|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.6.2010 17:46:29   
mazule
Fala, no dali mozi upat da ti dade maticen opsti lekar ili mora maticen genikolog.  

(Одговор на членот nati2)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.6.2010 23:34:38   
JELENA ACE
So upat od maticen ginikolog se odi vo drzavna na GINIKOLOGIJA tamu zimaat krv od vena za sedimentacija i posle 2-3 casaako e niska sedimentacijata so sestra od ginikologija se odi na radiologija i tamu pravat produvuvanje na kanali

(Одговор на членот nati2)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.6.2010 11:01:53   
iki82
devojki da ve prasam tie sto ste pravele proodnost, aj deka boli znaeme deka boli, ama me interesira dali ima krvarenje od ovaa procedura posle toa? imam edno loso iskustvo so puknat krven sad od biopsija i mn krvarenje, pa sega nekako ne znam dali ova moze da dade takvi posledici t.e. krvarenje? tnx

(Одговор на членот JELENA ACE)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.6.2010 11:52:48   
arh_diz
iki82 jas pravev proodnost na kanalite imav minimalno krvarenje i toa samo togas koga mi pravea

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.6.2010 16:08:24   
mazule
Dali znaete kolku pari e so upat snimanjeto vo drzavna bolnica. fala od napred.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.6.2010 10:03:55   
arh_diz
None pisa deka e okolu 200 denari mislam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mazule)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.6.2010 13:46:13   
veskucame
zdravo devojki.
jas treba da odam na ispituvanje na kanalite na klinika samo cekam da dobijam ciklus pa potoa.
sega procitav deka toa vsusnost e produvavanje.Tocno li e ili ne?Se raboti za edno isto ili ne?Jas mislev deka toa se dve razlicni raboti.
Me interesira vo fevruari pri koristenje na cikloproginova i istovremeno zemanje na krv mi se napravi tromb t.e. zgrutcuvanje na krvta.
Imav mali problemi so toa pa morav da imam soodvetna terapija za toa odnosno primav clexsan inekcii vo raka i kremi nadvoresno.sega se e ok samo sto mi rekoa deka mora mnogu da sum pretpazliva vo ponatamosnoto koristenje na hormonska terapija.Me interesira dali moze proverkata na proodnosta na kanalite da mi napravi nekoj problem?
Devojki Vi blagodaram odnapred.
Edvaj cekam da si odimame so mm bebence.Pozdravce na site

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.6.2010 16:12:53   
arh_diz
veskumace proverkata na proodnost na kanali nemoze da doprinese da ti se pojavi tromb. No bidejki si go imala toj poblem  pobaraj od ginekologot terapija za da zabremenis
Jas imav tromb i piev  Folacin i omega 3 i zabremeniv pred terminot sto mi go dade ginekologot ( uste nebev zlecena od trombot)

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 10.6.2010 16:17:56 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот veskucame)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Проверка на проодност на каналите
23.6.2010 20:44:35   
bombonce
Za site sto ke pravat HSG,ne plasete se voopsto ne e BOLNO, neprijatno e samo kako ginekoloski pregled!!!!user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Проверка на проодност на каналите
23.6.2010 20:52:59   
Bogdancanka
najprvo dobre ni dojde bombonceuser posted image user posted image user posted image user posted image ajde poveli predstavi ni se da se zapoznaeme i da si se druzimeuser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот bombonce)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Проверка на проодност на каналите
24.6.2010 8:47:23   
prvenka
Koga bev na kontrola kaj Dimitrov posle histeroskopijata mi rece nema potreba od ispituvanje na proodnost na kanalite,i me zbuniuser posted image
Kako moze d-r koj znae deka 1god so mm neuspesno se obiduvame takvo nesto da ne mi predlozi,tuku mi vika stom si pravela laparoskopija proodnosta e proverena,a jas laparoskopija pravev pred poveke od 2god.
Jas sakam da ja napravam pa neznam sto da pravam,kakva e procedura.Ke zgresam li ako napravam na svoja raka?

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Проверка на проодност на каналите
24.6.2010 9:02:56   
Bogdancanka
мила не се секирај јас мислам дека докторот е во право штом имав правено лапараскопија проодноста ти е проверена...мое мислење е на своја рака ништо да не правиш...поз мила

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Проверка на проодност на каналите
24.6.2010 9:20:56   
nati2
Draga Prvenka, Laparoskopijata e zafat so koj se vrshi opzatnuvanje na kanalite, ako imash praveno nema potreba od hsg, moe mislenje e deka doktorot e vo pravo.Obicno prvo se pravi hsg pa ako ima zapusuvanje se odi na laparoskopija.
Ako ti e na misla pobaraj drugo mislenje od drug doktor.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Проверка на проодност на каналите
24.6.2010 9:23:18   
nati2
a zoshto prvo ti pravea laparoskopija? 

