|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Скриен шеќер /ОГТТ
9.1.2013 23:21:28   
Melanija RR
Потребен е упат од матичен гинеколог до Центар за дијабетис, цел назив ЈЗУ универзитетска клиника за ендокринологија, дијабетес и метаболички нарушувања-Скопје.

Тоа е една портокалова барака кај рампата на излез од Државна кај кафиќот Хипократ.
Потребно е некој ден однапред да се закаже по телефон и ви кажуваат што и како треба да се јаде ден пред испитувањето.
Рано сабајле зимаат крв од прст и се пие сахароза растворена во стаклена чаша , оние од еурокрем со лик, искрено по благо и тмурно во животот не сум пиелеа ама не е крај на свет user posted image
Потоа 2-3 саати без јадење,пиење,цигари и слично се враќаш и те боцкаат пак во прст и после се чекаат резулати .

Бројот за закажување кој сака нека ми пише пп

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
9.1.2013 23:56:02   
lindicka
Ова е супер информација. user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
10.1.2013 10:36:38   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Потребен е упат од матичен гинеколог до Центар за дијабетис, цел назив ЈЗУ универзитетска клиника за ендокринологија, дијабетес и метаболички нарушувања-Скопје.

Тоа е една портокалова барака кај рампата на излез од Државна кај кафиќот Хипократ.
Потребно е некој ден однапред да се закаже по телефон и ви кажуваат што и како треба да се јаде ден пред испитувањето.
Рано сабајле зимаат крв од прст и се пие сахароза растворена во стаклена чаша , оние од еурокрем со лик, искрено по благо и тмурно во животот не сум пиелеа ама не е крај на свет user posted image
Потоа 2-3 саати без јадење,пиење,цигари и слично се враќаш и те боцкаат пак во прст и после се чекаат резулати .

Бројот за закажување кој сака нека ми пише пп


Вака.. и јас испитувањето за скриен шеќер го правев на Клиника...и максимално се измалтертирав...платив некои си 80 денари мислам..ама изгубив 2 дена...и ме шетаа од ендокринологија...до центар за дијабетис...тоа се двете згради кои се ..едната најгоре а другара најдоле..абе да се изнашеташ user posted image

башка друг ден ти ги читаат резулттаите...и гужва of course...
а за 400 денари во авицена завршуваш работа за 2 часа.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
10.1.2013 10:42:24   
Melanija RR
Andriance RR кога било тоа?
Ме интересира зошто јас испитував во април мислам беше ама 2011год. и тогаш се се вршеше во таа барака не се одеше до ендокринологија.И резултати тогаш и ако сакаш може да сочекаш да влезеш кај некој доктор за да ти ги види резултатите ама мене не ми се чекаше беше ок и си заминав.
Знам дека и трудници правам па супер би ми била информацијата како е сега user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
10.1.2013 11:05:51   
vezilka RR
Уф, јас кога бев (2010) исто прво бевво зградата на ендокринологија,ама веројатно за таму ми беше упатот..па ендокринологот ми напиша едно ливче со кое ме прати во центарот за дијабет,па после таму докторот нешо не беше баш најсигурен со резулатот име прати назад на ендокринологија.
Сега пред две недели, колешката, трудница, беше и директ во центарот, не ја шетаа наваму, натаму.

Инаку и јас два пати правев, првиот пат во Авицена, и излезе некој чуден резултат, фалело едно скалоло, така нешто беше и после го повторив на клиника.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.1.2013 11:09:32   
lindicka
Uf, denes bev da ispitam Skrien sekjer, t.e OGTT, i na drzavno pravev i sto pati se pokajav. DO sega site ispituvanja gi pravev na privatno i rekov e sega se na drzavno, i ete pocnav, ama imam grutka vo grloto po denesnava slucka.Otidov tamu, fino lepo so upat, i prvo zosto mi bilo, ova ona, i ajde me bocnaa vo 8.15 i mi dadoa edna tecnost da ispijam i da miruvam dva saati, i da dojdam okolu 10.15. Taka i bidna, odam vo 10.10 pred vreme vo slucij da ima guzva, ama nemase, sednuvam, i kazuvam deka malku sum porano 5 minuti, ama onaka nonsalantno i kazav, ama sestrata ne me slusna, i jas mislev deka ne e vazno, sednav, me bocna, i ja preprasuvam pak dlai ima vrska toa sto me bocnala 5 minuti porano, zatoa sto trebalo pocno po 120 minuti, i taa pocna da mi se dere- " Epa jas li da ti pamtam, ti kje si pamtis, ee bidna sega, neli ti rekovme da si pamtis i tocno na vreme da dojdes!" - ova mi go kaza, a i rekov deka sum porano 5 minuti, ama ne slusna izgleda, a i utrinava mnogu guzva imase, ne ni razbrav deka trebalo tocno na vreme, do minuta. I sega kje odam vo 14.00 da si gi zemam rezultatite, i se mislam dali validen kje mi bide rezultatot.
Ve molam onie kolki proveruvale OGTT, dali mora tocno do minutka da se bocne vtoriot pat?!!!
Fala

