|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.8.2010 23:57:22   
sharlot
Navistina Vi blagodaram na site,se custvuvam dobro sto imam so kogo da razgovaram za mojot problem. i se nadevam deka site eden den ke ne stigne bebeskata prasina:))))

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
7.8.2010 17:21:11   
smokva84
zdravo na site!!jas pred nekoe vreme ispituvav hormoni i sto da kazam ocaen slucaj sum ,,fsh mi e 31.2 ,znaci mnogu pokacen mi e a i preku fondot za inf  go baraat da ne bide pogolem od 12 Neznam dali  ke mi se sredi nekogas,user posted image Ima li nekoj so slicno iskustvo,nezna sto da pravam ,sega ke pocnam so jasmin ,taka mi kaza dr,Petanovski ,no nesto ne mi bese optimisticki nastroen,Mi predlaga inf so donor jajce kletka,no jas ne se otkazuvam ,sakam da probam se!!!!pozdrav

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
8.8.2010 0:22:58   
sharlot
ne se otkazuvaj,nadesta posledna umira:))) ja sum sigurna deka ke ti se sredat hormonite po nekoe vreme,samo treba da bides trpeliva.ovie tableti se efikasni.jas poznavam nekolku devojcinja sto imale slicen vakov problem pa uspeale da ostanat bremeni.

(Одговор на членот smokva84)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.8.2010 12:02:37   
endji
najprvo edno golemo zdravo na site!!!mnogu mi e milo sto mozeme da si spodelime razlicni iskustva a pred se da si dademe podrska endna so druga.moeto iskustvo so hormoniete e uste od mojata 16 godina i nikako da se sredi bez hormonska terapija nemam mesecen ciklus.tri godini piev diane35 vo toj period se se regulira ama koga prestanav da gi pijam pak isto nemav ciklus.vo sitina mi dadoa da pijam dabroston sekoj vtor mesec i mi rekoa koga ke posakam da imam dete deka se ke bide ok samo ke mora malku da se potikne so nekoja terapija.dojde vreme koga posakav da ne ogree edno malo sonce i sega problem.sekoj mesec razlicni hormonski rezultati eden mesec prolaktinot drugiot drugo i jas seuste se vlecam po ispituvanja a bez terapija seuste nemam ciklus,policisticni jajnici kaciv golema kilaza i nemozam da ostnam bremena veke godina ipoluser posted image

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.8.2010 14:40:44   
sharlot


Ima m nogu zeni koi go imaat tvojot ili slicen problem kako tvojot.Eve i jas 9 meseci probuvam da ostanam bremena no nekako bez uspeh.no sekoij mesec swe poveke i poveke se nadevam,a znaes kako vikaat nadezta posledna umira.Zatoa ne se sekoraj se sto e tvoe ke si dpojde nekomu porano nekomu pokasno no vazno da bide:))

(Одговор на членот endji)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.8.2010 19:11:18   
teona
dali imate slusnato za lekot za PCOS Inofolic retard koj pomagal za vospostavuvanje na normalen ciklus i ovulacija i go imalo samo Italija a vo Hrvatska go koristela nekoja doctorka za PCOS i imalo rezultati


< Поракaта ја уредил Палешка -- 12.8.2010 19:29:53 >

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.8.2010 19:38:23   
iki82
teona jas nemam slusnato za ovoj lek, samo za Metformin znam sto koristele zeni so pcos i im pomognal ovoj lek na mnogu. Navodno za reguliranje na sekerot vo krvta, nestp toa imalo vrska kaj zenite so pcos kako organizmot go oprabotuval sekerot.

(Одговор на членот teona)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.8.2010 20:17:50   
pinokio2010
I jas imam isto slusnato deka zenite so PCOS imale nekoj problem i so insulinska rezistencija, i so pokacen testosteron, zatoa imalo vlaknavost i se debelele i deka vo toj slucaj pomagale Soifor tableti mislam deka se vikaa. Ne me fakajte za zbor bidejki jas nemam PCOS i nemam iskustvo ama prenesuvam sto sum slusnala bidejki sakam da pomognam. Zatoa ne e loso i za toa da si go prasate ginekologot.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.8.2010 23:45:03   
teona
Na hrvatskiot forum Roda razbrav za toj lekot so se koristel za pcos

