|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.10.2010 21:10:43   
sharlot
Iki nie se obiduvame 10 meseci.a posle 6 meseci bez da zabremeam otidov na doktor.Odam kaj Pancevski vo Sistina veka 2 godini na redovni kontroli ,a sega pocnav so ispituvanja za bremenost.sega posle HSG mi rece deka bi imalal sansi da zabremenam ovie tri ciklusi ako toa ne se sluci do toagas ke odime na laparoskopija i na nekoi drugi ispituvanja. ne sum piela nisto drugo osvem dostinex . Kakov e slucajot so tebe?

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.10.2010 22:08:55   
iki82
sharlot nie isto se obiduvame nekoi 8 meseci, ama kaj nas i mm ima problem so spermogramot. za sreka se toa go otkrivme mn brzo. odam kaj lazarevski, mi preporaca hsg i ako e se ok, ke probuvame so inseminacii, pa zdravje. inaku piev dva pati klomifen za ovulacija, edniot pat imase ovulacija edniot mi se napravi cista poradi gresni dozi i nevnimanie na doktorkata. vo cetvrtok sum na hsg..pa Gospod neka mi e na pomos.kaj tebe ako spermogramot na soprugot e ok imas golemi sansi za bremenost i so pcos. 

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.10.2010 23:40:55   
sharlot
Iki82 nemoj da se sekiras za HSG-to ,mene doktorot najprvin mi rece da se opustam isto kako za pregled.potoa izgleda go stava kateterot i toa voopsto ne se oseka.Potoa mi rece deka "malku ke me stipne" i togas malku ke te zdoboli no kratkotrajno.mene koga mi go pustija kontrastot osetov nekoi bolki slicni na menstrualnite i koga toa mi pominuvaje na leviot kanal ne osetiv nistov a koga mi pomina niz desniot pocuvstvuvam nrkoja pojaka bolka bidejki i posilni go pustija zatoa sto ne pominuvase i taka nekolku patu.potoa doktorot me izmasira na mestoto kade sto e jajanikot za da ti pomine bolkata pobrzo.koga zavrsi procedurata polezav nekoi 5 minuti i si stanav.denta imav nekoe blago krvarenje i toa e normalno da ne se plasis.posle pregledot  cuvstvuvas nekoja nelagodnost nekoi 10 min i potoa e se normalno.Ne e tolku strasno,pominuva.mnogu e vazno da se opustis kolku sto moses i podobro gledaj vo tavan ,da ne te interesira mnogu kakvi instrumenti koristat.zamizi i vednas ke pomine.Ti posakuvam najbobar rezultat od HSG.So sreka

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.10.2010 11:51:43   
iki82
fala sharlot za objasnuvanjevo. jas pa citam po internet deka nekoi zeni gi bolel stomakot i nekolku dena posle toa, nekoi vikaat i mesec dena, deka krvarele i sl. kolku sum plaslivka uff 

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.10.2010 22:11:25   
dafne1
zdravo edno prasanje jas sum nova na sajtot me interesira dali nekoj e cul za postkointalni test i dali se ispituva vo nasite kliniki ve molam za odgovor pisetemi

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
20.10.2010 23:51:43   
anebebe
devojki RR da ve prasam nesto mozebi ne sum vo temava ama administratorot ke go sredi toa jas ne sum od skopje ama momentalno sum vo Skopje i sega mojot maticen gin mi rece na slednoo doaganje na user posted image da odam da mi ispita hormoni neli na tretiot den od dobivanjeto ama sega jas samo za edno zenjae na krv da se mavam tolkav pat ....pa sakam da mi kazite kade tuka vo sk da odam da ispitam hormoni i kolku ke me kosta istoto.....Vi blagodaram

(Одговор на членот dafne1)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.10.2010 9:24:21   
babyhope
anebebe ако добро те разбрав мила, сакаш да прашаш каде во Скопје се прават хормоналните нели?
Јас секогаш ги правам на ГАК- Клиника за гинекологија во Државна болница. Прво се поминува преку нивната амабуланта па ти се вади крв во нивната лабараторија. Само за хормони на 3 ден мислам дека не платив повеќе од 200 ден. за партиципација.
Мислам дека има испитување и на ендокринологија но како иде таму процедурата не ми е познато. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.10.2010 10:13:14   
anebebe
Da babyhope tuka vo skopje kade se pravat hormonalni ama me interesira na privatno kolku kostaat ,oti neso mi izle pa momentalno nemam sini kartoni inaku fala ti mnogu za informacijata

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.10.2010 16:41:59   
sharlot
anabebe,jas gi  ispituvav hormonite LH,FSH,PROLACTIN I ESTRADIOL na tret dena vo Sisitina i mi zedoa 3000 denari.

