|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гадење за време на бременоста
15.3.2012 10:59:39   
mama_sk
Site imaat utrinski macnini a kaj mene toa se pojavuvase navecer okolu 7-8h i maki si macev dodeka zaspijam user posted image Lek mi bese jogurt pola caska a koga ke legnam vo krevet edno ili dve parcinja dvopek, ja sobiraat kiselinata od zeludnikot i samo toa mi pomagase. A preku den ako mi se zgadi, kasnuvam po 6-7 ne peceni bademi.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Гадење за време на бременоста
10.4.2012 21:55:14   
ana_banana
Lele sto raat si bev bez gadenje,ama ovie 2 dena abe se nesto mi mirisa,mi se losi a samo 6 nedeli i nekoj den sum si user posted image a sto sum edna teska za povrakanje uff strasno.Citav ovde od mleko se smiruvalo gadenjeto a jas kutrata vcera sakav ladnicko da si se napijam i mi se zgadi od vkusot.plus toa najstrasno mi e pomegu dva obroci ako mi e poprazen zeludnikot e togas ne da mi se gadi ne znam sto mi se pravi.Od maki vo 4 nasabajle stanuvam od sto sum gladna.Krkorat creva lele lele.Dosusa slabicka sum si 56kg pa imam fora :)) pozz i ke stegam zabi user posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Гадење за време на бременоста
10.4.2012 22:34:42   
mamicki
So srekja i so ubavo da si ja minete bremenosta. Za namaluvanje na cuvstvoto na macnina pomaga da grickas dvopek ili grisini megju obrocite.

(Одговор на членот ana_banana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Гадење за време на бременоста
2.4.2013 13:11:12   
masa
Ако има некоја трудница искуство со рупорут за време на бременост нека пише.Ми ги препорача една пријателка ги смирувале мачнините и повраќањето и дека можеле да се пијат и во бременостuser posted image има некој искуство и конкретно ме интересира дали гинеколог ги дозволува?

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Гадење за време на бременоста
2.4.2013 13:15:35   
Mihaela 2010
Jas gadenje imav samo sabajlecki i koga ja plaknev ustata posle mianje na zabi toa bese strasno ne mozev asalno da si ja isplaknam ustata so voda...ne od pastata tuku od vodata...
I sekoe sabajle do mene u spalna si imav biskviti i odma si kasnuvav po edna i nemav nikakvi macnini ni gadenje...

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Гадење за време на бременоста
11.6.2013 22:54:10   
Snow Queen
Имам гадење на навистина одвратни мириси....и да не сум бремена ќе ми се повраќа, поготово во автобусите, или во простории каде многу се пуши.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Гадење за време на бременоста
1.7.2013 11:06:08   
JovanaJ
So prvata bremenost imav macnini normalno, ama ne kako sega...od minatata nedela pocnaa epten naglo, gadenje po cel den, i toa samo stom ke pomislam na hrana a ne pa da jadam. Edvaj se teram so sila da jadam, ama koga epten nemozam mi idat nmagoni za povrakanje prekinuvam. Se sluciva da ostanam po cel den so nekoe ovosje i jogurt. Ova e strasno i vaka ne sum se cuvstvuvala so pravata bremenost. Ova e celodnevno gadenje, nema zapiranje, posebno posle jadenje...
I epten golem zamor, i gubenje na energijata. Neznam dali e navistina taka ili sega so poveke obvrski za razlika od pravata bremenost pa mi doaga po tesko.
Kako i da e, macninive se uzasni...se nadevam ke prestanat pobrzo....user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Гадење за време на бременоста
1.7.2013 11:23:21   
miana
Imate i tema za vtora bremenost,pa ako sakate piset_e i na nea user posted image
Jovana ,izgleda detevo ti e razlicemn pol od prvoto..user posted image

Mene i za dvete mi bese isto i dvete mi se devojcinja user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 1.7.2013 11:26:47 >

