|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 36 [37] 38   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.7.2015 15:10:25   
bibi ribi
Се јавив денес во Систина за да закажам кај др. Никола Панчевски, и ми кажаа дека треба да го направам снимањето во среда или четврток.
Но не можеа да ми кажат дали др. Панчевски ке биде слободен. Искрено малку ме зачуди тоа бидејки мислев дека се организирани со термини.
И сега треба да ми се јават утре попладне и да ме известат.
Поздрав

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 901
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.7.2015 16:54:49   
kapina
Sega e taka vo sistina oti doktorite se po odmori

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.7.2015 16:44:44   
bibi ribi
Zdravo od mene, eve da go spodelam iskustvoto od hsg :) Denes pravev vo Sistina kaj dr.Pancevski. Leviot kanal prooden, desniot neprooden. Ne mi dade nikakva terapija, mi kaza deka ako za 6 meseci ne nastane bremenost da napravam laparoskopija. Inaku ne bese voopsto strasno, isto kako slaba menstrualna bolka koja traese nekolku minuti. Slednata nedela ke odam na folikulometrija bidejki sega e vazno da se vidi dali od leviot jajnik kade sto e prooden kanalot ima ovulacija.
Pozdrav

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 903
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.7.2015 19:35:28   
budalce1
Milo mi e sto si zavrsila rabota i toa kaj najdobriot doktor, jas koga go pravev mi pokaze deka i dvata kanali mi se neproodni i vo ponedelnikot pravev laparoskopija i histeroskopija i iskoci deka mi bile dobri no bidejki bev mnogu stegnata na hsg mi pokazalo deka mi se neproodni

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: Проверка на проодност на каналите
16.7.2015 14:52:00   
bibi ribi
И мене докторот ми кажа дека дека ова снимање не е 100% точно, малку ме зачуди тоа, ама еве и ти кажуваш дека на ХСГ ти биле запушени а на лапаро и хистеро не биле.
Значи сепак за најсигурно треба да се направат овие операции, ама јас ке почекам малку за тоа.
Поздрав user posted image

(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: Проверка на проодност на каналите
21.7.2015 15:44:46   
bibi ribi
Девојки здраво,
Дали некој може да ми каже добар доктор за читање на ХСГ снимката? Работата е што др.Панчевски ми кажа еден канал прооден, еден непрооден, а мојот матичен вика дека тој проодниот всушност е само до пола прооден и дека не се надева многу дека тој канал може да заврши работа user posted image Затоа сакам да одам на уште едно трето мислење.
Фала ви

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 906
   RE: Проверка на проодност на каналите
21.7.2015 16:02:13   
kapina
Bibiribi napravi si laparoihisteroskopija najsigurno ke ti e

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 907
   RE: Проверка на проодност на каналите
21.7.2015 16:17:07   
vanessa30
Девојки здраво,
Дали некој може да ми каже добар доктор за читање на ХСГ снимката? Работата е што др.Панчевски ми кажа еден канал прооден, еден непрооден, а мојот матичен вика дека тој проодниот всушност е само до пола прооден и дека не се надева многу дека тој канал може да заврши работа user posted image Затоа сакам да одам на уште едно трето мислење.
Фала ви

Mozes da pobaras treto mislenje, jas najdobronamerno, od moe licno iskustvo, ti go preporacuvam prof Dimitrov (Remedika), barem jas mislam deka voedno i e najdobar i najstrucen za laparo i za celokupnata problematika okolu proodnost na kanali, cisti na jajvnici....

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 908
   RE: Проверка на проодност на каналите
21.7.2015 16:50:30   
Hopeful RR
bibi ribi, имаме тема за препораки за гинеколози http://www.ringeraja.mk/forum/m_17/mpage_44/key_/tm.htm, можеш да прочиташ наши искуства.

Лично јас, силно ти го препорачувам Др. Ивановски од Систина, ми видел работи на ехо што само се потврдиле и на ХСГ, и на ХСЦ. За Димитров имам сосема поинакво мислење, на другарка ми и утна џиновски септум, но тоа е друга тема, не сакам да трачарам user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 909
   RE: Проверка на проодност на каналите
21.7.2015 23:02:41   
Melanija RR
bibi ribi штом ХСГ покажува дека еден е непрооден или делумно нема што да чекаш, нема што да се губи кога со лапаро и хистеро ќе бидеш 100% на чисто како е а и по самата операција шансите многу се зголемуваат.
Тоа се се средува со една анестезија две интервенции. Како подршка јас имав еден небаш прооден со неправилности и еден прооден, и по 6 месеци од интервенциите природно забременив.
Но најдобро е по тоа да се прават и инсеминации за поголеми шанси да се добијат воликули на јајникот кај што е прооден каналот

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 910
   RE: Проверка на проодност на каналите
22.7.2015 8:46:19   
bibi ribi
И матичниот ми кажа дека нема потреба да се чека за лапаро и хистеро. Поради финансиски причини би правела во државна, а таму летно време не прават такви операции, значи сепак ке треба да си почекам до Септември.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 911
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.8.2015 0:15:54   
orhidea242
Zdravo

malce sum zbunka soeden proodenkanal drugiot ne mi rece doktorot da ptavam lapraskopija da mi se zatvorel iproodniot kanal dali ima nekoj vakvo iskustvo.