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
21.10.2010 16:48:51   
anebebe
E bas ti fala sharlot takva informacija mi trebase da znam user posted image

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
23.10.2010 19:00:17   
cleo
ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

anebebe ако добро те разбрав мила, сакаш да прашаш каде во Скопје се прават хормоналните нели?
Јас секогаш ги правам на ГАК- Клиника за гинекологија во Државна болница. Прво се поминува преку нивната амабуланта па ти се вади крв во нивната лабараторија. Само за хормони на 3 ден мислам дека не платив повеќе од 200 ден. за партиципација.
Мислам дека има испитување и на ендокринологија но како иде таму процедурата не ми е познато. user posted image user posted image user posted image
Babyhope, da te prasam mila, dali toa sto velis deka na GAK treba da se mine prvo nivnata ambulanta znaci deka treba da me pregleda niven doktor tamu, i pokraj upatot od maticen?? Jas bev nekade vo Juni i go doznav ova novo pravilo, ama pred ambulantata imase sto dusi, a doktorot se razbira ne bese dojden, nitu pa se znaese dali i koga ke dojde, a jas trebase da se vratam na rabota, a morase denta da ispitam zasto mi bese neli 3 den od mc, pa taka si otidov vednas vo privatna lab i si dadov 3500 denari za site hormoni. Te molam pisi za tvoeto iskustvo, dali pak treba da minam niz torturi za edno obicno ispituvanje, pa da znam da si zemam sloboden den od rabota? Blagodaram odnapred



< Поракaта ја уредил cleo -- 23.10.2010 19:01:23 >

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
30.10.2010 18:24:10   
pinokio2010
Prasanja za nekoj sto se razbira vo hormoni: Pijam Dostinex za pokacen prolactin, koj mi bese 1311 (ref.vrednosti 102-496) i vcera pak kontrolirav hormonite i prl. mi padna na 99.7 znaci pod granica..sto znaci toa?
I estradiolot na 3dc mi e 164 (gorna granica 166)
LH 6.6
FSH 5.1
Za LH i FSH istite ref.vrednosti do 13 vo folikularna faza, znaci lh malku povisok od FSh no ne duplo

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
30.10.2010 21:11:02   
veckasr
pinokio jas vcera bev na gin i na mene prl bese nizok i gin mi rece deka ako sum bremena posto pravev inseminacija  od niskiot prl mozr da abortiram 

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.11.2010 16:25:28   
pinokio2010
ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

pinokio jas vcera bev na gin i na mene prl bese nizok i gin mi rece deka ako sum bremena posto pravev inseminacija  od niskiot prl mozr da abortiram 

Da mila, i jas se isplasiv i zatoa vednas oidov na lekar, mi ja namalija dozata na Dostinex na pola tabletka nedelno. Sega imam nov problem ( veke koga ke im dojde krajot, nemam sili) pravev hormonalni ispituvanja i
lh mi e 6.7 a fsh 5.41, a krvnata slika mi pokaza deka imam zglemena glikoza vo krv, duri 7 (ref.vr.3.1-5.6). A da me vidite ednaj tezam 55kg sose krevet, na 170cm visina, i nemam policisticni jajnici. I sestra mi se cudese, bidejki nemame genetska predispozicija za dijabetes, nikoj vo moeto semejstvo nemal.. nekoj sovet ili tumacenjeuser posted image  celata sum user posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
7.11.2010 21:24:57   
sharlot
pinikoio 2010 mene od koga mi ja prepisaa dozazta so dostinex mi e 1/4 sekoj ponedelnik navecer.i mi bese mnogu cudno i doktorot mi rece deka nema poteba da se pie golemi dozi bez razlika kolkav ti e prolactinot zatoa sto vaka poprirodno se smaluval,a i ako pies pogolemi dozi bi mozelo da ti izlezat i red drugi problemi.sega ovca mozebi nema vrska  so tvojot peoblem ama jas sekako da ti kazam.od vrednost 127-635 mee prviot pat mi bese 665 a posle 4 mesci terapija koga bev da go proveram mi bese 200 i lh 13 a fsh 7 ama dokotor mi rece deka sega e dobro a ke bide i podobro.pa sega ke vidime:)

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
7.11.2010 21:59:31   
veckasr
za dijabetis ne mora da ima genetska predispozicija  mnogu zavisi i nacinot na ishranai stresot 

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.11.2010 23:31:08   
veckasr
dali nekoja od vas imala visok testosteron vo vtornikot kaga bev na endokrinologija mi rekoa oti mi e pokacen testosteronot i mi dadoa spironolakton

