|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повраќање кај бебињата
6.10.2011 15:32:01   
miana
Kaj mene kerkami ja fati prolivce ( od cista mira ) na 2-3 meseci..Isto taka penasto...trista ispituvanja pravevme ,zavrsivme na klinika so izfuzii -mislam deka imam pisuvano za ova..Mi rekoa da i dadam kasicka od morkovce i zimi taka i se regulira..I koga na kraj gi prasav od sto moze da i e ? Mi vikaad od AD mleko sto sum i go dala dve nedeli pred da i pocne porlivot( nekako odbivase da cica  i i dadov pa posle prestanav i mi rekoa deka od toa i se pojavilo) A isto ednas mi povrakase malce bese pogolemka ama od AD mleko novalac ,ja molev doktorkata da mi dade nekoe zosto zivci iskinav so cicanjeto..I denta i dadov mleko od toa i ecerta na klinka pak ..E togas mi s eskrati zivotov za 2 godini.deteto mi se izgubi,povrakase kako cesma i se gubese,preblede i sl...Dusice ako razbrav tvoevo e 45 dena i e mnogu malo....Da ne imas i ti davano AD mleko? Od sto mu e vaka na bebeto?Ti rekoa li nesto osven cicanja da mu davas? Pa ako samo povkara moze da dehidrira...Aman od tie doktori veke....Koga ke kazat taka- donesi za 10 dena kosa da ti se krene..Neka sedat oni so takvo detence 10 dena,pa zivci ke ti se skinat user posted image Ajde pisi sto ke napravite

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Повраќање кај бебињата
6.10.2011 20:52:46   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

na klinika i zemaa krv i mi rekoa za deset dena da otideme pak i da odnesam pelena so kakata da ja vidat
a inace vcera i denes primetiv deka i se pojavile podocnjaci i plus kapacite i se posineti neznam sto znaci ova ako nekoj znae neka mi objasni

A za 10 dena detevo neka povraka i neka namaluva na tezinauser posted image Katastrofa se doktorive breeee.Za kakata patronazna sestra mi ima kazano deka koga bebeto e gladno kaka ligavo, penesto ,zeleno.Dushice jas na svoja raka bi i dala AD mleko mislam deka nemoze poloso da i bide moze samo da se najade deteto i da se smiri

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Повраќање кај бебињата
8.10.2011 10:12:18   
heba
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

A za 10 dena detevo neka povraka i neka namaluva na tezinauser posted image Katastrofa se doktorive breeee.Za kakata patronazna sestra mi ima kazano deka koga bebeto e gladno kaka ligavo, penesto ,zeleno.Dushice jas na svoja raka bi i dala AD mleko mislam deka nemoze poloso da i bide moze samo da se najade deteto i da se smiri





pa  da probaj bre dushice so drugo mleko eden shpric daj mu na deteto, ama zemi nekoe so e za osetlivi stomachinja, bashka ima i sirupchinja za povrakjanje pa probaj so cajce bekutan i daj idi i na drugo mislenje kje te koshta samo iljada denari, jasodam i kaj maticna ama odam i vo sistina ne se golemi parite a nervozite isekiraciite se nepodnoslivi
sum slushnala nekolku slucaevi da ne veruva covek ama detetomoze da bide alrgicno na majcino mleko, i bez da probash nesto poinaku neznam zaso se vlechespokliniki po ispituvanja beter moesh da zakachish nekoja viroza ...i dosta vekje so ova bakterii i sl plashenjauser posted image
mojata pedijatarka koga jas i se javuvav da i se zalam deka detevo povrakja oname prasa '' vo edna minuta 10 pati povrati? i ja vikam ne dva tri pati vo denot i ona pff nisho ne mu e teraj rabota....
Dushice samo ti siznaes niz so pominuvas ama moj sovet otidi do Sistina ili Re medika !!!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Повраќање кај бебињата
8.10.2011 11:18:30   
Lidina
Dushice pobrzo ke zakaci bakterija ako go vleckas deteto po klinikana. Ako treba da mu dadat lekarstva sto ne mu dale? I za kakvi lekarstva ti zboruvaa? I jas sum da mu dades cajce Bekutan na bebto. Jas mu davav od prviot den taka mi rekoa ako ispie nad 50 ml e gladen. I probaj so AD mleko. Ne se plasi taka lesno nema da se odbie od cicanje. Probaj go bebeto mozes samo da mu pomognes. I vtoro mislenje obavezno da si pobaras.

