|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повраќање кај бебињата
24.7.2012 13:04:51   
light
Fala mnogu natuske jas vednas ja odnesov edna vecer pred da pocne diarrea ama ni rece nisto seriozno ako povraka sekoj saat ili diarea sekoj saat da ja odneseme vo bolnica no mene mi bese strav od dehidracija i ja stavivna dieta samo voda caj, malku mleko supa samo so fide palenta,morkov i deneska e podobro i idadov elektroliti sega ne znam dali uste da i davam elektroliti nema izlezeno od vcera a povratano od zavcera

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Повраќање кај бебињата
31.7.2012 9:38:16   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: stefi23m

moeto bebence ima tri meseci i pocna da povraka posle sekoj obroj.inace mu davav nan1 a sega mu davam humana za protiv povrakanje. na sovetuvaliste mi rekoja da porolzam so nan bidejki klaval na tezina a povrakanjeto mu bilo od zeskoto.
molam za sovet



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Повраќање кај бебињата
10.8.2012 9:06:31   
pucilda
i nie vrakame posle jadenje od mlekoto i kasickite,inace sme 6 meseci,ja prasav patronaznata i taa mi rece da ne se sekiram ili e prenajadeno ili go gnjavime,a nie stvarno ke se najade pa ke go dignam pa ke si igram tresam i normalno deka ke vrati,i rece prvo preslekuvanje pa jadenje,za posle da ne go pritiskate na stomaceto deka e jadeno...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Повраќање кај бебињата
16.8.2012 13:46:07   
cleo
Mamicki, nesto da ve prasam od vase iskustvo. Moeto bebnce povrati dva-tri pati do sega posle kapkite ssto i gi davam za grcevi, no i bese najadena. Isto taka pravi nekoi faci kako da ima kiselini, go vitka usteto kako da se kiseli. Me interesira dali imate vakvo iskustvo so vasite user posted image . Ako e definitvno od kapkite vednas da gi prekineme. Pozdrav

(Одговор на членот pucilda)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Повраќање кај бебињата
17.8.2012 13:17:50   
vanessa30
mojot user posted image  vcera ispovrati na sred plostat (do Dame-ta), pa mama morase cel da go presoblece.
Inaku mama e kriva zatoa sto mu davase biskvitka da gricka i go vozese so kolickata,  mu zaletna od biskvitkata i se zakasla, jas da go prevrtam so glavceto nadole da mu izleze zaletnatoto parce, izgleda go pritisnav zeludniceto, i zelata sodrzina ni izleze nadvor, LOOOM se napravivme, ama bidejki jadevme cokoladna biskvitka, pa na kakao mirisaseuser posted image .
Inaku imame10 meseci i ova e vtor pat da mi povrati, prviot pat (na  4 meseci) mama go prejade bebeto.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 17.8.2012 13:19:29 >

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Повраќање кај бебињата
15.10.2012 13:10:54   
deluxe
sin mi ima 1,5 mesec skoro posle sekoe cicanje toj povraka,nekogas tecno nekogas kako urda,inace e lakomo bebe,no mislam deka sekogas ne se prejaduva (mama nema dovolno mleko pa nekogas dopolnuvame so ad),no toj saka postojano da e ispraven v race i koga lezi napnuva za stanuvanje,dali e do toa>>>???mozebi koga e ispraven se pritiska na zeludniceto i bljuvka???ima li nekoj so slicen slucaj kako nas??dali e problemot sto postojano e ispraven??(ne saka a lezi)

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Повраќање кај бебињата
15.10.2012 13:23:30   
Beatris
Нема врска што е исправен, уште подобро, ќе му спадне млекцето. Евентуално ако лежи па се поткрева како за станување тогаш е друга работа, може да се случи да бљуцне, поврати и сл.

Веројатно е пренајаден, или кратко му е растојанието помеѓу оброците. Во секој случај ништо страшно, подобро да има вишок и да го исфрли него ли да го мачи стомачето.

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 15.10.2012 13:24:42 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Повраќање кај бебињата
7.3.2013 0:18:25   
deluxe
eve sum pak vo ovaa tema,posledniot post mi bil kogauser posted image imal1,5 mesec ,sega ima 6 meseci i 2 nedeli i seuste znae da povraka.posle sekoe jadenje(najcesto koga pie mleko ili caj,znaci preku cucla,a ne retko i so lazicka ako jade)znae da bjucne,nekogas po malku,nekogas mnogu zavisi ne e isto sekogas.dali e vo red ova? i da napomenam deka e epten temperamentno bebe saka da si gi dofati nodzinjata samo se presignuva natamu navamu saka da sedi znaci celo vreme samo se naprega nekade,ne miruva.dali povrakanjeto moze da e rezultat na ovie negovi aktvnosti??inaku si napreduva najnormalno za negova vazrast vo kg e super.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Повраќање кај бебињата
11.3.2013 17:45:06   
mama78
Moeto bebuvce ima 4 1/2 mes i e na doenje a povraka non stop od 6 nedeli. Prasuvav i pedijatri i drugi i site mi rekoa deka takvo si e deteto. Po odredeno vreme ke si prestani samoto. duri i od nasata dr bebeto istoto go pravelo. Ne znam sto da se pravi samo sme vodeni vo vratceto celo vreme :(
Duri i infekcija dobivme tuka pa sega koristime Dzin dzira alba spray. Toa e ke pomine se nadevam i ovaa faza!

