|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гадење за време на бременоста
6.9.2010 11:26:22   
antonie
jas uste od vtoriot mesec pocnav da povrakam od krevet ne stanuvav. sega sum 26 nedela i uste povrakam ama funkcioniram, a bebceto masko

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Гадење за време на бременоста
6.9.2010 12:36:57   
arh_diz
Jas povrativ dva pati a macini imas nekadedo kraj na cetvrti mesec

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Гадење за време на бременоста
6.9.2010 13:02:33   
vezilka RR
Јас богами повраќав и имав мачнини некаде до крај на 4 и почеток на 5 месец..а еве сега во седми повторно ми се јавија малку мачнини, ама не како на почеток..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Гадење за време на бременоста
3.11.2010 19:52:35   
heba
dechki jas sum 5,6nedela nekade i ushte sega mnooogu mi se gadii cel den edvaj jadam po neshto, nemozam ni apchinjata i vitaminite da gi pijam mi idat nazad, ama si vikam kje gi izdrzam bidejki ako naglo prestanat machninite toa znachi deka neshto ne e vo red, ednash go iskusiv toa, taka da sega ako treba i vo bluenjevo kje uzivam :) inaku site mi smrdat i se mi smrdi, i sakam da ve prasham kako se snaogjate na rabota so gadenjevo

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Гадење за време на бременоста
4.11.2010 0:27:02   
Natuska85
Heba јас сум 12та недела и мене  ми се гади од се и сешто, ама се трудам така на работа кога ќе ме фати од мирис некој или од помисла на храна некоја да се сконцентрирам и да не мислам на тоа.Пробај мене ми успеваuser posted image

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Гадење за време на бременоста
4.11.2010 9:21:34   
Octavia
Не знам дали има врска гадењето и полот, јас во првата user posted image  повратив 2-3 пати иако ми се гадеше цел втор месец од мириси и родив машко, а вториот пат црева истурив од повраќање, како на норма да бев (од 5-10 пати дневно, најмногу втори и трети месец) и родив женско user posted image . И избегнував да се движам меѓу луѓе, тотална изолација, оти можев да повратам во секоја секунда и од се, не мораше мирис да осетам, доволно беше да видам нешто user posted image .

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Гадење за време на бременоста
4.11.2010 10:27:42   
antonie
jas eve vo 8 uste povrakam

< Поракaта ја уредил antonie -- 4.11.2010 10:28:49 >

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Гадење за време на бременоста
4.11.2010 10:36:20   
lila_mk
jas voopsto ne povrakav i nema v gadenje,superpominav

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Гадење за време на бременоста
4.11.2010 14:32:54   
rina13
gadenjeto e individualno za sekoja trudnica,nekoi voopsto nemaat problem a nekoi isturaat cereva,jas sega vlagam vo 6ti  i uste povrakam,prvite 5 meseci od kerevet ne stanuvav osobeno voda povrakajv ni 5 sekundi nemozev da zadrzam voda vo mene.ama sepak toa e nemoze da se donese nov zivot bez malce makiuser posted image

(Одговор на членот lila_mk)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Гадење за време на бременоста
4.11.2010 16:54:05   
AnnaMolly RR
Јас бев пушач пред да забременам, ама решив дека кога ќе останам бремена ќе ги откажам. Како помош за тоа ми дојде што нагло ми се згадија цигарите и не можев да поднесам некој во радиус од 5 километри од мене да пуши user posted image
Еве веќе цела година не пушам. Мислев дека ќе ми се припуши со оглед на тоа дека не го дојам Филип, ама уште ми се гадни.
Освен за цигари чувствував гадење и за кафе. А толку многу ми се пиеше, ќе пукнев. Маж ми ќе речеше да му ставам кафе, а јас се силев: Е сега и јас ќе пијам. Ама само што ќе го помирисав мислев дека црева ќе истурев. По 5 месец почнав и кафе да пијам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Гадење за време на бременоста
5.11.2010 11:50:56   
heba
i jas prestanav so cigarite pred da pocnam so procedurata za ivf i sega ko kje pomirisam dim bidejki mazot doma pushi kje crknam od so mi se loshi, i toa e dobro nema da zapalam mozebi vishe nikogash ama ova kafevo sho ne mi e slatko povekje...ne e dobro :) jas bez kafe od sabajle teshko imam mnogu nizok pritisok. edvaj chekam da dojde sreda imam pregled mn sakam da go vidam i se da e ok pa machninive kje se trpat kolkavi sakaat neka bidat

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Гадење за време на бременоста
17.11.2010 19:54:41   
milicka85
otkako ostanav bremena vednas mi se slosi  i povrakav sekoj den  na sabajle se do 4 i pocetok na 5 mesec, potoa ne ,no kiselini imam seuste a sega koga vlegov vo 9 mesec mnogu mi se gadi no ne povrakam, 

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Гадење за време на бременоста
18.11.2010 7:14:18   
elka
Jas povrakav i denje i noke nekade do kraj na 4 mesec kako sto kazuvaat dodeka da osetis da promrda bebeto eve sega za nekoj den vleguvam vo 8 mesec imam kiselini i postojano cuvstvuvam kako da imam knedla vo grlo se plasam pak da ne pocnam da povrakam

