|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повраќање кај бебињата
27.11.2011 17:28:32   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Pocnavme jade kasicki


Епа да не му иди многу храна и млеко па затоа да ти повраќа? Прашај педијатарот најубаво

Sigurno ne e od tvoeto mleko.Alergija na hrana moze da se manifestira so povrakanje.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Повраќање кај бебињата
27.11.2011 17:46:07   
bombica
Da moze da se manifestira so povrakanje ama on nikogas ne povraka posle kasicka tuku posle sekoe cicanje.Denes mu nemam nisto dadeno da jade pak povraka ne mu davam ni utre pa ke vidam kako ke bide.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Повраќање кај бебињата
27.11.2011 18:21:37   
bocence
i mojata user posted image povraka mnogu ama sum primetila ako ja drzam so rakata na stomaceto togas povraka da ne ja stiskas mnogu pa zatoa eve mm koga ja drzi ne povraka ama se si e vo race nejke ic da lezi me pukna ama toa e ponatamu mozeke e pomirna

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Повраќање кај бебињата
2.12.2011 12:20:59   
kikicka
жени итно ми треба одговор ...пред да летаме и ставам на user posted image чепче против повраќање бидејќи ми поврати еднаш и од тогаш така ни кажаа кога и да патуваме да ставаме е сега ми се има случено да и ставам и да го искака после 5 мин и дали да ставам пак или неuser posted image user posted image ако се искака сега пак

< Поракaта ја уредил kikicka -- 2.12.2011 12:22:14 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Повраќање кај бебињата
2.12.2011 13:04:41   
AnnaMolly RR
Мислам дека брзо се апсорбира и дека нема потреба пак да ставаш. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Повраќање кај бебињата
2.12.2011 19:06:40   
kikicka
Фала не се искака срека

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Повраќање кај бебињата
13.12.2011 12:28:34   
Annet
detevo moe od koga pocna da jade po malku kasicki povraka...dva dena ne i davam kasi samo na mleko e i nema p od povrakanje.izgleda rano i e za kasi? koj e vasiot sovet i vaseto iskustvo so ova ,ima li nekoj kako nas??

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Повраќање кај бебињата
13.12.2011 12:35:30   
arh_diz
Annet neznam kolkavo e tvoeto user posted image , alergija na hrana moze da se pokaze i so povrakanje moze e alergicno na toa sto mu go davas .Ili kako sto vikas moze e uste malo za dohrana.Probaj nekolku dena ne mu davaj nisto , posle toa daj mu nesto novo sto ne ste probale

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 13.12.2011 12:36:20 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Повраќање кај бебињата
13.12.2011 13:08:36   
Annet
4 mes utre ke polni ama sakav malku po malku da ja podnaucuvam da jade kasi,dali jadese 5-6 dena,tolku.
i mleko smeniv ama eve ne jade 2 dena kasi i ne povraka....ke se konsultiram so doktorkata da vidime sto ke kaze......a sokot od istoto ovosje go pie i ne povraka,samo od kasickite

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Повраќање кај бебињата
13.12.2011 13:15:13   
bombica
Annet probaj po nekolku dena pak daj i i ke vidis dali e od kasickite.Mada moj sovet da ne i davas kasicki uste sega.Jas na Pavel pocnav da mu davam od 4 mes. i 1 ned. i sega maki si macam.Od koga pocna da jade so lazica nesaka da cica i ni da pie od sise po 15 saati kapka tecnost ne se napivauser posted image Sega resiv da ne mu davam kasi pa da vidam dali ke go vratam povtorno bar na sise ne mora da cica....Ah da mi bese voj pamet pred 1,5 mesecuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Повраќање кај бебињата
13.12.2011 13:20:20   
libra.n
Annet, imam na nekoja od temive pisano deka moevo se gadi od kasicki a ako uspeam da i stavam vo usta, povraka vo mlazevi. maticnata mi rece deka e mala za kasicki, sega ke vidime na nareden pregled na 20-ti ke ja nosam ke ima polni 5 meseci. ostavi go deteto ako ti povraka ne mu davaj

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Повраќање кај бебињата
13.12.2011 14:38:41   
Annet
daaaa ke ve poslusam ne i davam ........