_____________________________

Always look on the bright sight of life :)

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Повраќање кај бебињата
16.4.2013 21:50:44   
ivana89nikolova
zdravo RR.nie imame dva ipol meseci na ad mleko sme i posle sekoe hranenje povrakame i toa so mlazevi pieme nekoj pat 120ml nekoj pat 90ml a razlikata pomegu sekoj obrok e 3 do 4casa.vodata so koja mu go pravam e kupecka ladna pa prevriena.vo kilaza super napreduvame stvarno neznam sto e.pedijaterot veli deka e normalno no jas se plasam.a i krvnata slika ni e super hemoglobin imame 125.ve molam za sovet.

< Поракaта ја уредил ivana89nikolova -- 16.4.2013 21:53:45 >

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Повраќање кај бебињата
20.7.2014 11:51:48   
Dilina
Мамички, ние направивме веќе 8 дена, а бљуцкаме по малце не често ама на секое 3то цицање, вчера заспав доејки го и изгледа се заборавила цицајки, па ми поврати после 2 пати, првиот пат беше течно, и имаше еден мал дел жолто.... а после поврати сиресто, сварено.... ама количински беше многу... незнамдали е нормално ама еве сега ништо не и е, пак цицаше и си се искака и измочка....

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Повраќање кај бебињата
20.7.2014 16:19:11   
Ilina87
Dilina не се грижи, нормално е тоа што повраќа, сите бебиња повраќаат, посебно кога се помали. Можно е да цица повеќе и од тоа повраќа.

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Повраќање кај бебињата
21.7.2014 1:09:24   
Defne90 RR
Dilina нормално е да повраќа бебето,не е ништо страшно,најверојатно прецицува затоа.Ние повраќавме и тоа ептен многу количински и јас дури си се чудев дали нешто останува во него.Ама супер си напредувавме и немаше причина за паника.А сигурно повраќаше докај годинка.Ама како што реков штом бебето си напредува во килажа не е страшно,тоа си е нормална работа која се јавува кај повеќето бебиња и сама по себе си прстанува.Не се грижи и уживај.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Повраќање кај бебињата
21.7.2014 10:22:15   
Dilina
Еве и сабајле во ист термин едно по друго, поврати првин само млеко, после како сварено :) ама како што викаш не е страшно, гледам и дека не плаче што значи ок е :)

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Повраќање кај бебињата
21.7.2014 10:52:25   
Tatsi
Se dodeka napreduva i nema problem so tezinata, ne e strasno. Povrakjaat i do 8-9 meseci. Samo posle jadenje, da se drzi ispraveno i legnato po agol.
Moeto bebe povrakjase nekogas vo mlazovi do 8 meseci. I odednas prestana, vo eden den.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Повраќање кај бебињата
29.7.2014 17:58:33   
лела
Здраво мамички, ќе ве молам за совет.. син ми има две недели и си цица супер некогаш и претерува а често и не подригнува го мрзи и заспива веднаш, и пред малку кога почна да се буди се протегаше поврати малку но остана без воздух!!! Ова се случува веќе втор пат ме фаќа паника не знам што да правам.. ве молам за совети

(Одговор на членот Tatsi)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Повраќање кај бебињата
29.7.2014 18:39:48   
Dilina
Испушта некој звук или? И мене така ми прави како да ика ама развлечено... јас мислам дека е од што се прејадува и од што неможе да ждригне... неколку пати ми направи така ама гледам веднаш да ја поткренам... мислам дека не треба да се паничиме, само да инсистираме да подждригне после оброк.. Мојава додека јаде мн голта воздух, па обавезно поддригнува, ама сум приметила кога си цица нормално без да голта воздух, не поддругнува и не ми повраќа одпосле...

А ако ти звули исто како развлечено икање кога мислиш дека се гуши, јас мислам дека е некој рефлекс... зошто одпосле никаков знак не покажува, ниту е исплашено... обично кога и фали нешто цела поцрвенува :D а кога повраќа е мн искулирана како најнормална работа да е :D

п.с. ние тераме трета недела така да скоро тука некаде сме :) можеш споредба да си направиш...

