|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гадење за време на бременоста
16.1.2011 18:17:05   
heba
Anet ushte nedela dve kjese  podsmiri, jasmislev nema da prestane nikogash i deka trae gadenjeno cela vechnost ama pominuva. jas se spasuvav so sladoled i toa ovoshen. ladno pomaga mnogu. sega sum 4mesec i ako se prejadam pak mi se gadi ili imam kiselini ama ne e tolku cesto.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Гадење за време на бременоста
16.1.2011 21:56:20   
Annet
оо heba фала ти на утехата милаuser posted image само сега незнам за сладолед баш оти е зима,а ми се јаде сладоледuser posted image
се надевам дека за недела-две ќе ми помине ова па да поуживам малку во бременоста .user posted image

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Гадење за време на бременоста
17.1.2011 11:28:16   
antonie
annet da ti kazam mene nisto ne mi pomogna, piev mnogu koka kola po 1kg. na den i toa mi pomagase malku, a inaku se sto jadev povrakav i jadev samo leb i sirenje smo toa mozev, probaj, varen kompir. ali od koka kola mislam deka ke ti pomogne. inaku se se zaborava koga ke se rodi bebusot... nie sega se guskame

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Гадење за време на бременоста
17.1.2011 11:43:44   
prettygirl
mene samo mi se gadese a povrativ 5-6 pati, eve sega uste nekoj den vo 5ti i nemam poveke takvi gadenja

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Гадење за време на бременоста
17.1.2011 13:58:45   
Annet
antonie a do koga te drzese macninata?
mene lekarot mi rece da ne pijam nisto gazirano,bilo stetno....aj sega de pozdravce mila i ke probam so koka kola malku da vidam
ИЗВОРНА ПОРАКА: antonie

annet da ti kazam mene nisto ne mi pomogna, piev mnogu koka kola po 1kg. na den i toa mi pomagase malku, a inaku se sto jadev povrakav i jadev samo leb i sirenje smo toa mozev, probaj, varen kompir. ali od koka kola mislam deka ke ti pomogne. inaku se se zaborava koga ke se rodi bebusot... nie sega se guskame



(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Гадење за време на бременоста
17.1.2011 14:01:37   
Annet
оо мила со лесно нека ти е уживај во бременоста user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: prettygirl

mene samo mi se gadese a povrativ 5-6 pati, eve sega uste nekoj den vo 5ti i nemam poveke takvi gadenja


(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Гадење за време на бременоста
17.1.2011 15:16:43   
prettygirl
fala na site vi posakuvam lesna bremenost i sto pobrzo gfadenjeto da vi zavrsi.Ama koga se raboti za zivotceto vo nas ke trpime se

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Гадење за време на бременоста
17.1.2011 21:37:56   
antonie
annet mene me traese do krajot na 7 mesec uzasno bese, a koka kola ne davaat ama samo taa mi pomagase, doktorite vo bremenosta ne dozvoluvaat nogu raboti da se jadat... jas ne se pridrzuvav na toa... pa bebceto e super a i jas bev so kilazata super

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Гадење за време на бременоста
17.1.2011 22:47:28   
Annet
само се нека биде најдоброuser posted image

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Гадење за време на бременоста
19.1.2011 18:30:45   
kikitina
Јас до 12 та недела не чувствував никаков симптом на бременост, се радував дека така ќе ми бидо до крај. Ама сега луѓе божји, нема утро а да не ми се гади, повраќам само што ќе влезам да си мијам лице. Лошо е што насабајле ми е скроз празен желудникот и ми се чини дека цревата ќе си ги повратам, па пијам чаша вода, за да има што да се поврати. Среќа што е само наутро. Едно време имав навечер страшни киселини, ама после прочитав што да не јадам и сега сум ок.Се надевам дека наскоро ќе престане повраќањево, не за друго проблем ми е за на работа.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Гадење за време на бременоста
19.1.2011 19:56:21   
Annet
ајде нека ти мине побргу... можеш ли да ми кажеш што не треба навечер да се јаде,затоа што мене баш навечер ми е многу мачно(инаку јас цел ден Негро бонбони лижам и ми годат ) поздравче
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikitina

Јас до 12 та недела не чувствував никаков симптом на бременост, се радував дека така ќе ми бидо до крај. Ама сега луѓе божји, нема утро а да не ми се гади, повраќам само што ќе влезам да си мијам лице. Лошо е што насабајле ми е скроз празен желудникот и ми се чини дека цревата ќе си ги повратам, па пијам чаша вода, за да има што да се поврати. Среќа што е само наутро. Едно време имав навечер страшни киселини, ама после прочитав што да не јадам и сега сум ок.Се надевам дека наскоро ќе престане повраќањево, не за друго проблем ми е за на работа.


(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Гадење за време на бременоста
19.1.2011 23:13:03   
kikitina
Јас имав навика за вечера да јадам тестенини,или да грицкам чипс, или па со маж ми да си порачаме пица и слично. Откако ги исфрлив од исхраната сите тестести производи( никако јадење по 18 часот),немам киселини и мачнини навечер. Наместо тоа , си пијам чаша млеко, или јаболко,киви и немам гајле user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Гадење за време на бременоста
19.1.2011 23:37:19   
Annet
дај боже да ти биде така ,да си ја минеш лесно бременоста,фала ти за советотuser posted image
се најубаво за тебе