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Повраќање кај бебињата
24.2.2012 22:06:07   
kikitina
Мојава ќеркичка повраќаше откако се роди до 6 месеци,бевме нон стоп со лигарчиња, немаше едно пиење млеко да не поврати. Еве и сега на 7,5 месеци уште знае да блуцне по малку. Демек кога ќе воведеме цврста храна ќе престане, а таа само го намали, не користиме лигарчиња веќе, ама не престанала скроз. Дури еднаш и дадов компир само што го изеде поврати во јак млаз и оттогаш и немам дадено. Се мислам да не и е вишок млекото, пие по 180 мл или 150 зависи во кое време од денот.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Повраќање кај бебињата
10.3.2012 15:40:17   
vodickata
mamicki bepco moj veke cela nedelna mi povraka use 10 dena i 4 meseci ke pravime uste samo cicame ne mu davam nisto cat pat vodicka po nekoja kapka do pred edna nedela znaese da si blucne ama ne vaka kako sega ednas dva pati mlaz pa posle po malce imam custvo deka celo mleko go povraka ama pa tek na 2 ipol 3 saati si bara cicanje najnormalno... dva pati odam kaj maticnata ama ogromna guzva e dur go cekam siot toj red ke si go dorazbolam otidovme vo 1 koga i pocnuva smena a ni dadoa brojce 19 a zamislete uste ne bese dojdena pa koga stignaa 19 kniski ne mi se veruva uzas e vo poliklinika se mislam da ja smenam pa ako imate nekoja preporaka za maticna vo blizina na cair i butel 2 pisete vtoriov del od muabetov ne mu e ovde mesto ama ete spontano izrevoltirano mi dojde da go napisam :)

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Повраќање кај бебињата
3.7.2012 19:28:40   
natus
MOevo bebence ima 2 meseci i nekoj den, i do pred nedela dena non stop povrakase, eve nedela dena kako sme raat, ama denes mi povrati i toa ne posle jadenje tuku pola saat posle, a i zdrigna, si igravme i povrati odednas, ne mnogu golema kolicina, no ona sto me zagrizi e sto dodeka cistev najdov kako mrsulce niz povratenoto, i mi e strav mnogu. Dali imam mesto za panika? da odam li itno na doktor? Redovno jade, spie, place, se smee, se isto, samo po 2-3 pati na den ke potkasla, cat pat ke kivne i eve 2-3 dena kaknjeto e malku zelenko, a celi 2 meseci kakse uredno, zolto. Ve molam ako nekoj ima poim sto e toa vo povratenoto i dali imam mesto za panika da mi pise..

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Повраќање кај бебињата
4.7.2012 14:19:01   
Felly RR
Натуш, јас би те советувала да ја носиш на лекар. Не дека треба да паничиш, ама подобро нека ја види лекар. Може да е настината, ако и е каката зелена, а и може тоа во повратеното да е шлајм. КОга кашла, не се слуша како да има шлајм?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Повраќање кај бебињата
5.7.2012 1:21:07   
natus
Fala ti Felly...ne ne se slusa taka, suvo potkasluvanje e...soprugot ne mi e tuka, a ne mi se trga sama na predijatar so nea, petok doaga pa ke odime, muabetot mi bese dali itno da odam...fala mnogu

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Повраќање кај бебињата
22.7.2012 16:19:56   
light
Mmicki ke ve zamolam za pomos veke 2 dena kerka mi povraka obilno ni samo na vecer vo isto vreme itoa otkako ke pieme mlekce vcera ja odnesov i mi reke nekoj virus temp.nema ni diarrea no i deneska mi povrati ne znam sto da pravam mi dade nekoj kapki metoclopramide i elektroliti no samo ako pavrati poveke od 3 pati ne znam sto da pravam so nejadenjeto imame problem i sega i ovaa ve molam za sovet

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Повраќање кај бебињата
23.7.2012 8:46:23   
light
Aj ve molam za pomos od vcera pocna i diarrea ,cekam soveti od vas ova ni se slucuva prv pat pa nemam iskustvo

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Повраќање кај бебињата
23.7.2012 10:10:42   
Marijan2012
Zdravo ringeraja,

Vaka sakam da prasam dali nekoj ima iskustvo so vakov slucaj:
Imame bebence skoro 4 meseci, na doenje e, i cesto povraka, ne mnogu kolicinski ali skoro posle sekoe doenje ke pusti malce urdicka so mlekce. Bas deneska si dojdovme od Kocani i vo tekot na patuvanjeto (pola pat go prespa) ni se sluci prv pat da povrne nekoja tecnost so zoltenikava boja kako plunkicka bez miris. Pa sega prasanjeto e dali ima nekoj vakvo iskustvo, a inaku toj celo vreme gi stava racete vo ustata skoro cela raka, pa ne znam dali mozebi e povrnal poradi patuvanjeto i stavanjeto raka vo usta, ili moze e nesto drugo.... Ne znaeme dali da se konsultirame so pedijatar ili da pocekame deneska da vidime....

Pozdrav, odnared vi Blagodarime na odgovorite

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Повраќање кај бебињата
23.7.2012 10:16:38   
Natuska85
Лајт веднаш носи ја на доктор,нема зафрканција со повраќањето и проливот, во меќувреме многу течности со лажиче ако не сака од друго,на сила ако треба и електролити давај и.Може да дефидрира детето.Имам пишувано јас уплав имам од овие две работи.Син ми очи преврте од ова,беше дехидриран среќа на време изреагиравме,па лежевме на клиника 7 дена,излезе рота вирус кај нас...