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 912
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.8.2015 8:50:06   
bibi ribi
Орхидеја, да ти кажам и мене ми направи збунка сега user posted image
Јас сум со слична дијагноза како тебе (еден канал непрооден, другиот полупрооден) и ми кажаа да направам лапароскопија за да се дијагностицира проблемот, и ако е мало запушување можеби ќе може да се среди со самата операција, а ако проблемот е посериозен ќе знаеме дека не се средува и ќе се оди на ИВФ.
А тебе ти кажале дека со лапароскопијата ќе ти го затворат проодниот канал... јас до сега не сум слушнала за вакво искуство, но ќе се распрашам.

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 913
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.8.2015 12:32:23   
Bea
Орхидеја и мене ми е малку чуден заклучоков. Јас ти предлагам да си побараш второ мислење.

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 914
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.8.2015 13:29:56   
bitolcanka82
Devojki na HSG i jas go imav istiot naod eden neprooden drug poluprooden, napraviv laparaskopija se ispostavi deka i dvata se nefunkcionalni mi gi izvadija i dvata kanali.Po 2 meseci od operacijata napraviv invitro i sega sum bremena..Sakav da vi kazam sho mora da se napravi mora bez grizi za se ima reshenie..Pozz i samo pozitivno

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 915
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.8.2015 14:40:17   
Melanija RR
orhidea242 со интервенцијата најсигрно ќе се види состојбата на каналите,неможе однапред да треба да донесеш одлука што да направат.И тие сами при интервенција ќе видат дали и колку се проодни.Според ХСГ не е сигурно.Јас после лапаро и хистеро се устанува два полупроодни но природно забременив по 6 месеци.Барај второ мислење

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 916
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.8.2015 14:41:15   
bibi ribi
Битолчанка, а отстранувањето ти го направија на истата лапароскопија, веднаш штом виделе дека се нефункционални ?
И што ти кажаа, зошто ти ги отстаниле, само поради тоа што се нефункционални или ?
И дали може да се направи ИВФ со нефункционални канали без да се отсранат (и така се нефункционални) ?
Извини што нападнав со прашањава user posted image

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 917
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.8.2015 14:47:54   
Melanija RR
bibi ribi секогаш постои ризик,и од тоа штом сум чула и читала најдобро е да затворат.отстранат незнам точно што.Јас ни одела на чисто и сигурно.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 918
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.8.2015 15:10:18   
bibi ribi
Меланија, а тебе после операцијата и дијагнозата - два полупроодни канали, што ти кажаа докторите, што понатаму?
Гледам дека си правела 3 инсеминации, претпоставувам дека тоа ти советувале?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 919
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.8.2015 18:08:37   
Melanija RR
Да ,веќе тогаш имав 1 неуспешна.Март правев интервенциите, па мај инсеминација,па септември и во декември спонтано забременив

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 920
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.8.2015 0:14:11   
orhidea242
Fala vi na site za odgovorite. Moe moislenje bese da probam so inseminacija koa keimam folikul na stranata na proodniot kanal i zdravje ako se neuspesni inseminaciite da dobijam vaucer i odam na invitro.Za mene sekakov vid na intervencij pregolmo optovaruvajei stres.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 921
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.9.2015 9:26:35   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: luxDelux
od Fondot kaj sti ni baraat da go napravime slednovo: hsg/lpsc so hromopertubacija.Dali na nekoja od vas i go imaat pobarano i kade se pravi?


ХСГ јас правев во Систина, тогаш чинеше 4000 денари, сега не знам колку чини, да видат дали каналите се проодни и доколлку е се во ред, го носиш тоа во Фонд и ќе ви одобрат ваучер. Постапката трае кратко 5 -10 мин, малку е нелагодно заради течноста што ти ја ставаат, но се издржува.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 922
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.2.2016 12:10:08   
elena22
Здрaвo јaс сум нoвa нa фoрумoт и ве мoлaм aкo некoјa имaлa сличнo искуствo некa спoдели.Пред двa месеци прaвев хпв типизaцијa и ми пoкaжa декa имaм нискoризичен хпв 6.Сегa дoктoрпт ме прaкa нa хсг,зaшo oд инфекции мoжнo билo дa ми се зaтнaти кaнaлите,a oсвен кaндидa и сегa хпв не сум имaлa други инфекции пa ме интересирa дaли пд oвaa инфекцијa(хпв)мoжи дa ми бидaт зaтнaти кaнaлите?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 923
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.2.2016 12:18:40   
scared RR
Не може од хпв, јас какви се не инфекции имав па не ми беа затнати, не се секирај user posted image

(Одговор на членот elena22)
Непосредна врска до пораките: 924
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.2.2016 12:59:58   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: elena22

Здрaвo јaс сум нoвa нa фoрумoт и ве мoлaм aкo некoјa имaлa сличнo искуствo некa спoдели.Пред двa месеци прaвев хпв типизaцијa и ми пoкaжa декa имaм нискoризичен хпв 6. Сегa дoктoрпт ме прaкa нa хсг,зaшo oд инфекции мoжнo билo дa ми се зaтнaти кaнaлите,a oсвен кaндидa и сегa хпв не сум имaлa други инфекции пa ме интересирa дaли пд oвaa инфекцијa(хпв)мoжи дa ми бидaт зaтнaти кaнaлите?


elena22, добредојде, се надевам ќе се дружиме. Обично викаат дека затнување на каналите се јавува од кламидија, која може си ја имала порано, но не си знаела. За ХПВ не сум сигурна, другите можат да пишат. Во секој случај се решава и не се секирај, ќе стигнете до бебче. Колку време се обидувате?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот elena22)
Непосредна врска до пораките: 925
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 36 [37] 38   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 36 [37] 38   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?