|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
17.12.2014 13:38:14   
pepapa
Se javiv vo remedika ne pravat hsg, ostanuva. Tolovski iili sistina

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Проверка на проодност на каналите
17.12.2014 16:12:04   
Hopeful RR
Ако може Трајковски да дојде кај Толовски па така да го направиш ХСГ-то, најдобро, а ако не, оди во Систина, да не се шеташ на сто места. Со среќа и пиши ни user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Проверка на проодност на каналите
17.12.2014 18:38:06   
pepapa
A kako bi mozelo da se izvede toa da dojde Trajkovski kaj Tolofski? I dali se pravi obicna krvna slika se naglasuva za,sedimentacija ili e

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Проверка на проодност на каналите
17.12.2014 18:55:25   
scared RR
Искрено не верувам дека доктор од Гак ќе ти дојде некаде, тие немаат време за да ги прегледаат пациентите па не да идат некаде user posted image А, и не верувам дека им е дозволено.
За ХСГ битна е седиментацијата можеш само неа да ја провериш, 100 денари ти е на приватно било каде. А, ако сакаш и крвна слика треба да се нагласи крвна слика со седимантација, во спротивно нема да ти ја проверат седиментацијата.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Проверка на проодност на каналите
17.12.2014 21:16:35   
Hopeful RR
Е да, имаш право, таман работа доктор од Гак да соработува со приватни... Во тој случај, само доктор од приватна клиника може да дојде кај Толовски, така што исто ти се фаќа да правиш и целосно приватно.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.2.2015 17:23:17   
pepapa
Devojki konecno i jas denes napraviv hsg, nisto strasno, ne bolese voopsto, mi rekoa deka imam kristalno cisti i proodni kanali, toa znaci deka ponatamu nema potrebs od. Histeroskopija i laparoskoija ili greska sum?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.2.2015 17:30:28   
LoveableMe RR
Не си грешкa, aкo е дoбрo нaпрaвенo и oд квaлитетен дoктoр иaкo 4D ехoтo е уреднo, тoгaш немa пoтребa oд хистерo-лaпaрoскoпијa, пoзз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.2.2015 18:11:40   
Hopeful RR
pepapa, супер! user posted image
Ајде сега после терапијата фрлете се на работа, штом се е чисто и проодно, многу често се случува баш после ХСГ-то да се фати user posted image user posted image Со среќа!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.2.2015 18:27:07   
pepapa
Pa se nadevam deka e dobro napraveno, kaj Tolovoski go pravev. od sistina Dr. Kokormanova mi go pravese. Hsg-to...duri. me posovetuvaa da ne pravam vednas insemiinacija da pocekam barem dva- tri meseci za prirodno, bidejki sega se najgolemi sansite, so gospod napred ds se nadevame deka i ke bide :)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.2.2015 14:33:51   
plava1
Vcera mi zakaza ginekologot za na klinika na sterilitet da me vidi specijalist,zatoa sto mi ostana uste kanalite da gi proveram..Dali specijalistot gi gleda site ispituvanja i odlucuva dali ima potreba od proverka za proodnost na kanalite ili ima pregled ?vi blagodaram

< Поракaта ја уредил plava1 -- 27.2.2015 14:38:30 >

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.2.2015 21:20:02   
LoveableMe RR
плава1, да докторот одлучува за тоа но не се секирај кратко трае и брзо поминуваuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот plava1)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.3.2015 11:46:02   
plava1
Dali znae nekoj kade pravat hsg osven sistina i klinika..vo remedika i newborn clinik se javiv ne pravat a vo sistina mi rekoa nakaj 5000 cini,a vo klinika mislan deka bi pocekala nekolku meseca bidejki mi rekoa se bilo zakazano nema termin.ako znae nekoj kade pravat i kolku cini neka pise.vi blagodaram

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.3.2015 11:51:48   
LoveableMe RR
plava1, здравоuser posted image . Повели информација од една ригерајка:


ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoya

..... Јас правев кај Толовски и ако добро се сеќавам беше околу 4500....