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Гадење за време на бременоста
1.7.2013 11:35:56   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jovana ,izgleda detevo ti e razlicemn pol od prvoto..user posted image
Mene i za dvete mi bese isto i dvete mi se devojcinja user posted image


lele neznam, ama ova e nesto neverojatno user posted image


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Гадење за време на бременоста
3.10.2013 14:24:25   
vezilka RR
Овој пат мачнините ми почнаа уште пред да направам тест. И се зголемуваат. Сега ми се гади цел ден, после секое нешто пикнато во уста. Посебно од вода, чудо. Денес прочитав дека бадемите го намалуваат гадењето во бременост. И ете земав да пробам. Еве кснав 10-20 грама и не ми се гади. Ама пак не можам цел дена само бадеми да зобам, хм. И во текот на денот, наутро ми се со најслаб интензитет. како се стемнува, им се зголемува интензитетот, за навечер да почнам и да повраќам. Веројатно како ми се полни зелудникот, и тие ми се зголемуваат.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Гадење за време на бременоста
3.10.2013 14:35:42   
Gardenia
Јас да не се подречам немам воопшто проблем со гадење,најнормално јадам како и претходно,и бадеми секој ден,јас и онака ги јадев и претходно ,а сега па обавезно дека се и многу здрави.Везилка помага и ѓумбир,ама ако можеш да го поднесуваш,бидејќи лути,мене не ми смета на пример

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Гадење за време на бременоста
3.10.2013 14:39:38   
Bethany
Везилка, на секого нешто различито му одговара.
Па можеш да земеш да грицкаш бадеми кога ќе ја почуствуваш мачнината, тоа малку ќе ти ја ублажи за кратко.
Или чаша ладно млеко да се напиеш, или лимон, или по неколку голтки кока-кола кога осетиш гадење.

Јас немав многу мачнини, само две недели во првото тромесечје, никогаш немам повратено, ама ете тој краток период ми се гадеше многу навечер. Ми помагаше така нешто да грицнам, мене па лимон ми многу пријаше. Доктор ми ги има препишано и Рупурут таблети за шмукање, ама и тоа е се краткотрајно, ептен ако не можеш да издржиш па ти се намалат мачнините за кратко.
Нека ти оброците бидат чести и лесни и мали количински, свежи продукти и така некои здрави грицки и би требало да ги барем намалиш малку. Мене па се теста ми се јадеа, а после кога се најадам ко бомба да сум фрлила во желудникот, сама на себе лошо си правев.
Аххх слатки маки user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Гадење за време на бременоста
3.10.2013 14:52:26   
vezilka RR
Е видиш, можеби и е до исхраната. Претпладне сум цело време на свежа храна, овошје и салати. А попладне јадам и од онаа другата, хехе, можеби и затоа повеќе ми се лоши.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Гадење за време на бременоста
3.10.2013 14:58:00   
Mihaela 2010
Mene pa mnogu biskviti mi pomagaa,obicno nemav gadenje ama od vreme na vreme i toa sabalecki znaelo da trcam do wc i da povrakjam,posle nekade procitav za biskvitite i veruvate si imav pokraj mene u spalna,i prvo budenje ke si izedev edna i top..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Гадење за време на бременоста
8.10.2013 12:19:11   
vezilka RR
Ова гадењево зема се поголем замав. Секоја просторија ми има различен мирис и ми се превртуваат цревата од тоа. Богами не сум знаела дека постојат толку нијанси на мириси во мојата околина. Кажувајте други марифетлаци, сега за сега само ментол бомбони ми помагаат, ама не можам цел ден бомбони да гнетам. Па кај јас јадам, кога ќе ме види Никола и тој бара.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Гадење за време на бременоста
8.10.2013 15:54:00   
tnade
jas utrovo trcav vo wc, izedov edna simitka i trk da go ispraznam zeludnikot, nekade 23 nedela sum, dali mi se slucilo vakvo nesto, sto bese toa sabajlevo nemam poim user posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Гадење за време на бременоста
10.10.2013 9:42:16   
Bethany
Баш се сетив на нешто интересно од мојата бременост.
Значи јас немав многу мачнини, ниеден пат немам повратено, обично мачнините ми доаѓаа навечер, и тоа траеше околу 2 недели можеби, ама од едно нешто ми се гадеше, ми предизвикуваше чувство на вртоглавица и мачнина, а тоа беше компјутер user posted image
Навистина, дури и да помислев да седнав пред него, ми се слошуваше.
Среќа и тоа не траеше долго, после прво тромесечје надокнадив секоја загубена минутка user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Гадење за време на бременоста
10.10.2013 11:11:05   
vezilka RR
Хе, хе, видиш.. Мене не ми се гади од храна, тукуод мириси. Се тики нешто ми мириса. Само ги прашувам другите, вас ви мириса или само мене? И ќе ми замириса, и ќе ми се кренат цревата.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Гадење за време на бременоста
10.10.2013 11:25:07   
Melanija RR
vezilka RR јас не повратив ниеднаш ама 1 недела ми се гадеше од некои мириси.Во бременоста имав изоштрен осет за мирис и кога се качував во влез по скали само коментирав кој комшии што ќе јадат денес user posted image
Неутрализирај го мирисот со мирисен убав течен сапун,крема за раце и ако осетиш помирисај се ...делува и лути мастики

