|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.7.2010 20:15:58   
Idna mamica
Devojki moi ajde da vidime kolku LH, FSH,PROGESTERON I ESTROGEN se uslov za bremenost

< Поракaта ја уредил Палешка -- 13.7.2010 20:27:05 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.7.2010 20:16:37   
Idna mamica
Ajde bidete aktivni user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 13.7.2010 20:27:28 >

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.7.2010 20:25:08   
negla
pa duser posted image idam iskrena ne sum dojdena seuste do tie testovi

< Поракaта ја уредил Палешка -- 13.7.2010 20:27:47 >

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.7.2010 20:31:23   
Idna mamica
negla ako imas redovna menstruacija verojatno hormonite ti se vo red

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.7.2010 20:44:44   
negla

poredovna -amin-

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.7.2010 9:06:05   
Idna mamica
Ova se slednive hormoni koi se potrebni da dojde do bremenost: FSH(Folikuo-stimuliracki hormon), LH(Luteniziracki hormon),Progesteron i Estrogen.Jas pravev ispituvanje na hormoni pred 1 god i togas Estrogenot mi bese mnogu nizok,piev lekarstva pa mi se stabilizira a sega moze pak mi se snizil,ispituvanjeto ke pokaze


(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.7.2010 13:08:44   
vezilka RR
Еве некои референтни вредности што ги најдов:


3 ден...фсх (1,98-11,6)
лх (1,98-11)
14 ден.... фсх ( 7,5- 20)
лх (12-82)
естрадиол ( 186-382)
пролактин (3,2-24,3)
тестостерон ( 0,19-2,67)
21 ден....прогестерон (6-23,9)

Проблемот е што во различни лаборатории имаат некои различни вредности..На пример овие се вредностите од тестот што јас го правев на клиника, а сестра ми во Идадија имаче сосем различни некои вредности..Така да не знам колку ќе помогне ова..

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.7.2010 13:12:55   
vezilka RR
Испитувањето на хормони се прави на 3 и 21 ден од циклусот, односно 7 дена после овулацијата. Ова е едно од испитувањата кои се прават први. Се прави со земање на примерок од крвта.

На третиот ден се испитуваат: Фоликуло-стимулирачки хормон (FSH), Лутеинизирачки хормон (LH), Пролактин, Естрадиол, TSH - хормон на тироидната жлезда,
Тестостерон и DHEA-S. По потреба лекарот може да даде упат за испитување и на други хормони.
На 21 ден од циклусот се испитува количеството на Прогестерон, од вредноста на прогестеронот може да се увиди дали имало овулација тој месец или пак не.
Порано се испитуваа и хормони на 13 ден, но сега се повеќе се напушта таа пракса како непотребна.

Нормалните вредности зависат од лабораторијата во која се испитуваат хормоните. Различни лаборатории користат различни техники и имаат различни референтни вредности на хормоните.

Ако се увиди дека има пореметување на хормоналниот статус, се интервенира со соодветни препарати, зависно за кој хормон се работи.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.7.2010 23:01:51   
pinokio2010
Kaj mene site navedeni hormoni se vo red, nekolku pati gi imam provereno, imam redovni ovulacii i menstruacii. Megjutoa, prolaktinot mi e pokacen, pijam Dostinex veke dve godini po pola tabletka nedelno da go drzam vo granici no sepak do bremenost ne doagja.user posted image Se drugo kaj mene i soprugot e vo red.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
31.7.2010 12:32:44   
cece81
RR treba da ispituvam hormoni ova mi e prv pat i mnogu mi e stav da ne izleze na rezultatot nekoj visok nekoj nizok . Ciklusot mi e redoven ovulacijata mozam da ja osetam po jajnicite i vaginalniot sekret, tocna mi e sekogas.Dali ovie znaci predskazuvaat ,deka hormonite se vo granici ili seto ova nema vrska so niv?! 
Koj znae od svoe iskustvo neka pisi odgovor sto pobrzo! 

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
31.7.2010 12:44:23   
Џесика
Јас имав страшен хормонален дисбаланс... не беше време за забременување кога открив, туку имав голем проблем со акните, кога направив хормонален статус пред околу 6 години, пролактинот беше видно накачен (80 и нешто) а со тоа и тироксинот. Веднаш ме препратија на Патофиза и таму установија дека имам мрзлива тироидеа, фала богу жлездата ми е здрава, ама еве до ден денес пијам Еутирокс, и се третирам како хипотиреотична...
Заради акните пиев Диане, па Јасмин, хормоните се доведоа во некој ред, и месецот пред да правам свадба ги прекинав и на првиот обид останав трудна...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
31.7.2010 20:11:31   
cece81
Jasmina27 fala na odgovorot, od koj mozam da zaklucam i da se nadevam deka hormonite ke mi bidat ok, zosto jas nemam nikakov problem so akni,DAJ BOZE DA SE OK ..  

