|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
7.2.2011 10:07:13   
babyhope
Знае ли некој дали пиењето на антибиотици (во мојов случај вибрамицин) влијае на испитувањата на хормоните? Дали можеби дава други вредности или нема врска? 

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
7.2.2011 11:24:09   
veckasr
ne ne vlijaat antibioticite vrz ispituvanjata na hormonite 

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
10.2.2011 13:07:06   
dafne1
zdr ringeraja mene poslednite ispituvanja na hormonite od 3 den mi pokazaa pokacuvanje na FLH a mojta dr mi vika deka tie vrednosti ne se tocni za mojta vozrast 27 god moznolie da ne e nesto vo red lecam sterilitet 3 godini ve molam za sovet

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
10.2.2011 13:43:12   
Bogdancanka
mislam deka najdobro bi bilo povtorno da ispitas,kako sto velis tvojot lekar ti kazal deka ne e mozno tie vrednosti da se tocni...zosto ne go prasas ako ne e mozno kako toa si dobila takvi rezultatiuser posted image zatoa najdobro bi bilo povtorno da si napravis ispituvanja vo slucaj da ne e nekoja greska,se e mozno....obrati se povtorno na tvojot lekar mislam deka on najdobro ke ti kaze sto da napravis pozzz

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот dafne1)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.2.2011 11:55:24   
sesilija
zdravo moze li nekoj da mi kaze dali bromergonot dava neprijatni nuspojavi i kako se osekavte vie na mene mi e pokacen prolaktinot na 40, pravaev MR na hipofiza i izleze prisuten mikroadenom od 6mm ne znam dali ginekologot ke mi dade bromergon oti e izbor na lek za prolaktinemija

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.2.2011 12:13:30   
veckasr
sesilija od bromergonot na pocetokot moze da ti paga pritisokot a dostinexot moze da ti nastete ne plodot dokolku go pies a ostanes bremena 

(Одговор на членот sesilija)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.2.2011 13:23:17   
sesilija
mnogu fala veckasr a ima li gadenje povrakanje zatnat nos ili glavobolka poz

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.2.2011 16:18:32   
anebebe
lele zenicki mn sum nervozna user posted image user posted image user posted image znaci ova nase zdravstvo nema vrska kolku mn se maltretirav, od eden vo dr grad odev tri pati da ispitam hormoni za na kraj koga otidov da gi zemam rezulatite da mi kazat deka za site nema reagensi i ne mozele da gi ispitaat.lele lele koga go slusnav toa poludev jas odvaj cekav da dobijam user posted image za da gi naprava ispituvanjata i za na kraj nisto da ne izleze ,lele user posted image user posted image ke poludam sega pak se od pocetok nov period treba da cekam i pak se od novo ama sega rekov nikakvo drzavo samo na privatno odam sega na sigurno vo Re Medika barem da ne se nerviram.

(Одговор на членот sesilija)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.2.2011 16:26:59   
iki82
sesilija i jas pijam bromergon 1/4 nasabajle i 1/2 navecer i mi rekoa deka ke ja pijam taa doza dodeka ne zabremenam. mene mi varirase prolaktinot od 31-34 , ti vikas se snimase i imase mikroadenom a? lele jas ne sum se snimala ama stom tebe so 40 prolaktin si imala mikroadenom na hipofiza garant i jas imam user posted image Inaku pred da go pocnam i jas kako tebe se plasev zosto se iznaslusav deka se gadelo, imalo vrtoglavici i slicno. se toa e tocno ama zavisi vo kolkava doza go pies. eve jas od ovaa doza bukvalno voopsto ne go osekam deka go pijam. mene so eden mesec pienje mi padna prolaktinot na 9, pocnav da dobivam redovno menstruacii, a prethodno dobivav na 50 i nesto 60 dena. sega na 35 dena. jas sekoj mesec ili sekoj vtor mesec si go proveruvam prolaktinot, cisto da ne mi padne pod granica bidejki sum so terapija. mi rece mene lazarevski deka koga se leci sterilitet prolaktinot moral da bide pod 15 za da zabremenis. 

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
16.2.2011 9:32:46   
sesilija
mnogu fala za informaciite iki mi dade nadez mnogu se plasev od propratnite efekti inaku ti nema sto da se plasis ako nemas galaktorea i ne e strasen slucajot ama obavezno napravi si MR za da bides sigurna kolkav e adenomot kazi reci sum sigurna oti imas i ti ama dodeka e do 10 mm ne se operira samo so bromergon ili dostineks se leci i moze i da se povlece poz

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
20.2.2011 3:30:25   
veckasr
iki i sesilija ispitajte si ja i tiroidnat bidejkitiroksinot i prolaktinot se edno do edno se lacat vo hipofizatamoze i tiroksinot da vi e visok kako mojot slucaj  inaku sesilija bromergonot jas  go pijam veke dve godini plus minus i nemam kazi reci nikakvi nesakani efekti samo mi paga pritisokot ama mojot si e cel zivot taka  za nego si pijam kafe i se sreduva

(Одговор на членот sesilija)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
20.2.2011 10:53:29   
iki82
veckasr jas si ja ispituvam redovno tiroidnata i tiroksinot, mene mi se sekogas vrednostite vo granici na normala. eve bas pred 2 meseci ispituvav site hormoni i plus tiroksin. i site bea ok osven prolaktinot sto bese 34 a granica mu e do 24. i zamisli so pola apce bromergon na den jas imam redovni ciklusi i ovulacija. porano ne sakav da zabremenam i koga i da odev kaj toj maticniot ginekolog mi vikase a be aj nema potreba koga ke sakas da zabremenis ke ti dademe stimulacija mala. a ustvari uste od togas si imav pokacen prolaktin i da sum si piela i togas bromergon ke sum dobivala redovno a ne na 50 i nesto ili 60 dena.

