|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гадење за време на бременоста
5.11.2013 19:45:47   
aksor22
koga ke se potsetam jas imav povrakanja od prviot do posledniot den redovno sekoj den nekogas i po 2 pati vo denot sega mi e interesno kako vo 6h nautro povrativ a veke vo 6.30 bev vo bolnica za poroduvanje znaci nema nikakvo pravilo kosa ili ne sekoj organizam e razlicen

_____________________________

10.09.2012 se rodi David sonce mamino

30.01.2015 otide angelot na nebo mamina peperutka

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Гадење за време на бременоста
5.11.2013 22:05:11   
Мамичка85
Jas da vi kazam dosega povrakav samo od 6 do 9 nedela i toa navecer posle celodnevno jadenje i sega vo osmi koga vlegov povrativ pred edna nedela ama samo ko kiselina nekoja mislam ne e strasno so ogled na drugi sto sum slusala deka povrakale cele bremenost .

(Одговор на членот aksor22)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Гадење за време на бременоста
31.12.2013 14:38:06   
maicka_
Еве еден лек за против гадење и мачнини кој мене моментално многу ми помогна: Цеден сок(лимон, моркови , јаболка и цвекло) и внатре малку(колку една коцка супа) свеж ѓумбир. Делува одма , се надевам некому ќе помогне.

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Гадење за време на бременоста
31.12.2013 15:29:47   
maicka_
nema edit, pa da popravam , znagi stavam 2 g svez gumbir, i sokot se pie 2 dena.

(Одговор на членот maicka_)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Гадење за време на бременоста
16.1.2014 8:32:32   
vezilka RR
Добро како е можно да се ослободив од гадењето и повраќањето веќе месец и половина, и сега во 22 недела повторно да ми се врати, не ми е јасно user posted image Веќе два дена ми се врати она чувство дека се гадно мириса и синоќа и сабајлево убаво си повраќав пак. Па не е фер, навистина..user posted image

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот maicka_)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Гадење за време на бременоста
16.1.2014 9:22:13   
Goddess*
Vezilkeuser posted image probaj so gumbir vo prav(1/2kafeno laziche) rastvoreno vo okolu 150ml mlaka voda i eden isceden limon,preorachlivo e za trudnici so machnini,mnogu pomaga.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Гадење за време на бременоста
16.1.2014 9:44:50   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Добро како е можно да се ослободив од гадењето и повраќањето веќе месец и половина, и сега во 22 недела повторно да ми се врати, не ми е јасно user posted image Веќе два дена ми се врати она чувство дека се гадно мириса и синоќа и сабајлево убаво си повраќав пак. Па не е фер, навистина..user posted image

Везилче душо ако ти е некаква утеха јас повраќав до крајот на бременоста. Првите четири месеци повраќав секој ден, а потоа поретко но 2-3 пати неделнпо сигурно. Почнав по малку да јадам зошто што и да каснев па и залак повеќе го повраќав.Ако пиеш утрогестан или нешто слично уште повеќе ќе ти се гади, а можно е и од витамините што ги пиешuser posted image Нема многу што да се направи додека да се воспостави врската помеѓу плодот и мајката тоа еuser posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Гадење за време на бременоста
16.1.2014 12:35:38   
Мамичка85
Vezilke nisto strasno mila setto ova se zaborava koge ke svatis kakvo prekrasno sustestvo raste vo tebe bez grizi ke pomine pozz i imaj ubav den user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Гадење за време на бременоста
29.5.2014 12:33:43   
Ki4iko
Само што влегов во 6та недела од бременоста, повраќање немам ,но страшно ми се гади во утринските часови,имам апетит,но после поручекот не можам глава да кренам 2 саати, и потоа се поминува user posted image ,како ништо да не било. Ова ми е втора бременост,во првата повраќав секој ден по 2-3 пати дневно првите 3 месеци,тоа беше страшноuser posted image .

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Гадење за време на бременоста
29.5.2014 15:05:27   
Defne90 RR
Секоја бременост си е различна кичко,и јас со првото ем мачнини и гадење,ем си повраќав сигурно докај четвртиот месец.А плус и пиев витамини дека ми беше слаба крвта па и тоа придонесуваше.Со второто немав проблеми ни со мачнии ни со повраќање и можам да кажам дека добро си поминав од таа страна.Во секој случај има право Анелав додека да се воспостави врска помеѓу мајката и детето ќе има повраќање и мачнини но после ќе поминат.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Гадење за време на бременоста
29.5.2014 15:50:49   
sonja1987
So prvata bremenost imav mnogu maka non stop povrakav duri eden den ne dehidrirav totalno I se onesvestiv.pa potoa si lezev na bolnica so infuzii 10 dena, no I posle toa si povrakav do posledniot den duri se porodiv, a sega sum 7+3 I bidejki imam mnogu nizok pritisok 80-60 me fakaat vrtoglavici I nemam voopsto apetit