(Одговор на членот milicka85)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Гадење за време на бременоста
18.11.2010 17:55:30   
heba
lele a jas se se nadevam deka kaj i da e za nedela dve kje mi prestanat pa neli do 11, 12 nedela posle poarno bilo :( nisto ne jadam samo po pola kifliche i na sok sum cel den i kako za belja me fatija zabive da me bolat vcera kje zbesnam od bollka bev na zabar sabajlevo samo dren mi stavija pa od toa drenot si ja povrativ dushata u wc

(Одговор на членот elka)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Гадење за време на бременоста
19.11.2010 6:50:24   
elka
ne se sekiraj heba ke pomine pa za bebuskite se ke izdrzime probaj da jades dvopek,maslinki i bademi mene mislam deka samo toa mi odgovarase ponekogasuser posted image i toj period mnogu oslabev ama zatoa sega imam nadoknadeno i toa mnogu ne se sekiraj ke pomine samo ubava misla pozdravce

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Гадење за време на бременоста
19.11.2010 15:43:35   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Не знам дали има врска гадењето и полот, јас во првата user posted image  повратив 2-3 пати иако ми се гадеше цел втор месец од мириси и родив машко, а вториот пат црева истурив од повраќање, како на норма да бев (од 5-10 пати дневно, најмногу втори и трети месец) и родив женско user posted image .
i jas mislam taka


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Гадење за време на бременоста
20.11.2010 18:08:00   
heba
da ti kazam Elka edvaj chekam da pochnam da nadoknaduvam i doma im rekov togsh nikoj da ne mi pisnal dali bilo mn ili ne ima da jadam dodeka mi se jade :) sega i toa shto mozev da go jadam shto ne go povrakjav nemozam bidejki imam vospalenie na nepcata i zabive mi se hiper senzitivni i se im e ladno ni voda nemozam da se napijam a od gladov pochna nervoza da me fakja golema spremna sum za mrchenje i raspravanje cel den

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Гадење за време на бременоста
20.11.2010 21:50:11   
ping
mene ne mi se gadi ama nemozam nishto da jadam so sila neshto pikam. Jas pred da doznam deka sum bremena bev na dieta i sega go odviknav zeludnikot od jadenje se sluchuvashe po cel den da sum samo so eden gevrek. sega nemozam nikako da jadam denes edna riba za ruchek so sila ja izedov i oti nemozam da jadam leb si kupiv denes dvopek

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Гадење за време на бременоста
21.11.2010 17:36:40   
heba
probaj so salata

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Гадење за време на бременоста
28.11.2010 20:49:46   
heba
od utre 10 nedela a denes eve ne mi se gadeshe a koga mi e podobro mn se vadam od pamet da ne mu se desli nesho kazete mi dali kaj site e so razlicen intenzitet gadenjevo dali ima i dednovi koga moze povekje da jadete, mnse plasham amanneka pominat ushte dve nedeli malku od malku da zdivnam

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Гадење за време на бременоста
28.11.2010 20:55:10   
rina13
mene gadenjeto mi traese do 20ta nedela ama jadenjata sto mi se zgadija togas uste nemozam da gi mirisnam ne pa da gi jadam eve meso ne sum probala od 2ri avgust a mislam deka i ponataka vo zivotot nema da probam,sega sum 25 nedela i gore dole stignav do toa da jadam ednas dnevno bez da povratam i mandarini mn jadam po cel den toa mi prija

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Гадење за време на бременоста
28.11.2010 21:13:44   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

od utre 10 nedela a denes eve ne mi se gadeshe a koga mi e podobro mn se vadam od pamet da ne mu se desli nesho kazete mi dali kaj site e so razlicen intenzitet gadenjevo dali ima i dednovi koga moze povekje da jadete, mnse plasham amanneka pominat ushte dve nedeli malku od malku da zdivnam


немаш гајле. кај сите е со различен интензитет и не се секирај. Некои не јадат одредени јадења, некои реагираат на мирис, а некои си се гушкаат со вц шољата првите месеци или последните, зависи. user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Гадење за време на бременоста
29.11.2010 17:50:40   
heba
jas se macham dapovratam ama mnogu teshko mi ide pa se davam vo wc po pola saat, dobro e shto denes mi se vrati gadenjevo pa se ohrabriv deka e ok :) edvaj cekam ponedelnik iden da go vidam zivo i zdravo i porasnato :) pa neka mi e losho kje trpamuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Гадење за време на бременоста
14.1.2011 10:55:02   
libra.n
Dali nekoja ima gadenje od PREGNAZON? Vo 13-ta nedela sum i pocnav da gi zemam niv po preporaka na lekarot, no samo sto ke gi pomirisam povrakam.

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Гадење за време на бременоста
16.1.2011 15:04:31   
Annet
од утре влегувам во 10та недела,но мачнините се уште поприсутни,ниту Б6 ниту ништо не помага,наутро ми е лошо ама навечер страшно повраќам...еве денес купив чај од ѓумбир па пијам моментално,многу ми горчи ама и незнам дали се става шеќер или мед???????? во прав е и вика по пола лажиче од чајот се посупува со врела вода,стои 30 мин и се процедува и се пие голтка по голткаа........
оф лелееее овие слаткиве маки ме истоштија.ама мора да се трпи

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?