|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
23.3.2010 17:44:33   
Mucka
dali se dobija novcana pomoc ukoliko je majka stranac i koja je procedura?

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Паричен надоместок
23.3.2010 20:04:16   
Tanja K.
izvini Pacuvce,vo pravo si.Gresno procitanouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image A jas nezemav ,za mene bese smenet veke zakonot.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Паричен надоместок
25.3.2010 17:08:05   
Annabel
Јас пак на темава, не дека сум алчна за пари, ама да си земам ако ми следува еднократната парична помош од општината....

За општина Центар каде треба да се обратам, или ако нема никој од општина Центар, мамички од другите  општини во која служба во вашите општини поднесовте барање за едниократна парична помош?

Денес поднесов документи за паричен надомест за второ дете и никој не ми спомна дека ќе треба да поднесувам потврди за вакцини, а гледам дека вие поднесувате...Како оди тоа? Самоиницијативно ги носите или пак ви испраќаат нешто по пошта?

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Паричен надоместок
25.3.2010 17:30:06   
fantom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Јас пак на темава, не дека сум алчна за пари, ама да си земам ако ми следува еднократната парична помош од општината....

За општина Центар каде треба да се обратам, или ако нема никој од општина Центар, мамички од другите  општини во која служба во вашите општини поднесовте барање за едниократна парична помош?

Денес поднесов документи за паричен надомест за второ дете и никој не ми спомна дека ќе треба да поднесувам потврди за вакцини, а гледам дека вие поднесувате...Како оди тоа? Самоиницијативно ги носите или пак ви испраќаат нешто по пошта?

Eve deka kaj nas jas gi brkam tie raboti ke se obidam da ti pomognam.Kako prvo,uste koga si otisla da gi podnesuvas dokumentite za vtoro dete na isto mesto trebalo da gi podneses i dokumentite za ednokratna pomos.Barem kaj nas e taka.Taka da prviot mesec treba da dobies ednokratna pomos i nadomest za vtoro dete istovremeno.
Inaku za vakcinite i toa trebalo da ti kazat,toa e obavezno i ne isprakaat nisto po posta.Koga ke go vakciniras deteto go davas obrazecot koj prethodno ti go davaat od socijalnoto,i tuka doktorot udira datum i pecat koga e vakcinirano deteto.Toj list,obrazec si go kopiras,a originalot go nosis vo socijalno odma otkako ke go vakciniras deteto.Naredniot mesec koga ke go vakciniras so kopiraniot list ke si ides i pak ke go dades za da udrat nov pecat i potpis,pak kopiras i pak go davas originalot vo socijalnoto i se taka dodeka ne ti zavrsi nadomestokot za vtoro dete koj trae 9 meseci.Ako nesto pak ne ti e jasno slobodno prasaj so mozam ke ti pomognam

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Паричен надоместок
31.3.2010 14:29:58   
MamaOhrid
Се изненадив. Денес ми префрлија породилото за февруари. Некако ко рано ми дојде, ги очекував парите кон 10 април. Како и да е,супер ми дојдоа. 

(Одговор на членот fantom)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Паричен надоместок
6.4.2010 13:56:22   
Tanjicka
mamicki, do kade ste so parite od porodilnoto? jas posledno zemav za dekemvri, a od rabota se mi e podmireno zaklucno so februari.zemala li nekoja od vas za januari i koga, i imate li broj telefonski nekoj da se javam da prasam imaat li aber pari da pustat?

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Паричен надоместок
7.4.2010 16:30:24   
Annabel
Дали земал некој породилно за февруари?

Јас прв пат ќе земам породилно, дали задолжително прво мора да добијам решени за да ми стигнат парите?

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Паричен надоместок
9.4.2010 17:32:40   
MamaOhrid
Да, јас зедов породилно за февруари на 31.03.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Паричен надоместок
9.4.2010 17:45:38   
Еца
Дали некој доби пари од социјално за второ/трето дете откако ги обнови документите?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Паричен надоместок
9.4.2010 17:48:15   
pacuvce
Јас последни пари за второ дете добив за декември,а дури вчера добив решение за обновените документи...Од парите ни трага ни глас...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Паричен надоместок
9.4.2010 23:50:42   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Јас пак на темава, не дека сум алчна за пари, ама да си земам ако ми следува еднократната парична помош од општината....

За општина Центар каде треба да се обратам, или ако нема никој од општина Центар, мамички од другите  општини во која служба во вашите општини поднесовте барање за едниократна парична помош?

Денес поднесов документи за паричен надомест за второ дете и никој не ми спомна дека ќе треба да поднесувам потврди за вакцини, а гледам дека вие поднесувате...Како оди тоа? Самоиницијативно ги носите или пак ви испраќаат нешто по пошта?



јас добив еднократна парична помош од 10000 ден минатат година од општина карпош. Се водиме на адресата на свекрва ми во карпош 2, а живееме во центар.  Мм ми ја однесе само отпусната листа, изводот на нина и извод на венчани. Ништо друго. после 2 месеци не известија дека парите се префрлени на сметка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Паричен надоместок
16.4.2010 23:08:52   
Tanja K.
Дали има кај некој стигнато на трансакциска сметка,пари за второ дете.Јас добив пред 1-2 недели решение дека е одобрено.Ама пари нема!!!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Паричен надоместок
16.4.2010 23:14:24   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Дали има кај некој стигнато на трансакциска сметка,пари за второ дете.Јас добив пред 1-2 недели решение дека е одобрено.Ама пари нема!!!!!


