|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Главоболка во бременоста
4.2.2010 12:22:18   
BILJANA_G
Se izvinuvam ako ima vakva tema ama nemam videno.
Vo tekot na bremenosta imav mnogu glavobolka mnogu se izmaciv oti nisto ne mozis da piis za da prestane.Mi kazaa deka moze samo paracetamol ama mene toj ama ic ne mi pomaga.
Dali i vas istoto vi se slucuvalo? Mozeme da podiskutirame i da naucime nesto poveke.Kako se spravuvavte so toa?

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 4.2.2010 12:44:51 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Главоболка во бременоста
4.2.2010 12:34:51   
mamasane
Biljana, jas cela bremenost ja pominav so glavobolki, raat nemav od niv. A kako sto vikas nisto ne smees da pies za bolki. Mene mi pomagase koga piev kafe so isceden limon vnatre ili gi mackav slepoocnicite so edna mast sto zagreva na doctor's, taa e nesto kako viks ili kineska mast.

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 4.2.2010 12:45:46 >

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Главоболка во текот на бременоста
4.2.2010 12:39:33   
mami
Мене ме фати два три пати така јака главоболка и се што правев беше еден убав топол туш и си легнував во затемнета тивка просторија да спијам. Секогаш на тој начин ја смирувам главоболката. Многу ретко пијам апчиња, да не речам дали еднаш се имам напиено апче за глава досега. Пробајј со туширање и седење во тивка просторија

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Главоболка во текот на бременоста
4.2.2010 13:24:09   
dostickage
Jas poluduvam od glavobolki.
Dva dena nedelava ne bev na rabota poradi toa.
Pred Nova godina cetiri i pol dena me bolese glavata bez prestan,ludilo a nisto ne mozes da se napies.

Poslednito pat so preporaka na lekar  piev dva pati dnevno po polovina analgin plus vitamin B6.Deluva malku no za zal nisto posebno.

Procitav negde pogore kafe tursko so limon,toa e isto kako da se napies kafetin sto e mnogu stetno.Taa kombinacija e super ama ne vo bremenost.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Главоболка во текот на бременоста
4.2.2010 13:39:58   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage



Procitav negde pogore kafe tursko so limon,toa e isto kako da se napies kafetin sto e mnogu stetno.Taa kombinacija e super ama ne vo bremenost.




dokolku se napies edna tursko kafence voopsto ne e stetno vo bremenosta,stetno e ako poveke pati vo tekot na denot konzumiras kafe,mene barem mi pomaga kafeto protiv glavobolka

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Главоболка во текот на бременоста
4.2.2010 13:40:57   
mis.
Мислам дека аналгинот не е препорачлив во бременоста.Еднашка кога ивам ужасни главоболки гинекологот ми рече кога веќе мора нешто да се пие подобро тоа да е парацетамол.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Главоболка во текот на бременоста
4.2.2010 13:44:54   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage



Procitav negde pogore kafe tursko so limon,toa e isto kako da se napies kafetin sto e mnogu stetno.Taa kombinacija e super ama ne vo bremenost.




dokolku se napies edna tursko kafence voopsto ne e stetno vo bremenosta,stetno e ako poveke pati vo tekot na denot konzumiras kafe,mene barem mi pomaga kafeto protiv glavobolka

Na mene isto mi rece ginekologot deka edno kafe ne e stetno.
Bidejki jas imam nizok pritisok nautro pijam po pola solja kafe

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Главоболка во текот на бременоста
4.2.2010 13:49:17   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Мислам дека аналгинот не е препорачлив во бременоста.Еднашка кога ивам ужасни главоболки гинекологот ми рече кога веќе мора нешто да се пие подобро тоа да е парацетамол.


потпис! и јас мислам дека аналгинот не е препорачлив во бременоста!


