|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 21:54:05   
bubla
Џабе пари за анестезија! За 5мин болка. Да треба анестезија докторот сам ќе ти предложи.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 876
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 22:13:06   
kapina
Dzabe ama jas i takvite kako mene znaes kolku bolka trpat kaj nekoj se bolkite uzasnitoa e kaj kogo kako ako ne treba zasto vo privatnite kliniki vo poveketo stavaat anestezija parite fala bogu nakraj kraeva se pecalat da trpam takvi bolki zaradi pari ne fala

(Одговор на членот bubla)
Непосредна врска до пораките: 877
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 22:39:26   
alexx87
znaci toa go vodat kako anestezija ama e samo analgezija.ti davaat sistem so sedativ i analgetik.za toa se doplaka plus 3000 den .muskulaturata e opustena i postapkata e polesna za izveduvanje na rengenologot i bolkata e minimalna.znaci ne e nisto strasno za site sto razmisluvaat pokratko e od 2min i se izdrzuva.samo bitno e od posle zavrsuvanje na ciklus do snimanjeto da nemate odnosi.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 878
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 23:18:43   
bubla
само плодност практикува анестезија. Јас во систина правев, нит ми рекоа анестезија, нит беше потребно. Инаку мојот праг на толеранција болка е мн низок.

(Одговор на членот alexx87)
Непосредна врска до пораките: 879
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.4.2015 16:09:03   
bibi ribi
Zdravo, jas sum nova na forumov, i milo mi e sto ke se druzam so vas :)
Sakam da ve konsultiram, dali nekoj imal iskustvo ili slusnal za iskriveni kanali?

(Одговор на членот bubla)
Непосредна врска до пораките: 880
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.4.2015 22:52:29   
orhidea242
Jas denes napraviv HSG go pravev vo Sistina.Preplasena istraumatizirana odpremnogu citanje bolka edna sekunda posle toa kako koga imas dobienobolka dzabe mi bese tolku golem stravot. Edniot prooden drugiot ne.

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 881
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.5.2015 21:30:18   
Антонија
Здраво девојчиња user posted image Јас сум нов член и се решив да пишам иако долго време си ги читам коментарите ваши. Утре одам на хсг кај Толовски. Имам слика во глава каква е процедурата благодарение на вашите коментари. Не знам дали со анестезија да одам. Не сум се решила. Како и да е, планирам да ве дружам и понатаму. Се надевам ќе има бебе после ова user posted image

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 882
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.5.2015 9:04:22   
Bea
Antonija, se nadevam ne si veke otidena :) Jas mislam da odis bez anestezija. Kako sto gledas od poveketo nasi iskustva, site odime isplaseni, za na kraj da se uverime deka stravot bil bez potreba. Ne e prijatno vo sekoj slucaj, ama samata postapka trae 5 min i spored mene nema potreba od anestezija.

(Одговор на членот Антонија)
Непосредна врска до пораките: 883
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.5.2015 11:38:25   
skopjance
Jas pred nekolku godini pravev HSG na klinika i za mene bese mnogu bolno edvaj go izdrzav snimanjeto. Edniot kanal mi bese sapusen a drugiot prooden. Posle postapkata morav da primam inekcija za bolki i ostanav eden saat tamu ne bev sposobna ni da stanam a inaku izdrzuvam bolka.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 884
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.5.2015 12:24:50   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Антонија

Здраво девојчиња user posted image Јас сум нов член и се решив да пишам иако долго време си ги читам коментарите ваши. Утре одам на хсг кај Толовски. Имам слика во глава каква е процедурата благодарение на вашите коментари. Не знам дали со анестезија да одам. Не сум се решила. Како и да е, планирам да ве дружам и понатаму. Се надевам ќе има бебе после ова user posted image


Антонија добредојде, ти посакуваме успех, пиши ни како пројде, јас бев без анестезија и не беше страшно, зависи што дијагноза ќе ти постават, ако има непроодни канали тогаш боли повеќе, позз.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Антонија)
Непосредна врска до пораките: 885
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.5.2015 11:08:36   
Abigeil
Devojki, jas sakam da go spodelam moeto iskustvo za HSG :) pravev na klinika kaj dr Trajkovski. Pred samata postapka me bocnaa so spazmeks inekcija, a doma se napiv dijazepam od 2 mg po preporaka na dr. Ptocrdurata trarse edno 10 minuti so se siblekuvanje i oblrkuvanje :) edniot kanal mi bese skroz prooden. Drugiot bese zapusen. Dr Trajkovdki mi rece ako se soglasis i mozes da izdrzis dve tri sekundi pojaka bolka, da pustam kontrast i da te izmasiram kaj jajnikot, skoro sum siguren deka ke probie...se soglasiv. Toa me bolese malku poveke, no traese mnogu kratko. Taka dobiv dva proodni kanali :) posle postapkata krvarev kako da imam ciklus. Toa bese samo prviot den. Dobiv na vreme :) sega sme vredni, se galime i cekame kraj na mesec da vidime dali ke ima dve crtki :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 886
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.6.2015 17:31:16   
budalce1
ZDRAVO DEVOJKI! JAS SUM NOB CLEN IAKO VE SLEDAM STALNO.SAKAM DA GO SPODELAM MOETO ISKUSTVO. DENES BEV DA PRAVAM HSG VO SISITNA I DA VI KAZAM BEV MNOGU ISPLASENA DURI I PLACEV KOGA CEKAV VO CEKALNATA,CELATA SE TRESEV NO KOGA ZAVRSIV ISKOCIV CELA NASMEANA OSTEVI SAMO BLAGA BOLKA I NISTO DRUGO ZATOA SAMO HRABRO NE SE PLASETE KOGA MOZEV JAS DA GO NAPRAVAM KE GO NAPRAVAT SITE MISLAM ZS SUM GOLEMA PANICARKA POZZ