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот plava1)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.3.2015 8:24:23   
mama br2
Јас во понеделникот 16.03 правев ХСГ во Плодност Битола со аналгезија еден вид анестезија ,но не те успиваат само ставаат инекции против болка кои ме зашемети ја малку.
Едниот ми беше делимично прооден кој веднаш ја пропушти течноста, а другиот прилично запушен, кој после неколку обиди попушти па се спасив од лапараскопија.
Др. Таше мисли дека тоа е причина заради незабременување. Па ни даде рок 4 месеци заuser posted image Ако не да се јавиме.
Е сега не прашав кога можеме да имаме односи со мм?Бидејки денес ми е трес ден после , а и плодните денови се тука некаде.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.3.2015 16:14:05   
scared RR
Мене ми рекоа тогаш да почекам еден месец, сепак снимање имало, пиев и антибиотик така да ние почекавме :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.3.2015 20:20:55   
Bea
Mene doktorkata mi kaza deka bidejki nie zenite se uste od ragjanje gi piseduvame jajnite rezervi, tie so sekoe snimanje se ozracuvaat. Taka da samoto zracenje ne e pricina za apstiniranje. Dokolku zavrsis so antibiotikot pred plodnite denovi mislam deka HSG-to ne e precka samo po sebe.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.3.2015 20:25:20   
mama br2
Фала ви.антибиотикот го завршив денес а утре или задутре треба да ми биде овулацијата.
немам крварење само минимално осцедок кој мислам по мирисот е контрастот кој ми го вбризгаа,не е крв.Како јод нешто.
и јас читав дека зрачењето е минимално,и не смета.Фала ви сепак.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.3.2015 23:24:11   
orhidea242
Trreba da pravam HSG na klinika kazete dali boli stavaat li anestezija ako pobaras kakoe. Mene alce poveke mi e strav

(Одговор на членот mama br2)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.3.2015 13:37:50   
Bea
Orihidea, јас правев HSG во Систина, но постапката е иста. Немој да се плашиш, не боли. Навистина е малку непријатно, но постапката трае 5 минути и се издржува. Верувај ми, јас сум плашливка и со огромен страв отидов, непотребно се плашев.
Матичната ми советуваше да се напијам апаурин 2mg 2 часа пред проведурата за опуштање на мускулатурата на матката, а и психички ќе те опушти.
Без страв истерај си ја процедурата и терај понатака :) Среќно!

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 13:31:44   
alexx87
zdravo,sakam da go spodelam moeto iskustvo.i jas vo mesec mart pravev hsg snimanje vo plodnost.sovet za doma ne dobi nikakov .nitu antibiotik za doma da zemam ni slicno nesto.na prasanjeto dali smeam da imam odnosi dobiv odgovor da.i tretiot den posle snimanjeto imav odnosi i jas ostanav bremena.Sega mnogu se grizam za posledicite sto moze da seslucat.vcera bev povtorno vo plodnost se potvrdi bremenot preku test od krv b-hcg a seuste nemoze da sevidi plodot mn e rano ,pa mi zakazaa za naredna nedela ama mnogu sum zagrizena.ako nekoj imal slicno iskustvo ve molam spoelete

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 15:04:00   
Hopeful RR
alexx87, браво!!! user posted image Честитки за бременоста, ова е еден од среќните случаи за кои сите слушаме, дека после ХСГ се зголемуваат шансите за природно забременување user posted image
Мислам дека немаш простор за загриженост, не знам за што може да ти е страв и на какви последици мислиш. Антибиотиците обично се даваат чисто онака, за секој случај, а не дека има ризици од самата постапка. Во меѓувреме, можеш да си го зајакнеш имунитетот и мислам дека се ќе биде ок. Ајде со среќа бременоста и се читаме во темите за бременост user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот alexx87)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 17:50:13   
orhidea242
Pred se cestitki so lesno bremenosta.Sakav da te prasam bdejki i jas treba da pravam HSG dali ti stavija nekoja anestezija i dai bolese.user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 20:24:12   
bubla
Орхидеја, без паника. Најчесто се прави без анестезија. Нема потреба од неа :)
Како менструални болки да имаш, а снимањето толку кратко трае што нема потреба да си ствараш стес.

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 21:35:45   
alexx87
vi blagodaram,site da se izraduvate najbrzo.snimanjeto vo plodnost e so analgezija ,i se custvuva bolka no e mnogu kratkotrajna iizdrzliva.

(Одговор на членот bubla)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2015 21:41:51   
kapina
Alex cestitki more najdobro e so anestezija bolkite se zavisi kaj kogo kako

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?