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Гадење за време на бременоста
20.1.2011 10:40:19   
eleonorastrumica
Леле и јас до пред две недели немав никакви проблеми,сега сум 13 недела бремена и повраќам ,мојот гиниколог кога му реков почна да се смее,инаку и од миризбата на апчињата што сега почнав да ги пијам пренатал ми мирисат многу на риба и оваа утро го испив и после една минута го исповраќав,какви витамини пиете,дали да ги сменам витамините зошто џабе ги пијам поздрав

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Гадење за време на бременоста
20.1.2011 10:43:36   
arh_diz
Vitaminite pij gi posle rucek ne gi pij nautro .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Гадење за време на бременоста
20.1.2011 14:32:53   
kikitina
На мене гинекологот не ми рече никакви апчиња витамини да пијам. На вас ви ги препишаа, или вие на своја рака си ги земате?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Гадење за време на бременоста
21.1.2011 11:05:12   
eleonorastrumica
Јас пред да останам бремена докторот и да ми препишеше апчиња јас не ги пиев,ама сега велам се што ќе ми речат ќе правам,никогаш на своја рака не пијам апчиња и витамини,секогаш со совет од доктор или сега од гиникологот,пред тоа пиев тифол,ц витамин и б6,исто така по препорака од гиниколог,не знам зошто тебе не се ти рекле,ти која недела си поздрав

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Гадење за време на бременоста
21.1.2011 11:55:20   
kikitina
15 недела сум и до 12 та пиев тифол, ама сама си го земав гинекологот ама баш ништо не ми рече. После крвната слика ми беше слаба и ми даде ампули за железото. Никакви други витамини не ми препиша, само ми рече контрола на 21 ва недела.user posted image

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Гадење за време на бременоста
13.3.2012 14:25:33   
meU87
Мене страшно ми се гади, а имам страв од повраќање и никако да си се олеснам.
Приметив дека последните два дена ми е некако подобро, сега само ми се врти,а гадење немам како пред некој ден.
ДАли е ова нормално ни малку не ми е јасно, но некако како да ми фали и да ме фаќа паника, па се мислам да отидам на лекар. Можеби шаѓаво звучи, но навистина ми е чудно user posted image Инаку од вчера влегов во 8ма недела

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Гадење за време на бременоста
14.3.2012 13:21:03   
Gwendolin
Оф тоа гадење, па без повраќање, па повраќање без гадење...за мене делуваше секоја недела друг лек. Киселините ги смирив со пола чаша газирана вода, ми делуваше моентално кога и да имав, сега фала богу немам. Понекогаш грицкав чипс за да не ми се гади, понекогаш само јогурт ме спасуваше...зависи секоја недела различен лек ми делуваше user posted image . Сеа најново ми е веќе три недели само краставица ми помага против гадење (леле изгор се скапи сеуштеuser posted image ),или комбинација со кисело млако, значи таратур без лук user posted image user posted image .Најсмешно е што до 12 недела немав никакво гадење, па точно во 13 почнав да повраќам, сега сум 18 од денес и не ми е многу лошо освен понекогаш од мамавит иако не ги пијам на гладно. Пробајте со јаболко помага и тоа или портокал.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Гадење за време на бременоста
14.3.2012 13:28:38   
JovanaJ
Mene mi pomagase ladno mleko. Bas ladno od frizider.
Imav gadenje na pocetokot vo prvite tri meseci, ama jas ne povrakam..(nikogas vo zivotov ne sum povratila neznam kako izgleda user posted image ).
I isto mi se gadese poslednite dva meseci navecer. Zeludnikot mi bese poveke pritisnat od plodot i kiselinite gi osekav duri do grlo.
Za celo vreme samo mlekoto ladno mi pomagase.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Гадење за време на бременоста
14.3.2012 13:47:31   
Mihaela 2010
Jas nemav nekoi posebni macnini,no normalno prvite meseci mi se povrakjase,pa sekoe sabajle pred komodickata vo spalna imav biskviti...negde imav procitano deka pomagaat vednas koga ke stanes da izedes edna,i navistina kaj mene imase efekt,po kasnuvanje na edna biskvita nemav nikavi gadenja.Probajte

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Гадење за време на бременоста
14.3.2012 17:37:45   
Ljubovce
Mene isto nesto slicno na mihaela,sekoe sabajle imav po dve parcinja dvopek do krevetot i uste ocite ne otvoreni gi grickav pa posle stanuvav :) jas imav epten maka do 16 nedela so gadenjeto i povrakanjeto,ama so dvopekot kolku toplku bese podobro.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Гадење за време на бременоста
15.3.2012 10:21:31   
meU87
И јас прочитав за ова бисквитите наутро, меѓутоа јас неможам ни вода да се напијам додека не измијам прво заби, а да земам и да грицкам нешто уште во кревет не доаѓа во предвид.
Исто прочитав дека трудницата треба да има 6 оброка во текот на денот, па се трудам по малку да јадам на секои 1,5-2ч. Единствено нешто од кое никако не ми се гади е благо, незнам што ќе се прави но, знам дека вака не смее да продолжи работава user posted image

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Гадење за време на бременоста
15.3.2012 10:51:25   
Mihaela 2010
И јас прочитав за ова бисквитите наутро, меѓутоа јас неможам ни вода да се напијам додека не измијам прво заби, а да земам и да грицкам нешто уште во кревет не доаѓа во предвид.


Abe koga ke si imas maka i te kako ke grickas vo krevet...vo tie momenti ke si baras samo olesnuvanje a za zabi nema ni da ti tekne..Mene na primer prvite meseci mi se gadese voda da stavam vo usta da isplaknam od pastata,edvaj,zatvarav nos ama djabe..a pa koga se porodiv nemav ni vreme od sabajle da mijam zabi,tek tamo popladne koga ke me zamenese nekoj user posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?