|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Гадење за време на бременоста
23.5.2009 14:59:38   
Nikolina
дали сте од оние трудници на кои им се гади или гадело само во почетокот на бременоста или во текот на целата бременост?Јас само што влегов во шести месец а сеуште ми се гади и повраќа,еднаш во неделата обавезно за разлика од почетокот тогаш тоа ми се случуваше почесто.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Гадење за време на бременоста
23.5.2009 15:40:14   
Еца
Јас во првата бременост имав гадење и повраќање скоро до осмиот месец,а сега оваа бременост, на почетокот исто ми беше мака, повраќав, не можев ни да бидам присатна во кујна кога се правеше било какво месо,но еве полека кон крај на 5 месец полека ми се изгубија овие маки,сега одвреме навреме имам гадење, но за среќа не повраќам,така да Даниела не си сама со овие слатки макиuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Гадење за време на бременоста
11.3.2010 18:30:14   
Cufic
Ne se voopsto slatki maki,koja trudnica ne gi osetila samo taa moze da kaze deka ke pomine deka ne e strasno.
Jas sum desetta nedela i nemozam glava da krenam od macnini i povrakanje,mi se gadi skoro od se, povrakam duri i ako se napijam casa voda.
Neznam do koga ke trae ova ama jas navistina sum iscrpena maksimalno, nemozam da se podnesam vaka veke,mislam deka nekoj den ke si go povratam zeludnikot-katastrofa.
Najtragicno e sto ne mi se javuvaat samo nautro kako sto vikaat -utrinski macnini,kaj mene traat cel den posebno navecer se uste pojaki-uzas.user posted image
Probav caj od gumbir ama ne mi pomogna mnogu, nisto ne mi pomaga.
Se molam da ne trae do krajot na bremenostauser posted image !

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Гадење за време на бременоста
11.3.2010 18:53:13   
baby mama
Мене ми се лошеше до кај 5-ти месец.Млеко неможев да поднесам, а бе само амбалажата што ќе ја видев ми се повраќаше. И таму кај што ми стојат зачините кога ќе отворев имав нагон за повраќање. Бљак

(Одговор на членот Cufic)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Гадење за време на бременоста
11.3.2010 19:06:00   
Natasha5
Јас убаво си поминав со гадењето.До 4 месец само малце ми се гадесе од некои миризби,воопшто не повратив ниту еднаш ама затоа од 4 па до крај ме сотре киселина,на крајот веке мислев дека грлото ке ми изгори.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Гадење за време на бременоста
11.3.2010 21:45:46   
ananikol
Jas sum vo 31-ta nedela i se uste user posted image  imam gadenja no ne povrakam.

Vo prvata user posted image  nemav ni gadenja ni povrakanje posle 3 mesec no imav jaki kiselini ostanatite 6 meseci.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Гадење за време на бременоста
11.3.2010 21:50:38   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cufic

Ne se voopsto slatki maki,koja trudnica ne gi osetila samo taa moze da kaze deka ke pomine deka ne e strasno.
Jas sum desetta nedela i nemozam glava da krenam od macnini i povrakanje,mi se gadi skoro od se, povrakam duri i ako se napijam casa voda.
Neznam do koga ke trae ova ama jas navistina sum iscrpena maksimalno, nemozam da se podnesam vaka veke,mislam deka nekoj den ke si go povratam zeludnikot-katastrofa.
Najtragicno e sto ne mi se javuvaat samo nautro kako sto vikaat -utrinski macnini,kaj mene traat cel den posebno navecer se uste pojaki-uzas.user posted image
Probav caj od gumbir ama ne mi pomogna mnogu, nisto ne mi pomaga.
Se molam da ne trae do krajot na bremenostauser posted image !



Мила..јас ако ти кажам дека повратив од ментол бомбона? Мм до ден денес ми ја памти таа и ми се смее..Повраќав од се..и наутро и на пладне и навечер..Се до некои 4 месеци кога престана тоа и мислам дека се препородив..До тогаш живеев на двопек, крставици и квики- од се друго повраќав...Се издржува, а кога ке помине ке имаш сила за останатите 5-6 месеци да уживаш во својот потстанарuser posted image

(Одговор на членот Cufic)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Гадење за време на бременоста
12.3.2010 9:08:39   
dostickage
Lele jas denes vleguvam vo 6-ti mesec i uste redovno mi se gadi bez promasaj user posted image
Prvite 3 meseci mi bese pekol zasto jas maltene u zivot ne sum povratila i ne znam da povrakjam pa boga molev da povratam ama ne mozev.

Mi pominuvase eventualno od perek ili ponekogas vareno gevrece ama za kratko.

Sega smrten neprijatel seuste mi e cetkata za zabi i medot user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Гадење за време на бременоста
12.3.2010 10:17:47   
Adrijana
Mi se gadese cel vtori i cel treti mesec, posle cat pat od mamavitot sto gi piev( ama ako ispijam na gladno).I normalno kiselini koi kako minese vremeto bea se pojaki.

< Поракaта ја уредил Adrijana -- 12.3.2010 10:20:46 >


_____________________________



(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Гадење за време на бременоста
12.3.2010 10:18:55   
matushka
jas na pocetokot nemav nikakvi problemi, samo edans povrativ u 9 meseci, ama poslednite 2 meseci imav uzasni kiselini kako da me davi nekoj..