(Одговор на членот nati2)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Проверка на проодност на каналите
24.6.2010 9:37:35   
vezilka RR
Еве вака првенка.. Точно е дека со лапароскопија се третира отзатнување на каналите, но тоа не е единствената состојба која се третира со овој зафат. Лапароскопијата се употребува за повеќе интервенции во внатрешноста на стомакот, матката, каналите и јајниците..На пример, со лапароскопија може да се третираат и цисти. Сакам да кажам дека ако си правела лапароскопија, не значи дека автоматски ти ги отзатнале и каналите. Е сега точное и тоа дека за време на зафатот морале да ја видат и состојбата со каналите, но прашањето е дали воопшто гледале такво нешто и дали го запишале како дијагноза и дали го третирале, бидејќи мислам дека имаш споменато дека на лапароскопија си отишла со друга причина а не канали. Како и да е во отпусната листа треба да пишува се што третирале со зафатот па ќе видиш дали и тоа го опфатиле. Мое мислење е дека не можеш да бидеш зијан ако направиш ХСГ, туку само ќар..

(Одговор на членот nati2)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Проверка на проодност на каналите
24.6.2010 9:44:43   
prvenka
Jas pravev laparoskopija imav endometriozna cista,ali d-r mi rece ako sigurno i kanalite ti se videni.Mislam deka ne skodi ako gi proveram,posto laparoskopijata mi bese pred poveke od 2 godiniuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.6.2010 21:13:26   
bombonce
Blagodaram za dobredojde!!!
Go citam forumov podolgo vreme, no sega se prijaviv!!! Kaj mene e visok prolaktin a kaj mm oligoasthenoazoospermia.
Odime na ivf, koga ke go namalam prolaktinot!!!!!user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.6.2010 22:58:29   
Bogdancanka
Бомбонче ти што пиеш за намалување на пролактинот?Мене последно кога бев во Систина  на прегледи со сите резултати ми рекоа дека ми е покачен пролактинот,потоа бев кај мојот матичен ми даде таблети на мое барање, затоа што сакам да ми биде се нормално,матичниот ми рече дека не ми е проблем затоа што мене пролактинот ми бил на границата не било страшно,сега пијам бромергон.

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот bombonce)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.6.2010 23:24:25   
pinokio2010
prvenka, i jas pravev isto laparoskopija zaradi endometriozna cista i togas mi gi proverija kanalite i proodni mi bea. mislam deka proverkata na proodnost na kanalite e redovna procedura pri laparoskopija. posle tri godini od operacijata pravev i HSG i kanalite isto mi bea proodni, duri edna druga doktorka mi rece deka stom mi bile proodni, ako nemam priraslici od endometriozata, ako ne e vratena znaci i stom sum nemala nekoja pogolema infekcija (klamidija na pr.) nemalo potreba da pravam HSG. najverojatno kanalite ne se zatnuvaat tolku lesno inaku na poveketo bi im bile zatnatiuser posted image
moj sovet ti e, stom doktorot ti rekol deka nema potreba poslusaj go. sigurno toj poveke znae..

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.6.2010 12:14:13   
bombonce
Jas sum vo remedika, mi dade doktorot bromergon po polovina tableta navecer.Kaj mene isto e mnogu malko pokacen, Prolaktinot e poznat kako stres hormon taka da treba i nervozite da gi namalime!!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.6.2010 13:42:18   
iviv
i mene mi bese pokacen prolaktinot piev bromergon po 1/4 navecer prolaktinot mi bese 31 a posle 2 i pol meseci pienje od tebletive mi padna na 16 sepak toa e dobar rezultat.....a za snimanjevo na kanalive valjda posle klomifenov barem taka mi kaza doktorot deka ako so klomifenot tri meseci ne biva nisto togas ke ideme na snimanje na kamalite.....pa so gospod napred malce macno e ama toa e user posted image

(Одговор на членот bombonce)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.6.2010 20:55:28   
bombonce
Ne e macno, sto se mora se mora. Mene posle HSG mi dadoa 10 dena da pijam vibramicin-preventivno i sega zaboraviv i kolku macno bese.Samo da dojde 15 da go proveram prolaktinot i da podnesam dokumenti za ivf!!Pa drugo se sto treba ke istrpam!!!!

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.6.2010 23:24:29   
prvenka
Pinokio 2010 znam deka mozda i se provereni,ali HSG ne moze da skodi mislam deka samo moze da bide podobro,ako ima vistina vo ona sto go vikaat deka ima i terapevsko dejstvouser posted image
Denes pravev sedimentacija i mi bese 5,a dozvolena bilo do 15.Vo ponedelnik ke odam na HSG,ke puknam od stravuser posted image

(Одговор на членот bombonce)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.6.2010 23:27:17   
Bogdancanka
првенка мила нема зашто да ти е страв не е ништо страшно некои имат болка некои не и тоа е минливо не се плаши...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.6.2010 23:29:38   
prvenka
Ke vidam kako ke ispadne,me faka panika.Kolku vreme trae?

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?