< Поракaта ја уредил Палешка -- 13.8.2010 0:04:12 >
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.8.2010 19:27:21   
MARIJA 27
ZDRAVO NA SITE,
JAS SUM NOVA NA OVOJ FORUM I SEGA ZASEGA SUM MN ZADOVOLNA.
JAS SUM SO PCOS,SE LEKUVAM VEKE 6 GODINI SO RAZNI LEKOVI,ANDEROKUR,DIJANE 35,GLUKOFAG.
SEGA PSOLEDNO MI PREPISA MOJOT ENDOKRINOLOG ALDAKTON I GLUKOFAGE.GO PRIMAM I GLEDAM DEKA ALDAKTONOT SAMO MI GO REGULIRA CIKLUSOT A NIVOTO NA TESTOSTERONOT POSLE 6 MESECI NA TAA TERAPIJA SI OSTANA IST,ODNOSNO 2.6 A DOZVOLENO E NELO 2.1 ZA ZENI.SEGA MI JA NAGOLEMI DOZATA NA CELA TABLETA ALDAKTON I VEKE NEKOLKU DENA JA PRIMAM,PA ZA REZULTATI NEZNAM.
ME INTERESIRA DALI IMA NEKOJ ISKUSTVO SO ALDAKTONOT I VE MOLAM AKO MOZE DA MI OBJASNI NEKOJ KOI SE PRVITE TESTOVI STO TREBA DA GI NAPRAVAM NA GINEKOLOG PA DA PLANIRAM BREMENOST.

(Одговор на членот teona)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.8.2010 16:43:53   
sharlot
vaka sega.bev na ispituvanje na hormonite i LH mi e 13.46 a FSH 7.46 na tret den od ciklusot.sega imam zakazano kaj mojot genikolog vo septemvri  no ne mozam da cekam do togas bez nisto da znam pa ve molam koj znae sto znacat ovie vrednosti da mi odgovori i dali se da va terapija za ova i koja.Dali so vakvi vrednosti na ovie hormoni moze lesno da sze zabremeni.PLEASE!!!!

(Одговор на членот MARIJA 27)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.9.2010 16:04:14   
mazule
Zdravo rr mene me interesira na 7 den od menstruacija praev ispituvanja i neznam Prolaktinot kako se cita rezultatot od referentnite vrednosti vo fertilna  ili postmenopauza???? Ako znae nekoj neka pisi.

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.9.2010 20:25:40   
iki82
sharlot vaka ovie rezultati na tred den od ciklus mi ukazuvaat na policisticni jajnici. Odnosot na LH i FSH treba da e 1:1, znaci nekade priblizna frednost. Na primer dvete da se okolu 7 ili sl., mislam lupam brojki, samo da ti objasnam od prilika. Kako si ti so ciklusite , imas li redovn ciklus? Posto so pcos obicno se neredovni menstruaciite.

Mazule prolaktinot citaj go vo fertilni

(Одговор на членот mazule)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.9.2010 14:17:20   
mazule
Fala za informacijata iki82 mnogu mi olesna, znaci mene mi se vo red hormonite. Kiss

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
20.9.2010 21:25:33   
sharlot
fala iki na  mislenjeto.da mene mi se neredovni ciklusite,sekogas mi kasni po nekolku dena.genikologot mi rece deka ne e nesto strasno sto ne moze da se sredi.sega ke odam na hsg pa  zdravje boze ke vidime sto ponatamu.

(Одговор на членот mazule)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.9.2010 8:48:46   
babyhope
iki82 вчера читав едни постари постови и забележав дека ти имаш напишано за односот меѓу ФСХ и ЛХ. Мене ми е 2:1 односно имам два пати направено тестови на едните ми е ФСХ- 7,4 а ЛХ- 3,9 а на другото ми е 4,3 со 2,1. И јас забележав дека е во граници на нормални вредности но ме загрижи тоа со ПЦОСuser posted image user posted image user posted image
Инаку имам нередовни менструации- никогаш не ми доаѓа на точна дата. Секогаш ми доцни по 5-10-15 дена но немам никаков проблем со болки при доаѓање или ПМС. Те молам мила ако знаеш објасни како точно се дијагностицира ПЦОС????

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.9.2010 17:52:41   
iki82
babyhope jas kolku sto znam ako LH e pogolemo od FSH toa znaci deka se policisticni jajnicive, a ova kaj tebe e obratno, taka da ne mi izgleda na pcos. na primer lh da e 12 a fsh 7, togas se raoti za ppcos.ginekolog da ti gi vidi rezultatite odma ke znae da ti kaze

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.9.2010 20:11:23   
babyhope
iki82 многу ти благодарм, баш ме утеши со одговорот. Имам закажано на гинек. за после 4-5 октомври а ти ме ослободи малку.
Фала ти

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
2.10.2010 13:24:07   
Idna mamica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Пред неколку дена правев хормонален статус и сите хормони ми се во ред освен естрогенот кој ми е многу низок user posted image Знам колкаво влијание има естрогенот во овулацијата,бременоста и доењето понатаму,леле што да правам?