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Главоболка во текот на бременоста
4.2.2010 13:56:53   
BILJANA_G
Mene koga bev bremena maticnata mi rece moze samo paracetamol so B6.Drugo ne moze.A mene ni toa ne mi pomagase.Od pregolema bolka duri mi se placese.Se magkav na celoto so mas i toa ne pomagase.Po dolga bolka i od macenje sum se uspivala edvaj i posle koga ke stanam kako nova.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Главоболка во текот на бременоста
4.2.2010 22:10:37   
BILE.F
Јас пијам Б6, редовно, сабајле и навечер. Смирува! Исто и  парацетамол! Едно кафе не е штетно.Мислам дека не можам да функционирам ако не се напијам кафе насабајле. Аналгин никако!
И добро е да легнеш и да се опуштиш во тивка соба!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Главоболка во текот на бременоста
8.2.2010 2:01:40   
liljace
e zenski i jas prvite meseci imav glavobolki posebno ako legnev pokasno a stanev porano ili patuvav nekade pa slucajno procitav deka edna casa koka kola so isceden limon pomagalo i vo toa se uveriv do sega da nese urecam se imama napieno samo 3 pati paracetamol a sum 32 nedela ednas za glavobolka dr.pat bev podnastinata mi bese strav dane krenam temperatura od koga procitav za koka kolata so liomon i se uveriv vo dejstvoto mislam deka i posle bremenosta ke go praktikuvam za glavobolka probajte kj mene deluva

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Главоболка во текот на бременоста
8.2.2010 8:26:49   
Еца
Заради зголемената циркулација на крв, во раната бременост е честа појава на главоболки. И јас имав главоболки и тогаш најчесто одев на прошетка, верувајте делува. Инаку нити кафе со лимон ми помагаше, ниту чајче, па пиев парацетамол. Среќа немав чести главоболки.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Главоболка во текот на бременоста
8.2.2010 9:20:14   
Палешка РР
Среќа и јас немав чести главоболки, инаку моите се мигренозни user posted image
При таква главоболка пиев истовремено Парацетамо, Б6 и Ц-витамин и од оваа комбинација ми поминуваше.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Главоболка во текот на бременоста
17.4.2010 23:01:19   
denicka
denes glavata ke mi eksplodirase od bolka. prosetav, nejke. legnav, nejke. se istusirav i toa nejke. i na kraj morav da se napijam pola paracetamol pa eve malku mi pomina ama pak me stega nekako vo tilot. aj se nadevam do sabajle ke pomine user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Главоболка во текот на бременоста
30.6.2010 14:48:37   
*miki mami*
имам синуси и од промена на време имам силни главоболки кој ми поминуваат дури другиот ден.Кога останав бремена бев преплашена што ке правам,несмеам да пијам апчинја аспиринот беше стого забранет а смеев да се напијам само працетамол и б6.Кај мене не делуваше ниту едно апче,а камоли працетамол и б6.Но за срека во цела бременост не ме болеше главата ниту еднаш  замиселете (само еднаш на одмор добив сончаницаuser posted image ) неможев да си поверувам,а претходно ме болеше секој втор ден.По ова искуство повторно дојдов на старото добро правило дека се е во ПОТСВЕСТА и од самата помисла дека од ништо нема да ми помине не дозволував ни да се појави главоболката.
пробајте така замислете си дека тоа е штетно за вашиот бебуш.
после порагајот па иста приказна апче уште во болницаuser posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Главоболка во текот на бременоста
30.6.2010 16:40:52   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

имам синуси и од промена на време имам силни главоболки кој ми поминуваат дури другиот ден.


Јас го имам истиот проблем. Еве веќе неколку дена ме кине глава и си трпам што да правам Башка и реома имам и ме вртат сите коски..Катастрофа сум. Едвај чекам да се стабилизира времево user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Главоболка во текот на бременоста
30.6.2010 23:50:44   
Merlin
I jas sum so glavata za nikade, najverojatno e od vremevo ili od bremenosta nema treto neli. Inace meram redovno pritisok ama nizok do normalen e. Pa moze da e i od pritisokot koga e ponizok da boli. Mi rekoa deka za nizok pritisok ubavo e casa voda so seker ama naednas da se ispie. Probav ednas taka koga imav silna glavobolka so ne pominuvase so denovi i kako za cudo mi pomina odma. Potoa si se iznaspav i se iznaodmoriv. Pa ako pak ne me pusti glavava pak ke pijam bas da vidam dali e do toa ili bilo slucajno.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Главоболка во текот на бременоста
1.7.2010 9:23:29   
fila
preporaka od   dr palcevski  dokolku vo tekot na bremenosta te boli glava mozes da pies kafetin menstrual bez nikakov problem so bedoksin zaedno  gi ublazuva bolkite i ne e stetno

