и автоматски просекот беше многу мал тој месец и исто имаше реакции од колешката која беше на породилно тој период, породилното и било само 3000 ден, а инаку земаше 9-10 000 ден, што значи ралзика од 6-7000 ден. Прашај си во фирмата каде што работиш да не имало ваков или сличен случај



Ова, дека породилното ти зависи од просекот на платите кои ги исплатила твојата фирма, не е воопшто точно...
Твоето породилно зависи од твојата плата. Пред некое време се јавував во фондот за да си го проверам стажот и редовноста на плаќање на придонеси на мојата фирма и ме информираа дека: породилното ти изнесува 100% од платата, значи колку плата ти стига на трансакциона сметка, толку треба да ти биде породилното.




Ти гарантирам дека е точно, затоа што тоа го работам, зависи и од платата, ама не 100%, затоа што јас еве на пример некои месеци земам помалку породилно, отколку што земав плата, а другиот месец повеќе од платата




Еве, баш се распитав за овој проблем: во мојата фирма сите плати се фиксни и затоа нема разлики во висината на породилното, моја колешка која се врати од породилно пред пола година, исто ми потврди дека породилното цели 9 месеци било со фиксен износ.
Значи, во фирми каде што се исплаќаат плати врз основа на остварување, норми или проценти - може да се јави разлика поради разликата во просеците, во спротивно породилното секогаш е со фиксен износ, т.е сума која ви стига на трансакциска сметка.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Паричен надоместок
7.6.2010 12:19:20   
Sandric
A koj dokumenti treba da se prilo\at za ednokratnata paricna pomos?

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Паричен надоместок
7.6.2010 12:24:12   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Еве за да не лутате како мене, ви ги запишувам потребните работи за паричен надоместок за новороденче. Ве следува од државата и општината еднократна парична помош, колку точно изнесува не знам, но е некаде околу 5000 денари.

Потребни документи:
Од државата (се поднесуваат во социјалното во вашата општина)
*лична карта од мајката(фотокопија) исо оригинал на увид
*мајчина книшка на увид за мајката и потврда од гинеколог
*извод од матична книга на родени за детето
*Барање од социјално за остварување на еднократна помош за новороденче

Од општината (сите документи копии)
*извод од мк на родени
*извод од мк на венчани
*лични карти од двајцата родители со адреси на живеење во општината
*трансакциона сметка на едниот родител

Се надевам овие податоци ќе ви бидат од помошuser posted image
*



Eve Sandric, ima ovde napisano koi dokumenti se potrebni.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Паричен надоместок
9.6.2010 16:15:09   
MamaOhrid
Денес е 9 јуни, јас уште немам земено породилно за април user posted image  . Дали се израдува некоја мамичка ?

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Паричен надоместок
9.6.2010 16:20:55   
viksa
МамаОхрид и кај мене доцнеше породилното за месец април. Конечно ми исплатија на на 27.05. Инаку кога се распршав во социјално ме кажаа дека имало некаков проблем и дека поради тоа доцнеле исплатите. Обиди се и ти да исконтакираш, за да ти кажат кој е вистинскиот проблем

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Паричен надоместок
9.6.2010 16:29:19   
MamaOhrid
Вчера бев на работа и се видов со шефицата на сметководство и баш ја прашав, ама таа ми рече дека редовно ги доставуваат документите. И плус кај нас во моментов има околу 10 мајки што се на породилно и знам дека никогаш не доцнат со документите. Ќе почекам до петок, па ако не ми исплатат ќе одам во социјално да се распрашам. 
Фала viksa. user posted image

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Паричен надоместок
9.6.2010 18:59:03   
Sandric
Fala ti Rosana, a samo uste ova: sto ako edniot roditel ima adresa vo druga opstina dali vo toj slucaj ne ti sledi pomos od opstina?
I da ne znaete kade se naoga socijalno za opstina Aerodrom??

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

koe ime e poubavo
mamicka77

koe ime e poubavo

EVA (51%)

ANJA (49%)


Број на сите гласови: 240

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!