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.1.2013 11:50:26   
Ring
Нема врска ако си 5 минути порано....нема да ти рипне шеќерот за 5 минути плус или минус....шеќерот не се покачува во последните 5 минути, таман работа....јас не се сеќавам, ама знам дека не бев точно за 2 саата , сигурно сум отишла некоја минута порано, оти мразев да чекам без врска
Јас ОГТТ правев на ГАК , во нивната лабораторија ...за таму ми дадоа упат во 20 недела кога правев скрининг докторот од ГАк ми даде упат за нивната лабораторија, значи некаде во октомври 2011 и беа ептен , ама ептен љубезни тетките од ГАК.
Така да прашајте си ако може и на ГАК , да не се шетате а и нема многу гужва user posted image

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.1.2013 15:20:34   
Melanija RR
Никаква вреска нема 5 минути ако е зголемена вредноста и 5 порано и 15 покасно ,уживај.Резултати во 14 часотuser posted image ,почнале да забушаваат ,јас од второ боцкање чекав 1 саат мислам максимум.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.1.2013 16:23:16   
lindicka
Zdravo, pak jas. Fala na odgovorite :), gi zemav rezultatite, tamu bese edna mlada doktorka, mnogu fina i rece super se, nema vrska za 5 minuti, dzabe sabajle sestrata mi podvikna, aj sto mi podvikna kako na malo dete, aj kje premolcam, ama si pomisliv dzabe mi e testot ako ne e validen. Inaku vaka pisuva, na kratko, 4.0 mmol/L, referentni vrednosti 3.5-6, ova e prvo bockanje, i vtoro po 120 min 3.5 mmol/L, referentni vrednosti 3.5 - 6, duri i mi e na granica nizok, i jas vaka mislam deka e ok.
Fala za poddrskatauser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
5.3.2013 15:17:51   
LoveableMe RR
Здраво рингерајки,

Во однос на скриениот шеќер, еве да Ви кажам што се применува во последно време во Словенија, а тоа е.....цимет. Секое сабајле малку јоругт со една лажичка сусам и пола лажичка цимет. Испробано е и има ефекти, после 1 месец само се намалува шеќерот. Позз,

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
5.3.2013 17:37:51   
cacisk
LoveableMe sega ima i tableti so cimet, i kako sto rece bile nameneti pokraj drugite dejstva i za skrien secer. Bas i jas pred nekoe vreme citav za ova

< Поракaта ја уредил cacisk -- 5.3.2013 17:38:24 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
5.3.2013 21:26:29   
LoveableMe RR
cacisk, најдобро е природно да го земаш циметот и сусамот, секако ги има во пакетчиња во секоја продавница и не се скапиuser posted image

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
22.3.2013 23:56:20   
slavicav
Mene kogase javiv da go zalazam sledniot pregled kaj matichniot ginekolog,sestrata mi spomna deka treba da pravime ispituvanje za skrien sheker.Jas vo prvata bremenost ne go ispituvav a sega koga ke odam na pregled ke vidam shto ke mi kaze dr.
Inaku Melanija ke moze vo pp brojcheto za zakazuvanje,da bidam spremna user posted image fala ti mnogu

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
23.3.2013 14:19:35   
blond
Кои болести може да предизвика скриениот шеќер кај бебето?
Познавам мајка која имаше скриен шеќер уште од почетокот на бременоста и за жал детенцето и се роди со срцева маана. Сега чекаат термин за операција во Бг user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
25.3.2013 11:06:54   
Bela rada
Малку ме збунивте, бидејќи јас превев на приватно и покрај првото земање на крв на гладно и пиење на сахароза, ми земаа крв уште 4 пати и секогаш од вена на секој половина час и за среќа резултатите се добри.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 10:17:10   
LoveableMe RR
Женски ајде помош, треба да испитам скриен шеќер, во Хемолаб заедно со други работи во пакет 2500 денари чини, но за мене е многу. Знам дека на Клиника прават, ама не ми се оди на ендокринологија, читам сте пишале за Авицена, ве молам некоја скоро ако била да ми пише и да ми каже цени и каде на друго место прават, да не е скапо. На нивниот сајт пишува еве сега отворив 750 ден. скриен шеќер, поскапеле со услугиве.....

Овие во Хемолаб ми рекоа земале од вена крв, а знам на други места е од прст? Пишете искуства...



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 11.12.2014 10:30:50 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 11:45:09   
lolla RR
Бидејки верувам дека е исто како за трудни, еве јас ке ти пишам како минав. Го правев на Гинекологија (верувам дека можеш и ти таму ако е поврзано со забременување, ама не држи за збор) кошта 40 денари и 3 пати земаат венска крв, не од прст. ВО темата ОГТТ за трудни имам пишано број каде се закажува за на ГАК па прашај дали ке може и за тебе.