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Главоболка во текот на бременоста
1.7.2010 11:25:45   
*miki mami*
имам низок притисок и за време на бременоста знаеше да ми падне,ми предизвикуваше гадењје зуење во ушите,ова ми се случуваше доколку не пиев кафе по сабајле и мислам дека човек со низок притисок неможе да функционира без кафе барем еднаш во денот.(знам дека не се препорачува во бременоста ама не е и толку штетно) пробај мене ми помагаше може и една голтка кока колаuser posted image

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Главоболка во текот на бременоста
11.6.2012 14:06:05   
AnnaMolly RR
Ајде ве молам совет. Прашувам во име на мојата кумашинка. Бремена е 14 недели и има страшни главоболки, не може да функционира. Парацетамол не и помага. Читав во темава за комбинација б6, витамин ц, ќе и кажам да проба.
Ако има некој искуство со природни „народски“ лекови за главоболка, ве молам да ми пишете.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Главоболка во текот на бременоста
11.6.2012 15:16:32   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Ајде ве молам совет. Прашувам во име на мојата кумашинка. Бремена е 14 недели и има страшни главоболки, не може да функционира. Парацетамол не и помага. Читав во темава за комбинација б6, витамин ц, ќе и кажам да проба.
Ако има некој искуство со природни „народски“ лекови за главоболка, ве молам да ми пишете.


AnnaMolly..jas poshto patam od migrena,a toa znaci nikakvi apcinja ne mi pomagaat,koga bev u stranstvo edna indijka uz muabet so mojov problem mi rece nozete da gi drzam u mnogu ladna voda i so toa glavobolkata/migrenata pominuva..i stvarno rabotiuser posted image ....a imam isprobano(po preporaka na doktor) i od kompir so sol pominuva obicna glavobolka...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Главоболка во текот на бременоста
11.7.2012 22:52:44   
ljubicica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Ајде ве молам совет. Прашувам во име на мојата кумашинка. Бремена е 14 недели и има страшни главоболки, не може да функционира. Парацетамол не и помага. Читав во темава за комбинација б6, витамин ц, ќе и кажам да проба.
Ако има некој искуство со природни „народски“ лекови за главоболка, ве молам да ми пишете.


AnnaMolly..jas poshto patam od migrena,a toa znaci nikakvi apcinja ne mi pomagaat,koga bev u stranstvo edna indijka uz muabet so mojov problem mi rece nozete da gi drzam u mnogu ladna voda i so toa glavobolkata/migrenata pominuva..i stvarno rabotiuser posted image ....a imam isprobano(po preporaka na doktor) i od kompir so sol pominuva obicna glavobolka...

јас сакам да прашам, компирот со сол се става на главата така? или ?

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Главоболка во текот на бременоста
12.7.2012 6:02:08   
Goddess*
ne na glavauser posted image ..se preporacuva bilo kakov spreman kompir( varen so sol/vegeta,przen so sol,pecen so sol/vegeta) da se jadeuser posted image

(Одговор на членот ljubicica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Главоболка во текот на бременоста
12.7.2012 8:15:26   
Nade
Probajte paracetamol vo kombinacaija so magnesol (shumlivi na krka ), mene mnogu mi pomaga.A pred se dozvoleno vo bremenost i dosta povolno vlijae pozdrav!

_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Главоболка во текот на бременоста
13.7.2012 16:41:21   
ljubicica
аха, ви благодарам многуuser posted image
јас имам неверојатно голема главоболка , а истовремено ми е здрвен нарвот на десната страна на лицето, така да болки од сите страни , а нели не смеам ништо да се напијам, се надевам ке издржам, се напив еден парацетамол ама не забележав никаква разлика user posted image

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?