|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.2.2013 21:04:41   
koledarka
девојки гинекологов ми кажа дека концентрацијата на уреаплазма во брисот е битна да се одреди дали треба да се третира со антибиотик или не.мене ми беше 10 000,сепак ја испив терапијата и резултатите од контролен брис идната недела ке ги чекам.се надевам дека ке бидат барем под 10 000 и ке почнам со борбата за user posted image .ке ве известам за резултатот

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.2.2013 18:38:51   
skopjance
Me interesira kade moze da se zeme bris od maz. Deverot moj treba da zima a mu se rasprasali mu kazale deka na klinika trebalo sam da si zeme zatoa sto oni ne zimale ni na urologija ni na ginekoologija. Prethodno sam si zel i odnel vo Proleke, pokazalo negativno a uste ima problem.

(Одговор на членот koledarka)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.2.2013 10:36:01   
Anonimen
Zdravo na site, pravev vaginalen bris i mi najdoa gabicna infekcija Candida i Mikoplazma, mi dadoa terapija no za mazotmi nisto ne rece doktorot deka treba i toj da prima terapija a citam vie sto ste pisuvale deka treba i mazot za zema terapija, ima li nekoj iskustvo pri vakvi rezultati ? ve molam za odgovor...

(Одговор на членот skopjance)
  Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.3.2013 22:16:41   
nataly86
Devojki mi treba sovet...veke 8 meseci se macam so lecenje ureaplasma urealyticum...antibiotici probano...sumamed, vibramicin, flexid, lekoklar i povtorno sumamed...i celo vreme izleguva pozitiven rezultat..ve molam nekoj ako vakvo ili slicno iskustvo neka dade sovet bidejki mi treba za in vitro negativen rezulatat veke vtor pat gi pravam site analizi bidejki im pomina vaznosta od 6 meseci, pozzz

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.3.2013 22:20:20   
zansen
jas primav samo sumamed i vaginanalni ama ne im go pamtam imeto mislam deka bea okolu 700 den ako se setam ke ti pisam

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.3.2013 23:57:34   
Melanija RR
nataly86 незнам каде ги носиш брисевите но мој совет однеси ги во друга институција, ако е Микробиологија оди на Институт за јавно здравје

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
21.3.2013 14:45:37   
babyhope
Еве ме и мене, од нигде никаде- ureaplasma urealyticum! user posted image таман помислв дека ќе почнам да собирам документи и да ги предадам во ФЗО сега почнува борбата со оваа инфекција. Погоре прочитав дека на koledarka лекарот и рекол треба да се одреди концентрација на уреаплазмата за да се почне или не се антибиотици. Па ако е тоа така, како сама од себе ќе се исчисти за да бидат стерилни брисевите?? Не ми е логично ова... После одам кај мат. гинико за да видам што ќе каже.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
21.3.2013 16:56:00   
mimiiiiiiiiiiiii
Ijas izlegov pozitivna na Ureoplazma ,so toa sto me stavija i mene i soprugot okolu desetina dena na antibiotici i posle se zema pak briz posle terapijata i se pokaza negativno,ne e strasno samo sto ke treba da pies antibiotici.poz

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.3.2013 21:30:54   
nataly86
Melanija brisevite do sega gi nosev vo Mikrobiologija ama ajde rekov da ne e nesto do niv ke odnesam i vo adrialab, 1200den na privatno...no koga gi zemav i tamu pozitivna 10 na 4ta pisese valjda e toa koncetracija...toa e mnogu malku ako znae nekoj neka kaze

(Одговор на членот mimiiiiiiiiiiiii)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.3.2013 10:26:02   
babyhope
nataly86 мила а само ти примаш терапија или и твојот сопруг? Немој да правите пинг-понг реинфицирање?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.3.2013 1:44:28   
nataly86
Dvata gi pievme site terapii vo isto vreme..neznam kade gresime ili na ovaa ureoplazmata ne i se izleguva od ka meneuser posted image 8 meseci se macam so nea, pievme sumamed, lekoklar, vibramicin, flexid, i pak sumamed...veke neznam so nemam ispieno...

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.3.2013 9:05:45   
angelce83
Nataly86 jas ti preporacuvam da odmoris malku od terapiite i da porabotis malku na tvojot imunitet.Nekako izgleda mnogu ti se sobralo so primanje sekakvi terapii, antibiotici i organizmot vekje ne reagira ne dava znak. Podobro moj sovet ti e toa, izvesen period da ne pies nisto megutoa pocnete so maz ti da se hranite zdravo, ovosje, zelencuk, bademcinja, lesnici, brusnica, povekje tecnosti-mislam na voda i potoa prodolzete pak so ispituvanja i terapii. Jas znam deka e tesko, no mora prvo da se sredat nekoi raboti za potoa bebeto da dojde na cista sredina.Ti posakuvam srekja i pobrzo ispolnuvanje na tvojata zelbauser posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.3.2013 22:09:54   
Melanija RR
Незнам за уреоплазма но за сите инфекции во принцип важи правилото додека се има инфекција било кај кој партнер односи исклучиво со кондом