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.10.2013 11:26:23 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Гадење за време на бременоста
10.10.2013 11:34:44   
LARA83
Vezilka ја сум иста со мирисите значи страшно , на работа има кантина за ручек и порано најнормално си јадев ама сега така ми мириса *(смрди на мешани мириси што од народ што на пот што на храна па така се тоа измешано) да нема шанси да влезам внатре и да јадам, само што ќе поминам од кантината нагони имам веднаш user posted image
да не спомнувам за цигарите страшнооооооооо ги осеќам на километар, смрди корне, тоа е ќе си мирисаме хехехехе и ќе си го држиме нагонот во грло user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Гадење за време на бременоста
10.10.2013 11:50:40   
AneLav RR
И јас се потсетив на нешто од мојата бременост. Мачнините ми почнаа уште пред да направам тест за бременост, очекував дека сум бремена ама не бев сигурна. После месец дена кога веќе и дознав дека сум бремена повраќав секој ден, се истурив од повраќање. Немаше одреден период сабајле или навечер. Не ми се гадеше од мириси ама ако малку се прејадев готово беше. Точно 4 месеци повраќав секој ден обавезно по еднаш. А до крајот на бременоста повраќав поретко 2-3 пати неделно. Добро јас носев две бебиња и комуниацијата мајка бебе беше потешка за воспоставување.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот LARA83)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Гадење за време на бременоста
4.11.2013 16:56:10   
snowbool
Veke sum 8 mesec ama vkupno imam povrateno 5-6 pati vo bremenosta e sega sabajlevo posle tolku vreme povrativ i toa naednas duri se iznenadiv deka dosega ne sum povrakala. Velat sega deka demek bebto kosa mu rastela pa se stvarala visok kiselina kaj majkata vo zeludnikot ,ne znam kolku e tocno ama sega bas ke pratam do kraj na bremenost dali ke prodolzam da povrakam...

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Гадење за време на бременоста
5.11.2013 9:51:24   
Martins mom
Таман реков се ослободив од гадењето и повраќањето, таман почнав да си уживам во бременоста,user posted image ете ти го пак-на само две недели пред крајотuser posted image Ај , ќе се издржи уште малцеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Гадење за време на бременоста
5.11.2013 11:30:00   
vezilka RR
Лелееее што збориш бе, до крај!? Ауу, тоа богами тешко се преживува. Јака ти душа.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Гадење за време на бременоста
5.11.2013 19:27:45   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: snowbool

Velat sega deka demek bebto kosa mu rastela pa se stvarala visok kiselina kaj majkata vo zeludnikot ,ne znam kolku e tocno ama sega bas ke pratam do kraj na bremenost dali ke prodolzam da povrakam...



Расте тогаш коса ама и ако не повраќаш пак му расте коса.Еве ние сме доказ без ниедно повраќање во бременост си имаме кога сега не е премногу ама цела глава му беше со косаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?