|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 19:24:50   
lidijas
I kaj mene sumata sekoj mesec e ista i taka treba i da bide, moze da se javi razlika od 20-30 denari.

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Паричен надоместок
18.4.2010 15:42:05   
Snowhite RR
Ако фирмата секој месец поминува иста плата тогаш и породилното ќе биде исто, кај нас во фирмата на пример има работници кои се на норма и секој месец префрламе различна плата, па така и породилното е различно. Породилното е просек на платата која ја префрла фирмата. Го знам ова, затоа што тоа го работам

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Паричен надоместок
18.4.2010 15:45:24   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Konecno i jas dobiv porodilno denes, za noemvri i dekemvri :))))).Neznam samo zosto razlikata e od okolu 3000 den pomalku za dekemvri. Neli odprilika treba da se isto za sekoj mesec. Jas bev osigurana na 15000 den. Vo resenieto mi stigna suma od 14500, a za dekemvri mi e 11000 prefrleno.


Во решението ти пишува 14500 ден за декември? Ако е така тогаш прашај си, зошто сумата треба да биде иста како во решението. Ако решението е за ноември, тогаш не значи дека и во декември ќе добиеш иста сума, како што кажав погоре, зависи колку плата фирмата поминала за тој месец

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Паричен надоместок
18.4.2010 16:14:33   
srnicka
Pa neli porodilnoto se presmetuva kako prosek od predhodnite 6 meseci (kolku si zemal plata ) pred da nastapi porodilno boleduvanje. Taka barem po zakonite pisuva. kako moze prosek od firmata da e 3000 den razlika. Ne mi e jasno ama ke cekam da vidam za januari i fevruari kolku ke mi prefrlat, pa ke vidam.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Паричен надоместок
18.4.2010 16:47:55   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Pa neli porodilnoto se presmetuva kako prosek od predhodnite 6 meseci (kolku si zemal plata ) pred da nastapi porodilno boleduvanje. Taka barem po zakonite pisuva. kako moze prosek od firmata da e 3000 den razlika. Ne mi e jasno ama ke cekam da vidam za januari i fevruari kolku ke mi prefrlat, pa ke vidam.


Кај мене има разлика и до 5000 ден. Јас работам во банка и кај нас платите се исти секој месец. Јас решение воопшто и немам добиено, а пари добивам секој месец различно.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Паричен надоместок
18.4.2010 17:03:29   
viksa

ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Pa neli porodilnoto se presmetuva kako prosek od predhodnite 6 meseci (kolku si zemal plata ) pred da nastapi porodilno boleduvanje. Taka barem po zakonite pisuva. kako moze prosek od firmata da e 3000 den razlika. Ne mi e jasno ama ke cekam da vidam za januari i fevruari kolku ke mi prefrlat, pa ke vidam.


Кај мене има разлика и до 5000 ден. Јас работам во банка и кај нас платите се исти секој месец. Јас решение воопшто и немам добиено, а пари добивам секој месец различно.



jas sepak mislam deka site onie koi dobile iplata koja e drasticno razlicna sekoj mesec togas navistina bi trebalo da se informiraat zosto e toa taka. Ne treba da postoi razlika. Jas dosega dobiv pet isplati i toa redovno okolu 15-ti vo mesecot i site se so ednakov iznos do denar.

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Паричен надоместок
20.4.2010 15:55:45   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Pa neli porodilnoto se presmetuva kako prosek od predhodnite 6 meseci (kolku si zemal plata ) pred da nastapi porodilno boleduvanje. Taka barem po zakonite pisuva. kako moze prosek od firmata da e 3000 den razlika. Ne mi e jasno ama ke cekam da vidam za januari i fevruari kolku ke mi prefrlat, pa ke vidam.


Не се пресметува од твојот просек, колку ти си земала плата, туку просек од платата која фирмата ја исплаќа тој месец. Ако сите работници земаат фиксна плата, тогаш и породилното ќе биде исто секој месец, затоа што просекот ќе биде ист, меѓутоа ако не се на фиксна плата, тогаш породилното ќе биде различно. Е сега не знам и јас зошто толкава разлика, можеби фирмата испалтила помалку плата тој месец. На пример фирмата јас каде што работам имаше случај минатата година да прими работници кои тој месец работеа само 10 дена и зедоа плата само за тие 10 дена и автоматски просекот беше многу мал тој месец и исто имаше реакции од колешката која беше на породилно тој период, породилното и било само 3000 ден, а инаку земаше 9-10 000 ден, што значи ралзика од 6-7000 ден. Прашај си во фирмата каде што работиш да не имало ваков или сличен случај

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Паричен надоместок
20.4.2010 16:02:00   
Snowhite RR
Се надевам дека барем малку ви помогнав да ви разјаснам

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Паричен надоместок
20.4.2010 16:03:31   
topce
имам пишано ама ме мрзи да барам.
значи освен просекот во ФЗО исплаќаат според работни часови.
мене ми се случи истата работа и кога им се бунев така ми објаснија
и кога си пресметав навистина така испадна.
ама тоа беше пред да почнат со бруто плата.е кога почнаа со бруто плата
секој месец земав иста плата од ФЗО.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Паричен надоместок
20.4.2010 16:10:02   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

значи освен просекот во ФЗО исплаќаат според работни часови.