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.11.2010 16:24:20   
baby_bump
Според мене мислам дека дозата на Dostinex ти е висока, штом толку ти е симнат пролактинот. Јас пиев скоро 2 години 1/2 таблета од 0,5мг на недела и скоро секогаш пролактинот ми беше под долната граница, а докторот секогаш велеше дека тоа не е проблемот зошто не можев да останам бремена во тој период.
Но, откако по препорака на друг ендокринолог, ја намалив дозата на 1/4 таблета, само после 3-4 месеци со таа доза, јас останав трудна.
Како што читав за овој проблем и нискиот пролактин не овозможува лесно забременување, затоа што пролактинот ги припрема ѕидовите на матката и јајцеводите, за да ја задржат оплодената јајце клетка.
Затоа можеби треба да се консултираш со докторот за дозирањето на лекот.
Инаку јас апчето го пиев во Петок, не во Понеделник, затоа што мачнините и тешкотиите полесно ќе ги поминеш за време на викенд отколку на почетокот на неделата, затоа што морам да бидам сконцентрирана на работата и да не ми се повраќа или да ми се врти додека работам.
поздрав

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.11.2010 16:55:18   
veckasr
jas dostinexot go piev tri meseci i potoa napraviv ispituvanje na prolaktinot i bese pod normala i mi rekoa da gi prekinam dostinexot i da napravam ispituvanje na prolactinot po 1 mesec i pak bese pod normala i mi rekoa deka ako e nizok prolactinot  i ostanam bremena moze da abortiram a dokolku e visok prolactinot i ako sakam da ostanam ke mora da pijam bromergon oti on ne bil steten vrz plodot a dostinexot bil steten za plodot
a zaboraviv dostinexot go piev pola apce vo ponedelnik pola vo sreda

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.12.2010 20:49:46   
h.elena
zdravo na site.
Jas sum nova na forumov i sakav da prasham za sovet.
Ova godina imam poprilicno neredoven ciklus shto od varijacija na telesnata tezina shto od stresovi na rabota. :(
Menstruacija dobivav samo so tableti za provokacija na mens. Pred eden mesec gi ispituvav hormonite na 3-ot den od ciklusot i hormonite izgledaa vo red. Spored mojot maticen genekolog samo nivoto na progesteron bese po nisko. Pa mi prepisha da pijam 3 meseci Dabroston 10mg od 21 do 25 den. Posle prvata doza jas dobiv ciklus navremeno.
Moeto prashanje e dali nekoj ima iskustvo ili sovet dali sega da probame so maz mi za zacnuvanje ili pak da gi dopijam i preostanatite dozi od tabletite pa posle toa da probame?
Odnapred Vi Blagodaram na odgovorite.
Pozdrav.

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.12.2010 14:09:30   
anebebe
zdravo devojki eve jas i ovoj mesec ne dobiv posleden pat dobiv na 04 10 i od togas ovie 2 meseca nemam user posted image bev na gin gi napraviv site mikrobioloski ispituvanja i rzultatifite izlegoa potpolno vo red pravev PAP no seuste gi nemam dobieno rezultatite no doktorot rece deka bi trebalo i tie da se vo red (daj boze)i deka pricinta za izostavuvanje na menz e hormonalen disbalans a hormoni seuste nemam ispitani posto nemam dobieno menzis a toj mi veli da cekame prirodno da dobijam pa potoa da proveruvame zatoa sto taka rezultatite bile poverodostojni i sega neznam sto da pravam dali da cekam prirodno da dobijam ili da mu velam na doktorot da mi dade apcinja za dobivanje i taka da proveruvame hormoni .Vas sovet kazete mi sto da pravam uste li da cekam ili a odam i da baram provokacii za dobivanje i da pravam proverka na hormoni . pozdravce i izvinete za dolgiot postuser posted image

(Одговор на членот h.elena)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.12.2010 15:16:04   
veckasr
jas vcera bev da gi zemam rezultatite od hormonite i tiroksinot i prolactinot mi bea visoki testosteronot ,i bese nizok  i mi dadoa da pijam bromergon po 1 apce dnevno i eutirox od 25mg i mi rekoa deka naredniot mesec ke mi pravat detalna analiza za da vidat  zosto mi se poremetuvat hormonite a ako mi stane loso i pocnam da povrakam odma da odam na klinika za enokrinologija

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.1.2011 15:06:48   
gabika85
Eve me i vo ovoj del od forumov da pisam. Se spremam za vtora inseminacija, ama ovoj mesec ke pravam ako imam folikuli zaso ne smee sekoj mesec da se stimulira so gonadotropini i resivme ako ima prirodno folikuli ke odime da probame pak, Denes mi bese 3 den od ciklus i ispituvav bazalen hormonski status. Arno ama jas vcera da ja ubijam dosadata zedov i cel den cistev po doma se iznakrevav se sto stignav i denes testosteronot mi izleze 1,69 a ref. vrednosti se od 0 do o,8. sto mislite dali mozebi se pokacil testosteronot zaradi fizickata aktivnost ili....Inace FSH mi e 6,4, a LH 4,9 

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.2.2011 16:39:54   
anebebe
zenicki mene d-rot mi rece na 3 i na 21 den da ispitam hormoni a ne i na 14 den.Dali da baram i na 14 da mi ispitaat ili nema potreba od toa?

(Одговор на членот gabika85)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.2.2011 17:11:06   
veckasr
ne nema vrska visokiot testosteron i fizickata aktivnost 

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?