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 0:21:50   
sharlot
Najprvin zdravo na site i mnogu mi e milo sto najdov edna vakva stranica kade sto zenite megusebe davaat nevideno golema podrska ,toa mnogu me izraduva i zatoa resiv i jas da  se pridruzam.Eve sto e mojot problem.Jas i mojot soprug probuvavme okolu 6 meseci koga resiv da odam  na genikolog da vidam so e rabotata.Doktorot mi kaza deka prolaktinot mi e malki povisen no nekako ne mi izgdedase zagrizen,Mi rece da pijam Dostinex po 1/4 nedelno 4 meseci i deka se ke bide vo red.drugite rezultati od PAP mi bea super.Eve gi pijam skoro 2 meseci,no se nadevam deka ovoj mesec veke moze da bidam bremena.Me interesira dali nekoj ima iskustvo so ovoj lek i dali e mozno da bidam bremena pred da ja dopijam dozata.

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 0:33:18   
Bogdancanka
добредојде милаuser posted image user posted image user posted image ти посакувам пријатна дружба со сите нас на рр
и јас имав проблем со покачен пролактин,и пиев бромергон и сеуште ги пијам..мислам дека можеш и за време на терапијата да останеш бремена,незнам дали се слични апчињата...ако сум грешка сигурно некоја наша рингерајка ќе ме исправи...позз мила и ти посакувам набрзо да си ги видишuser posted image и да те запишеме во списокот на ррuser posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 13:00:05   
sharlot
Blagodaram za podrskata,mnogu prijatno dobredojde od tvoja strana,kako tebe ti odi terapijata,ili mozebi veka si bremena?kakov drug sovet moze da mi dades?

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 13:10:24   
Maca25
и јас пред да останам трудна имав хормонален дисбаланс и се уште го имам и затоа не добивам редовно. КАј мене пролактинот беше некаде 90 (мислам, сум заборавила) а естрогенот многу низок. Освен тоа имав проблем со тироидната (Хашимото тироидеа). Пиев бромергон неколку месеци и без да знам останав бремена (од прв обид најверојатно) и дознам кога бев некаде 7-8 недела бремена. Откако се породив се врати и хормоналниот дисбаланс. Еве веќе цела година не дојам и пак имам покачен пролактин. Проблемот со тироидната уште си го имам и сум на доживотна терапија.
НАјважно од се е да се направи добра терапија, еден по еден хормоните да се регулираат,редовна конрола и да се има добар доктор кој ќе го води случјот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 13:15:54   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

и јас пред да останам трудна имав хормонален дисбаланс и се уште го имам и затоа не добивам редовно. КАј мене пролактинот беше некаде 90 (мислам, сум заборавила) а естрогенот многу низок. Освен тоа имав проблем со тироидната (Хашимото тироидеа). Пиев бромергон неколку месеци и без да знам останав бремена (од прв обид најверојатно) и дознам кога бев некаде 7-8 недела бремена. Откако се породив се врати и хормоналниот дисбаланс. Еве веќе цела година не дојам и пак имам покачен пролактин. Проблемот со тироидната уште си го имам и сум на доживотна терапија.
НАјважно од се е да се направи добра терапија, еден по еден хормоните да се регулираат,редовна конрола и да се има добар доктор кој ќе го води случјот.


Што е ова Хашимото тироидеа? првпат слушам


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 13:32:04   
sharlot
Bas se raduvam za tebe Maca 25,navistina koga ke slusnav vaka nesto mnogu mi dava nadez.ne znam kolkavi ti bile vrednostite na prolactinot,jas bev na ispituvanjevo sistina i mi ispadnaa vaka.Prolactinot treba da se dvizi od 127-637,a mene mi bese 665.Eve veke 2 meseci pijam Dostinex po 1/4 ednas nedelno.Minatiot mesec dobiv.sega treba da dobijam  za sedum dena ,no iskreno se nadevam deka lekot deluva i deka mozebi veke sum bremena.Jas imam redovni ciklusi no segokas mi kasnese  nekogas 7 dena nekogas 10 pa moze i poveke.Sto mislis za moite vrednosti na prolactin,ti kolku vreme go piese lekot pred da doznaes deka si bremena?