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Повраќање кај бебињата
29.7.2014 20:02:28   
лела
не е икавиџа буквално остана без воздух не можеше да дише поцрвене цел.. се исплашив многу..user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Повраќање кај бебињата
29.7.2014 21:05:36   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: лела

не е икавиџа буквално остана без воздух не можеше да дише поцрвене цел.. се исплашив многу..user posted image

Lela mozebi bebeto dokolku spielo na grb, mu ima zaletnato od bljuckata koga mozebi dobilo nagon za povrakanje. Zatoa gledaj poveke da spie nastrana zavrteno so glavceto poradi vakvi raboti.Najdobro za ovaa slucka da mu kazes na pedijatarot.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Повраќање кај бебињата
30.7.2014 14:28:01   
Felly RR
Лела, нема паничење во таква ситуација, ќе го потчукнеш малку по грпчето, ако треба и ќе го подзавртиш со галвчето надолу за да може да го исплука тоа што му залетнало. Ако лежи обавезно ќе го крениш, и освен тоа што ти пиша Делукс да спие на страна, и под душекот стави некое кебе да биде малку поткренат, не да биде сосема рамен. Исто и не го легнувај одма, дури и да заспие, подржи го в раце, потапкај го по грпчето па потоа легни го во креветче.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Повраќање кај бебињата
31.7.2014 0:37:10   
лела
Ок женски фала многу на советите..user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Повраќање кај бебињата
4.8.2014 16:51:20   
sonc90
zenski sovet pls...mojava pocna od vcera vecerta da povrakja ama ne odma posle podoj tuku posle pola saat-saat i bas kako svareno mlekce i toa se slucuva skoro posle sekoe doenje samo 1 ili 2 pati ne mi povrati a veke 5-6 pati e cicana pa me fati strav zaso vcera popladneto kaj 2 i pol mi padna od krevet dole na zemja ama mi rekoa da ja pazam vo narednite 2 saati dali ke povrakja i ona ne povrakase ama ete vecerta od kaj 4 saat pocna pa strav mi e da ne e povrzano edno so drugo ili nema vrska?sto da pravam?da ja nosam na lekar ili?a vaka si se odnesuva najnormalno,i si jade i si spie i si sedi budna,na glavceto nema nisto,celo vreme ja napipuvam,sabajle i na vakcina bevme i ne utepaa falenje...ah lele kaj mi go zema Gospod pametot,zasto ne prasav sabajle...aj dajte ko popametni posovetuvajte me za da ne ja nosam na gorestinive...fala mn! user posted image

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Повраќање кај бебињата
4.8.2014 23:35:57   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

zenski sovet pls...mojava pocna od vcera vecerta da povrakja ama ne odma posle podoj tuku posle pola saat-saat i bas kako svareno mlekce i toa se slucuva skoro posle sekoe doenje samo 1 ili 2 pati ne mi povrati a veke 5-6 pati e cicana pa me fati strav zaso vcera popladneto kaj 2 i pol mi padna od krevet dole na zemja ama mi rekoa da ja pazam vo narednite 2 saati dali ke povrakja i ona ne povrakase ama ete vecerta od kaj 4 saat pocna pa strav mi e da ne e povrzano edno so drugo ili nema vrska?sto da pravam?da ja nosam na lekar ili?a vaka si se odnesuva najnormalno,i si jade i si spie i si sedi budna,na glavceto nema nisto,celo vreme ja napipuvam,sabajle i na vakcina bevme i ne utepaa falenje...ah lele kaj mi go zema Gospod pametot,zasto ne prasav sabajle...aj dajte ko popametni posovetuvajte me za da ne ja nosam na gorestinive...fala mn! user posted image


Sonc90 nemam iskustvo so ovie raboti, no sum slusala deka povrakanje I pospanost treba da se pojavi, dokolku nedajBoze ima potres od udarot.Najdobro javi se kaj vasiot pedijatar objasni mu, bidejki kako so kazuvas do sega ne ti povrakalo.Izvini sto so zakasnuvanje ti pisuvam, no moj sovet ti e da si se konsultiras so lekar,nema igracki so toa.


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Повраќање кај бебињата
5.8.2014 12:06:07   
sonc90
fala mn deluxe...nema problem sto si pisala pokasno...nie bevme sabajle na lekar i ispadna deka povrakanjeto nema vrska so padot...tuku od lakomost,se prejaduvala zenskata i zatoa povrakala,ja izmerija i za 1 den e popravena 50 gr...duri i poise od sto treba ama sto da pravam koga saka da cica,ne mozam da i recam ne...kako i da e poarno prejadena otkolku nekoj problem da ispadnese deka ima...pak fala i pozz!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2015 13:35:55   
Felly RR
Нас К не загрижи синоќа, се случи дури три пати после подој да повраќа во млазови. Еднаш во 6 попладнето, па ноќта во 12, и во 3, после од што ми беше страв му дадовме само малку чајче - 30 мл, па само кратко му дадов да цица неколку пати, а веќе сабајлето нормално си цицаше и еве добар е, нема повратено. Го виде и матичната, вели се си е добар, можно е нешто луто ако сум јадела да му смета, а јас само малку црн бибер ставив во супата вчера - зар е можно да е тоа???
Исто имам заприметено се случи истото, само еднаш поврати, не беше искакан - имам пишано дека тој кака на секој подој, а сега прескокна два подои, па си велам може и од тоа му дојде премногу на мешето. Сабајлето се искака, па затоа и немаше проблем со новото млекце. Можно ли е и тоа да беше?user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?