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Повраќање кај бебињата
19.10.2011 12:28:40   
dushice
zdravo jas eve sekoj vtor den sum po vrative na klinika
na maloto mu izvadija krv i hormoni i rezultatote
tsh 14.5
t4   5.56

i ona uste povraka sega imame dva meseca i teski sme 4150 grama
moze li nekoj da mi kaze dali kerkami ima hipertireoza ili hipotireoza zosto kako odgovor gi dobiv i dvete ili da mi predlozite nekoja internet strana kaj sto mozam da go pisam rezultatov i da mi kazat
luge da ne ste mi vo kozava neznam koj kraj da go fatam inace ja trgnav od grada zosto mi rekoa deka mozebi od moeto mleko e ama jas ne im veruvam se mislam deka ona si ima maka so tiroidnata
dali moze da mi predlozite strucnjak za bebinja so ovoj problel ili ako nekoja majka imala vakov problem neka mi pise pozdrav od mene i moeto malecko bebce

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Повраќање кај бебињата
19.10.2011 12:46:54   
AnnaMolly RR
Душиче, еве што најдов на интернет.

Тиреотропинот (THS) е стимулирачки хормон кој ја регулира функцијата на тироидната жлезда. Тој е многу повисок кај новородените бебиња и може да биде во границите на 1.3 до 19 µIU/mL (оваа меркава не знам што значиuser posted image ).
Како што гледам, на твојата ќеркичка и е во таа граница.
Тука пишува и дека тоа ниво постепено се намалува и доаѓа до 10 µIU/mL во рок од 10 недели по раѓањето. Мислам дека Петја е мала, што значи дека нивото на TSH уште би требало да се симнува.


Инаку, тука никој од нас не може да ти каже дали ќерка ти има хипо или хипертиреоза. Тоа може да ти го потврди само доктор стручен за тоа.
user posted image и се надевам дека ова наскоро ќе ви помине!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Повраќање кај бебињата
19.10.2011 12:47:09   
Џесика
Душиче, баш сабајлево кога станав те мислев што напраивте со малото. Зарем те оставиле без дијагноза и без терапија? Мислам дека не ти е решение да бараш по интернет, би требало на патофиза да го решат тоа. Сега каде сте, ве примиле ли некаде на испитувања или само дома ве праќаат? А и некако не ми е јасно зошто би повраќало од тироидната жлезда... дали му го испитаа желудникот??? Поздрав и ви пуштам позитивна мисла!!!

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Повраќање кај бебињата
19.10.2011 12:54:33   
AnnaMolly RR
Хипертиреозата може да предизвика повраќање, а да нема губење на апетит. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Повраќање кај бебињата
19.10.2011 12:55:10   
kikicka
Lele dushicee srcee koga citam srceto me boli znam kolku ti e teshko jas togas samo se molev da ima kraj na toa.Leona vo Sistina se rodi tamu ubavo si pieshe AD dodeka mene ne mi dojdemleko otkako mi nadojde koga i da ja stavav taa vreskasheeeee i nishto semolzev so pupmica od tamu i so silikonska edvaj cicashe so placenje ,imashe zolticka ali i pominatamu pa ne pushtija ...Doma koga si dojdovme koshmariii slabo cicanje vreskanje ne spienje i povrakjanje so Mlazovii na sekoe pienje mleko neznaev kaj da fatam edna vecerdal od bolku deteto kako sto placeshe naednash go snemaaa kako da se onesvesti i brzo na itna ja odnosovme i mi vikaat prvo vi e ahhh zatoa panicete grcevi se nistone mu e ...cela vecer ne spiev gledav dali dishe neznaev kaj da fatam veke....i otidov kaj bagjakovska vo sistina ja pregleda i mi kaza kako da pravam i od togas kao demek se reshiv da se sredam i jas i deteto ali povrakjanjatane prestanaaa sekogas povrakjashe osven koga spieshe i koga ke se razbudeshe pak povratuvashe. i taka se dodeka ne porasna malku za dohrana povrakashe seushte ali ne takaa ipostepeno senamaluvashe toa pusto povrakjanje. A za kakite neznam nie imavme problem so zapek ali so penjasta kaka ne.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Повраќање кај бебињата
19.10.2011 13:24:24   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