(Одговор на членот Abigeil)
Непосредна врска до пораките: 887
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.7.2015 16:42:48   
bibi ribi
Devojki, mesecov sakam da pravam HSG, pa da ve prasam dali ima odreden period, denovi od ciklusot koga treba da se pravi, ili moze bilo koga?

(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 888
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.7.2015 17:40:48   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Devojki, mesecov sakam da pravam HSG, pa da ve prasam dali ima odreden period, denovi od ciklusot koga treba da se pravi, ili moze bilo koga?


bibi ribi kolku sto se sekavam od 6 do 10 den od ciklus se pravi...sedimentacijata treba da ti e pod 10 i mislam deka ti trebaat mikrobiloski brisevi...zasto ako imas nekoja bakterija so kontrastot ke ti se prosiri vnatre

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 889
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 8:36:10   
bibi ribi
Fala bambina, ke odam denes kaj maticniot da vidam dali ke moze da mi dade upat za vo drzavna za slednata nedela, togas mi se 5-10 denovi.
Brisevi pravev pred eden mesec i cisti se... Ke vidam sto ke napravam.
Pozz

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 890
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 10:24:47   
Kvisko
bibi ribi за државна мислам дека ќе мора прво да се видиш со гинеколог што работи на Оддел Неплодност па потоа таму ти закажуваат кој месец ќе одиш на снимање и ќе ти кажат што се им треба од претходни испитувања. Самото снимање го прави Трајковски и мислам дека ти треба чисти микробиолошки брисеви и уреден пап ништо постаро од година дена и плус седиментацијата е нормална.

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 891
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 12:12:29   
bibi ribi
Kvisko, a sekako ke mi treba upat od maticniot za kaj ginekologot od drzavna na oddel neplodnost, taka?
Pap i brisevi imam uredni ne postari od edna godina.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 892
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 12:21:32   
Kvisko
Да секако мора прво упат за таму па таму се договараш со докторите што и како. Битно е да отидеш пред интеревнцијата односно ако можеш што побрзо за ако сакаш да го фатиш редот за следниот циклус да имаш веќе договорено. Значи оди пред да добиеш никако откако ќе добиеш. Не може да им се појавиш и да им кажеш денес сакам ХСГ. Ќе мора да се договориш зашто ХСГ прават само одредени денови (се оди на радиологија зашто отаму е апаратот и треба и ренгенолог за постапката).

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 10.7.2015 12:23:18 >

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 893
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 12:23:36   
bibi ribi
Фала многу, одам попладне кај матичниот.
Позз user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 894
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 13:34:55   
bibi ribi
Зборував со мојот гинеколког - бидејки денес ми е 3ти ден и би требало следната недела да се прави ХСГ, ми кажа дека нема шанси овој циклус да закажеме термин во државна, туку ќе треба следниот циклус. Но јас тогаш нема да бидам тука, така што доколку сакам да правам во државна ке треба да чекам до септември. И сега се мислам дали да направам во Систина следната недела, матичниот ми кажа дека таму не се чека. Дали знаете која е цената во Систина?

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 895
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 13:40:39   
LoveableMe RR
bibi ribi, јас кога правев мислам 4000 денари беше, а сега не знам, јави се на телефон од централа имаат служба ќе ти кажат колку чини.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 896
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 13:45:21   
scared RR
4950 e доста е поскапено од порано. Инаку хсг се прави од 9 до 11 ден.

< Поракaта ја уредил scared RR -- 10.7.2015 13:47:01 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 897
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 13:54:30   
bibi ribi
Ufff skapicko... ke vidam sto ke napravam. Fala devojki ***

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 898
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.7.2015 18:06:20   
budalce1

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Ufff skapicko... ke vidam sto ke napravam. Fala devojki ***

Ic da ne se mislis skapicko e ama ke zavrsis odma rab i bi ti preporacala da ides kaj dr Nikola Pancevski

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 899
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.7.2015 12:42:22   
lilika9
И јас би ти препорачла да одиш на приватно, ако имаш можност се разбира.
Јас правев проодност на канали во државно на ГАК, и имав страшни болки при целата процедура...се тешев дека така треба да биде. Ми потрвдија дека резултатите се супер, проодност убава. и Кога друго стручно лице ги виде снимките сосем случајно рече ма какви проодно гледај на лева страна каква е линијата испрекината и се испостави дека треба да одам на лапаро-хистероскопија да се открие што е проблемот. И на операцијата се утврди дека е еднометриоза на таа страна зафатена.

(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 900
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?