Инаку 750, а не па 2500 е прескапо за ова, па дел од обична крвна слика е, нели мерат гликоза. Во Дијагностички центар ми рекоа дека кај нив е 500 денари, ама може да е само за нивни пациенти. Ајде со лесно, мада гарант тоа не е кај тебе проблем, немаш никаков показател.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 11:49:42   
Mihaela 2010
lolla a kazi mi koja nedela go pravese ova?? i zadolzitelno li e?

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 12:00:52   
Malecka23
Kolku sto znam vo 28ma nedela se pravi.nekoj odat rutinski nekoj maticni gi prakaat samo ako se ima indikacii kako zgolemena plodova voda ili plod i obicna glikoza pokacena

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 12:12:11   
lolla RR
Од 24-28 недела се прави барем така знам. Јас правев 26+2 бев тогаш.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 12:25:09   
Melanija RR
За забременување во 2011г во Центарот за дијабетис беше земање крв од прст,но кога бев бремена правав на ГАК и таму ми рекоа дека од Центарот и Ендокринологија им рекле стрикно од вена да се зима прст.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 13:11:39   
Kvisko
LoveableMe не сум баш сигурна дека на ГАК ќе завршиш комплетно работа, Која јас требаше да прашам мојата докторка што ме водеше на ГАк се јави во нивната лабораторија и таму и кажаа дека они не сипитуваат инсулин само гликоза во крв бидејќи само тоа е битно за трудници нели.

На еднокринологија испитуваат се комплет. Јас не можам да се пожалам на третманот на Ендокринологија. Си закажуваш со мој термин потоа се договараш со сестрата кога да одиш на боцкање бидејчи ти требаат два дена подготовки. Јадење по едно чоколадо дневно и последнито ден ништо после 8 навечер мислам дека беше. Дента одишт ти земаат крв од вена па пиеш раствро со гликоза и си чекаш да помине саат време па уште едно вадење крв и после вториот саат пак. Ти кажуваат кога ќе бидат готови резултатите и тоа е тоа.
Мислам дека вака ти е најдобро да направиш. Барем од она што го имаш читано баш такво испитување ти треба. Некогаш како на пример кај мене гликозата е нормална ама инсулинот ми се качува многу и тоа прави проблеми.

Свекрва ми правеше во Адриалаб наводно и ништо не и наравиле. Само и земале крв на гладно без никаква претходна подготовка и и рекле добри ти се вредностите немаш гајле.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 13:25:47   
scared RR
на Гак подобро не оди се трудници идат таму за огтт и стварно е лудница, само ќе се изнервираш. На ендокринлогија да правиш ти треба прво да одиш кај ендокринолог па он да ти напише лабораториски упат па потоа. А, термини за ендокринолог нема до февруари user posted image
Јас правев во една приватна лабораторија во Топанско, и ми искочи малце покачено ама ендокринологот рече дека не е страшно ама метформинот секако мора да ги пијам ради инсулинот. И додека чекаш за второ и трето боцкање никако движење, само мирување.

Инаку Квиско испитуваат инсулин на Гак од пред месец ипол user posted image

< Поракaта ја уредил scared -- 11.12.2014 13:27:29 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 13:42:18   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

ти требаат два дена подготовки. Јадење по едно чоколадо дневно и последнито ден ништо после 8 навечер мислам дека беше. Дента одишт ти земаат крв од вена па пиеш раствро со гликоза и си чекаш да помине саат време па уште едно вадење крв и после вториот саат пак. Ти кажуваат кога ќе бидат готови резултатите и тоа е тоа.



Вака правев јас и јас со оваа постапка на јадење во пред забременување ама кога така јадев кога испитав трудна ми беше покачен.Значи катастрофа се треба да кажат која постапка во кој случај е потребна.Приватните за ова се паушални па матичен најдобро да те посочи на државно.Од она што сум видела ГАК и ендокри се организирани

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
11.12.2014 14:19:19   
LoveableMe RR
Фала ви девојки. Значи земаат крв од вена насекаде, тоа е сега стандард, така? Морам да прашам гинеколог за упат и што ќе ми каже, ако треба да одам на ендокринолог, па потоа на боцкање во Ендокринологија, не ми се исплатат маките, ако во Дијагностички е 500 ден, ама зависи и тоа како прават лабораторииве, дали соодветно го тестираат скриениот шеќер.

Аман веќе, памет немам.... Лолла, не знам дали имам или немам скриен шеќер, ми рекоа дури не се испита не се знае, наводно немало симптоми никакви. Мене шеќерот ми е супер стално на крвната слика, ама ова ОГТТ појма немам...знам дека ова освен на трудници го даваат за да испитаат стерилитет. Ако знаете кој е основот што го земаат гинеколозиве за испитување на ОГТТ, пишете. Фала ви.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?