zdravo jas eve sekoj vtor den sum po vrative na klinika
na maloto mu izvadija krv i hormoni i rezultatote
tsh 14.5
t4   5.56

i ona uste povraka sega imame dva meseca i teski sme 4150 grama
moze li nekoj da mi kaze dali kerkami ima hipertireoza ili hipotireoza zosto kako odgovor gi dobiv i dvete ili da mi predlozite nekoja internet strana kaj sto mozam da go pisam rezultatov i da mi kazat
luge da ne ste mi vo kozava neznam koj kraj da go fatam inace ja trgnav od grada zosto mi rekoa deka mozebi od moeto mleko e ama jas ne im veruvam se mislam deka ona si ima maka so tiroidnata
dali moze da mi predlozite strucnjak za bebinja so ovoj problel ili ako nekoja majka imala vakov problem neka mi pise pozdrav od mene i moeto malecko bebce



душиче, а и ти да провериш тироидна не ќе биде лошо. може и кај тебе да е проблемот, па преку млекото да се лачи. Оди кај специјалист, ендокринолог, на Патофиза - барај ја др. Поп Ѓорчева. Јас одев кај неа и знам дека и имаат носено и бебиња со проблем со тироидната.
Се надевам дека се добро и брзо ќе заврши!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Повраќање кај бебињата
22.10.2011 15:25:50   
dushice
zdravo mamicki se izvinuvam sto pisuvam ovde ama nenam kade drugde dali ke mozete da mi kazete nekoj doktor na privatno da ne primi da i napravi eho na glavceto i kade da go najdam mi treba da ja odnesam vo vtornik odma inace ne viknaa na dodatni ispituvanja na klinika so mm sme stvarno uplaseni vcera cel den bevme tamu nisto ne kazuvaat rekoa rezultatot i bil los i tolku i pak ja bockaa sega dvapati dusicka moja place taa i jas so nea pa taa vo laboratorija mi vika izlezi majka ako nemozes da gledas

kikica fala ti mnogu uste ednas za materijalot mnogu mi pomogna

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Повраќање кај бебињата
23.10.2011 11:10:56   
kikicka
ti pisav vo pp za privatno

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Повраќање кај бебињата
23.10.2011 23:14:27   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

zdravo mamicki se izvinuvam sto pisuvam ovde ama nenam kade drugde dali ke mozete da mi kazete nekoj doktor na privatno da ne primi da i napravi eho na glavceto i kade da go najdam mi treba da ja odnesam vo vtornik odma inace ne viknaa na dodatni ispituvanja na klinika so mm sme stvarno uplaseni vcera cel den bevme tamu nisto ne kazuvaat rekoa rezultatot i bil los i tolku i pak ja bockaa sega dvapati dusicka moja place taa i jas so nea pa taa vo laboratorija mi vika izlezi majka ako nemozes da gledas

kikica fala ti mnogu uste ednas za materijalot mnogu mi pomogna




dushice??? te mislime... pishi ni koga kje imas vreme so ste sluci user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Повраќање кај бебињата
25.10.2011 15:29:38   
dushice
rezultatot i e mnogu los toa e mnogu retko i moze i zatoa i zemaa dna pa ke vidime i pak po staro zemi si go deteto ne mu e nisto ako ne mu e nisto zosto i zemale dna de ne kazese laborantkata nemase da znaeme neznam veke sto da pravam detevo povraka ima dva meseca i 4200g i nikoj ne se interesira samo sakame da znaeme sto e rabotata ako ima nesto nesakam da i go gubat vremeto
tsh 5.56
t4 14.5

znaci dvete odat nagore bevme na privatno i ni rekoa deka ako se tocni od klinika togas e vo prasanje retka bolest na hipofizata

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Повраќање кај бебињата
27.10.2011 13:39:48   
dushice
mamicki dali mozebi nekoja od vas znae za nekoja klinika za detski bolesti nadvor od makedonija sto rabotat so tiroidnata i hipofizata znaci ni treba dijagnostika i magnetna rezonanca sakame sve da i ispitame da znaeme na sto sme
znaci ni trebaat pedijatriski endokrinoloski bolnici

vi blagodaram moze i vo pp da mi pratite linkovi

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Повраќање кај бебињата
27.10.2011 13:47:36   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

mamicki dali mozebi nekoja od vas znae za nekoja klinika za detski bolesti nadvor od makedonija sto rabotat so tiroidnata i hipofizata znaci ni treba dijagnostika i magnetna rezonanca sakame sve da i ispitame da znaeme na sto sme
znaci ni trebaat pedijatriski endokrinoloski bolnici

vi blagodaram moze i vo pp da mi pratite linkovi


dushice ne znam ni edna klinika nadvor od makedonija,mozebi nekoj ke ti dade tocen i brz odgovor kade ke mozes da go resis problemot,samo bidete silni i se ke se resi so vasata dusicka vi drzam sreka sto pobrgu go resite problemot da ne se maci ni bebceto ni vie pokraj nego