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 14:50:25   
teona
i jas piev dostinex za visok prolactin 2 god mislam a se sreduva za 2 nedeli prolactinot so dostinex. a minatata godina mi otkrija PCOS odnosno pokacen testosteron i tiroksinot malku pokacen. za tiroksinot pijam Eutirox i sega treba da gi prekinam kako test period da vidime dali normalno ke raboti tiroidnata bidejki kaj mene zlezdata e vo red a vrednosta e samo malku pokacena. a za testosteronot spirinolacton. a dostinex morav da gi prekinam ednokrinologot taka mi rece a i ginekologot i da pijam bromergon duri se obiduvam da ostanam bremena zasto dostinex bile stetni za plodot a bromergonot ne.

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 14:59:27   
sharlot
teona kolku ti bese tebe pokacen prolactinot? mene mislam deka i ne mi e mnogu pokacen.kako si sega,dali otkako go piese 2 godiniti se namali?nie se obiduvavme 6 meseci pred da zapocnam so terapija,

(Одговор на членот teona)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 15:02:21   
sharlot
iskreno se nadevam deka noooogu ke se izraduvas sto poskoro:))))) ti go posakuvam to od se srce:)))

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 18:13:13   
Maca25
Sharlot вредностите кои ти ги пиша за пролактин не ми се понати, изгледа секоја болница работи со различни вредности. ЈАс сите испитувања ги правев во ГАК и мислам дека макс. вредност беше 25 или 26 за 3 во фаза на овулација, значи 13-14 ден. Кај мене пролактинот се движеше од 41 до 90. кога ми беше 90 ми ја зголемија дозата на бромергон и ме пратија да ја испитам тироидната и да направам магнетна резонанца на хипофизата. Арно ама јас тогаш дознав дека сум бремена user posted image . Престанав со бромергонот и почнав со лек за тироидната, еутирокс. Дозата ми почна со 150 микрограми дневно и по степено како напредуваше бременоста така ми ја покачуваа и дозата. Тогаш пак ми открија и Хашимото тироидеа, просто кажано болест во која самиот организам не ја прифаќа тироидната како дел од себе и постепено ја уништува. Сега за сега е ок, не напредува брзо болеста, ама кај мене ова е наследно, од мајка ми.
Каде што одам на прегледи на патофиза одма ми рекоа да ги испитам сите хормони ако не сум ги испитала до тогаш, затоа што треба да се почне со постепено лекување, еден по еден хормон да се средува.
Се надевам дека некако ти помогнав.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 19:31:39   
teona
na pocetokot koga mi go otkrija prolactinot mi bese samo malku pokacen i ispiv edno kutivce bromergon i gi prekinav a ne trebalo da se prekinuvaat ama mene nikoj ne mi kaza. i po nekolku godini mi bese mnogu pokacen i pocnav so dostinex i se sredi za brzo za nekolku nedeli i sega pak sum na bromergon zasto sakam da ostanam bremena. i jas na site ima posakuvam sto pobrzo da si gi vidat svoite  i da se raduvame site zaedno. a ke bide i toa eden den

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 19:43:21   
iki82
i jas imam pcos i mi bese malku pokacen prolaktinot. trebalo do 24 na 3 den od ciklus a mene mi bese 31,9. I mi dade doktorkata vo sistina bromergon i mi rece deka ke go pijam do zabremenuvanje (koga i da bide toa :) i posle dva meseci go ispitav mi padnal na 6,2 i mi ja namalija terapijata po 1/4 apce ama ne smeam da ja prekinam. Inaku kaj mene zaradi pcos ima razlika vo fsh i lh hormonite, lh mi e povisok od fsh i zatoa imam pcos za zal.I pcos ne se leci samo moze da se tretira so terapija za da se zabremeni.

(Одговор на членот teona)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 23:08:22   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: sharlot

Blagodaram za podrskata,mnogu prijatno dobredojde od tvoja strana,kako tebe ti odi terapijata,ili mozebi veka si bremena?kakov drug sovet moze da mi dades?


поззз мила не за жал сеуште не сум user posted image сега спремав документи за во фондот,па ако добијам потврда ќе одам на инвитро преку фондот,кај нас не е проблем пролактинот мојот е на границата дозволено е 19,5 а мојот е 20,5...ние имаме проблем со спермограмот...поз мила се надевам наскоро ќе бидеш нашата ррuser posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

koe ime e poubavo?
lukas

prvoto ili vtoroto?

Megi (70%)

Hani (30%)


Број на сите гласови: 89

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!