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.10.2010 12:37:38   
baby_bump
И на мене пролактинот ми беше покачен (околу 90-100) и имав исцедок од дојките, па ми дадоа упат за магнетна резонанца, каде што ми поставија дијагноза микропролактинома, тумор на хипофиза 6мм, тоа беше пред повеќе од 3 години. Инаку менструацијата секогаш ми беше редовна и точна како часовник и покрај тоа што имав толку висок пролактин.
Кога го прашав докторот од што може да се појави ваков тумор, ми одговори: живот под стрес.
Терапијата ми беше таблети Dostinex, 1/2 таблета од 0,5мг на недела. Со оваа терапија пролактинот некогаш ми беше и под 1, исцедокот од дојките престана, но не можев да забременам.
Други проблеми од гинеколошка гледна точка немав ниту јас ниту сопругот.
Епа живот под стрес, стресна работа и уште еден додатен стрес секој месец со тестот за бременост, па некој нека ми објасни како човек во такви услови може да се опушти и да не се замара.
Хипофизата како ’шеф’ на останатите жлезди со внатрешно излачување ми направи дисбаланс и на други хормони, како: намален тироксин, зголемен инсулин (за што пиев Glukofaz), покачена телесна тежина (10 кг за 2 години), но сепак не доаѓаше до бременост.
Одговорот на мојот ендокринолог секогаш беше да бидеме упорни.
Дури откако ја намалив дозата на Dostinex, (1/4 таблета од 0,5мг на недела) и Glukofaz (за кого читав дека може да ја подобри овулацијата) по препорака на друг доктор, успеав, после доолги 3 години неуспешни обиди, да останам трудна и еве ме сега 2-3 недели пред породување.
Затоа, бидете упорни и не губете надеж, секогаш има сонце после долга бура и облаци.
поздрав

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.10.2010 19:15:39   
cleo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Idna mamica

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Пред неколку дена правев хормонален статус и сите хормони ми се во ред освен естрогенот кој ми е многу низок user posted image Знам колкаво влијание има естрогенот во овулацијата,бременоста и доењето понатаму,леле што да правам?

Mila, dali mislis na Estradiol koga velis Estrogen? Jas vo moite rezultati (koi se od poodamna) gledam samo Estradiol na 14-ti den od ciklus, koj isto taka e mnogu nizok, sto ukazuva na nekakov problem so ovulacijata - toa mi go kaza doktor. A pokraj toa na 3-ti den od ciklus imam pokacen Prolaktin, a doktorot mi rece deka toj moze da e pricina za nizok Estradiol. Tebe kakci ti se drugite rezultati i koja ti e dijagnozata?? Jas imam pco, i edno neuspesno ivf user posted image user posted image user posted image , iako postignuvav odlicna ovulacija i golem broj dobri folikuli. Pozdrav mila i gledaj sto pomalku da se nerviras i sekiras, hormonite se reguliraat so terapija

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.10.2010 18:46:46   
sharlot
baby_bump,jas pijam dostinex eve veke 5 meseci po 1/4 sekoj ponedelnik.i jas imav problemi so prolactinot no sega mi e super no Lh hormonot mi e mali povisok od FSH.e sega imam slusnato deka so dostinex se podobruvala ovulacijata i imalo sansa da se ostane bremena i pokraj ostanataiot mal disbalans,dali ti  mozes da mi kaazes nesto poveke za ova?

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.10.2010 19:35:57   
iki82
sharlot ti imas policisticni jajnici ili ne ? posto povisen lh od fsh i pokacen prolaktin mi ukazuva na toa

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.10.2010 19:40:07   
sharlot
da imam policisticni jajnici.osven toa sto mi kasni menstruacijata nemam nekoi drugi prorratni simtomi kako pokacena telesna tezina ili poveke vlakna nitu akni.ama dopktorot mi rece deka od minatiot pat koga sum bila dos ega mnogu podobri m i bile jajnicite,znam deka potesko se zabremenuva so policisticni jajanici ana jas edvaj cekam i nikako da docekam:(

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.10.2010 20:16:05   
iki82
i jas kako tebe sharlot imam pcos i isto nemam nikakvi dr propratni simptomi osven neredovni ciklusi. mi vikaat deka mi bile lesno policisticni jajnicite. i mene mi bese prolaktinot pokacen i go simnav so bromergon i mi rekoa da prodolzam da pijam po 1/4 bromergon zaradi odrzuvanje na prolaktinot do zabremenuvanje. si piela li nesto dr.kako na pr klomifen? kolku vreme se obiduvas srcka ako ne e tajna?

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?