Тања,исто е и кај мене...Решение има,пари нема!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 1:07:47   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

mamicki, do kade ste so parite od porodilnoto? jas posledno zemav za dekemvri, a od rabota se mi e podmireno zaklucno so februari.zemala li nekoja od vas za januari i koga, i imate li broj telefonski nekoj da se javam da prasam imaat li aber pari da pustat?


Јас добив породилно за јануари на 29.03 а инаку и кај мене заклучно со фебруари се ми е подмирено од работа
а за еднократната помош ниту решение нуту пари се уште немам видено, пред повеќе од еден месец ги поднесов документите

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 1:09:54   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Дали земал некој породилно за февруари?

Јас прв пат ќе земам породилно, дали задолжително прво мора да добијам решени за да ми стигнат парите?


Јас за јануари добив решение, мислам дека првиот пат е задолжително, а после тоа не знам, за фебруари немам добиено решение ниту пак пари, некоја од поискусните мамички нека ми каже дали секој месец се добива решение или само првиот пат

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 13:34:43   
lidijas
Jas dobiv porodilno za februari pred nekoj den. Inaku Resenie stignuva samo ednas i potoa isplakaat pari za porodilno. Prviot mesec se kasni mnogu moze da zemete porodilno za mesec-dva iako site dokumenti se vo red. Uzas.
Od opstina Karpos sleduva ednokratna paricna pomos mislam bea 6000 den. Isto taka i od Centar za socijalni grizi ili Detska zastita ima ednokratna pomos od okolu 5000 den. a se podnesuvaat dokumenti vo podracna ednica(za Karpos e vo Vlae)najdocna do tri navrseni meseci na bebeto.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 13:40:55   
Leonida
Јас за фебруари немам уште добиено породилно, а претходниот месец ми префрлија на 9ти. И тоа страшно ме нервира. Секој месец во различен термин ми префрлуваатuser posted image
Инаку и јас имав поднесено во општина Карпош и по 2-3 месеци ми префрлија 6.000 ден., а од Центарот за социјални грижи не ми се стигнати уште.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 13:54:22   
Палешка РР
Јас не сум зела боловање од јануари user posted image , а додатокот за второ дете ми иде редовно.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 14:10:14   
srnicka
Konecno i jas dobiv porodilno denes, za noemvri i dekemvri :))))).Neznam samo zosto razlikata e od okolu 3000 den pomalku za dekemvri. Neli odprilika treba da se isto za sekoj mesec. Jas bev osigurana na 15000 den. Vo resenieto mi stigna suma od 14500, a za dekemvri mi e 11000 prefrleno.

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 14:10:23   
big_mama817
колку што јас знам боледување нема и пари за трето дете бидејќи наводно буџетот бил празен

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 14:14:20   
srnicka
Ima . jas denes zemav prvpat

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 16:34:36   
Tanjicka
lele, citam deka pustale pari i epten se izraduvav, srekan onaka proveruvam na smetkata i ne mi prefrlile i epten se iznervirav, posledno mi prefrlija na 09.03.10 za dekemvri, a veke mi e od rabota se podmireno zaklucno so mart, abe ke zbesnam, sto mislat od vozduh li da ziveemeuser posted image .kazete mi dali nekoj ima telefonski broj kaj da zvonam vo ponedelnik i da prasuvam?

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 16:54:27   
viksa
i mene mi pustija pari pred dva dena. dosega site meseci redovno mi isplakale

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 18:37:31   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Konecno i jas dobiv porodilno denes, za noemvri i dekemvri :))))).Neznam samo zosto razlikata e od okolu 3000 den pomalku za dekemvri. Neli odprilika treba da se isto za sekoj mesec. Jas bev osigurana na 15000 den. Vo resenieto mi stigna suma od 14500, a za dekemvri mi e 11000 prefrleno.



И јас секој месец земам различен износ, за февруари беше убедливо најмал. И прашав во фондот, а оттаму ми рекоа дека секој месец износот се менува зависно од просекот на фирмата.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Паричен надоместок
17.4.2010 18:40:59   
viksa

ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Konecno i jas dobiv porodilno denes, za noemvri i dekemvri :))))).Neznam samo zosto razlikata e od okolu 3000 den pomalku za dekemvri. Neli odprilika treba da se isto za sekoj mesec. Jas bev osigurana na 15000 den. Vo resenieto mi stigna suma od 14500, a za dekemvri mi e 11000 prefrleno.



И јас секој месец земам различен износ, за февруари беше убедливо најмал. И прашав во фондот, а оттаму ми рекоа дека секој месец износот се менува зависно од просекот на фирмата.



jas mislam deka sumata na isplatata bi trebalo da bide iste sekoj mesec (kaj mene e taka). Sumata sto ja isplakaat zavisi od prosekot za plata sto sekoj firma bi trebalo da go ima. Spored toa i sekoj mesec bi trebalo isplatata da bide ista.

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?