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.4.2013 10:15:49   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

i sute ovauser posted image , bajterijata e Enterococcus, a samo na mm mu dadoa da pie Sumamed 3 dena, prasav za mene, duri koga dojdovme doma pak se javiv da prasam dali i jas da pijam, dr rece ne! Samo mm da pie. A neli koga ima bakterija i dvajcata partneri treba da pijat. Mozebi deka moite brisevi izlegoa cisti, pa zatoa ne mi rece da pijam i jas Sumamed.
Kako i da e, kje vidime sto kje se dogovorime. Leka nokj!


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.4.2013 20:35:27   
skopjance
I maz mi imase Enterrococa bakterija vo spermata pred 2 godini piese tableti i otogas se e dobro nema baktreii a spermogramot mu ostana isto nema nikakva razlika.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.4.2013 20:41:18   
Anonimen
zdravo sakam da prasam dali na site cetiri mikro brisevi treba da pisuva negativen naod bidejki kaj mene na bris od cervikalen uteri pisuva hemoliticna escherichia coli i ispod nea naredeni okolu 10 mislam deka se lekovi ama niedna ne e stiklirana , ne mi e jasno sigurno ne bi trebala dokolku ima da gi pijam tie 10 lekovi pozzzz

(Одговор на членот skopjance)
  Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.4.2013 22:07:44   
Melanija RR
Тоа значи дека таа бактерија може да се уништи со понудените антибиотици ,нетреба да е штиклиран само еден туку имаш избор зависно од тоа што матичниот смета дека е најдобро за тебе.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.4.2013 22:08:34   
moss
Анонимен тоа што ти пишува толку многу лекови значи дека тоа што имаш, а имаш ешерихија коли сите тие лекови делуваат на оваа бактерија и од тие лекови др. ќе ти препише нешто,значи претпоставувам дека се антибиотици од нив ќе ти даде апчинња ќе пиеш недела дена и така

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.4.2013 22:48:54   
Anonimen
Of maki moi za kolku vreme moze da se izleci taa bakterija odprilika za kolku vreme mozam da go povtoram brisot

(Одговор на членот moss)
  Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.4.2013 18:12:19   
moss
sledniot mesec milsam posle ciklusot,inaku pobaraj na net ima i prirodni caevi da piesh

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.4.2013 20:38:08   
skopjance
За бактеријата Ешерихија Коли е добро и дава подобри резултати ако истовремено со антибиотиците се пие и чај од брусница.

(Одговор на членот moss)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.4.2013 20:43:48   
trust
I jas se slozuvam so skopjance za eserihira najdobro e pokraj lekovite da se najde nekoj caj , gi ima povise nekoj pijat samo brusnica, jas imav mnogu odamna isto eserihija vo toa vreme se sekavam eden covek koj sto se zanimavase so bilki mi napravi caj I go piev po 2 litra vo den, znam za nea e dobro tecnost (voda) da se pie poveke

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.4.2013 21:09:24   
moss
Lelele ne brusnica, bash pred nekoj den citav deka so antibiotici ne odi brusnica, go zabavuva isfrlanjeto na techost.Brusnica i antibiotici se pogreshna kombinacija,ako ja najdam statijata ke ja zakacam

Брусницата ги кочи антибиотиците

Многумина не знаат дека ако боледуваат од воспаление на мочните патишта и поради тоа земаат антибиотици, не би требало да јадат брусници, ниту пак да пијат сок од овој плод.

Зашто, брусницата ја намалува рН вредноста на мочта и оневозможува лекот да го даде целосниот ефект. Подобро е со антибиотиците да пијат чај за мочните патишта, а црвените плодови да ги јадат дури откако ќе помине воспалението.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.4.2013 23:58:51 >

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
28.4.2013 0:01:59   
Melanija RR
Има тема за ешерихија коли ТУКА , иако е за во бременост нема никаква разлика.Конкретно рецептот со лимонот сум чула дека го применуват и за деца.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот moss)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
29.4.2013 21:44:12   
@bebe
jas denes gi zemav rezultatite od brisevite i sum skroz cista, duri se iznenadiv ja nemam ni onaa osnovnata kandida, kristalno cista i jas se spremam za 2 invitro, pa dosega e super....

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Мажот при породување
Еца

Дали би сакале мажот да биде присатен на породувањето?

ДА, двајцата тоа го сакаме (44%)

Не, не сакам (26%)

Мојот маж не ска да биде присатен (19%)

Во нашата болница тоа не е дозволено (12%)


Број на сите гласови: 43

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!