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
20.2.2011 21:01:39   
sesilija
i kaj mene e isto site drugi i tiroidnite hormoni se vo granicite osven prolaktinot jas imas redovn menstruacija ne ni znaev deka mi e pokacen vo vtornikke odam kaj petanovski ako toj ne mi ja sredi situacujata ke odam na endokrinologija i ke si baram soodvetna terapija

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
20.2.2011 21:11:25   
veckasr
sesilija na ginekolozite kako sto znam jas kako sto mi kaza mojot maticen veke im e zabraneto da lekuvat slucaevi so visok prolaktin  od ministerstvoto za zdravstvo za prolaktinot treba da go lekuvat endokrinolozite 

(Одговор на членот sesilija)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 0:34:14   
baby_bump
ispitajte si ja i tiroidnat bidejkitiroksinot i prolaktinot se edno do edno se lacat vo hipofizata

Тироксинот го лачи тироидната жлезда, не хипофизата.....................................


(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 0:39:50   
veckasr
ne edno do edno se lacat od hypofizata samo toj vlijae na stitnata zlezda taka mi rece na mene endokrinologot bidejki na mene mi se visoki i tiroksinot i prolaktinot zatoa i prasav mi vika ako gore kukata na sosedot ke gore i tvojata i jas taka mislev oti go lace stitnata zlezda ama ne bilo taka

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 0:40:33   
veckasr
zatoa ima kazav da si ispitat i stitnata zlezdai tiroksinot


< Поракaта ја уредил veckasr -- 21.2.2011 0:41:37 >

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 0:47:11   
Maca25
Мојот гинеколог кога виде дека имам покачен пролактин, веднаш ме прати на ендокринолог за да ја проверам и тироидната. Јас од немарност не отидов одма, тек кога ми загусти ( имав тахикардии, тресење на рацете, варирање во килажата,опаѓање на косата, чести главоболки и мачнини) е тек тогаш отидов и се дијагностицираше Хипотиреоза. Од тој ден до сега сум на Еутирокс.
Закажете си веднаш и проверете си ја и тироидната. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 0:49:20   
veckasr
maca25 sekoja mu cest  na tvojot ginekolog 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 0:51:15   
veckasr
kaj koj endokrinolog odes jas odam kaj iskra bitoska

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 0:55:35   
veckasr
iki jasposledniot pat koga bev na kontrola mi bese 77 i so toj prolaktin si imav redovna menstruacija a ovulacijata ja izgubiv no sega imam i ovulacija od koga pocnav da pijam bromergon 

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 1:09:54   
baby_bump
ne edno do edno se lacat od hypofizata samo toj vlijae na stitnata zlezda taka mi rece na mene endokrinologot bidejki na mene mi se visoki i tiroksinot i prolaktinot zatoa i prasav mi vika ako gore kukata na sosedot ke gore i tvojata i jas taka mislev oti go lace stitnata zlezda ama ne bilo taka


Хипофизата е “шеф“ на сите жлезди сo внатрешно лачење, таа дава наредба кога треба некој хормон да се излачи од некоја жлезда.
И пак ќе повторам тироксинот Т4, се излачува од тироидната жлезда, кога ќе дојде до намалување на нивото на овој хормон, во организмот се стимулира хипоталамусот, кој испраќа сигнал до хипофизата, која ја стимулира тироидната жлезда да го синтетизира хормонот тироксин...Значи кога не работи хипофизата како што теба, таа испраќа погрешни или воопшто не испраќа сигнали на тироидата, па затоа се пореметува и нејзината работа.......можеби тоа сакал да ти каже докторот симболично....не сакам ни да помислам дека не знае кој хормон од каде се лачи....

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 1:26:55   
veckasr
mozno e ne mi se poznati tie raboti mnogu  bas

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 1:38:29   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

ne ne vlijaat antibioticite vrz ispituvanjata na hormonite 


Vecka не сакам да ме разбереш погрешно но би те замолила да не одговараш со толкава сигурност на некое прашање доколку немаш сигурни докази за тоа бидејки можеш да доведеш во заблуда некој член. Имено прашањето погоре е многу покомплицирано и ти (а дури и многу професионалци) не би можела да го знаеш без да консултираш литература. Многу лекови, (меѓу кои и антибиотици) интерферираат со многу лабараториски испитувања а тоа за жал понекогаш може да биде занемарено.
Јас знам дека форумот служи за размена на искуства и за помагање еден на друг но тврдења како цитираното може да направат повеќе штета некому. Би можела да напишеш дека МИСЛИШ дека антибиотиците не влијаат....или дека твојот др ти потврдил за одреден антибиотик но не можеш да тврдиш генерално за сите. Сфати го тоа како најдобронамерна забелешка. Никој од нас не знае се` а искуството не може да не направи експерти.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.2.2011 1:55:32   
veckasr
ne za t 4 za tsh mislese bidejki kaj mene tsh e visok
ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

i zatoa go napisav toa oti ne mi se poznati tie raboti bas


ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

na mene mi kaza zaradi specificnosta na mojot slucaj koga ke ostanam bremena nema da smeam da pijam antibiotici a dodeka nesum bremena moze da pijamantibiotici duri i mi davaa dodeka mi bea poremeteni hormonite  da pijam antibiotici za klamidijata i mojata sestra isto taka piese antibiotici pa ne i napravija problem na hormonite i ona ima hormonsko poremetuvanje
ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

i na nas tocno vibramicin ni gi davaa  da gi pieme  od apcinjata  zboruvam za prolaktinot moze da go pokacat samo antidepresivite drugite ne 





< Поракaта ја уредил виктори -- 21.2.2011 8:42:22 >

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?