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Гадење за време на бременоста
12.3.2010 10:26:29   
dragana_vane
Probaj so ladno presno mleko.... pominuvaat macninite

(Одговор на членот Cufic)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Гадење за време на бременоста
12.3.2010 10:42:01   
melody
Imav macnini koi variraa , nekogas vo 5 sabajle ,a nekogas vo 11 vecer pred spienje.Samo 5 pati povrativ od cela bremenostuser posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Гадење за време на бременоста
12.3.2010 10:46:35   
matushka
da da, ladno mleko epten pomaga. znam lizev i nekoi tebletki protiv kiselini ama go nemaat istiot efekt kako mlekoto

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Гадење за време на бременоста
12.3.2010 11:06:11   
dostickage
pomagaat i nekolku nepeceni bademcinja da kasnes za kiselini

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Гадење за време на бременоста
12.3.2010 17:26:28   
Danica
Najmnogu mi pomagase oriz ziv mnogu zrna :) cel oriz po doma go izedov ziv posebno kaj 7-8 mesec hehehhe

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Гадење за време на бременоста
9.5.2010 13:50:26   
vezilka RR
Леле луѓе се истурив од повраќање. Првите два месеци ништо, ама овој третиов нонстоп имам мачнини и сигурно по неколку пати во денот повраќам. Мажле ми вика ти место да се здебелуваш ми личиш некако ослабена...А носот ми станал како сензор, се тики нешто ми мириса, не можам да се поднесам..

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Гадење за време на бременоста
9.5.2010 13:56:19   
Julie1
Ајде везилка издржи уште малку кај и да е после првото тромесечје ќе се намали гадењето! Совет не мисли многу на тоа и јади полесна храна, помалку зачинета и многу многу овошје!

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Гадење за време на бременоста
9.5.2010 14:09:03   
vezilka RR
И јас така се тешев, уште малку..ама читам овде некои имале мачнини цела бременост. Ќе издржам јас не ми тоа толку проблем, туку се плашам дали после сето тоа повраќање останува нешто и за црвчево...:)

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Гадење за време на бременоста
9.5.2010 14:13:15   
Julie1
Ех тоа мало црвче знае колку му треба и си зима онолку колку му е потребно... Гушки и издржи се за малото ангелче во тебе!

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Гадење за време на бременоста
9.5.2010 14:27:52   
Палешка РР
хехе везилка, сега си праааава трудница user posted image знам дека ти е тешко,ама ајде, уште малку издржи. И јас мислев дека ќе нема крај на повраќањето, ама после четвртиот месец помина. Си се храни бебчето, не се секирај.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Гадење за време на бременоста
9.5.2010 17:49:30   
denicka
zanci jas sum super. posle se sto procitav user posted image malku mi se zgaduva, a do sega povrativ samo ednas, od perek i voda user posted image i si se falam na site, za nikade sum. znaci lesno mi e user posted image user posted image user posted image user posted image aj da ne se falam uste

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Гадење за време на бременоста
9.5.2010 17:58:00   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Леле луѓе се истурив од повраќање. Првите два месеци ништо, ама овој третиов нонстоп имам мачнини и сигурно по неколку пати во денот повраќам. Мажле ми вика ти место да се здебелуваш ми личиш некако ослабена...А носот ми станал како сензор, се тики нешто ми мириса, не можам да се поднесам..


Везилка пробај наутро кога ќе станеш да изедеш едно до две парчиња двопек. Велат дека помага при утринското гадење.

Инаку јас за време на бременоста ниту еднаш не повратив (како впрочем и цел мој живот), ниту пак ми се згади од нешто. Затоа пак имав тоооооолку многу киселини што јадев по 1 кг. јаболко дневно.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Гадење за време на бременоста
10.5.2010 14:46:43   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: denicka

zanci jas sum super. posle se sto procitav user posted image malku mi se zgaduva, a do sega povrativ samo ednas, od perek i voda user posted image i si se falam na site, za nikade sum. znaci lesno mi e user posted image user posted image user posted image user posted image aj da ne se falam uste


Ех деничке ти си среќна коцкаuser posted image ...мене уште од почетокот (до сега) многу ми се гади...обично по јадење или кога помислувам на некоја храна, нешто ко во желудникот да ме стиска...најчесто ми се случува попладне и навечер...а мириси не можам да поднесам...се ми смрдиuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Гадење за време на бременоста
10.5.2010 15:07:45   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa



Ех деничке ти си среќна коцкаuser posted image ...мене уште од почетокот (до сега) многу ми се гади...обично по јадење или кога помислувам на некоја храна, нешто ко во желудникот да ме стиска...најчесто ми се случува попладне и навечер...а мириси не можам да поднесам...се ми смрдиuser posted image




user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image и мене истоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Гадење за време на бременоста
12.5.2010 19:29:27   
lb81
jas voopsto nemav gadenje od nisto no zatoa pak prviot mesec i pol uzasno me bolea gradite i zgolemeni mi bea a neznaev deka sum trudna radi nered.ciklus.Potoa mn.kratok period mn.intenzivno gi custvuvav mirizbite osobeno ne mozev parfemite da si gi podnesam.A sega vo 9ti tek mi pocnuvat nekoi kiselini ama ne e mn. strsno i mi se smiruvaat od jogurt

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?