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Повраќање кај бебињата
23.7.2012 10:19:46   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marijan2012

Zdravo ringeraja,

Vaka sakam da prasam dali nekoj ima iskustvo so vakov slucaj:
Imame bebence skoro 4 meseci, na doenje e, i cesto povraka, ne mnogu kolicinski ali skoro posle sekoe doenje ke pusti malce urdicka so mlekce. Bas deneska si dojdovme od Kocani i vo tekot na patuvanjeto (pola pat go prespa) ni se sluci prv pat da povrne nekoja tecnost so zoltenikava boja kako plunkicka bez miris. Pa sega prasanjeto e dali ima nekoj vakvo iskustvo, a inaku toj celo vreme gi stava racete vo ustata skoro cela raka, pa ne znam dali mozebi e povrnal poradi patuvanjeto i stavanjeto raka vo usta, ili moze e nesto drugo.... Ne znaeme dali da se konsultirame so pedijatar ili da pocekame deneska da vidime....

Pozdrav, odnared vi Blagodarime na odgovorite


Тоа што повраќа после цицање е нормално ако не е во голема количина,бљуцкање се викаuser posted image .А ова што кажуваш од денес жолтеникава боја...следи ја во текот на денот ако не поврати пак така нема потреба од паника,може од патувањето да и било..

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Marijan2012)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Повраќање кај бебињата
23.7.2012 14:22:23   
natus
Stom e so zoltenikava boja, nikakvo cekanje, nikakvo pratenje, moj sovet vednas da go nosis, kaj mene isto bese, povrati zolto, ja odnesov jas direktno na klinika, mali bevme uste nemavme pedijatar, ne zadrzaam edna nok deka bese mnogu malo, vecerta i sabajleto super,krvna slika odlicna, porucekta drugo dete, za 12 saati krvnata slika katastrofa, odednas vo mnogu losa sostojba bese. e sega jas da ne te plasam, ne mora da znaci deka i kaj vas e isto, jas ne ni znam uste dali povrakanjeto imalo vrska so dijagnozata posle, ili slucajno bese, ama moj sovet e da ja odneses, cisto da si bides mirna.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Повраќање кај бебињата
23.7.2012 14:36:41   
Marijan2012
Ako mozes da mi kazes sto bese dijagnozata kaj tebe, od sto izleze deka e povrakanoto i so sto se manifestirase narednite simptomi, aj te molam kazi podetalno, posto nie dosega nemame ispitano krvna slika. Od sto se lekuvavte potoa? Pozdrav
Inaku cel den on e vesel i normalno se odnesuva, nema nikakvi simptomi...

< Поракaта ја уредил Marijan2012 -- 23.7.2012 14:38:27 >

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Повраќање кај бебињата
23.7.2012 15:09:10   
natus
Jas uste ednas ke ve zamolam da go odnesete, posebno sto nemate napraveno krvna slika vo brzo vreme, zatoa sto kaj bebinjata se e moment. Posle povrakanjeto ona nemase nikakva promena, isto bese vesela, se smeese, i ne zadrzaa vo bolnica zatoa sto imase namaleno od rodilna tezina, i kako taze majka da ne se ispanicam ako pak povrati. Cela nok bese super, jadese, utredenta isto, i bevme spremni za pustanje, krvna slika odlicna, ama ednata doktorka rece da ostanam uste edna vecer samo za da vidi so cicanjeto, deka imavme problemi, znaci nisto ne ukazuvase na promena, me zadrzaa za gluposti, duri i na niv ne im bese jasno zosto. No za 5 minuti, vo 15 casot odednas znaci se vkocani, imase fiksacija na pogled i strasni grcevi, reagiraa vednas i mi rekoa da sme bile doma nemalo da izleze na dobro. Krvnata slika pokaza katastrofa, vo razlika od samo 12 saati, leukocitite do plafon, a se lekuvavme od bakterija vo krvta koja i ja truese krvta. Fala mu na gospod sto izleze dobro, bese mnogu strasno. Znaci, jas ne ve plasam, sigurno nema vrska nasiov so vasiot slucaj, kako sto rekov ne znam dali povrakanjeto bilo nekakov pokazatel, no radi toa, povratenoto zolto otidovme, i fala mu na boga sto ne poslusav nikoj da ne go nosam deteto radi edno povrakanje. Ova go pisuvam za da kazam deka nema igranje so dete, posebno so bebe.Podobro da go odnesete, da vidite krvna slika, i toa moj sovet na klinika, ne kaj maticen, ili sepak kako sakate, deka i nie bevme se vo red, pa za 5 minuti mi se prevrte zivotot na glava. Pozdrav, i ne stavajte taka, odete i pobrzo, pa pisete deka se e vo red.

(Одговор на членот Marijan2012)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?