Точно. Јас земав потврда од фондот кога требаше да пријавам приходи во УЈП и таму имаше за секој месец работни саати и основица по работен час. И тука е логиката зошто за февруари земав 5000 ден. помалку во споредба со декември. Декември има 184 работни часа, а февруари 160.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 9:38:24   
Olga
Mamicki (od Skopje) , znam deka na poveketo ni ima stignato resenie deka se odobreni baranjata za prodolzuvanje na nadomestokot  za vtoro, treto.. dete, no od parite ni traga.... Posle januari nema nisto stignato. Ima li nekoj informacija?


(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 9:50:54   
BILE.F
Јас имам една молба: Ако може некој убаво да ми објасни кои документи ги однесовте вие за породилното боледување ( ако сте заминале регуларно, 28 дена пред датумот за породување)?

Во образецот од социјално пишува:
1. Извештај за привремена спреченост од работа - ( претпоставувам дека ова е за тие што заминале на породилно 45 дена пред датумот, или користеле патолошка)
2.Извод на бебето(кај породилното боледување) - (претпоставувам оригинален извод од матична книга на родените за бебето, и документот од матичниот гинеколог)
3. Мислење од лекарска комисија после 15-от ден од првиот ден на спреченост на работа - ( исто претпоставувам дека ова е за тие што заминале на породилно 45 дена пред датумот, или користеле патолошка)

Другите документи се обврска на фирмата.



_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 9:58:26   
pacuvce
Носиш Извештај за привремена спреченост на работа,тоа ти е всушност боледувањето од гинекологот и Извод од матична книга на родени за бебето...Се друго е обврска на фирмата...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 9:59:11   
ikipp
ИЗВОРНА ПОРАКА: Olga

Mamicki (od Skopje) , znam deka na poveketo ni ima stignato resenie deka se odobreni baranjata za prodolzuvanje na nadomestokot  za vtoro, treto.. dete, no od parite ni traga.... Posle januari nema nisto stignato. Ima li nekoj informacija?


mene mi ima stignato,ama od prileo sum,neznam tamu kaj vas zosto nema uste

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 9:59:57   
BILE.F
user posted image user posted image user posted image pacuvce!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 10:06:03   
Еца
Јас ниту решение не сум добила откако ги обновив документитеuser posted image А пари колку што сум запознаена никој нема земено, празен буџет. Којзнае кога ќе земемеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 11:35:18   
Slagjana
Да ви се пофалам! Вчера ми стигнаа првите пари од породилното за месец јануари. user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 14:29:58   
Snowhite RR
Еве и јас проверив сега ми стигнале пари за породилно за фебруари, помалку се во однос на јануари за 1 000 ден ама нема врска, битно ги испалтиле навреме

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 23:33:33   
Tanja K.
Mamicki gledam deka kaj nikoj nema stignato pari za vtoro dete.Deneska kaj mene na vrata dojde cicko postaruser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image i mi broese pari za 3 meseci.Januar,fevruar i mart.Taka da ocekuvajte denovive pari.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Паричен надоместок
21.4.2010 23:48:13   
Еца
Тања како поштар? Па нели ни бараа трансакциска рекоа нема веќе поштар да ги носиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Паричен надоместок
22.4.2010 12:12:08   
Snowhite RR
И мене ми побараа трансакциска кога поднесував за еднократна помош за првородено, ама чичко поштар ми ги донесе

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Паричен надоместок
23.4.2010 18:14:53   
BILE.F
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Еве за да не лутате како мене, ви ги запишувам потребните работи за паричен надоместок за новороденче. Ве следува од државата и општината еднократна парична помош, колку точно изнесува не знам, но е некаде околу 5000 денари.

Потребни документи:
Од државата (се поднесуваат во социјалното во вашата општина)
*лична карта од мајката(фотокопија) исо оригинал на увид
*мајчина книшка на увид за мајката и потврда од гинеколог
*извод од матична книга на родени за детето
*Барање од социјално за остварување на еднократна помош за новороденче

Од општината (сите документи копии)
*извод од мк на родени
*извод од мк на венчани
*лични карти од двајцата родители со адреси на живеење во општината
*трансакциона сметка на едниот родител

Се надевам овие податоци ќе ви бидат од помошuser posted image
*



Сега го приметив ова! Дали ова значи дека еднократна помош ни следува и од општината и од државата?


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Паричен надоместок
23.4.2010 18:17:09   
Еца
Зависно во која општина си, на пример јас сум информирана дека од општини даваат само Аеродром и Карпош, ако знае некој и за друга општина нека пишеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Паричен надоместок
24.4.2010 13:45:31   
BILE.F
Јас сум во Кисела Вода. И тука даваат, золва ми минатата година зема 5000ден.

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Паричен надоместок
25.4.2010 12:43:55   
Tanja K.
i jas se zacudiv koga mi kazaa deka mi stignale na raka.badijala e taa transakciona smetka

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?