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Повраќање кај бебињата
2.11.2011 16:39:03   
dushice
zdravo mamicki
sakam da ve zamolam ako moze da mi kazete sto mi treba od lekarski dokumenti za da ja iznesam malata nadvor ovde veke me poludea
na detska klinika ne naiduvam na razbiranje go imam samo toj eden edinstven rezultat i nisto drugo na 21 ja bocnaa toj rezultat go snema


zatoa ve molam ako znaete da mi kazete sto mi treba od lekarska dokumentacija za bebeto da go pregledaat  jas kolku sto se rasprasav vo slovenija bilo privatno ama ne mozam da otidam tuku taka

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Повраќање кај бебињата
2.11.2011 17:01:43   
Annet
аххх душичеее...аххххх оваа наша смотана државичка е стварно за греота,како може да снема резултат??? за надвор јас точно незнам,прво пасош,па мислам да си прашате во клиниката ,ќе ви казат,контактирајте,тие сигурно знаат за да не лутате.....само да можам се ќе сменам,ама мислам дека мора ние родителите да превземеме нешто,вака не ја бива работава.......

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Повраќање кај бебињата
2.11.2011 17:05:53   
kikicka
Душиче а нели договори во болницата што ако е приватна закажи преглед па отиди,инаку документација се што имаш од раѓање на бебето се се податоци ,и од вас сигурно ќе ви бараат извод од венчани нас тука ни бараа за здраствено кога вадевме.Ти спакувај во една папка ваши изводи нејзин извод здраствена,и се друга основна докуметација,и закажи преглед за да можеш да отидеш.Инаку уште немам добиено маил од болницата во Загреб ако не ќе се јавам телефонски. Само кажи ми што точно да прашам,и ако сакаш да закажам пиши во приватна порака број од тебе за да можам да те контактирам вака неможеме не се уклучуваме во исто време

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Повраќање кај бебињата
2.11.2011 17:53:29   
arh_diz
dushice dokolku sakas fondot za zdravsto da ti gi refundira parite togas treba da imas dokumet deka te upatile od Makedonija.A onaka vo bilo koja privatna klinika da odis (sama da si platis) ne ti treba nisto posebno zemi toa sto imas rezultati dosega od bebeto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Повраќање кај бебињата
2.11.2011 19:31:30   
lilicka
Душиче јас ти пишав пп незнам дали ја доби,ако сакаш ќе се распрашам за во Белгија кај моите сестри,сестра ми им помага на многу луѓе од Мк ја имаше еднаш на Ходници,па ако сакаш да се распрашаме но ќе мора да ја имаш дијагнозата на бебето за да знаеме како да бараме помош и во која болница!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Повраќање кај бебињата
27.11.2011 14:54:49   
bombica
Poslednive 2 nedeli user posted image moj ne saka da cica, na 5-6 saati cica po 3-4 min i posle toa povraka po 2-5 pati.Da mu e visok ne mu e za 3 min. nema sansi da se prejade.Mozno li e da mu se gadi od moeto mlekouser posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Повраќање кај бебињата
27.11.2011 15:11:57   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Poslednive 2 nedeli user posted image moj ne saka da cica, na 5-6 saati cica po 3-4 min i posle toa povraka po 2-5 pati.Da mu e visok ne mu e za 3 min. nema sansi da se prejade.Mozno li e da mu se gadi od moeto mlekouser posted image



Бомбица на почнавте со дохрана? или само на цицање е?


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Повраќање кај бебињата
27.11.2011 16:39:54   
bombica
Pocnavme jade kasicki

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Повраќање кај бебињата
27.11.2011 16:59:13   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Pocnavme jade kasicki


Епа да не му иди многу храна и млеко па затоа да ти повраќа? Прашај педијатарот најубаво

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?