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Гадење за време на бременоста
29.5.2014 18:49:24   
princessa
Jas i vo dvete bremenosti imav mnoguuuu macnini i vo dvete bremenosti mi traeja do 15ta nedela i oslabev 5kg. Nisto ne mi pomagase, povrakav po cel den, mnoooooguuuu loso. Nekoi vikaa deka stom mi se gadi tolku i povrakam bebeto ke ima mnogu kosa sto ne bese slucaj i vo dvete bremenosti. Kerka mi da, se rodi so mnogu kosa ama sin mi so mnoguuu malku kosicka i eve na 10ipol meseci ima uste kratko kosice. Neznam do sto ke bese toa user posted image , eve nekoi neznaat sto e gadenje i povrakanje vo bremenostauser posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот sonja1987)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Гадење за време на бременоста
30.5.2014 12:36:53   
sandriana RR
Во двете бремености имав мало гадење сосем на почетокот, во првиот месец, а ниту еднаш немам повратено -во однос на ова прашање лесно минував до сега. user posted image Се надевам така ќе остане до крај и вториов пат.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Гадење за време на бременоста
30.5.2014 12:53:13   
Defne90 RR
Штом до сега не си повраќала верувам дека и нема.Сепак повраќањето и мачнините се јавуваат во првите три месеци после тоа се намалуваат и исчезнуваат.Многу ретко има повраќање и мачнини и после во поодмината бременост ама тие мачнини си започнуваат уште на почетокот па продолжуваат.А исто можат да се јават и од некои витамини.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Гадење за време на бременоста
30.5.2014 13:15:51   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

Nekoi vikaa deka stom mi se gadi tolku i povrakam bebeto ke ima mnogu kosa sto ne bese slucaj i vo dvete bremenosti. Kerka mi da, se rodi so mnogu kosa ama sin mi so mnoguuu malku kosicka i eve na 10ipol meseci ima uste kratko kosice. Neznam do sto ke bese toa user posted image , eve nekoi neznaat sto e gadenje i povrakanje vo bremenostauser posted image


user posted image јас незнаев ниту еднаш неповратив,околу 10 недела само ми беше лошо од некои мириси од храна па неможев се да јадам но толку беше.Исто и син ми се роди со онака мало косиче ,а според тие сфаќања требаше да биде келавко user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90
.Многу ретко има повраќање и мачнини и после во поодмината бременост ама тие мачнини си започнуваат уште на почетокот па продолжуваат

Една познаничка баш така во 9ти месец почна да и се лоши и повраќа.Значи е веројатно до организмот и крвната слика

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Гадење за време на бременоста
7.6.2014 12:23:18   
Ki4iko
Во моментов сум седма недела, повраќање сум немала, но гадливост,подуен стомак, нелагодност,киселини,милсма дека ќе пукнам..user posted image . И ова е само блага верзија на тоа како поминав во првата бременост,повраќав првите 4 месеци секој ден по 3-4 пати,доста ослабев и постојано мирував.Сега како се чувствувам во споредба со првата бременост е премија user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Гадење за време на бременоста
6.12.2014 14:07:44   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Lele zenski kaj mene namesto da se namaluva, se zgolemuva gadenjeto. Mnogu malku spijam navecer zasto od 04 sabajle me budi gadejnevo i po nekoe vreme povrakam. Se probav i caj od nane, i b6 i bademi nisto. I preku den sum za nikade, omalaksana , bez energija i mi se gadi. Ako mi bidi cela bremenost vaka tesko mene.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Теа88 јас си ставам бисквити или крекери до креветот. Јас обично кога се будам сред ноќ имам гадење и каснувам пола бисквита и ми се смирува, пробај може ќе ти помогне. Јас имам проблем со миење заби, секоја паста ми смета, пробав и со течност ама исто, вам ви се гади ли од паста?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Tea88, и јас се мислам истото, ако ми е цела бременост оваква, тешко мене, затоа ги бројам деновите до второто тромесечје, мада ми кажаа дека мачнините можно е да траат и до 16 недела, во мал процент и во текот на целата бременост. Ајде да се надеваме дека не спаѓаме во оваа група.

Миличка 30, исто, заби едвај перам еднаш пред спиење. Секое миење имам нагони за повраќање. user posted image

Мене ми малку од малку помага чајот од ѓумбир. Јас го пијам од тој на виталија, во прав што е. Не најдов свеж ѓумбир. Нешто што е толку одвратно, ама па ми ги смирува мачнините. Голтка по голтка, испијам до две шоли во денот. Впрочем, не е ниту препорачливо повеќе да се пие, посебно не навечер, бидејќи ја оддржува будноста.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

probajte so mleko jas nemam mnogu gadenje no obicno se javuva navecer togas pijam samo mleko i za 10-20 sum dobro probajte mos ke vi pomogne

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Ke zemam caj od gumbir samo toa nemam probano. Probav i so mleko ladno nisto. Eve vecerva bas do sega povrativ nekolku pati, i sega lagnav malku da se podsmiri zeludnikov i se napiv voda so limon se nadevam nema toa da go povratam. Nekako mi e poubavo vaka prazen zeludnik , stom imam nesto vo nego odma mi se gadi i samo ako povratam mi potpominuva pa da zaspijam. Inaku nema ni da spijam, kako vcera samo 3-4 casa. Citav deka ako mnogu ti se losi i povrakas ke bide zensko, kolku e tocno neznam ke vidime.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

ako i toa ne pomogne probaj list od malina, nane ili anason caj se nadevam ke ti bide podobro naskoro

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandica

Mene sega mi se problem kiselinite poveke od gadenjeto. Mene gore dole mi pomaga jabolko od ovie muco malce kiselki deka se a socni
_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 142
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali brzo gi naucivte vasite decinja da koristat noksirce?

Da (75%)

Ne (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!